Дали астрологијата треба да биде прифатена како наука?

Dali veruvate vo ona sto pisuva vo horoskopot?


  • Вкупно гласачи
    171
Член од
1 април 2006
Мислења
12
Поени од реакции
0
jyotish vedska astrologija

Jyotishot e sovrshen nauchen sistem na znaenje so zakoni koi se nepromenlivi.Samo kako ilustracija na http://jyotish.blog.com.mk/ se dadeni nekolku predviduvanja za avionski padovi ,politichki sluchuvanja i daden e denot za zemjotresot na 12maj2008 ,ushte vo dekemvri 2007 no ,bidejkji istoto e neprivatlivo za lica koi se narekuvaat braniteli na nauchnata misla,a zad sebe nemaat eden nauchen zakon razotkrieno, se podsmevaat i sekojpat baraat ushte potvrda deka astrologijata ne funkcionira i edinstvena cel e da gi zavede i zabludi nepismenite i lesnovernite.Jyotishot e izvoren eden od najstarite sistemi na znaenje(del e od Vedite) koj delumno e daden vo shifrirana forma za da ne padne vo race na lica koi ne zasluzhuvaat ili bi go zloupotrebile znaenjeto.Istoto ne treba da se komparira so Zapadnata astrologija-koja shiroko e rasprostraneta vo svetot,pa i vo Makedonija no koja predviduvanjata gi stava vo vtor plan ,tuku stava akcent na psiholoshkiot profil.

++ ++
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Inace za astrologijata mislam deka e ziva glupost i apsurdno e da bide prifatena kako nauka ... !!!* :wink:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
За „да, да“ и „не, не“ темава има анкета. Затоа е поставена и ако немате што да додадете, ве молам само да гласате.

Значи, 2-3 „да“ и „не“ мислења се избришани.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Не верувам, иако некогаш ми имаат погодено, ама ретко... во секој случај - не.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
jas mislam deka e podobro da se prifati.dokolku bi bila nauka mozebi malku poveke ke se vnimava na toa da se pisuvaat verodostojni podatoci i predviduvanja, koi ke se baziraat na naucni fakti, vaka ne sekoj ja ima taa sposobnost i se zloupotrebuva. Normalno postojat lugje so specificni sposobnosti koi dokolku se prifati kako nauka ke dojdat do izraz:vozbud:
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
баш би сакал да знам повеке за астрологијата , и би било добро да биде прифатена....
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Мислам дека не треба да се прифати астрологијата како наука.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Зошто мислиш така?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Зашто не верувам во тие предивдувања што ги прават.Не верувам во хороскоп и бла-бла разни ствари.
 
Член од
2 мај 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
апсолутно!!1

астрологијата апсолутно треба да биде прифатена како наука..но прашањето е колку луѓето знаат што е тоа астрологија..
треба да се прави разлика меѓу вистинската астрологија и глупостите напишани во женските списанија и неделните додатоци..
тие работи се чисти измислици и не се засновани на ништо,освен на фантазијата на таканаречените „астролози“ кои ги пишуваат..
квалификуван астролог се занимава со многу поважни работи,како ефектите од распоредот на небесните тела во даден момент и сл.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Мој личен став е дека треба да се прифати како наука... но колку ќе се потпираме на неа тоа е друго. Кога веќе некој вложува труд, тогаш нека е наука... но се додека нема евидентни резултати тогаш... сори ама нема да верувам.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Мислам дека не треба бидејќи има Пласибо ефект . Прочитајте хороскоп од минатата недела и таму ако ви пишува : “Нешто лошо ќе ви се случи „
вие ќе се потсетите на нешто лошо што ви се случило и ќе кажете : “Ејјј , ми погодија !! „
 
Член од
15 април 2008
Мислења
31
Поени од реакции
1
Како може астрологијата да биде наука, кога нема дефинирано, што точно таа проучува? Влијанието на „ѕвездите“ врз човекот или на времето на раѓање врз судбината? Еве неодамна (минатата година) Плутон од планета стана планетоид, дали тоа значи дека сега сите астролошки знаци, симболи и толкувања се променети? Пу пу не важи сето досега, нели :) До 19 век беа познати само шест планети, откривањето на новите ја негира самата астрологија како „наука“’ и ја сместува онаму, каде што припаѓа: во суеверијата. Впрочем, секој е слободен да верува во што сака, па така и во астрологијата.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Како може астрологијата да биде наука, кога нема дефинирано, што точно таа проучува? Влијанието на „ѕвездите“ врз човекот или на времето на раѓање врз судбината? Еве неодамна (минатата година) Плутон од планета стана планетоид, дали тоа значи дека сега сите астролошки знаци, симболи и толкувања се променети? Пу пу не важи сето досега, нели :) До 19 век беа познати само шест планети, откривањето на новите ја негира самата астрологија како „наука“’ и ја сместува онаму, каде што припаѓа: во суеверијата. Впрочем, секој е слободен да верува во што сака, па така и во астрологијата.
Astrologijata tocno ima definirano sto proucuva, zatoa vo svetot postojat mnogu univerziteti i fakulteti na koi se istaknuva i naucno istaknuva nejzinata vrednost.
Malku si konfuzen, sto i ne e nekoj golem problem, bidejki stom nisto ne si procital za taa nauka, ne mozes nitu konstruktivno da zboruvas za nea. Pluton za astrolozite ostanuva planeta, bidejki za niv ne e vazno sto astrnomite velat, tuka dali taa i ponatamu postoi i kosmicki vlijae vrz biopoleto na covekot. Ne e vazno nestata kako se narekuvaat i dali se prifakaat od t.n. nauka, tuku dali i kolkavo vlijanie imaat vrz stvarnosta. Novootkrienite planeti se prouceni od astrolozite, utvrdeno e nivnoto vlijanie i tie vo kontekst na periodot vo koj se otkrieni gi imaat dobieno svoite karakteristiki.
Pobaraj malku na internet, pa ke vidis kolku knigi se napisani za Uran, Neptun i Pluton.
Astrologijata e progresivisticka nauka koja ne razviva konzervativna i dogmatizirana koncepcija deka seto toa sto e dosega otkrieno i prouceno, mora da ostane nepromeneto. Naprotiv, bidejki sorabotuva so vistinskata naucna astronomija, prodolzuva da gi proucuva vlijanijata na novootkrienite nebesni tela vrz sostojbite na Zemjata i da ja karakterizira nivnata simbolika.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Астрологијата нема никакви основи врз кое нејзината теорија би се темелела.
Верување дека нешто од таму влијае врз некого и тоа баш кога е роден?
Не само што е далеку од памет, туку е елементарно глупо.
Ќе спомне некој не знаеме се, ама аман бе луѓе.
Ај читајте базар и бурда и плетејќи, бидете среќни за да прочитате следниот ден што ќе ви се случи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom