Дали Србите се Словени?

  • Креатор на темата anaveno
  • Време на започнување
Член од
7 ноември 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
ја мислам дека србите НЕ СА македонци, и 100 годин окупациа го доказа
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
знам дека има многу видови срби..еве доказ (цитат)..
но кој ви е крив?Се гледа дека историјата на тој африкански србин..Васа Пелагич
ете..јас сум расист..не ги сакам афричките срби..
хе..хе..
Кој нам е крив за што? Твој пост ми личи на неки добар трип.
Ваљда једино ти знаш шта си хтео да кажеш.Било ми је смешно али сад сам озбиљан, бринем се за тебе. :toe:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
A kako da gi komentirame kontinuiranoto spomnuvanje na Aleksandar Makedonski kako del od srpskata istorija??? Ova go pravat i bugarsk istorichari kako Gancho Cenov na primer. Mnogu simptomatichno e ushte od diskusiite na Olga Lukovic Pjanovic za postoenjeto na lavovi na Balkanot vo srpskite predanija (spored majka i) do Sima Lukin Lazic, "Kratka povjesnica Srba":

" Неки веле, да је и сам Александар Македонски био Србин. Али то се не зна. Него зна се, да су ови Срби много ратовали у доба Александрово час као његови савезници, час против њега. Oни бијаху тако силни, да им је Александар морао дати потпуну слободу и особите повластице, у којима он Србе називље: 'највеликомоћнијим, најчувенијим, најзнаменитијим и најмногобројним народом' својим. Вели се, да је Александар једном упитао Србе: 'Кога се највише бојите' - мислићи да се они боје њега. А они му одговорише: 'Једино се бојимо, да се небо не би на нас срушило!'.


A ova e naslovnata strana na vekje spomenatiot "vozobnovitel na srpskata istoriska shkola" -- Jovan Deretc. Dali e toa Aleksandar Makedonski na nea?





Imeno, postoi eden interesen patepis od M.S. Milojevic "Dela od Prava -- Stara -- Srbija", otpechateno vo 1871 godina vo Belgrad. Se raboti za prv kooperatven trud na srpskite ucheni od Belgradskiot pashaluk (od Srpsko ucheno drushtvo) da gi opishat ona shto tie go narekuvaat "srpski zemji".

Vo knigata na str. 10 se spomenuva kako Srbite vo 19. vek smetale deka Belgrad bil osvoen od Aleksandar Veliki (Makedonski) vo antichko vreme. Spored srpskite ucheni od 19. vek, Aleksandar Makedonski, koj gi predvodel "Makedonsko-Shkiptskite sili", gi izgonil Srbite od nivnata prestolnina, koi pak bile predvodeni od nivniot Kral Srm, na Pekjskite ostrovi na utokata na rekata Dunav vo Crno More.

Avtorot Milojevic go citira Dionisij Perigit za ovoj nastan, koj izvor spomnal deka se rabotelo za eden ostrov, no vsushnost bile povekje ostrovi:

" Quiposcens ortus -- Dunas -- Euksini pervenit undos Jrringuam Pencem amplexus gurgite quino. "


Spored Milojevic i srpskite uchni, nema dilema deka Aleksandar Makedonski vojuval so Srivalite ili Trivalite (t.e. Srbite). Shodno
tie migrirale na sigurno vo Besarabija (ili "Belasrbija" - spored Veljtman i navodno spored site drugi togashni istorichari). ...
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Деретић није уопште ни историчар, камоли да је обновио неку историјску школу :)) Далеко било. Он и његове фантазије су предмет зајебанција за већину људи. :)
 
A

anaveno

Гостин
Konstantin Porfirogenet - "De Administrando Imperio":

Буквално Срби на јазикот на Римјаните е збор кој значи РОБОВИ, а на тој јазик обично со зборот сербула се викаат обувките на робовите,а зборот тзербоулианои означува оние кои носат евтини, сиромашки обувки (опинци). Србите го добиле тоа име бидејќи станале робови на императорот на Римјаните.

(Konstantin Porfirogenet, De administrando imperio, Glava trieset i vtora, str. 153)

појасно - здравје
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
anaveno i Sinisa:

Ne znam dali e dobro da se pravi analogija so Bugarite i naporite pokraj oficijalnata turkska teorija za nivnoto poteklo da baraat "iranska", "avtohtona" i mnogu drugi tezi.

No ochigledno e deka nekoi Srbi (ako ne oficijalnata nauka) kako Jevdjevic na primer ja promoviraat tezata za Srbite se narod koj poteknuva od Indija (shodno negovata kniga "Od Indija do Srbija"). I tuka pagja golemo kolichstvo energija i prenasochuvanje na oficijalnata istorija barem da se gleda so skepsa na nea. Toa znachi deka sakaat da stvorat i druga verzija na istorijata na Srbite koja ne se oslonuva na Kosntantin Profirogenit i Konstantin Jirtichek.

Zoshto bi go osporuvale Profirogenit i vrz koi osnovi? Toa e osnovata na sporot, mislam, vo debatata koi se Srbite.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Буквално Срби на јазикот на Римјаните е збор кој значи РОБОВИ

И на српски Немац значи мутав :)

Написао сам о имену Срба на овом форуму раније, да се не понављам.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Zoshto bi go osporuvale Profirogenit i vrz koi osnovi? Toa e osnovata na sporot, mislam, vo debatata koi se Srbite.
Порфирогенит је врло значајан извор и ниједан озбиљан историчар не може да га заобиђе иако су га неки нзвали "цар лажац".

Треба само схватити да је Порфирогенит пре свега политичар који се брине за своје царство и који даје савете како треба управљати, то му је фокус. При том је очигледно најближи истини како се време о којем говори приближава његовом времену.

У сваком случају значајан извор без сумње, а свака његова тврдња може да буде предмет анализе.
 
A

anaveno

Гостин
Mоре Синиша. Hа српски значело - немац.

Aма што врска има тоа со латинскиот?

Kаде да прочиташ латински, за Серб e исто: роб, опинчар. Hе е срамота тоа, било-поминало.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
море Синиша..на српски значело..немац..
ама што врска има тоа со латинскиот?..
каде да прочиташ латински, за Серб..исто..роб..опинчар..не е срамота тоа..било-поминало..
Не е срамота уопште, шта мене брига како је неко звао Србе кроз историју. Звали су нас и горе, данас нас зову на различите начине.

Зови ме и ти како год хоћеш. :)

Што се имена тиче јавља се ван римске сфере, увезено је на Балкан, и данас постоји ван Балкана, шта сад треба да ти откривам топлу воду. Читај мало.
 
A

anaveno

Гостин
читам и никако да сватам..како тоа 1 човек (Вук) створил 1 речник,прв, на 1 народ (Срби),а воопшто да не стапнал во земјата на тој ист народ (Србија)...
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
читам и никако да сватам..како тоа 1 човек (Вук) створил 1 речник,прв, на 1 народ (Срби),а воопшто да не стапнал во земјата на тој ист народ (Србија)...
Слободно ме питај на овом топику све ћу ти објаснити ако знам и имам времена.

Вук је рођен у Србији анавено. Мало појасни твоју недоумицу за почетак.
 
A

anaveno

Гостин
Слободно ме питај на овом топику све ћу ти објаснити ако знам и имам времена.

Вук је рођен у Србији анавено. Мало појасни твоју недоумицу за почетак.
Bо Србија? Kаде? Kаде живеел? Kаде работел? Kаде умрел?...
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
1. Тршић код Лознице, западна Србија.

2-3. Највише у Србији а доста и у Аустрији

4. У Бечу (чини ми се, можда грешим а мрзи ме да проверавам сад).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom