Груевски: Идентитетот поважен од НАТО

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Членството во НАТО е моментум кој се надеваме дека ќе се случи оваа или некоја друга година. Историски тоа е мал период, а идентитетот е нешто што се градело со векови и илјадници години.
Ова денеска го изјави македонскиот премиер на Македонија Никола Груевски, повторувајќи дека Македонија не е подготвена да го промени името, ако тоа е услов за влез во НАТО.
Наведувајќи дека Македонија има конструктивен приод во разговорите со Грција за разликите за името, Груевски укажа дека „борбата за уставното име е борба за зачувување на нашиот идентитет“.
„Ние направивме се што од нас се бараше за полноправно членство во НАТО. Билатералниот проблем со името со Грција, кој сега се наметнува како проблем на Алијансата е преседан кој може да биде на штета не само на Македонија и регионот, туку и на самата Алијансата“, изјави Груевски денеска во Будимпешта по средбата со унгарскиот премиер Ференц Ѓурчањ.
Од своја страна, Ѓурчањ наведе дека Унгарија силно поддржува влез на Македонија во НАТО и добивање датум за преговори за членство во Европската Унија.
„Унгарија смета дека Македонија е подготвена за влез во НАТО и во април сака да ја види, заедно со Јадранската група, како полноправна членка“, изјави Ѓурчањ.
Тој, како што јави известувачот на Македонската телевизија, посочи дека реформите кој ги проведе македонската Влада биле основните предуслови сега да се чека датум за отпочнување преговори со ЕУ.
„Македонија го минува истиот пат кој го минуваше Унгарија. Тежок е, но важно е да има политичка волја и доследно спроведување на реформите“, изјави унгарскиот премиер, Ференц Ѓурчањ по средбата со неговиот македонски колега Никола Груевски.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Одлично кажано, таман како треба.

---
Членството во НАТО е моментум кој се надеваме дека ќе се случи оваа или некоја друга година.
---
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па иако задоцнета изјавава на Гвујо,е навистина онаква каква што требаше да биде уште со самото негово доаѓање на власт,а не да им влева лажни надежи на некои членови на алијансата и особено на Грците кој во молчењето на Гвујо препознаа искра надеж дека власта на ДПМНЕ преќутно се согласува на некаква промена која со помош на поткупените медијатори ќе ја наштелуваат во своја корист,бришејќи ги Македонците од својата оптоварена со ГЕНОЦИД совест.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
bravo za Grujo ! гарфиелд пак во поетска симболика , ај да те преведам:
Никогаш не е доцна , па ни тогаш.
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
Шуќур, за момент додека беа за затворени врати си помислив: Отиде Македонија. Но, сепак останало нешто македонско во владата. :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
bravo za Grujo ! гарфиелд пак во поетска симболика , ај да те преведам:
Никогаш не е доцна , па ни тогаш.
Точно, освен после ебењето (она за прв па, кога се раздевичува женката), по ебење неретко има каење, особено кога не е подмачкано со KY gel, па поднаболнува газот.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Не ми текнува каде беше, ама мислам дека и пред неколку недели Грујо даде ваква изјава, не е нешто ново.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не ми текнува каде беше, ама мислам дека и пред неколку недели Грујо даде ваква изјава, не е нешто ново.
Под задоцнета изјава подразбирам 2 години,а не 2 недели.Грците а и останатите требаше одамна да знаат дека нема менување на име под никоја цена,за да можат и оние од САД малку послободно и порелаксирано да ја припремат Грчката јавност на ваквата реалност а не кога ќе ни дојде "јајцето на газот".:toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jajceto e odamna na g'zot dojdeno, maka ke bide da uspeeme da ne go posereme srkseno.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Точно, освен после ебењето (она за прв па, кога се раздевичува женката), по ебење неретко има каење, особено кога не е подмачкано со KY gel, па поднаболнува газот.
iskustvoto govori vo tvojata nova tvorba ...
Да си жена ќе немаше проблем во изборот на главите за разум .
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
42
Поени од реакции
2
Se gleda deka po site forumi odreden krug na lugje koi se clenovi na komunjarite ili pak se plateni od niv postojano krevaat tenzii protiv vladata na VMRO.A dali znaete zosto.Zatoa sto na vremeto ednookiot Kiro i narkomanot Branko koi bea i se lideri i idejni tvorci na novive komunjari ja usraa rabotata i go smenija imeto ustavot i znameto i sega sakaat topkata da ja prefrlat kaj VMRO.E pa nemoze be mameto vase ako treba ke visite site od bihacka do plostad no nema da vi se simne odgovornosta za katastrofalnata sostojba vo Makedonija predizvikana od vasite ceneti strucnjaci i eksperti koi imaa nekolku mandati na raspolaganje a seuste nemaat programa za rabota.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom