Грчко - бугарски „доверливи документи“ за Македонија

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Словенците и Хрватите беа сто посто пријателски народи, иако политичарите сега им ја расипаа калимерата. Сепак, покрај препукувањата, нема омраза меѓу нив.

Грците и Бугарите два века се трудат да не асимилираат сосите сретства.


Ова не е точно, незнам од кај ти е тој заклучок...Дека биле 100% пријатели...Ја познавам многу добро Хрватска и Хрватите особено оние што живеат во Близина на Словенската граница...Сум правел муабет и пред да се актуелизира спорот со границата...
Коментарот на Хрватите е дека попрво би живееле со Србите одколку со Словенците и тоа ми го кажувале луге кои војувале против Србите , и ова што ти го кажувам не е од вчера...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Во врска со оваа книга сакам да ги погледнете поздравните писма од Папандреу и Караџаферис од Октомври 2008 г.
После пола година Дорчо ни ја презентира-:pos2::duel:
http://ова ви е одPapandreou.pdf
Επιστολή του Προέδρου του ΛΑ.Ο.Σ. κ. Γεωργίου Καρατζαφέρη

Επιστολή του Αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης κ. Γεωργίου Παπανδρέουhttp://а ова писмо од пореметениот_Караџаферис -LAOS.pdf
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Караманлис скапо ја наплати поддршката на Албанија
Грчкиот премиер Костас Караманлис скапо ја наплатил гаранцијата дека неговата земја ќе ја поддржи Албанија за влез во европското семејство, пренесуваат албанските медиуми.Весникот „Газета шќиптаре“ го обелодени договорот што го потпишаа шефовите на дипломатиите на двете земји Дора Бакојани и Љулзим Баша, за обележување на морската водна граница меѓу двете земји. Според весникот, премиерот Бериша и' ги подарил на Грција албанските територијални води.

- Албанија и' подари на Грција 225 квадратни километри од Јонското Море, со што стратегиската позиција на земјата во однос на Грција е изгубена - тврди „Газета шќиптаре“.Експерти по топографија потврдуваат дека начелото за меѓусебни отстапки при определувањето на граничната линија, не е воопшто почитувано.
извор...Дневник
 

perthille

NSU 351 OSL
Член од
6 декември 2008
Мислења
53
Поени од реакции
0
Otisol grkot vo kenefot na evropa da pravi istorija.Za trudot sega evropa ke gi casti po nekoja milijarda i site ke se pravat mutavi bozem taka treba,gledajte seir be MAKEDONCI.Ova se stanuva mnogu smesno.So bilo ubavo da si se granicis sam so sebe,a komsiite da vikaat deka si on,a ustvari pojma nemaat koj e koj i zosto.Moram da priznam deka se zbuneti.I kurvestiata evropa e zbuneta zatoa sto na lagite i prepravanjata im doaga krajot.Nema resenie.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
73
Поени од реакции
5
Публикацијата, како што пренесува Макфакс, заедно е подготвена од грчкото „Општество за македонски студии“ и бугарскиот Државен архив.
Инаку во последно време се интензивира соработката помеѓу грциве и бугарите
Нашла крпа закрпу
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Какви тајни документи?! Тоа се збирштина на фашистичко-комунистички пропагандни антимакедонски измислици.

Секако, тоа ни иде во прилог. Дора, како министер за надворешни работи на Грција, јавно негираше цел еден народ, што е кршење на основното човеково право- правото на поединецот на самоопределување! Од сево ова може да извлечеме меѓународна корист и да ја оцрниме Грција, ако изиграме мудро.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Какви тајни документи?! Тоа се збирштина на фашистичко-комунистички пропагандни антимакедонски измислици.
Дали ја виде книгата? 320 страни. Кон крајот се „тајните“ бугарски документи кои ги имам читано од пред неколку години.
Разговор меѓу Тодор Живков и Крсте Црвенковски. Говор на Кр. Стојчев, пленуми на БКП и сл.

http://www.ems.gr/ems/client/userfiles/file/EKDOSEIS/EKTOS_SEIRAS/Sfetas_Makedoniko_Boulgaria.pdf

Читај книгата и Бугарија не ја мешај. Секој историчар може да дојде да чита документи.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Дали ја виде книгата? 320 страни. Кон крајот се „тајните“ бугарски документи кои ги имам читано од пред неколку години.
Разговор меѓу Тодор Живков и Крсте Црвенковски. Говор на Кр. Стојчев, пленуми на БКП и сл.

http://www.ems.gr/ems/client/userfiles/file/EKDOSEIS/EKTOS_SEIRAS/Sfetas_Makedoniko_Boulgaria.pdf

Читај книгата и Бугарија не ја мешај. Секој историчар може да дојде да чита документи.
Ај сега прочитај и ти
http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=5122
, но после тоа да одговориш кој е тој „ТАЕН ФОНД“ на бугарскиот народен археолошки музеј, кој во периодот од 1912-1918 година ги собрал сите вредни документи и старини од Егејска и Вардарска Македонија и Тракија - на „чување“ .
За нив пишува Doç. Dr. Hüseyin Mevsim.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Ај сега прочитај и ти
http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=5122
, но после тоа да одговориш кој е тој „ТАЕН ФОНД“ на бугарскиот народен археолошки музеј, кој во периодот од 1912-1918 година ги собрал сите вредни документи и старини од Егејска и Вардарска Македонија и Тракија - на „чување“ .
За нив пишува Doç. Dr. Hüseyin Mevsim.
„Bogdan Filov, Bulgaristan’ın yer almış olduğu Birinci Balkan, İkinci Balkan ve Birinci Dünya Savaşı yıllarında (1912–1918) Doğu Trakya, Ege ve Vardar Makedonya’sı topraklarını kapsayan bölgelere, arkeolojik ve etnografik materyallerin ortaya çıkarılması, derlenmesi ve korunması amacıyla bilimsel gezilere çıkar. Ulusal Arkeoloji Müzesi müdürü sıfatıyla katıldığı ve bir veya birkaç ay süren bu geziler sırasında Filov’un titizce günlük tuttuğuna tanık oluruz.“

Од тоа не гледам да има некаков таен фонд. Богдан Филов собирал материјали и мислам тие се достапни. Ако знаеш нешто повеќе - кажи.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Македонија и Бугарија треба суштински да ги променат односите.
Тоа што е заедничко да се негува тоа што е различно да се има дискусија на научно ниво без притоа да се омаловажи било кој народ.
Играта на Грција е јасна.
Славјаните повторно очите да си ги извадат за да можат они да приграбат што е можно поголема територија.
Еднаш треба заеднички да им се покаже тупаницата и сите грчки платеници да бидат жигосани, обележани за сите времиња.
 
Член од
27 март 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Македонија и Бугарија треба суштински да ги променат односите.
Тоа што е заедничко да се негува тоа што е различно да се има дискусија на научно ниво без притоа да се омаловажи било кој народ.
Играта на Грција е јасна.
Славјаните повторно очите да си ги извадат за да можат они да приграбат што е можно поголема територија.
Еднаш треба заеднички да им се покаже тупаницата и сите грчки платеници да бидат жигосани, обележани за сите времиња.


Евала!
Това е п'тјат!
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Ајде нека им е наздарвје бричењето :vozbud:
Многу интересно е што документите се „строго доверливи“ за „Македонското прашање“ во периодот од 1950 - 1967 ... Колку што јас сум запознаен а и секој друг заинтересиран човек на светот а и секој добар познавач на историјата за југоисточна Европа или балканот, знае дека нашето „прашање“ е отворено на крајот на 19от век... 1870 тите или е актуелизирано на почетокот на 20от век.
За ова е пишувано и има документи не само во нашите архиви и библиотеки туку и пошироко, само кој ги побарал и кој имал време да ги прочита.

А бугарите сакаат на два стола да седнат, играат многу перверзна игра и водат многу дволична политика.Знаеме како најчесто завршуваат ваквите сценарија!
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Ајде нека им е наздарвје бричењето :vozbud:
Многу интересно е што документите се „строго доверливи“ за „Македонското прашање“ во периодот од 1950 - 1967 ... Колку што јас сум запознаен а и секој друг заинтересиран човек на светот а и секој добар познавач на историјата за југоисточна Европа или балканот, знае дека нашето „прашање“ е отворено на крајот на 19от век... 1870 тите или е актуелизирано на почетокот на 20от век.
За ова е пишувано и има документи не само во нашите архиви и библиотеки туку и пошироко, само кој ги побарал и кој имал време да ги прочита.

А бугарите сакаат на два стола да седнат, играат многу перверзна игра и водат многу дволична политика.Знаеме како најчесто завршуваат ваквите сценарија!

se nadevam na krajot ke dojdat na mojov i ke se iznapusat bugarki koj i dosega go pusele ama sega vo ime na tatkovinata i kauzata.
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
247
Поени од реакции
3
stom bugarija trgna po pametoto na gejlada tesko na ne zasto kako sto vikat koj sedi na dva stola lesno moze da padne i da gi boli mnogu posle ama kasno ke bide.zasto dorka brkojani ne gi stavi dokumentite pred 1950 godina ili ne ei odgovara toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom