Дали би донирале јајце клетки или сперма?

Дали би донирале јајце клетка или сперма за 5000$???

  • Да

    Гласови: 166 68,3%
  • Не

    Гласови: 77 31,7%

  • Вкупно гласачи
    243
H

HITCH

Гостин
Јас пак размислувам обратно од повеќето. КОГА би донирала јајце клетки услов би било да бидам дел од животот на тоа дете. Тоа е мое исто како на жената која во себе го носела 9 месеци. Сакам да знае дека не сум се откажала од него, туку сум им помогнала на неговите родители да имаат дете. Децата се најголема радост во животот. Јас сакам да имам многу деца, ама многу мислам ептен многу. Свесна сум дека има жени кои поради одредени причини не можат да имаат деца и би помогнала, не ми е воопшто за парите. Мое мислење дека онаа жена која не станала мајка никогаш нема да биде целосно исполнета, нема да биде целосно реализирана, тоа е мое мислење (не мора да го роди, може и да посвои, родител е оној што ќе си го чува детето цел живот). Бидејќи во Македонија тоа не е регулирано `ко што треба никогаш нема да донирам јајце клетки :toe: треба да се средат прво многу работи, па после :smir:
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Јас пак размислувам обратно од повеќето. КОГА би донирала јајце клетки услов би било да бидам дел од животот на тоа дете. Тоа е мое исто како на жената која во себе го носела 9 месеци. Сакам да знае дека не сум се откажала од него, туку сум им помогнала на неговите родители да имаат дете. Децата се најголема радост во животот. Јас сакам да имам многу деца, ама многу мислам ептен многу. Свесна сум дека има жени кои поради одредени причини не можат да имаат деца и би помогнала, не ми е воопшто за парите. Мое мислење дека онаа жена која не станала мајка никогаш нема да биде целосно исполнета, нема да биде целосно реализирана, тоа е мое мислење (не мора да го роди, може и да посвои, родител е оној што ќе си го чува детето цел живот). Бидејќи во Македонија тоа не е регулирано `ко што треба никогаш нема да донирам јајце клетки :toe: треба да се средат прво многу работи, па после :smir:
Toa dete ke bide polivina tvoe .. Nema da te kopka da go vidis vo zivotot , da zboris so nego , da si igras so nego ?

Ne bi doniral . Kazav pogore zaso.
Toa dete ke bide del od mene , moja krv , moi geni . Idnite generacii koi ke poteknuvaat od nego ke bidat del od mojata loza.Ne e taka ednostavno da otides da go izmavas i da ti platat , i nakaj doma sreken . So tekot na vremeto ke se osvestis deka imas svoe dete/deca tamu negde , i ke posakas da go zapoznaes .. E togas ke se javat problemite..
 
H

HITCH

Гостин
Toa dete ke bide polivina tvoe .. Nema da te kopka da go vidis vo zivotot , da zboris so nego , da si igras so nego ?

Ne bi doniral . Kazav pogore zaso.
Toa dete ke bide del od mene , moja krv , moi geni . Idnite generacii koi ke poteknuvaat od nego ke bidat del od mojata loza.Ne e taka ednostavno da otides da go izmavas i da ti platat , i nakaj doma sreken . So tekot na vremeto ke se osvestis deka imas svoe dete/deca tamu negde , i ke posakas da go zapoznaes .. E togas ke se javat problemite..
Кажав дека услов е да бидам дел од неговиот живот! Прочитај убаво!
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Без никакви средства би донирала само за луѓе кои навистина ми значат, многу блиски луѓе на кои се надевам никогаш вакво нешто нема да им затреба. Во секој случај морам да знам каде е и кое е тоа дете, бидејќи е дел од мене.
Ниедни пари на светот нема да го одземат чувството дека имам мое дете кое никогаш нема да го видам, ниту да го запознаам.
 
T

the Carpenter

Гостин
Да! Дефинитивно!
И за поефтино, да бидиме реални.

Сите што би напишале „нема шанси“, нека ви ги „оптегнат“ парите на рака, па ќе видите дали вреди еден ручни рад за 5 тисуча.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Да! Дефинитивно!
И за поефтино, да бидиме реални.

Сите што би напишале „нема шанси“, нека ви ги „оптегнат“ парите на рака, па ќе видите дали вреди еден ручни рад за 5 тисуча.

Јас психолошки не би издржала и би размислувала за тоа. Кога би го направила за пари искрено би биле многу повеќе а не помалку.
 
Член од
14 јануари 2006
Мислења
93
Поени од реакции
2
Ako imas prilika da mu pomognes na nekomu ili nekoja napravi go toa bez razmisluvanje dali ce lici na tebe ili na nea posto koga ce stapat glavnite troskovi na scena voopsto ne e vazno koj bil tatkoto a koja majkata.Troskovi vo smisla casovi po angliski ekskurzii patiki knigi znaci dodeka dojdis do periodot koga ce lici na tebe ili na nea.Samo togas koga ce go podelis celiot trosok mozes da kazes deka deteto polovina e tvoe a ovaka bidi srecen sto si pomognal i ne mu se pojavuvaj vo zivotot na deteto osven ako toa ne slusne od nekoj pa da se interesira.Pak ce recam samiot cin na pravenje na dete e biten ama ne e tolku vazen posto natamu te ceka uste rabota za da go isturkas deteto do periodot koga ce bide polnoletno i koga ce moze samo za sebe da si odlucuva.Teska tema ste odbrale.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.398
Поени од реакции
2.440
Би донирал,ама под услов да не дознаам на кој сум помогнал
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ги продаваат јајцеклетките во ГЕЈЛАДА

извор
 

@0@

Член од
8 септември 2012
Мислења
37
Поени од реакции
12
Bi doniral sperma,primer sum prasuval luge koi imat po 2-3 deca zosto imat,tie mi velat deka sakat da ostavat svoi pokolenija,epa ako ne sakate da bidete vo brak ili slicno so doniranje vie imate deca sekade po svetot bez da se zamarate so niv.;)
 
Член од
27 август 2012
Мислења
45
Поени од реакции
28
И ја би донирал, но само за орална употреба. Кајганџики, може да се договориме и за кетеринг услуги.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Би донирам за да помогнам на некој што не може да остави сопствено потомство. Анонимно секако. Тоа дете не можам да го чувствувам како свое бидејќи не е плод на мојата љубов. Тоа е само чист гест на хуманост, како дарувањето крв за некого на кого му е неопходна. Секој кој искрено посакува и е спремен да биде родител заслужува да добие шанса.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom