Греење со пелети

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.971
Па не може да работи под 50,гледаш дека 55 степени е минимум.Батали кондензација не се мрднати тие од фабрика што го направиле да оди од 55 до 80.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@Наќо Скопски а ако можит а? Скоро сите котли се наместени топлата вода да ја пушта од 55-60 степени под дефолт..
Колку сакаш мојш да си ја наместиш (но не под 40).
И кај мене си беше на почеток 55 си ја наместив на 40..
Од 40 таман си почвит да е се потопло како што се крева до 55 пример... Зш да чекаш од 55 да се пуштат...
Поздрав
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.971
@Наќо Скопски а ако можит а? Скоро сите котли се наместени топлата вода да ја пушта од 55-60 степени под дефолт..
Колку сакаш мојш да си ја наместиш (но не под 40).
И кај мене си беше на почеток 55 си ја наместив на 40..
Од 40 таман си почвит да е се потопло како што се крева до 55 пример... Зш да чекаш од 55 да се пуштат...
Поздрав
Кај мене ја пушта прв пат кога ке загре на 50,паѓа до 35 и пак ја грее до 50 и ја пушта.Третиот пат кога ке ја пушти веќе е сета вода од котелот на 55 уедначена.Кај мене не може 40 степени да би
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@DRACARYS до 52 ја имаш наместено водата макс зато влегува во модулација.. Намести ја темп да биде повисока.
Модулацијата е штедење на пелети, најчесто штеди околу 3 степени (пример во твојов случај 52 степени штеди до кај 49 при што модулацијата се исклучува односно дозирањето на пелетите си продолжува како што си беше)
Автоматски споено мислење:

Кај мене ја пушта прв пат кога ке загре на 50,паѓа до 35 и пак ја грее до 50 и ја пушта.Третиот пат кога ке ја пушти веќе е сета вода од котелот на 55 уедначена.Кај мене не може 40 степени да би
Не би требало да не можит.. Проба? Знаеш да чепкаш по параметрите (сервисно мени)?
Здравје после забајле јави се кај што го зеде котелот нека ти кажет како да го наместиш можит телефонски ако се добро расположени да ти кажет
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
@DRACARYS до 52 ја имаш наместено водата макс зато влегува во модулација.. Намести ја темп да биде повисока.
Модулацијата е штедење на пелети, најчесто штеди околу 3 степени (пример во твојов случај 52 степени штеди до кај 49 при што модулацијата се исклучува односно дозирањето на пелетите си продолжува како што си беше)
Автоматски споено мислење:



Не би требало да не можит.. Проба? Знаеш да чепкаш по параметрите (сервисно мени)?
Здравје после забајле јави се кај што го зеде котелот нека ти кажет како да го наместиш можит телефонски ако се добро расположени да ти кажет
Значит наместена температура на 55 степени и на 52 влага во модулација, собна температура наместена 25 степени а во моментот кога влага во модулација собната е на 23. Не ми е јасно.

Не сум цело време тука и го немам уште саглам пуштено во употреба, и го немам воопшто чепкано нешто поќе, ке видам првин како ќе се понаша самиот.
 
Член од
6 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Здраво Народе дали мекој знае како се штелуваат котлите на пелети

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
6 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Значит наместена температура на 55 степени и на 52 влага во модулација, собна температура наместена 25 степени а во моментот кога влага во модулација собната е на 23. Не ми е јасно.

Не сум цело време тука и го немам уште саглам пуштено во употреба, и го немам воопшто чепкано нешто поќе, ке видам првин како ќе се понаша самиот.
Кајмене е со собен термостат котелот и температурата на водата е наместена на 67 stepeni da moze da ja zagree prostorijata bez da izgasi koga ke postigne na primer 25 stepeni ke go izgase kotelot ako e na poniska temperatura na vodata 55 ke dostigne 55 ama sobnata temperatura seuste ne e postignata 25 ke izgasi i pak ke zapali odma znaci ke trosi mnogu

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
6 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Ако веќе се одлучувате за Термофлукс идете место Пелинг на ЕкоЛоџик. Страва од котел. Електроника голема колку матична од ПЦ, турбулаторите сами се чистат, едино чистење е еднаш на 20 вреќи да истуриш пепељара и еднаш сезонски комплет да го исчистеш. Поскап е од Пелинг, али вреди за парите.
Имам 35kw, греам 100квадрати, котелот работи 24часа и трошам 2 вреќи дневно. Имам јака изолација и бидејки киловатите за квадратурата се многу, очекувам кога ќе греам 200 квадрати повеќе од 3 вреќи да не трошам.
Користам пелети sparrow.
Пробај Со Ekolife Пелети ќе се изненадиш

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
6 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Други корисници на пелети за централно греење,можи да споделите потрошувачка за грејна сезона ?
150 вреќи ланска година 2019
ekolife a1 пелети
котел Termoflux Interio 22KW
куќа без изолација
и без пвц прозори



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
150 вреќи ланска година 2019
ekolife a1 пелети
котел Termoflux Interio 22KW
куќа без изолација
и без пвц прозори



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
150 вреќи ланска година 2019
ekolife a1 пелети
котел Termoflux Interio 22KW
куќа без изолација
и без пвц прозори



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
горе доле заштеда нема јас за дрва толку дадов лани
 
Член од
6 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
горе доле заштеда нема јас за дрва толку дадов лани
заштеда е простор нема цепење дрва нема станување да палиш да гасиш се е автоматско на собен термостат крај

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@BamBuca со собен термостат само ако сте во стан, во куќа нема шанса, само преку вода..
 
Член од
6 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
@BamBuca со собен термостат само ако сте во стан, во куќа нема шанса, само преку вода..
јас сум во куќа со собен термостат
и минам одлично 2250кг истрошив 2019 на најладното 1час работи 1.5час е изгасено на 1 снага

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
6 ноември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Имаме монтирано Vailant радијатори, со парен котел на пелети Ekospar 18kw.Зошто радијаторите загреваат само 2/3 од горниот дел на радијаторот.Додека долниот дел не загрева.Што може да е проблемот.? Се постигнува притисок од 2бари и темература на водата 60°, на сите радијатори имаме монтирано термостатски глави.Се надевам на ваш брз одговор.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Здраво на сите. Имаме монтирано Vailant радијатори, со парен котел на пелети Ekospar 18kw.Зошто радијаторите загреваат само 2/3 од горниот дел на радијаторот.Додека долниот дел не загрева.Што може да е проблемот.? Се постигнува притисок од 2бари и темература на водата 60°, на сите радијатори имаме монтирано термостатски глави.Се надевам на ваш брз одговор.
Пред се` треба да се испушти воздухот од радијаторите.

Понатаму, дебелината на цевките може да игра улога, цевките вообичаено се подебели кај изворот на топлата вода - конкретно котелот на пелети - а потоа се стеснуваат кон радијаторите. Доколку цевките се стеснати поблиску до котелот отколку кон радијаторите, топлата вода не се транспортира во доволно големи количини до радијаторите за да се загрејат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom