Дали Скопје треба да биде главен град на Р.Македонија?

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.027
Поени од реакции
622
Да , но не треба да се заборави и фактот дека околу 1900 година Битола бил поголем град од Белград!
во 1900 белград бил 69.100 а битола над 100.000
Дури во 1914 се изедначуваат по број на жители,а битола тие времиња е срамнета со земја во Прва светска воја
 

@@@@@@

MAKEDONEC
Член од
15 мај 2008
Мислења
539
Поени од реакции
33
во 1900 белград бил 69.100 а битола над 100.000
Дури во 1914 се изедначуваат по број на жители,а битола тие времиња е срамнета со земја во Прва светска воја
I so ima to vrska be Joe? Pela vo vremeto na Aleksandar, Ohrid vo vreme na Samuil, Prilep vo vreme na Volkasin i Krali Marko, Bitola prknala vo tursko, i sega kaj da barame logika??? Neka si bidi Skopje ama malce da se rastereti a ne da strci vo odnos na drugite gradoj!
 
Член од
29 октомври 2010
Мислења
34
Поени од реакции
7
Па нормално дека Скопје, Бог да чува... Ако не па Тетово да го стаиме!
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
ne e ubavo so samo skopje se izdvojuva, sekoj mlad sega odi vo sk, jas sum velesanec i gledam na sabajle polni vozovi i avtobusi kako odat za sk, ke ni se vrati se desetostruko
jas bi go predlozil kavadarci ili strumica za glaven grad
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.027
Поени од реакции
622
I so ima to vrska be Joe? Pela vo vremeto na Aleksandar, Ohrid vo vreme na Samuil, Prilep vo vreme na Volkasin i Krali Marko, Bitola prknala vo tursko, i sega kaj da barame logika??? Neka si bidi Skopje ama malce da se rastereti a ne da strci vo odnos na drugite gradoj!
Зборо ми беше дека ова е од понова историја и дека некако природно ке беше после 45 Битола да биде главен град
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Ај да не се расправаме да почекаме малце и Солун ќе ни биде главен град.
Ќе нема дилеми.

29508_387152393371_233242673371_4206178_5714190_n.jpg
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
На здравје СКОПЈЕ !
Луѓево дошле и останале запрепастени од она што го вишле во Скопје.
Велат-иако пристигнале овде на полноќ, (što je vreme kada se u Beogradu ribe tek šminkaju pred polazak u život):pos2: и како големи љубители на пиво, тргнале да дрмнат по некое „Скопско“ -но, пиво никаде ни за лек во вечерните часови
(Verovali ili ne, posle ponoći u normalnom Skoplju ne postoji NIJEDAN kafić u kojem može da se popije čaša vode, a kamo li pivo) , кал до колена исто као да сте во „Сурвајвер",

продолжуваат понатаму - туку наеднаш фатаморгана- :pos2:фрижидер на кој пишува „Скопско„ - залетани да си купат - кога таму пак изненадување- ланци и катанци на него ко за Робин Худ и напис- Забранета продажба на алкохол после 19 часот- Од кога пивото се смета за алкохол.???!!!!
Наидуваат на бурекџилница- НО, СТОЈ
- никој од нив не се ни осудува да влезе- се плашат да не е скриена камера- ...на крај се увериле дека бурекот е сепак вистински.
На враќање кон хотелот тие палат цигари и ги пушат криејќи се како осмооделенци- само затоа што ИМА забрана за пушење.... на сите јавни места-
Во Скопје преку ден е живо, но навечер .... хах се претвара во Бејрут -изгледа затоа и ТВ ПИНК ќе се насели тука, ќе има неверојатна гледаност овде - каде луѓето се без забава....

Е па - кој дошол , вишол и ќе раскажува на останатите- дека НИКАКО не треба човек (турист ) да дојде овде.:uvo:

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/tvPressing/story/141855/Na+zdravlje+Skoplje!.html
 
Член од
2 февруари 2010
Мислења
111
Поени од реакции
10
Во сите овие години што живеам во Скопје, дали си ти свесен колку по сељачизам и ваква искомплексираност имам видено во Скопје, отколку во било кој друг град?!
Jebiga, migracijata selo -> grad, si go pravi svoeto. ;)
 
С

сашенко

Гостин
Зборо ми беше дека ова е од понова историја и дека некако природно ке беше после 45 Битола да биде главен град
Да ама ете скопје го стаија, а сега мислам дека е касно да се мења главен град.Е Солун ако ни го вратат тогаш ке мењаме а сега Не
 
Член од
2 февруари 2010
Мислења
111
Поени од реакции
10
На здравје СКОПЈЕ !
Луѓево дошле и останале запрепастени од она што го вишле во Скопје.
Велат-иако пристигнале овде на полноќ, (što je vreme kada se u Beogradu ribe tek šminkaju pred polazak u život):pos2: и како големи љубители на пиво, тргнале да дрмнат по некое „Скопско“ -но, пиво никаде ни за лек во вечерните часови
(Verovali ili ne, posle ponoći u normalnom Skoplju ne postoji NIJEDAN kafić u kojem može da se popije čaša vode, a kamo li pivo) , кал до колена исто као да сте во „Сурвајвер",

продолжуваат понатаму - туку наеднаш фатаморгана- :pos2:фрижидер на кој пишува „Скопско„ - залетани да си купат - кога таму пак изненадување- ланци и катанци на него ко за Робин Худ и напис- Забранета продажба на алкохол после 19 часот- Од кога пивото се смета за алкохол.???!!!!
Наидуваат на бурекџилница- НО, СТОЈ
- никој од нив не се ни осудува да влезе- се плашат да не е скриена камера- ...на крај се увериле дека бурекот е сепак вистински.
На враќање кон хотелот тие палат цигари и ги пушат криејќи се како осмооделенци- само затоа што ИМА забрана за пушење.... на сите јавни места-
Во Скопје преку ден е живо, но навечер .... хах се претвара во Бејрут -изгледа затоа и ТВ ПИНК ќе се насели тука, ќе има неверојатна гледаност овде - каде луѓето се без забава....

Е па - кој дошол , вишол и ќе раскажува на останатите- дека НИКАКО не треба човек (турист ) да дојде овде.:uvo:

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/tvPressing/story/141855/Na+zdravlje+Skoplje!.html
Dobro ke bese da go postiras i obrakjanjeto na Dragan B. Kostic kon avtorot na "tekstov".

E moj prijatelju,
Pre nego sto napisem ijednu rec odgovora, priupitao bih te: kog si dzavola trazio u Skoplju, povodom otvaranja Pink televizijie? Sto nisi dosao, kad je tu skopski dzez festival da bi video sijaset svetskih vrednosti ( koje mozda i dolaze u Beograd ), sto nisi bio na Billy Idolov koncert, Santane, Bob Dylana, Lenny Kravitza Diane Krall, 50 centa, Pet shop boysa,.. sto ne dodzes na Taksirat ( to ti je slicno kao Exit ( manjeg obema, ali starijeg ) da bi video Manu Chaov koncert, pa sada Kylie Minogue, Jamiroquai...i red drugih..
Kog li si ti to godista i gde li si ti to ziveo, kada su tebi samo pricali o Skoplju ali ti nisi bio, ali sudis o njemu kao da znas sve njegove stanovnike poimence.Tvoj me stav podseca na onaj vic o cigancetu "koje nije jelo burek, ali zna jednog kojemu je neko drugi pricao koiji je jeo burek!".
Posto znam desetak estradnih VEOMA POPULARNIH ljudi iz Beograda toliko licno, koliko Ti nisi uspeo da procitas o njima, koji su u vreme sankcija, ziveli u Skoplju pa su na sva usta hvalili taj grad zbog gostoprimstva i 24 casovnog pulsiranja. Verovatno su od tada otvorili jos vise mesta za provod, nego ih zatvorili.Znas pricu o brodaru, nemoj platiti onome koji se hvali da je brodar, jer ce te prevesti i preko plitke vode a ti ces biti ubedzen da si reku presao na najdubljem mestu.S kim si otisao kroz Skopje?Pa taj ga jos i manje poznaje od Tebe.A i ne treba ga poznavati treba ici kroz njega!Ali pravo je pitanje:u kom ti to gradu trazis zabavu utorkom ili sredom?Pa ljudi bre prijatelju rade sutradan, nisi svi dosli da SLAVE PINK (daleko im kuca bila, dok nisu postojali, bilo je prave muzike tamu gde su je oni pokopali). Pises nekim slengom koji mi i bas ne lici na slavni beogradski, verovatno da bi nizom "ukrasnih elemenata" ulepsao svoje crnilo.Ja sam makedonac ( srpskog porekla), cetvrto koleno rodzen u Makedoniji, estradni covek, cetrdeset godina u vrhu tog vrtloga,i ako ja ne znam gde i sta ima u ovom gradu, ti sigurno neces znati.Moje ime, svaki urbani makedonac od dvadeset do sezdeset godina zna, zato te ja te javno pozivam u ime njih, kada sledeci put dodzes u Skoplje, javi mi se, ja cu skupiti bratiju svih uzrasta ( da se ne bi osecao mozda usamljen), i provescemo te kroz Skoplje, bez obzira koji ti odabrao dan ( ne dao Ti Bog da je to petak, subota),..Sa duznim postovanjem i ljubavlju koje imam za Beograd, ali garantujem Ti da ces traziti nacina, ako ne da se preselis ovde, ono da sto duze ili sto cesce dolazis ovde.Razume se, nemoj zbog prisustva ponovo navoditi Pink.A sto se tice bureka, mozda boljeg ima u Sarajevu, sto se tice cevapa, DESTAN je balkanski brend, sto se tice piva, onog skopskog, veruj, treba da zalis sto je frizider bio zakljucan, ali nacices i bar desetak mesta u Skoplju, klasicnih pivnica koje ce ti ponuditi dvadesetak svetskih vrsta, restorana...prijatelju moj, Dzole Balasevic je pevao"Al se nekad dobro jelo", ovde se i sad DOBRO jede ( priupitaj Bregovica, Colica, Bajagu kako oni prolaze kad dolaze...), Skopje ima sedam stotina hiljada stanovnika, vikendom i do milion ( mala je Makedonija ), ali kada bi merio broj lokala po stanovniku, bio bi to svojevidni rekord...Dodzi, vidi...i onda PRICAJ PRIJATELJIMA sta si video.Jer ovo sto si ispricao je isto kao spomenuti vic o cigancetu.Pricao si da si cuo od nekoga ko je cuo o Skoplju od jednog koji je video, ali ne dovoljno dobro, posto je bio slep a uzgred je jos i nosio crne naocare.Ne hvalim svoj grad jer ga volim, pricam samo ono o njemu sto znaju svi koji su bili u njemu. Takvih u Beogradu ima sijaset. Ako mi ne verujes, potrazi njih. Cekam te.
Srdacno
Dragan B. Kostic
:cuc:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Јас би гласала за Охрид за главен град. Ако е Ерусалим на Балканот, тогаш да, би требало да е и главен град на Македонија. + ќе виите Скопје како одма чисто ќе стане, ко ќе се залетаат сите со низок старт во новиот главен град!
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Dobro ke bese da go postiras i obrakjanjeto na Dragan B. Kostic kon avtorot na "tekstov".:cuc:
Тој идиотот из велики Београду дошол во малото Скопје и сега ќе продаваме Пинк:nesvest:Полека бе братче!А можда не е ни дојден во Скопје:pos2:Многу убаво му изнаобјаснил Костиќ :aplauz:
А за главен град нек си останит Скопје,ама да се вратат едно 200.000 од сите делови на Македонија назад за да е поопуштен град.Поздрав од Охрид
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
На здравје СКОПЈЕ !
Луѓево дошле и останале запрепастени од она што го вишле во Скопје.
Велат-иако пристигнале овде на полноќ, (što je vreme kada se u Beogradu ribe tek šminkaju pred polazak u život):pos2: и како големи љубители на пиво, тргнале да дрмнат по некое „Скопско“ -но, пиво никаде ни за лек во вечерните часови
(Verovali ili ne, posle ponoći u normalnom Skoplju ne postoji NIJEDAN kafić u kojem može da se popije čaša vode, a kamo li pivo) , кал до колена исто као да сте во „Сурвајвер",

продолжуваат понатаму - туку наеднаш фатаморгана- :pos2:фрижидер на кој пишува „Скопско„ - залетани да си купат - кога таму пак изненадување- ланци и катанци на него ко за Робин Худ и напис- Забранета продажба на алкохол после 19 часот- Од кога пивото се смета за алкохол.???!!!!
Наидуваат на бурекџилница- НО, СТОЈ
- никој од нив не се ни осудува да влезе- се плашат да не е скриена камера- ...на крај се увериле дека бурекот е сепак вистински.
На враќање кон хотелот тие палат цигари и ги пушат криејќи се како осмооделенци- само затоа што ИМА забрана за пушење.... на сите јавни места-
Во Скопје преку ден е живо, но навечер .... хах се претвара во Бејрут -изгледа затоа и ТВ ПИНК ќе се насели тука, ќе има неверојатна гледаност овде - каде луѓето се без забава....

Е па - кој дошол , вишол и ќе раскажува на останатите- дека НИКАКО не треба човек (турист ) да дојде овде.:uvo:

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/tvPressing/story/141855/Na+zdravlje+Skoplje!.html
Значи јас кога пијам до сабајле (од пиво па натака) и јадам бурек и зденка маслинка, си пушам цигари како господин (но пред клубот се разбира) тоа го правам во Јужен Јереван ?
 
П

Паспарту

Гостин
На здравје СКОПЈЕ !
Луѓево дошле и останале запрепастени од она што го вишле во Скопје.
Велат-иако пристигнале овде на полноќ, (što je vreme kada se u Beogradu ribe tek šminkaju pred polazak u život):pos2: и како големи љубители на пиво, тргнале да дрмнат по некое „Скопско“ -но, пиво никаде ни за лек во вечерните часови
(Verovali ili ne, posle ponoći u normalnom Skoplju ne postoji NIJEDAN kafić u kojem može da se popije čaša vode, a kamo li pivo) , кал до колена исто као да сте во „Сурвајвер",

продолжуваат понатаму - туку наеднаш фатаморгана- :pos2:фрижидер на кој пишува „Скопско„ - залетани да си купат - кога таму пак изненадување- ланци и катанци на него ко за Робин Худ и напис- Забранета продажба на алкохол после 19 часот- Од кога пивото се смета за алкохол.???!!!!
Наидуваат на бурекџилница- НО, СТОЈ
- никој од нив не се ни осудува да влезе- се плашат да не е скриена камера- ...на крај се увериле дека бурекот е сепак вистински.
На враќање кон хотелот тие палат цигари и ги пушат криејќи се како осмооделенци- само затоа што ИМА забрана за пушење.... на сите јавни места-
Во Скопје преку ден е живо, но навечер .... хах се претвара во Бејрут -изгледа затоа и ТВ ПИНК ќе се насели тука, ќе има неверојатна гледаност овде - каде луѓето се без забава....

Е па - кој дошол , вишол и ќе раскажува на останатите- дека НИКАКО не треба човек (турист ) да дојде овде.:uvo:

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/tvPressing/story/141855/Na+zdravlje+Skoplje!.html
Типичен српски дебил е овој што го пишувал текстот...

И јас мислев дека во Белград има екстра женски, се возат екстра коли, но лани се уверив во сосема спротивното, па ете не пишувам по форуми и весници дека Белград е вукојебина... Ете му ги коментарите, па дали треба некој да верува на ваков београдски изрод или пак на овие луѓе кои многупати биле во Скопје. Секој град си има свои предности и маани, а фраеров ако мисли дека Белград е нешто посебно, гадно се излажал...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom