Гуми (пневматици)

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Голема грешка си со тоа половни. Половни гуми се половни и точка. Кога има сава за 2500 нови парче половни не би ни погледнал. Нови сава се 10 пати подбори него некој континентал стар 6 години со поминати 80 000 км шарата дојдена до 2 мм.

Ново си е ново да не се лажеме, е сега некој што сакаат нејевтино што може да поминат и купуваат кинески е друга работа.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Голема грешка си со тоа половни. Половни гуми се половни и точка. Кога има сава за 2500 нови парче половни не би ни погледнал. Нови сава се 10 пати подбори него некој континентал стар 6 години со поминати 80 000 км шарата дојдена до 2 мм.

Ново си е ново да не се лажеме, е сега некој што сакаат нејевтино што може да поминат и купуваат кинески е друга работа.
Nemora da znači....pazarot e poln so gumi koi se vozeni 1 ili 2 sezoni vo Švajcarija......i dlaboka šara

Jas pre bi kupil vakva guma nego kineska plastika ili nekoja druga
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Голема грешка си со тоа половни. Половни гуми се половни и точка. Кога има сава за 2500 нови парче половни не би ни погледнал. Нови сава се 10 пати подбори него некој континентал стар 6 години со поминати 80 000 км шарата дојдена до 2 мм.

Ново си е ново да не се лажеме, е сега некој што сакаат нејевтино што може да поминат и купуваат кинески е друга работа.
Neznam ti sto razbiras pod polovni gumi, ama mislam deka si izmesal poimite za vo otpad i polovna guma
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Jas sakam da spodelam edno mislenje za kineskive plastiki, i da nemate pari poarno barajte polovni kontinentalki odkolku novi kineski, lani kupiv kineski letni gumi za gradsko kolice gi vozev 3 4 meseci i zimata sedea, sega nema 10 dena sto gi staiv gumite se raspagaat, bukvalno pagaat pogolemi parcinja od gumata, baska toa sto vozenjeto e kako da vozis so zelezni trkala, deneska pogodiv edna dupka, pukna kako lubenica stranicniot zid na gumata po krs guma nemam videno dosega
Кој модел и димензија биле кинеските? Провери година на производство? Јас баш обратното на вожњата може да го кажам, имав дејтон и сава пред овие и амортизацијата е добра во споредба со нив.
Автоматски споено мислење:

Хм, 16ки бандаши уствари купуваш за ценава, гумите ако се уште во возна состојба не ти ги дава никој за 1/5 од цената за која што се купени. Јас имам налетано на гуми прскани со спреј за да ги прекријат пукнатините, шарата ок, ама скапана, на таква може да загинеш на поголема брзина.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Абе друже за 8500 купуваш бандажи и гуми...какви може да бида гумите за таа цена...веќе се за во отпад. Ако вределе нешто гумите ќе ги извадел и посебно ќе ги продавал од бандажите.

Neznam ti sto razbiras pod polovni gumi, ama mislam deka si izmesal poimite za vo otpad i polovna guma
Дали сфаќате дека и да стои гумата во магацин пет години со полна шара, послем не е како нова, гумата се укрутува а па не возена на кола. Има луѓе не возат оштро, возат малку км годишно и гумите се со 5 мм шара и по пет години. И сега што треба јас да купам такви гуми (буквално ѓубрето од двор да му го соберам и да му ПЛАТАМ за тоа) ко за 50-100 евра плус имаш нови сава или матадор, да е скраја и далеку.

Кај нас ако има шара на гумата нова е, па била и од 2008.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Абе друже за 8500 купуваш бандажи и гуми...какви може да бида гумите за таа цена...веќе се за во отпад. Ако вределе нешто гумите ќе ги извадел и посебно ќе ги продавал од бандажите.



Дали сфаќате дека и да стои гумата во магацин пет години со полна шара, послем не е како нова, гумата се укрутува а па не возена на кола. Има луѓе не возат оштро, возат малку км годишно и гумите се со 5 мм шара и по пет години. И сега што треба јас да купам такви гуми (буквално ѓубрето од двор да му го соберам и да му ПЛАТАМ за тоа) ко за 50-100 евра плус имаш нови сава или матадор, да е скраја и далеку.

Кај нас ако има шара на гумата нова е, па била и од 2008.
Znaeme i nie da gledame kolku e stara gumata, za polovna guma mislev guma ne postara od 2 3 god
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Ниту кинеска, ниту половна. За мене кажувам, ако толку не сум при пари не би ја возел колата толку два месеци да заштедам за барем гума од гума правена да земам.
Автоматски споено мислење:

А бандаж кога купувате најдобро е без гума да го видите во каква состојба е, поготово алуминиумски ги кријат со гуми ако е пукнат репариран да не го забележиш.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Репарирани и варени алимински бандажи се уште еден македонски бисер, класична џамбаска фора е да се продаде сосем гума бандажот за да не може да видиш дали и колку е оштетен.

Јас поарно на челични цел живот ќе возам него на некој варен алумински една година. Кај нас огромен дел од алуминските се или пукнати или варени, едноставно немаме ние такви добри патишта за да се вози со ниско профилни гуми.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
А и гуми купуваме +- на 5год, треба малку да сме домаќини да си испланираме буџет. Не значи дека на сите ни е потребна хај перформанс гума ама да е безбедна.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Dadov moe mislenje za kinsekive sranja, i zborev za kola sto se vozi niz grad i ne pojke od 60, za drugata znam sto kupuvam.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
дечки ајде помош и за мене малце. Сакам да ставам 4 НОВИ летни гуми. 225 45 17 е димензијата што ја бара колата. се работи за ауди а3ка - не е нешто посебно просечна градска кола која ја возам низ скопјево и правам максимум 10 000 годишно и еднаш у годината ако искочам на одмор надвор од земјава. Зимски стаив сава и сум генерално задоволен па се мислев и летни да ставам ама ми завртеа муабет демек колку се добри зимските толку нечинат летните дрн дрн дрн... ми ги нудеа 14 000 комплет 4. е сеа осим сава ми нудеа и други од типот матадор виндфорс тигар тракмакс дејтон рикен и тн и тн и тн... спремен сум да дадам до 18 000 максимум за гуми ама сум решен строго нови да знам пошто со половни некако ми е мачка у вреќа.. може и да се мишелин 1 сезона возени ама ако се криви џабе е се нели.... ај ваш совет ве молам што да барам и што да гледам ???
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
дечки ајде помош и за мене малце. Сакам да ставам 4 НОВИ летни гуми. 225 45 17 е димензијата што ја бара колата. се работи за ауди а3ка - не е нешто посебно просечна градска кола која ја возам низ скопјево и правам максимум 10 000 годишно и еднаш у годината ако искочам на одмор надвор од земјава. Зимски стаив сава и сум генерално задоволен па се мислев и летни да ставам ама ми завртеа муабет демек колку се добри зимските толку нечинат летните дрн дрн дрн... ми ги нудеа 14 000 комплет 4. е сеа осим сава ми нудеа и други од типот матадор виндфорс тигар тракмакс дејтон рикен и тн и тн и тн... спремен сум да дадам до 18 000 максимум за гуми ама сум решен строго нови да знам пошто со половни некако ми е мачка у вреќа.. може и да се мишелин 1 сезона возени ама ако се криви џабе е се нели.... ај ваш совет ве молам што да барам и што да гледам ???

Истите ги имам 16ки задоволен, зимски исто сава
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522

Истите ги имам 16ки задоволен, зимски исто сава
колку време ги возиш како се понашаат на суво на мокро у кривини....

ја издвоив една листа шо можам да си ја дозволам и шо ми фаќа око ама не сум паметен што да одлучам... секој различен муабет врти овие било добри 1 година втората с екриват вториве на мокро лизгале третиве вака така онака....

еве ја листава со се цени па давај совет...


DAYTON TOURING
13400​
laufen journey in style s fit eq
13600​
sava intensa uhp 2
14000​
GENERAL TIRE ALTIMAX ONE S
15700​
KLEBER DYNAXER UHP
18000​
Hankook Ventus S1 evo2
18730​
pirelli cinturato p7 91w k1
19224​
FIRESTONE ROADHAWK
19440​
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
колку време ги возиш како се понашаат на суво на мокро у кривини....

ја издвоив една листа шо можам да си ја дозволам и шо ми фаќа око ама не сум паметен што да одлучам... секој различен муабет врти овие било добри 1 година втората с екриват вториве на мокро лизгале третиве вака така онака....

еве ја листава со се цени па давај совет...


DAYTON TOURING
13400​
laufen journey in style s fit eq
13600​
sava intensa uhp 2
14000​
GENERAL TIRE ALTIMAX ONE S
15700​
KLEBER DYNAXER UHP
18000​
Hankook Ventus S1 evo2
18730​
pirelli cinturato p7 91w k1
19224​
FIRESTONE ROADHAWK
19440​
Isto gi falat i Altenzo Sports Comforter - avstralijanska guma. Ovie gi imas vo TurboMax. Mozes da gi razgledas na google ili na tyrereview.com za mislenja.
205 55 16 se negde 12-13k denari
 

Kajgana Shop

На врв Bottom