Гуми (пневматици)

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Препорака за летна гума 225/40/18 ??? Која гума и каде да ја најдам, секако и цена отприлика.

Може и неколку, со различен ценовен ранг или буџет гуми со добар цена/перформанси.

фала.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Препорака за летна гума 225/40/18 ??? Која гума и каде да ја најдам, секако и цена отприлика.

Може и неколку, со различен ценовен ранг или буџет гуми со добар цена/перформанси.

фала.
За таа големина би ти ја препорачал Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2, можеш и на гугл да видиш мислења од тие што ја користеле доста ја фалат.
Можеш да прашаш во SAVA ГУМИ за цена и големина дали имаат, а во населба Илинден се наоѓаат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
За Сава многумина кажуваат дека колку е добра зимската гума...толку е лоша летната

Goodyear 205/55/16 купив летово....но не Eagle F1 ....туку од малку,,пониските,, модели по квалитет. Добри се вака во првата сезона, да видиме сега напролет откако ќе презимат
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
За Сава многумина кажуваат дека колку е добра зимската гума...толку е лоша летната

Goodyear 205/55/16 купив летово....но не Eagle F1 ....туку од малку,,пониските,, модели по квалитет. Добри се вака во првата сезона, да видиме сега напролет откако ќе презимат
Јас имам Сава и летна и зимска. 4 години ги терам, топ се. Ни крц ни прц.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
Што знам....од различни извори ми кажаа дека летните не се на нивото на зимските
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Се исплати ли да се даваат пари за Мишелинки? Мислам, драстично се поскапи од другите, ама дали и по квалитет и перфроманси се исто така драстично подобри?
Што мислите за Пирели, Континентал?
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
За Сава многумина кажуваат дека колку е добра зимската гума...толку е лоша летната

Goodyear 205/55/16 купив летово....но не Eagle F1 ....туку од малку,,пониските,, модели по квалитет. Добри се вака во првата сезона, да видиме сега напролет откако ќе презимат
Јас земав пред една недела GoodYear EfficientGrip Performance 205/55/16 една недела ги имам засега добри се мада рано е за фалење...
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Се исплати ли да се даваат пари за Мишелинки? Мислам, драстично се поскапи од другите, ама дали и по квалитет и перфроманси се исто така драстично подобри?
Што мислите за Пирели, Континентал?
Јас имам Michelin Primacy 4 и сум презадоволен од нив, екстремно тивка и гума, добро држење на пат и екстремно добри перформанси при кочење на суво и влажно. Пирели и Континентал исто така се премиум брендови и се одлични, а цените би требало да се тука некаде.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
За Пирели имам лошо мислење.....а на Алфата напред ги имам GoodYear EfficientGrip како Зардоник....а на задните малку постари Michelin Primacy 3. Гледам разлика во дизајнот.....профилот на Мишелинот е повеќе коцкаст, а кај гудиајрот се повеќе како овални со газниот слој

Во возење не чуствувам разлика ни во бучавост ни во тракција...иако Мишелинките се 2-3 години постари
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Се исплати ли да се даваат пари за Мишелинки? Мислам, драстично се поскапи од другите, ама дали и по квалитет и перфроманси се исто така драстично подобри?
Што мислите за Пирели, Континентал?
Зависи од колата. Ако е некоја побрза кола и те како се исплати да земеш премиум гума како Мишелин. Во друга крајност да возиш Матиз со 50 коња и да купиш Мишелин за него е нон-сенс. И онака таквите коли не се наменети за летање низ кривини.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Зависи од колата. Ако е некоја побрза кола и те како се исплати да земеш премиум гума како Мишелин. Во друга крајност да возиш Матиз со 50 коња и да купиш Мишелин за него е нон-сенс. И онака таквите коли не се наменети за летање низ кривини.
колата е спортска, 225/40/18 ама возам дете во неа, особеноа на подолги патувања и затоа не возам брзо ( 120/130 макс ). Ваљда за таква вожња не ми треба мишелинки, да си земам нешто поевтино подобро?
Плус, поминувам околу 7.000 км годишно, а сум слушнал дека гуми се менуваат на 5 год, така да подобро нешто поевтино да земам бидејќи секако нема да ги истрошам за 5 години?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
колата е спортска, 225/40/18 ама возам дете во неа, особеноа на подолги патувања и затоа не возам брзо ( 120/130 макс ). Ваљда за таква вожња не ми треба мишелинки, да си земам нешто поевтино подобро?
Плус, поминувам околу 7.000 км годишно, а сум слушнал дека гуми се менуваат на 5 год, така да подобро нешто поевтино да земам бидејќи секако нема да ги истрошам за 5 години?
Па ако возиш мало дете безбедноста е најбитна, земи гуми со А класа за влажно време и помеки од типот на Континентал групација. 5 години можи е препорачано за побогати, некој просек до кај 8 години се туркаат со нормална километража.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
колата е спортска, 225/40/18 ама возам дете во неа, особеноа на подолги патувања и затоа не возам брзо ( 120/130 макс ). Ваљда за таква вожња не ми треба мишелинки, да си земам нешто поевтино подобро?
Плус, поминувам околу 7.000 км годишно, а сум слушнал дека гуми се менуваат на 5 год, така да подобро нешто поевтино да земам бидејќи секако нема да ги истрошам за 5 години?
За 120-130 на саат, можеш и од средниот сегмент да земаш, само не ефтинија од 2-3000 денари! Гуми се мењаат накај 50 000, нормално зависи од истрошеноста и колку години ги возиш! Ти со твоите 7000 седум години ќе ги тераш, што е многу, пет години некако се оптимални.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Па ако возиш мало дете безбедноста е најбитна, земи гуми со А класа за влажно време и помеки од типот на Континентал групација. 5 години можи е препорачано за побогати, некој просек до кај 8 години се туркаат со нормална километража.
Да, ама сум чул дека не се безбедни после 5 години? Или тоа не е точно? Као, ги правеле да трајат 5 години само, толку им бил рокот.

Ке земам средно горна класа ваљда....имам буџет негде од 25.000 денари отприлика, така да што би препорачале ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom