Дали Марија имала деца после Исус?

Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
А како да не се исмевам на овие „мудрости„ кои ги читам на форумов? „Јас мислм вака„, „јас мислм така„. А што е всушност тоа „јас мислам дека..„!? Тоа некој доказ!? А каде е доказната постапка, каде се доказите?
Немам намера да се занимавам со кулктурата и цивилизациите од паганските и незнабожечките народи, кои патем кажано. и тоа како се под демонско влијание (за ова, друг пат). Христос вели: „...Јас Сум вистината, патот и животот..„.Хрситос ни нуди една вистина, која можам (но неморам) да ја прифатам или неприфатам. Христос не ни нуди алтернативни вистини!
Немаш намера да се занимаваш со пагани? Незнабожечки? Под дејство на Демони? Е, стварно бисерчиња ги раѓаш ненормално. Свестен си дека ради вакви луѓе како тебе мене ми се слоши од верата со која сум се родила - православната? Ти си прав пример.

Јас сум ПАГАНКА. Јасно и гласно и гордо ќе ти го кажам ова. И нема ништо демонско во тоа. Напротив, во паганските вери се поштува све и секој. А не како тебе. „примерен“ христијанин што газиш врз све што не е исто со тебе.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
short1 напиша:
зошто со мали букви? Од оваа грешка понатака си се препишува исто на било кој јазик.

Сега ние може да се теглиме до бесвест дали била девица (што е можно а и не мора да значи) и дали имала други деца, но никој нема да дознае со сигурност. Дури и тие што претпоставиле првиот пат дека останала девица и немала други деца го кажале тоа векови покасно, со никаков доказ од Библијата
Short1 не е грешка реков дека освен девица означува и она другото во продолжение...грешката сите ја бараат во дел од книгата на Исаја каде за пророштвото за Исус се користи овој збор..но понатаму сите евангелија за раѓањето и зачнувањето на Исус го користат вистинскиот збор...
Сепак поентата не беше наменета на овој дека туку на делот каде католичката црква верува дека Марија останала девица и по раѓањето..virgo intacta....

Oaza напиша:
hahahahahahahahahaha.....

ooofofofofofofooofofofof...

:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:

lelelelellelelelelele....


Bravo be MIKI , ZAKON SI , ako ti ne me nasmees ne znam koj ...

Znaci spored tebe edna tretina od naselenieto vo cel svet epod vlijanie na Lukaviot ?!??!?!?!?

Abe izvini kade zivees ti , da ne si zatoren vo nekoj crkoven podrum , edno 500 godini ?!?!?!

cccc , pod vlijanie na Demonot ,, znaci CAR !!!!!
Оаза ај собери се малце ако сакаш да учествуваш во дискусијата..без глупости..ќе те молам...ако не..:helou:
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
MIKI , a da zemes da organiziras edna INVIZICIJa , koj se ovie sto ti se smeeat na verata ... Otidi do MPC , zemi nekolku popcinja , i zapali ogince ...

Neka vidat oni...

marcus напиша:
Оаза ај собери се малце ако сакаш да учествуваш во дискусијата..без глупости..ќе те молам...ако не..:helou:
marcus , probav ali na ovoj po onoj komentar , ne mozev da izdrazam , puknav...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Немаш намера да се занимаваш со пагани? Незнабожечки? Под дејство на Демони? Е, стварно бисерчиња ги раѓаш ненормално. Свестен си дека ради вакви луѓе како тебе мене ми се слоши од верата со која сум се родила - православната? Ти си прав пример.

Јас сум ПАГАНКА. Јасно и гласно и гордо ќе ти го кажам ова. И нема ништо демонско во тоа. Напротив, во паганските вери се поштува све и секој. А не како тебе. „примерен“ христијанин што газиш врз све што не е исто со тебе.
Не, нема ништо демонско...све смо ангели наоколу...Рускиот богослов Антоние Блум (упокоен 2004 г.) вели дека „...скоро се на светов е под демонско влијание...„
Е сега, оние кои се исповедаат за православни и кои имаат барем елементарно познавање на својата вера, разбираат „што сакаше да каже писателот„. А оние кои не веруваат...нивното неверување нека биде нивен проблем.
А поголеми „бисери„ од атеистичките, течко дека може да се набават. И тоа во неограничени количини.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Oaza напиша:
marcus , probav ali na ovoj po onoj komentar , ne mozec da izdrazam , pukav...
Ќе мора да се воздржиш оти секој има право на сопствено мислење колку и да е спротивно од твоето...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Short1 не е грешка реков дека освен девица означува и она другото во продолжение...грешката сите ја бараат во дел од книгата на Исаја каде за пророштвото за Исус се користи овој збор..но понатаму сите евангелија за раѓањето и зачнувањето на Исус го користат вистинскиот збор...
Сепак поентата не беше наменета на овој дека туку на делот каде католичката црква верува дека Марија останала девица и по раѓањето..virgo intacta....
да, де....после се свестив, откако го напишав постот дека не требаше да кажам „грешка“, пошто која сум ја да го наречувам тоа така, кога јасно и гласно зборот си има две значења. Е, сега кое значење ќе го одбереме ние.....

Ако била девица пред да го роди Исус (што е голема веројатност дека била, кога ќе го погледнеме животот на евреите у тоа време), каде пишува дека била девица и отпосле? Никаде. Уствари, се збори за браќата и сестрите на Исус.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ајмо бисериии..изволте...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Јас озбилен? Хммм...веќе сум навреден.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Не, нема ништо демонско...све смо ангели наоколу...Рускиот богослов Антоние Блум (упокоен 2004 г.) вели дека „...скоро се на светов е под демонско влијание...„
Е сега, оние кои се исповедаат за православни и кои имаат барем елементарно познавање на својата вера, разбираат „што сакаше да каже писателот„. А оние кои не веруваат...нивното неверување нека биде нивен проблем.
А поголеми „бисери„ од атеистичките, течко дека може да се набават. И тоа во неограничени количини.
Знаеш што, терај си.....тебе човек не може ни да те натера да ги сфатиш другите религии, затоа што ти не ги поднесуваш (пак, многу нехристијански, Исус тоа не го проповедал). Мисли си што ќе си мислиш. Јас лично, ги поштувам сите религии, и христијанството, и исламот и све друго по ред. За мене, сите религии у овој свет имаат по некоја вистина.

И пак ќе ти кажам, прошири си го погледот, прочитај нехристијанска литература, може ќе ти овозможи да ги сфатиш корените на твојата религија подобро.



И пак ќе ти кажам, со тебе нема ни дебата ни ништо. Тресеш ненормални глупости и предрасуди. Затоа и не можам со тебе да зборам, а веруј ми, сум дискутирала религија и со муслимани и со христијани и скоро ниеден не е ваков како тебе. Кабалата е мистицизам-одгранок од јудаизмот. Може би била добра идеја да ја прочиташ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Знаеш што, терај си.....тебе човек не може ни да те натера да ги сфатиш другите религии, затоа што ти не ги поднесуваш (пак, многу нехристијански, Исус тоа не го проповедал). Мисли си што ќе си мислиш. Јас лично, ги поштувам сите религии, и христијанството, и исламот и све друго по ред. За мене, сите религии у овој свет имаат по некоја вистина.

И пак ќе ти кажам, прошири си го погледот, прочитај нехристијанска литература, може ќе ти овозможи да ги сфатиш корените на твојата религија подобро.



И пак ќе ти кажам, со тебе нема ни дебата ни ништо. Тресеш ненормални глупости и предрасуди. Затоа и не можам со тебе да зборам, а веруј ми, сум дискутирала религија и со муслимани и со христијани и скоро ниеден не е ваков како тебе. Кабалата е мистицизам-одгранок од јудаизмот. Може би била добра идеја да ја прочиташ?
Кабалата? А што сум јас, јудеец? Каков мистицизам? Каква е врската на мистиката со православието? Која мистика ни ја донесе Христос? Ај појасни ми малку, оти јас, ваков ограничен и затуцан, стварно не разбирам некои работи. Што може другите религии да понудат а што православието го нема?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Кабалата? А што сум јас, јудеец? Каков мистицизам? Каква е врската на мистиката со православието? Која мистика ни ја донесе Христос? Ај појасни ми малку, оти јас, ваков ограничен и затуцан, стварно не разбирам некои работи. Што може другите религии да понудат а што православието го нема?
И Исус е јудеец? Зошто си христијанин тогаш?


Мистицизмот навлага подлабоко во мистериите на космосот и нашата улога. Ако искрено ме прашуваш, искрено ти кажувам дека е убаво да се осознае и Кабалата и учењата на сите рани христијански одграноци.


И, твојот сарказам е тотално не-христијански. Не ме гледај мене ако јас се понашам така, затоа што јас сум под влијание на демоните. Ти си на повисоко ниво и не ти личи. :salut:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
исус (Господ Исус Христос) е јудеец, и тоа како! Но, токму неговите го распнаа на крстот,неговите сонародници јудеи а не некој друг. Затоа, пред своето вознесение, Он им рече на своитте Апсотли:„...одете, и научете ги сите народи и крштевајте ги во името од Отецот, Синот и Светиот Дух...„. Затоа, Христос не дојде само заради јудеите,м туку заради целиот човечки род.
Ај некоја реченица и за мистицизмот.
Во кои мистерии навлегува мистицизмот? Праволсалвниот одговор (не мојот одговор!) е: тоа е мистиката на демонизмот! „Беше и го мена, иако постои...„ вели Апостолот Јован за лукавиот. Тоа значи дека се што е таинствено, „скокотлово„, привидно непознато, има ѓаволско потекло! Тоа е целта на лукавиот, тоа е неговата метода на работење; постепено да ги вовлекува поединците во својата мрежа, а сето тоа запакувано и амбалажирано со поимот „мистичност„ „езотеричност„,, „духовност„, „космичка/универзална сила/интелигенција„ и слични с**ња. А што ни проповеда Христос? Па Он самиот вели дека се што прави, го прави јавно (не тајно!) пред очевидци! Христос ништо, ама баш ништо не крие, оти целта на неговото прво доаѓање беше да ни ја донесе благата/добрата вестза Царството Небесно а не да ни кажува прикаски за некои си таму тајновити или полутајновити будалаштини!
И сега, пак сум бил саркастичен? Дали можеш да ја согледаш методата и разликата по која делуваат Христос и неговиот противник?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
исус (Господ Исус Христос) е јудеец, и тоа како! Но, токму неговите го распнаа на крстот,неговите сонародници јудеи а не некој друг. Затоа, пред своето вознесение, Он им рече на своитте Апсотли:„...одете, и научете ги сите народи и крштевајте ги во името од Отецот, Синот и Светиот Дух...„. Затоа, Христос не дојде само заради јудеите,м туку заради целиот човечки род.
Ај некоја реченица и за мистицизмот.
Во кои мистерии навлегува мистицизмот? Праволсалвниот одговор (не мојот одговор!) е: тоа е мистиката на демонизмот! „Беше и го мена, иако постои...„ вели Апостолот Јован за лукавиот. Тоа значи дека се што е таинствено, „скокотлово„, привидно непознато, има ѓаволско потекло! Тоа е целта на лукавиот, тоа е неговата метода на работење; постепено да ги вовлекува поединците во својата мрежа, а сето тоа запакувано и амбалажирано со поимот „мистичност„ „езотеричност„,, „духовност„, „космичка/универзална сила/интелигенција„ и слични с**ња. А што ни проповеда Христос? Па Он самиот вели дека се што прави, го прави јавно (не тајно!) пред очевидци! Христос ништо, ама баш ништо не крие, оти целта на неговото прво доаѓање беше да ни ја донесе благата/добрата вестза Царството Небесно а не да ни кажува прикаски за некои си таму тајновити или полутајновити будалаштини!
И сега, пак сум бил саркастичен? Дали можеш да ја согледаш методата и разликата по која делуваат Христос и неговиот противник?

се предавам. Нема ни да ти објаснувам колку е лажен портретот на Јудејците и Пилат, нити пак за мистицизми.....верувај си дека е све демонско и дека Ѓаволот то диши тебе на врат, а прекини да омаловажуваш други религии и верувања - ако не можеш и не сакаш да ги разбереш, почитувај ги.

Толку од мене.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
О.К. Дочитање.
А очекував да ми обајсниш нешто подетално, за да може мојот ионака ограничен ум да се запозна и со други, „алтернативни„ вистини.
Религиите веќе ги почитувам; на пример, православието веќе ми лежи на срце.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom