Дали би гласале кандидат од друга етничка заедница за претседател?

Дали би гласале кандидат од друга етничка заедница за претседател?


  • Вкупно гласачи
    140
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
мене па ме нервира што ова албанскиве кандидати за претседател кампањата ја водат на албански јазик
па нели се бира претседател на Македонија
Затоа што албанскиот јазик е службен јазик во Р.Македонија ? :) Погодив нели ?

Мене па ме нервира што ова македонскиве политичари не говорат албански,вториот службен јазик (со исклучок на Груевски кој се труди да научи некој збор).
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Затоа што албанскиот јазик е службен јазик во Р.Македонија ? :) Погодив нели ?

Мене па ме нервира што ова македонскиве политичари не говорат албански,вториот службен јазик (со исклучок на Груевски кој се труди да научи некој збор).
Албанскиот јазик не е службен во Р. Македонија, туку е службен во општините во Р. Македонија каде има повеќе од 20% население етнички албанци.
А ние не бираме комунален претседател туку претседател на Републиката.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Затоа што албанскиот јазик е службен јазик во Р.Македонија ? :) Погодив нели ?

Мене па ме нервира што ова македонскиве политичари не говорат албански,вториот службен јазик (со исклучок на Груевски кој се труди да научи некој збор).
мене па ме нервира што не се најде некој паметен да среди некои работи па овдешните малцинства да ги имаат истите права како Македонците во Грција, Албанија, Бугарија, Србија...
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Затоа што албанскиот јазик е службен јазик во Р.Македонија ? :) Погодив нели ?

Мене па ме нервира што ова македонскиве политичари не говорат албански,вториот службен јазик (со исклучок на Груевски кој се труди да научи некој збор).

Албанскиот не е службен јазик на ниво а државата туку на општинско ниво, а највисока установа каде легално се зборува е собранието...
Во институциите МИНИСТЕРСТВО и ПРЕТСЕДАТЕЛ официјален јазик е МАКЕДОНСКИОТ...
Ако некој сака да биде биран за претседател на државата мора да го зборува оној јазик кој сите го разбираме , вака се се сведува на албански гласачи, така да ништо ново на дивиот запад...
Незнам зошто само толку очекувања од ваша страна...
Да бирам претседател некој што не го разбирам....ај објасни ми ја логиката те молам...???
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
Албанскиот јазик не е службен во Р. Македонија, туку е службен во општините во Р. Македонија каде има повеќе од 20% население етнички албанци.
А ние не бираме комунален претседател туку претседател на Републиката.
ГРЕШКА.

Li~nite dokumenti na gra|anite koi zboruvaat slu`ben jazik razli~en od makedonskiot jazik, se izdavaat na makedonski jazik i negovoto pismo, kako i na toj jazik i negovoto pismo vo soglasnost so zakon.
Koj bilo gra|anin koj `ivee vo edinicite na lokalnata samouprava vo koja najmalku 20% od gra|anite zboruvaat slu`ben jazik razli~en od makedonskiot jazik, vo komunikacijata so podra~nite edinici na ministerstvata, mo`e da upotrebi koj bilo od slu`benite jazici i negovoto pismo. Podra~nite edinici nadle`ni za tie edinici na lokalna samouprava odgovaraat na makedonski jazik i negovoto kirilsko pismo, kako i na slu`beniot jazik i pismo {to go upotrebuva gra|aninot.

Албанскиот јазик е службен но не и за македонците и другите етнички заедници значи не е задолжително твоите (на неалбанските заедници) лични документи да се издаваат на албански јазик и не е службен во единиците на локалната самоуправа во кои албанците се под 20% бидејќи исто така нема потреба, пример што фајде од албански службен јазик во Струмица кога нема потреба и потребни се финансиски трошоци за преведување итн. Побарај го Струмикс ќе ти го толкува уставот.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Нема што Струмикс да ми го толкува уставот, прочитај го цел амандман V со кој е заменет член 7 од уставот (си го дал само еден дел). И посочи ми едно место каде е наведен албанскиот јазик, или воопшто формулацијата втор службен јазик, како што наведе ти во твојот прв пост.
Во Р. Македонија не постои уставна категорија втор службен јазик.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
Во Р. Македонија не постои уставна категорија втор службен јазик.[/B]
Точно. Не постои бидејќи во тој случај ќе беше задолжителен и за другите етнички заедници.
Сепак албанскиот јазик е исто така службен јазик за населението кое е над 20% од вкупното население. Сега верувам ме разбираш, албанците можат да говорат на албански јазик кој е единствено за нив службен, за македонците и другите помали заедници не е службен и во училишта се учи по избор.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Во прв план е програмата на кандидатот за претседател а после доаѓа личноста за претседател, значи треба да дојде до израз програмата а не личноста дали разбирате.:nenene::nenene::nenene::nenene:
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Во прв план е програмата на кандидатот за претседател а после доаѓа личноста за претседател, значи треба да дојде до израз програмата а не личноста дали разбирате.:nenene::nenene::nenene::nenene:
Ама личноста треба да биде способна да ја спроведе таа програма и да има авторитет.
Значи ако Кољо Дијамантот добро плати и група стручњаци му напишат добра програма, да го бираме него.

Друго не гледам каква програма би пишувал претседателски кандидат. Слушам во кампањава кандидатите се расфрлаат со ветувања кои не се воопшто во нивна надлежност. Што може претседател да направи со сиромаштијата, што може со намалување на невработеноста. Ништо. И да не редам други работи.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Ама личноста треба да биде способна да ја спроведе таа програма и да има авторитет.
Значи ако Кољо Дијамантот добро плати и група стручњаци му напишат добра програма, да го бираме него.

Друго не гледам каква програма би пишувал претседателски кандидат. Слушам во кампањава кандидатите се расфрлаат со ветувања кои не се воопшто во нивна надлежност. Што може претседател да направи со сиромаштијата, што може со намалување на невработеноста. Ништо. И да не редам други работи.

Апсолутно се согласувам за афторитетот кој треба да го има кандидатот, тука е народот кој треба сепак да оцени за програмата и за кандидатот за претседател на државата А за ингиренциите и моќта на претседателот тоа е друга тема
 

Kajgana Shop

На врв Bottom