Дали би гласале кандидат од друга етничка заедница за претседател?

Дали би гласале кандидат од друга етничка заедница за претседател?


  • Вкупно гласачи
    140

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Шоо? Кој ставови сум ги сменил ја бе? Ај не јади многу бурек! Ниту пак политичка определба (а и религиска :pos2:) мењам ко чорапи!


Е фала богу еве еден паметен. Шо зборам ја цело време бе? Токму така. Прашањето браќа и сестри е: Имавме ли ние воопшто до сега Македонец за претседател?
Ne znam, ne znam, ama nekako se poveke shtabski pocnuvas da ja teras, shtabsko-plakatolepacko-dpmne-ofski.
I toa bez objektivnost.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
Дали би гласале македонците за претседател од друга етничка заедница просто би одговорил дека е невозможна мисија значи сепак постои можност. Инаку другите етнички заедници го немаат овој комплекс а колку за македонците убеден сум дека без двоумење би гласале за достоен кандидат кој е од друга етничка заедница но се чувствува и се нарекува себеси македонец, значи влав,ром,србин и др интегрирани (асимилирани) заедници во македонската нација, пример Срѓан Керим,Ѓунер Исмаил,Ганка Самоилова и др.
Албанците и турците и ромите муслимани се друга приказна,посебен свет (азијски свет), доста непознат свет на другите бидејќи одсекаш или се изолирале од државата или пак државата ги изолирала но времињата се менуваат, се променивме и јас,ти,тој(тоа) и ние и вие и тие(оние) низ делумно демократскиве години (транзиција) па одвреме навреме никнување некоја умна глава, пример Руфи Османи,штета што не го родила македонска мајка се велеше на времето кога беше пратеник,94-96 год. но брзо го изолираа но, сепак невозможната мисија продолжува, Руфи Османи вечерва на конвенцијата на неговата кандидатура за градоначалник на Гостивар порача,"По 12години гледаме дека оној што во 97 го крена победничкиот прст на победата за масакрите врз населението денес е на дното на политиката а ние гордо продолжуваме понатаму кон достигнување на стабилна држава со стабилна економија,добри меѓуетнички односи,добри односи со соседите и дел од НАТО и ЕУ". Инаку Османи ужива голема почит од македонското население но има една мана условно кажано, и тој како и сите албанци не се чувствува како македонец тука како албанец,рамноправен граѓанин на оваа држава. Се друго му препуштаме на времето да покаже како ќе се одвиваат меѓуетничките односи и кон кој пат ќе се движи државава, единствено ни преостанува да се надеваме на најдоброто.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Сакате нејкете, за 20 години вашите гласови нема толку да сменат, не како што е ситуацијава сега. Па тогаш нема да излезете да гласате.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
OBAMA E 44 PRETSEDATEL NA AMERIKA

NIE SEGA KE GO IZBEREME 4 PRETSEDATEL NA NASATA DRZAVA

ZAKLUCOK OD GORE PISANOTO MOZEBI I NIE KOGA KE GO BIRAME NASIOT CETIRIESET I CETVRTI PRETSEDATEL MOZE KE ODBEREME ALBANEC,A DO TOGAS IMA VREME
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Кога Тито би бил кандидат за претседател (на Јосп Броз мислам) , никој и не би размислувал која националност е тој...туку би гласал бидејќи човекот вреди , и сите добро знаат дека тој е способен да извршува таква функција!

Сега негледам причина зошто доколку се појави некој нов Тито кој ќе ги обединува верите и националностите не би добил подршка да биде нов претседник...
Но очигледно модерниот “се-народен“ претседник уште не е роден....
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Тешко во блиска иднина да гласам за друга националност. Еве на пример гледам деновиве делови од митинзите на Селмани, Буџаку и ќе кажат 2 - 3 мин по некој збор општо за ситуацијата на државава и се знае што следи до крајот на митингот. Само за кутрите угнетувани Албанци ветувања и слични разгледувања на проблеми. Кој ја е*е државата, важно е 25% да има во администрацијата и да се даде пензија на ОНА. Зашто би гласал за тоа? Со што мене ми се има како гласач одвоено внимание?
 

don PASCAL

Tne last Don Protected By the Mafia..
Член од
2 октомври 2007
Мислења
647
Поени од реакции
19
Ако ми порасне 55цм тогаш ке гласам за некој со друга националност:vozbud::vozbud:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Мислам дека македонското општество почнува полека да созрева политички, меѓутоа сеуште е рано за претседател од друга етничка заедница, поради тенките етнички односи, пред се' помеѓу Македонците и Албанците и нова, можна ескалација на истите. Веќе споменав во едно мислење дека за мене, Селмани е добар кандидат од албанската етничка заедница, истото мислење го имам и за Срѓан Керим, меѓутоа, здравје во посозреана Македонија, во општество во кое ќе има поголема верска и етничка толеранција, засега не.
 
Член од
23 февруари 2009
Мислења
83
Поени од реакции
6
Гласачите на Селмани дека е албанец се во блиски бројки со тие што не гласаат за Селмани бидејки е Албанец.. Така да нема врска.. А човекот е ТОП за прецедател:smir:
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ме интересира ова, дали ако за вториот круг има еден албанец кандидат, и еден македонец од сдсм, дали македонците што се симпатизери ке гласат за македонецов или за албанецот? И дали нема да гласате за албанецот само затоа што е албанец?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Ме интересира ова, дали ако за вториот круг има еден албанец кандидат, и еден македонец од сдсм, дали македонците што се симпатизери ке гласат за македонецов или за албанецот? И дали нема да гласате за албанецот само затоа што е албанец?
Мислиш на ситуациај Селмани вс Фрчко?
Селмани дефинитивно би го добил мојот глас.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
мене па ме нервира што ова албанскиве кандидати за претседател кампањата ја водат на албански јазик
па нели се бира претседател на Македонија
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Мислиш на ситуациај Селмани вс Фрчко?
Селмани дефинитивно би го добил мојот глас.
И јас исто...

Претседател е луѓе, еден човек, без разлика дали е Албанец, Македонец, битно е да се залага за доброто на државата.

А не да става сопки како Б.Ц. и овај сегашниот им кандидат за претседател Фрчко. Тој е веќе виден, го знаеме во политиката е од осамостојувањето, човекот не е за интересите на Македонија. Селмани би бил 1567890000 пати подобар од него, гарантирано!
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Мислиш на ситуациај Селмани вс Фрчко?
Селмани дефинитивно би го добил мојот глас.
Не мора Селмани вс Фрчко, само сакав да знам дали би гласале за друга македонска партија, само за да не гласате за албанска.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ме интересира ова, дали ако за вториот круг има еден албанец кандидат, и еден македонец од сдсм, дали македонците што се симпатизери ке гласат за македонецов или за албанецот? И дали нема да гласате за албанецот само затоа што е албанец?

Ако влезе Селмани и Фрчко јас дефинитивно гласам за Селмани...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom