Дали Марија имала деца после Исус?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Цитат:
„начи пак ќе повторам, тука стихот не вели дека Јосиф не се доближил НИКОГАШ до Марија, туку стихот јасно вели: "не се доближи до неа, ДОДЕКА таа не Го роди својот ПРВОРОДЕН Син"
Вака стои во сите преводи на Библијата, а во ниеден превод не стои така како што викаш ти дека Јосиф НИКОГАШ не се доближил до Марија.
Па ваљфа не си ти попаметен од сите теолози и од сите преведувачи на Библијата, или пак си имаш свој превод на Библијата набаждарен согласно твоите догми :pos2:„
Коментар:
А кој е овде контрадикорен? Јас? Она кое го наведуваш е само доказ за точното толкување на зборот „додека„! Јосиф навистина не се приближил до мајката Божја. додека Го родила Синот Божји. А тоа значи дека не се доближил ни после раѓањето мариино, што докажува дека изразот „додека„ нема временско ограничување! Ако е твоето тврдење точно, би значело дека по раѓањето на Христа, Јосиф се приближил (нека ми прости Севишниот!) до Богородица!???? А како Богородива била девојка и пред да зачне и по раѓањето Христово? „Онака„!??? Како можела Богородица (нека ми прости Севишниот!) да остане девојка ако Јосиф и се „приближил„!??? Како можел Хосиф да и се приближи!??? На негови 70 години!???Обајсни ми, жив ти све, пошто јас, бедниот и неписмениот, кој има прочитано куп книги, кој редовно разговара со теолози и со свештеници, немам поим од ништо!
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
А кој е овде контрадикорен? Јас? Она кое го наведуваш е само доказ за точното толкување на зборот „додека„! Јосиф навистина не се приближил до мајката Божја. додека Го родила Синот Божји. А тоа значи дека не се доближил ни после раѓањето мариино, што докажува дека изразот „додека„ нема временско ограничување!
Абе се читаш ли какви лапсузи пишуваш ејјј? Незгодно ми е веќе да ти реплицирам пошо се посмешен и посмешен стануваш.
Стихот јасно си вели:

"И не се доближи до неа, ДОДЕКА таа не Го роди својот ПРВОРОДЕН Син и Го нарече Исус."
(Мате 1:25)

Значи Јосиф не се доближил до Марија ДОДЕКА таа не го родила својот ПРВОРОДЕН Син, од каде следува дека по раѓањето на ПРВОРОДЕНИОТ си следеле и ВТОРОРОДЕНИОТ, па ТРЕТОРОДЕНИОТ итн.
Да беше како што велиш ќе пишуваше: "Јосиф НИКОГАШ не се доближи до Марија", но за жал или можеби не, така стихот гласи само во твојот превод на Библијата :pos2:


Ако е твоето тврдење точно, би значело дека по раѓањето на Христа, Јосиф се приближил (нека ми прости Севишниот!) до Богородица!????
Да, по Христовото раѓање Јосиф се приближил до Марија. Нема што да бараш прошка од Севишниот за ова.

А како Богородива била девојка и пред да зачне и по раѓањето Христово? „Онака„!???
Каде тоа пишува во Светото Писмо дека Марија останала девојка и по раѓањето на Христос? Немој само да ми кажеш дека во твојот личен превод на Библијата пишува така.

Како можел Хосиф да и се приближи!??? На негови 70 години!???
Каде тоа пишува во Светото Писмо дека Јосиф имал 70 години? Тоа не го пишува ниту во Библијата, ниту во било кој современ историски документ. Немој само да ми кажеш дека во твојот личен превод на Библијата пишува така.

Обајсни ми, жив ти све, пошто јас, бедниот и неписмениот, кој има прочитано куп книги,
Не знам каква белетристика имаш прочитано, но знам дека слабо стоиш со Библијата и би те советувал да ја разлисташ малку, има интересни работи таму.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Малце оффтопик до МIKI1.
Имаш на секој пост доле десно "Цитирај" и "Додај во мулти-цитат", ставени се за да се користат, гледам нешто copy paste правиш, а не мораш
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
До Чорбаџија:
Чорбаџија, откако сум на форумов, на едно прашање давам еден одговор а не десет! Понатаму немам намера да ти реплицирам.Каде пишувало ова, каде пишувало она....Па јасно е каде е запишано! Сигурно не во дневните весници со цена од 5 денари. Ако почнам ада набројувам која богосоловска литература ја користам, (не само Светото Писмо) тоа ќе потрае. Во секој случај, немам намера да те сметам за најнов толкувач на Светото Писмо, (тоа ни самиот не го правам) оти Писмото веќе е протолкувано. Штом запињаш дека си во право-нека ти биде. Јас барем, немам намера да воведувам римокатолички и протестански новотарии во Вистинана која од Бога ни е доделена бесплатно.

А прошката од Севишниот ми е протребна, затоа што пишувам за она кое е максимална приватност од секој поединец, уште повеќе за приватноста од Мајката Божја.

„Кодот на Да Винчи„ сигурно го немам читано и немам таква намера!
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Marija nemala drugi deca osven Isus!!!!!!!!!

Марк, 6:3
Не е ли ОН дрводелецот, Цинот на Марија, брат на Јакова, Јосија, Јуда и Симона? И не се ли овде меѓу нас сестрите Негови?


Матеј 1:25
И не се доближи до неа, додека таа не Го роди својот ПРВОРОДЕН СИН и Го нарече Исус



Кој е да каже дека немала други деца? Некој теолог од 4-тиот век?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Католиците и православните веруваат дека блажената мајка на Исус - Марија останала девица и по раѓањето на Исус. Затоа и ја нарекуваат ДЕВА Марија, Вечна девица итн.

Христијаните пак од друга страна, кои се водат исклучиво по Божјиот Збор - Библијата, веруваат дека Блажена Марија имала и други синови и ќерки после девственото раѓање на Исус.

"И штом дојде во Својот роден крај, ги поучуваше во нивните синагоги, така што се зачудуваа и зборуваа: „Откаде Му се на Овој оваа мудрост и силни дела? Не е ли Овој син на дрводелецот? Мајка Му не ли се вика Марија, а Неговите браќа: Јаков, Јосиф, Симон и Јуда? И Неговите сестри не се ли сите со нас?"
(Свето Евангелие по Матеј, 13-то поглавје, стихови 54-56)

Овде евангелистот набројува 4 браќа на Исус и истакнува најмалку 2 сестри (бидејќи зборот е во множина), тоа се најмалку 6 деца на Марија.. wooow, доколку е тоа така, тоа е далеку од "вечна девица".

Што мислите вие?

За болдираново имам едно прашање .....


Од кај го истаде жити се па да е девица ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
И? Кој е сега во право? Каде е вистината?:toe:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
За болдираново имам едно прашање .....


Од кај го истаде жити се па да е девица ?
затоа што еврејскиот збор за „млада девојка“ е преведуван (грешно) како „девица“....а во старите народи, кога ќе се кажело за некоја девојка дека е девица, тоа значело дека немала сеуште дете, а не дека е буквално девица. Можела да биде блудница, али ако не родила сеуште - тогаш е девица
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
затоа што еврејскиот збор за „млада девојка“ е преведуван (грешно) како „девица“....а во старите народи, кога ќе се кажело за некоја девојка дека е девица, тоа значело дека немала сеуште дете, а не дека е буквално девица. Можела да биде блудница, али ако не родила сеуште - тогаш е девица
Ајдееее...од каде ти е оваа мудрост, жив ти све!??? Па девица значи дека воопшто немала телесна блискот со машко а уште помалку дека родила дете/деца!
А блудница да биде девица!??? Ајдеееее...колку јас што сум папуанец од Нова Гвинеја...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
затоа што еврејскиот збор за „млада девојка“ е преведуван (грешно) како „девица“....а во старите народи, кога ќе се кажело за некоја девојка дека е девица, тоа значело дека немала сеуште дете, а не дека е буквално девица. Можела да биде блудница, али ако не родила сеуште - тогаш е девица
Аlmah...e eврејски збор за девица...но исто така означува..млада девојка, девојка спремна за мажење или новомажена
Bethulah...се однесува исклучиво на девица..
Parthenos..исто означува девица но на грчки...
Проверете па кажете што е точно...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ајдееее...од каде ти е оваа мудрост, жив ти све!??? Па девица значи дека воопшто немала телесна блискот со машко а уште помалку дека родила дете/деца!
А блудница да биде девица!??? Ајдеееее...колку јас што сум папуанец од Нова Гвинеја...
аммммммммм, од книги од луѓе што истражувале вакви ствари????? Ако малку се заинтересираше за прастарите луѓе и нивните обичаи, ритуали и начин на живот, може и ти ќе го дознаеше тоа. Но, сепак, ти си православен христијанин што не знае и не сака да си ја тргне маската од очите. Ако читаш нешто различно од христијанска литература, не значи дека Ѓаволот ќе те однесе со него



И вакво исмевање од твоја страна е тотално не-христијански. На Исус би му се слошило ако беше овде да те прочита

Аlmah...e eврејски збор за девица...но исто така означува..млада девојка, девојка спремна за мажење или новомажена
Bethulah...се однесува исклучиво на девица..
Parthenos..исто означува девица но на грчки...
Проверете па кажете што е точно...

зошто со мали букви? Од оваа грешка понатака си се препишува исто на било кој јазик.

Сега ние може да се теглиме до бесвест дали била девица (што е можно а и не мора да значи) и дали имала други деца, но никој нема да дознае со сигурност. Дури и тие што претпоставиле првиот пат дека останала девица и немала други деца го кажале тоа векови покасно, со никаков доказ од Библијата

Oaza напиша:
Ke mu se slosese AKO postoese Isus ...

malku off topic , sorry...
морам да му се обраќам на негов јазик за да ме разбере :wink:

99% сигурна сум дека Исус е историска личност, али апостолите и другите писатели го претвориле во митолошки еквивалент на Митра, Хорус и сл, па дури и креирале настани за да се исполнат стари пророштва од Стариот Завет
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
аммммммммм, од книги од луѓе што истражувале вакви ствари????? Ако малку се заинтересираше за прастарите луѓе и нивните обичаи, ритуали и начин на живот, може и ти ќе го дознаеше тоа. Но, сепак, ти си православен христијанин што не знае и не сака да си ја тргне маската од очите. Ако читаш нешто различно од христијанска литература, не значи дека Ѓаволот ќе те однесе со него



И вакво исмевање од твоја страна е тотално не-христијански. На Исус би му се слошило ако беше овде да те прочита
А како да не се исмевам на овие „мудрости„ кои ги читам на форумов? „Јас мислм вака„, „јас мислм така„. А што е всушност тоа „јас мислам дека..„!? Тоа некој доказ!? А каде е доказната постапка, каде се доказите?
Немам намера да се занимавам со кулктурата и цивилизациите од паганските и незнабожечките народи, кои патем кажано. и тоа како се под демонско влијание (за ова, друг пат). Христос вели: „...Јас Сум вистината, патот и животот..„.Хрситос ни нуди една вистина, која можам (но неморам) да ја прифатам или неприфатам. Христос не ни нуди алтернативни вистини!
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
short1 напиша:
морам да му се обраќам на негов јазик за да ме разбере :wink:

99% сигурна сум дека Исус е историска личност, али апостолите и другите писатели го претвориле во митолошки еквивалент на Митра, Хорус и сл, па дури и креирале настани за да се исполнат стари пророштва од Стариот Завет

Amin to that !!!!

istoto mislenje go delime ..

А како да не се исмевам на овие „мудрости„ кои ги читам на форумов? „Јас мислм вака„, „јас мислм така„. А што е всушност тоа „јас мислам дека..„!? Тоа некој доказ!? А каде е доказната постапка, каде се доказите?
Немам намера да се занимавам со кулктурата и цивилизациите од паганските и незнабожечките народи, кои патем кажано. и тоа како се под демонско влијание (за ова, друг пат). Христос вели: „...Јас Сум вистината, патот и животот..„.Хрситос ни нуди една вистина, која можам (но неморам) да ја прифатам или неприфатам. Христос не ни нуди алтернативни вистини!
hahahahahahahahahaha.....

ooofofofofofofooofofofof...

:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:

lelelelellelelelelele....


Bravo be MIKI , ZAKON SI , ako ti ne me nasmees ne znam koj ...

Znaci spored tebe edna tretina od naselenieto vo cel svet epod vlijanie na Lukaviot ?!??!?!?!?

Abe izvini kade zivees ti , da ne si zatoren vo nekoj crkoven podrum , edno 500 godini ?!?!?!

cccc , pod vlijanie na Demonot ,, znaci CAR !!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom