Дали би донирале јајце клетки или сперма?

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од Ineka, 22 јуни 2006.

?

Дали би донирале јајце клетка или сперма за 5000$???

 1. Да

  164 гласови
  68,3%
 2. Не

  76 гласови
  31,7%
 1. Jagod4e

  Jagod4e

  Член од:
  17 јули 2010
  Мислења:
  1.332
  Допаѓања:
  2.010
  Не би донирала! Сепак тоа е дел од мене, секогаш ќе постои таа искра, желба да знам дали е живо, здраво, како е!
  И не би сакала да живеам со таков товар на себе! Да имам дел од себе, некаде, а да не можам да го видам и слушнам!
   
 2. Слушаш Ли

  Слушаш Ли

  Член од:
  18 декември 2005
  Мислења:
  1.357
  Допаѓања:
  165
  Ова најсериозно?
   
 3. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  17.278
  Допаѓања:
  26.778
  Абе не ти побараа живо бебе!
   
  На Almala му/ѝ се допаѓа ова.
 4. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.600
  Допаѓања:
  38.376
  Ако ти треба кажи :)
   
 5. Слушаш Ли

  Слушаш Ли

  Член од:
  18 декември 2005
  Мислења:
  1.357
  Допаѓања:
  165
  Ми треба, затоа и прашав дали е тоа сериозно. Имам многу блиски луѓе на кои им е потребно, но да не пишувам сега за тоа вака јавно, поарно преку порака ;)
   
  На Шкорпион и leandra им се допаѓа ова.
 6. mk_pp

  mk_pp

  Член од:
  21 мај 2011
  Мислења:
  165
  Допаѓања:
  76
  Не би донирала,оти тоа дете што ќе се оплоди од мојата јајце клетка на моите деца ќе им биде полубрат или полусестра.И што ако судбината ги спои, а се од различен пол?:cautious:
   
 7. Almala

  Almala

  Член од:
  31 јули 2006
  Мислења:
  2.537
  Допаѓања:
  696
  Шооо? :confused:
   
  На Шкорпион му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mk_pp

  mk_pp

  Член од:
  21 мај 2011
  Мислења:
  165
  Допаѓања:
  76
  Тоа е тоа.Јас сум мајка на две деца,а ако донирам ке имам уште едно.Што ако тоа биде девојче и ако некако се спои со еден од моите синови?:sick: И мене ,и се лоши од самата помисла,ама тоа е моето размислување.
   
 9. Змејко и

  Змејко и Гледачот Дуле од Велес

  Член од:
  10 април 2005
  Мислења:
  1.104
  Допаѓања:
  1.419
  Не не не! Замисли да донираш јајце клетка, да се погоди машко, и после се спои со еден (или уште подобро двајцата) од твоите синови! Журка!
   
  На Pinkie Pie му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pinkie Pie

  Pinkie Pie and Deedee

  Член од:
  25 ноември 2009
  Мислења:
  2.026
  Допаѓања:
  3.241
  а дали можам да донирам јајце клетка , а од неа да биде изваден генетскиот материјал и да биде вграден од друга женска особа , или тоа е сеуште научно невозможно ? озбилно прашувам...
   
 11. Змејко и

  Змејко и Гледачот Дуле од Велес

  Член од:
  10 април 2005
  Мислења:
  1.104
  Допаѓања:
  1.419
  Зависи од тоа колку си секси. Не се исплати ако другата е грда.
   
  На Pinkie Pie му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.139
  Допаѓања:
  7.297
  Може, само мислам не постои установа кој аима таква технологија на Балканов. Во западна Европа можеби.
   
 13. Pinkie Pie

  Pinkie Pie and Deedee

  Член од:
  25 ноември 2009
  Мислења:
  2.026
  Допаѓања:
  3.241
  јас имаф нешто гледано на телевизија , не за цел генетски материјал , туку со новава технологија , микро , нано појма неам , ја вадеја сидата од заразен генетски материјал и така му овозможуваја да роди здраво дете , незаразено....ама само ако таткото е заразен или јајце клетката оти ако била мајката носилка пак че го заразела преку крфта....
   
 14. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.139
  Допаѓања:
  7.297
  Има и други начини, ако се работи за превенција на детето да му се пренесе вирусот преку родителот.
   
  На Pinkie Pie му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Aftershave

  Aftershave

  Член од:
  30 декември 2012
  Мислења:
  173
  Допаѓања:
  330
  Би донирал, во вакви банки не бараат име и презиме или било каков контакт на тој што донирал, само запишуваат како изгледа физичкиот опис на донаторот, крвната група и здравствени проблеми и никој пат нема да знаете дали некој ги одбрал баш вашите донации. Тој што ќе ги одбере баш нашите не го интересира кој сме, од каде сме, го чита само нашиот опис надевајќи се дека бебето ќе е баш убаво како нас. На никого не му е лошо од нешто плус пари, камо да имаше само нешто вакво кај нас. :)
   
  На Шкорпион и Слушаш Ли им се допаѓа ова.

Сподели преку: