Група B (CZE, MKD, AUT, UKR) - Виена

Кои две репрезентации ќе продолжат во наредниот круг?


  • Вкупно гласачи
    99
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Јбг, сами си се победија. Во второ им влегуваа како сакаа, а денес и со одбраните слабо некако. Можеби подобро сега отколку после. Треба Австрија да се победи со 2 разлика. Доволно се 2 за да се помине таму (очекувам Австрија да ја победи Украина) и да се пренесат 2 бода во наредна фаза. Мислам дека Австријците многу повеќе ни лежат и ни се противник по мерка, ама мора да запнат нашите и овие младичиве да земат и да играат а не да чекаат на Кире кој игра како да е 29 а не 39.
Ја победиме ли Австрија со 2 до 3 разлика ќе поминеме со 2 бода, а поголема победа не ни одговара баш, освен ако не дадеме 30-тина голови.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
Не сум експерт, но нешто приметив..:(

ВО ПРВО ПОЛУВРЕМЕ СО 5-1 ОДБРАНА ПРИМИВМЕ 9 ГОЛОВИ
ВО ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ СО 6-0 ОДБРАНА ПРИМИВМЕ ДУПЛО ПОВЕЌЕ...
да ја сменивме одбраната, зошто не знам, да им остаиш простор на бабак и здрахала да ги разигруват другите а и самите еден на еден не решетат, ауууу, а бенезналица повеке знае од даНула брестовац
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.739
Сега ситуација
МКД -1
УКР -3
ЧЕШ +2

Ако Украина ја совлада Чешка
-со еден гол разлика тогаш
ЧЕШ +1
МКД -1
УКР -2

-со два гола разлика
ЧЕШ 0
МКД -1
УКР -1

-со три гола разлика
УКР 0
ЧЕШ -1
МКД -1

-со четири гола разлика
УКР 1
МКД -1
ЧЕШ -2

Што значи дека со победа на Украина над Чешка со било колку разлика ние отпаѓаме сигурно ако не ја победиме Австрија или изиграме нерешено.
а како прикажваат на ТВ ова стручниве шалабајзери, дека Австрија ни лежи, па ај нека ја тепа Украина и Австрија и Чешка со по +3 гола и ние како втори да влезима со 2 бода од Украина ????
 

HULK

Black & White Fighter
Член од
12 август 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
1.195
Ja kogaa trenirav fudbal kako mal, sekoj tret beshe zapishan vo nekoj klub.
Ete, od moja generacija samo 2-3ca ispadnaa igrachi od koi samo eden e vo seniorskiot tim (S.Ristovski)
Muabetot mi e, nie ne sme tolku talentirana nacija. Osobeno i fizikata ne ni e kako srbite. Nie sme otsekogash prosek sekade, a toa shto se sluchi so kosharkarskata i rakometnata reprezentacija beshe mal blesok na edna dobro sklopena generacija.
Mora da se napomene i deka za edna generacija da igra podolgo vreme zaedno vazat mnogu faktori.

Ne treba mnogu da pagjame vo nesvest shto ne sme pominale grupi ili pak za idninata. Koga togash pak kje ni se pogodi generacija i pak kje se raduvame.
Eте од твојата генерација играле по клубови, од мојата генерација не беше баша така. Имаше дузина на талентирани деца за фудбал за кој топката беше како играчка, до тој степен беа талентирани и не добија шанса ради деца на на некој видни луѓе од нашиот крај (источниот). Има многу добри деца кој за жал никогаш нема да направат ништо во спортот овде па си бегаат по други држави.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Eте од твојата генерација играле по клубови, од мојата генерација не беше баша така. Имаше дузина на талентирани деца за фудбал за кој топката беше како играчка, до тој степен беа талентирани и не добија шанса ради деца на на некој видни луѓе од нашиот крај (источниот). Има многу добри деца кој за жал никогаш нема да направат ништо во спортот овде па си бегаат по други држави.
Ама и немаме ние како држава план за спортисти, настрана што немаме facilities. Видете ја Словенија што прави, ако си талентиран за спорт те вадат, те изолираат и нема шанси некоја ругоба професорка во средно да те малтретира за испрашување иако треба да идеш на европско (од искуство ова).
Па Столе година во средно го паднаа само затоа што отсуствуваше со ракометот а сигурна сум дека некои единичари што бегале од часови без оправдание не биле паднати. Што сакаш повеќе...
Има спортисти иако сакаат да се бават со спорт, напоредно сакаат и да учат средно/студираат, зошто одма да се етикетира некој како неписмен и low IQ? Проста раја сме, многу.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.324
Украина ќе се држи до 30-40 минута, ќе се понадеваме на изненадување и ќе ги решат лагано 5-6 разлика :D
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Ама и немаме ние како држава план за спортисти, настрана што немаме facilities. Видете ја Словенија што прави, ако си талентиран за спорт те вадат, те изолираат и нема шанси некоја ругоба професорка во средно да те малтретира за испрашување иако треба да идеш на европско (од искуство ова).
Па Столе година во средно го паднаа само затоа што отсуствуваше со ракометот а сигурна сум дека некои единичари што бегале од часови без оправдание не биле паднати. Што сакаш повеќе...
Има спортисти иако сакаат да се бават со спорт, напоредно сакаат и да учат средно/студираат, зошто одма да се етикетира некој како неписмен и low IQ? Проста раја сме, многу.
So kanter strajk 24/7 ne barajte novi mladi igrachi, kakov sistem I banana drzhava, takvi I igrachi od novive generacii, dzabe imame 3000 deca koj treniraat rakomet ko 80% od niv se zakarzhlaveni I so iskrivena kicma.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.304
Поени од реакции
5.509
Одбраните на Борко Митревски :pos: :pos: ...
Абе и коментаторите имате кошмари од Торко :gjavol:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.324
А, инаку и ова..


дај бе политичари одјебете со постирање на статуси и слики за репрезентацииве секад кога има спорт?

не може дома да си гледате без статус ако сакате? дај барајте поени на друг начин, ептен ми е грдо, фејк и кринџ кога и да видам политичар како ќе пише нешто со очигледна задна намера

Ако стварно сакаш да пишеш дека си фан нема да пишеш

"Браво за нашата репрезентација, пожртвувана игра, кохезија, труд и напор е тоа што е потребно за успех. Истото ќе го направиме и на изборите"
или
"Браво за Македонија. Македонија игра добро. За Македонија. Ракомет."

ќе пишеш Амди Бајрам стил пцовки и ќе ебеш све до трето колено на сите и на борко и торко и пичкесиматерине
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.739
i od novive generacii, dzabe imame 3000 deca koj treniraat rakomet ko 80% od niv se zakarzhlaveni I so iskrivena kicma.
да, затоа треба да натурализираме играчи како Денис, а кај нас може да си скаутираме некој пикерски типови како Столе или пеперутки како Гоце :cool:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.324
Одбраните на Борко Митревски :pos: :pos: ...
Абе и коментаторите имате кошмари од Торко :gjavol:
Со оглед на тоа што Талески беше МОТМ со Украина...ако тепавме ваљда денеска Борко ќе беше :ROFLMAO:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
So kanter strajk 24/7 ne barajte novi mladi igrachi, kakov sistem I banana drzhava, takvi I igrachi od novive generacii, dzabe imame 3000 deca koj treniraat rakomet ko 80% od niv se zakarzhlaveni I so iskrivena kicma.
Не е така. Не можеш да генерализираш. Кога ќе вложуваме во спорт, кога ќе изградиме достојни сали базени итн, кога ќе имаме планови и програми , ќе видиш како ќе имаме и спортисти. Ти мислиш Тина Мазе во слободни денови струја измислувала, гејмала Кантер и Дота по цели ноќи и таа ;)

Со овој мозок јас никогаш не би се бавела со спорт во државава, зошто, епа види вака, ако се повредиш и ти треба операција, кој ќе ти ја плати? Инвалид ќе останеш. Настрана што шанси за прогрес нема зошто се знае како се селектира стартна постава кај нас.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
За да го вратиме ракометот во државата мора да ја оправиме македонската лига. Без квалитетна лига, не ти искачаат квалитетни играчи. Порано имавме силна домашна лига со Металург, Вардар и Пелистер. Освен Лазаров сите играчи ни играа во овие три клуба. Имаше сериозни дерби утакмици каде што и старо и младо идеа да ги гледат. Стандардно наши репрезентативци играа во ЛШ. Нормално напредокот со вакви серозни натпревари си доаѓаше само по себе. А сега како да напреднат кога дремат на клупа во бундес лига или романска лига. Гоце е пример за тоа, кога играше во Металург беше ѕвер во репрезентацијата, од кога дреме во Романија има пропаднато начисто. Освен Лазаров, Манасков и Стојанче ниеден друг играч не игра сериозни уткамици. Овие дригиве што играат во Македонија сигурно нема да напреднат ако играт против Охрид.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom