Гуми (пневматици)

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Тоа е друго, те разбирам што сакаш да кажеш. :)

Инаку за тие што сметаат дека ознаките Е3 Е10 Ебилокојброј се за класа, не е точно - во ниту една фабрика не се произведува по класи. Би возел ли некој фамилијарна кола со гуми 3та или 4та класа? Јас не :) Сигурно и од фабриката не се доволно луди да одат на таков ризик... Ова е најголема заблуда на нашиот пазар, и едноставно се нервирам кога некој ќе ме праша која класа е ваа гума?...
Гумите имаат класи? Прв пат слушам.

Можно е кај нас да се носи шкарт роба (она што е како неквалитетно) во процесот на изработка, но сепак, колку пари толку музика. Сакаме да возиме најдобри гуми за 1000 денари, тоа го нема братче. Ке си платиш, па ке имаш :)
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Гумите имаат класи? Прв пат слушам.
Тоа е моабетот, дека гумите немаат класи. Народот смета дека ако некоја гума е евтина била втора или трета класа. Огромна грешка!
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Користев Pirelli гуми и бев многу задоволен. (велам користев зашто си ја продадов колата а на точакот сега возам kenda :helou:). Ги возев 30 000km и никогаш немав проблем со стабилноста, кочење или пак искривување како што некои велат дека pirelli имале.

Инаку водам многу голема грижа околу гумите. Комплетна проверка и сл на секои 6 месеци која подразбира вадење на тркала и чистење од разни стакленца и камчиња измеѓу шарите, проверка да не има случајно предмет кој ја има скинато гумата и чистење и заштита со средство за гуми. Проверка на притисок еднаш месечно !
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
161
Поени од реакции
26
@Bacillus gagous одлично знам шта значи летња гума на снегу, 1. јануара ове године око 18.00 сати кренуо сам за Скопље и стигао око 3.30 сати следећег дана, иначе треба ми око 3 и по до 4 сати. На ауту су били искључиво летњи пнеуматици. Већ следећег дана сам монтирао зимске и разлика је била као да имам гусенице а не гуме.

Једино се ауто Билд драстично разликује по тестовима од осталих, мени је то довољно да сумњам у њихов рад.

Ево шта каже ADAC ја ћу пре да верујем њима него Билду. И ови су немци.

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Sommerreifen/205_55_R16/tab.asp?ComponentID=242488&SourcePageID=243132
 

Night Crawler

Fear of the dark
Член од
26 јануари 2007
Мислења
187
Поени од реакции
5
Искрено да ви кажам за нашиве патишта не вреди да се плати за гума повеќе од 100 евра(тука мислам на Мишелин,Континентал)-не викам дека не се добри туку дека цената не е прилагодена за наш пазар.
Јас на Роверот имам летни гуми AVON-Англиски,и дека зимно време имав мака со снегот...не можев да тргнам на право со е и нормално купив КОРМОРАН и сум презадоволен.Убава шара не многу скапа (сите 4 11,000 иљадарки) мека гума,убаво лежи во кривина итн...Инаку од КОРМОРАНОТ сум позадоволен отколку АВОНОТ(иако АВОНОТ ги платив 16,500)
Пак ќе кажам за наши патишта не е МИШЕЛИН,ЈОКОХАМА и слични.
За кај нас се ТИГАР,БАРУН,КОРМОРАН,САВА...
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
Пак ќе кажам за наши патишта не е МИШЕЛИН,ЈОКОХАМА и слични.......??
Zosto ne se za nasite patista tie gumi Night Crawler? eve jas ziveam nadvor od MK
i doagjam 3-4 pati god. vo Mk. so moj auto i sekogas imam dobri gumi sega momentalno imam Pireli P Zero Nero. Nazad 315/35/ZR20 a napred 285/40/ZR20.
vo moite 18 god vozenje vo mk i nadvor ne sum imal nikakvi problemi so pneumatici...
a ne gledam zosto nasite patista se protiv dobrite svetski marki na gumi...????
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Пак ќе кажам за наши патишта не е МИШЕЛИН,ЈОКОХАМА и слични.......??
Zosto ne se za nasite patista tie gumi Night Crawler? eve jas ziveam nadvor od MK
i doagjam 3-4 pati god. vo Mk. so moj auto i sekogas imam dobri gumi sega momentalno imam Pireli P Zero Nero. Nazad 315/35/ZR20 a napred 285/40/ZR20.
vo moite 18 god vozenje vo mk i nadvor ne sum imal nikakvi problemi so pneumatici...
a ne gledam zosto nasite patista se protiv dobrite svetski marki na gumi...????
Баш дека идеш 2 пати годишно не знаеш... На зима се отвараат огромни дупки, кои за екстра непрегледност се полнат со вода, така да со тие 20 инчни бандажи можеш лошо да завршиш (недај боже да удриш со брзина над 30 км/ч имам скршено 2 челични бандажи)... А ако куртулиш со бандажот, гумата сигурно ке настрада. Се рассекуваат од оштрите ивици на дупката па често се јавува оштетување на страничниот дел на гумата (познато како цицка). Е сега дали е сеедно да уништиш гума од 2.000 денари (35 евра) или гума од 6.000 денари (100 евра) процени сам. А за уништување, какви сакаш стави гуми, повеќе од 3-4 сезони нема да ги извозиш по македонските патишта.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Џиш, јас би рекол дека не е работата до марката, јасно е дека што поскапо, толку подобро, туку до профилот на гумата...
Оние /40, /35... брзо ќе си ебат мајката по нашите патишта... искрено да ти кажам, јас, на /55 понекогаш имам проблем со дупки, тротоари и сл...
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
еј што би рекле за гумите Kormoran ( лето+зимо ) димензии 175/65/14 дали се добри и дали има некој искуство со нив инаку на многу камиони сум видол гуми од оваа марка
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
made in CE-romania!!!:nesum:
 
Член од
21 април 2009
Мислења
106
Поени од реакции
1
еј што би рекле за гумите Kormoran ( лето+зимо ) димензии 175/65/14 дали се добри и дали има некој искуство со нив инаку на многу камиони сум видол гуми од оваа марка
drugas sum vozel kormoram na edna kola katastrofa se pogotovo na dozd mnogu prolizguvaat, na toplo mnogu ckripat. no sto da ocekuvas od naj evtinata guma na pazarot. za sportska voznja definitivno ne e no ako planiras da ja vozis domakinski zasto da ne. na sto kola planiras da ja stavis?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
еј што би рекле за гумите Kormoran ( лето+зимо ) димензии 175/65/14 дали се добри и дали има некој искуство со нив инаку на многу камиони сум видол гуми од оваа марка
Имам јас Корморан 165/70 R13за нормална вожња се супер.
 
Член од
21 април 2009
Мислења
106
Поени од реакции
1
eden sovet od mene sekogas gumata sto vi ja nudat poglednete go dot brojot za da vidite kolku e stara gumata. Toa bi izgledalo vaka DOT (2208) i znaci 22 nedela 2008 godina na proizvodstvo. Sovet dve godini stari gumi ne gi prifakajte kako novi, pet godini stari gumi voopsto ne gi vozete.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
еј што би рекле за гумите Kormoran ( лето+зимо ) димензии 175/65/14 дали се добри и дали има некој искуство со нив инаку на многу камиони сум видол гуми од оваа марка
Прочтај нагоре имам напишано. Ги имам тие гуми и сум задоволен. На форд фиеста (165/70R13 М+Ѕ) имам поминато 30.000 и се како нови. Меки се и имаат добро лежење на пат.

Е сега не се за тркање :helou:.
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
eden sovet od mene sekogas gumata sto vi ja nudat poglednete go dot brojot za da vidite kolku e stara gumata. Toa bi izgledalo vaka DOT (2208) i znaci 22 nedela 2008 godina na proizvodstvo. Sovet dve godini stari gumi ne gi prifakajte kako novi, pet godini stari gumi voopsto ne gi vozete.
tocno taka mnogu koristen sovet potpolno se soglasuvam so tebe.
do 2 god i takai taka gumi za auto ali za motor nisto poveke od 7-8 meseci.... i toa najdobra guma za sportski motor e ........
Pireli "Diablo Super Corsa PRO1" se lepi ednostavno na asfalt...
dimenzii:120/70/17 so 190/50/17 copia cena 380 euro..
max.. moze da se pominat 2700-3100km se razbira vozenje.........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom