Греење со пелети

Член од
10 јуни 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dali nekoj i imal problem so zuenje vo cevkite na parnoto ,a i vo samite ravijatori.Imame staveno parno na peleti za zagrevanje na dva sprata so pecka Biomegal 35,od kako ja stavivme edna vecer nemame spieno mirno.Zuenjeto e strasno,vcera duri i samite cevki vibriraat od zvukot.Od firmata me ubeduvaat deka NE gi koristam site radijatori na najjako (imame staveno termostatki glavi na site radijatori ,osven na dvata vo Wc-njata),pa na dolniot sprat se site na 3 ( otprilika 22 stepena), na gorniot se na 5.Pumpata bila mnogu jaka i zatoa se javuval toj zvuk.Ve molam ako ima nekoj vakvo iskustvo spodelete moze ke se najde resenie za mojot problem.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
169
Поени од реакции
129
Dali nekoj i imal problem so zuenje vo cevkite na parnoto ,a i vo samite ravijatori.Imame staveno parno na peleti za zagrevanje na dva sprata so pecka Biomegal 35,od kako ja stavivme edna vecer nemame spieno mirno.Zuenjeto e strasno,vcera duri i samite cevki vibriraat od zvukot.Od firmata me ubeduvaat deka NE gi koristam site radijatori na najjako (imame staveno termostatki glavi na site radijatori ,osven na dvata vo Wc-njata),pa na dolniot sprat se site na 3 ( otprilika 22 stepena), na gorniot se na 5.Pumpata bila mnogu jaka i zatoa se javuval toj zvuk.Ve molam ako ima nekoj vakvo iskustvo spodelete moze ke se najde resenie za mojot problem.
Пробај заврти ги малку главите на радијаторите, ако не престане зуењето најдобро некој мајстор за парно си викнете
 
Член од
15 април 2018
Мислења
28
Поени од реакции
22
Јас имам котел АЛФА ПЛАМ КОММО 21. Веке 5-та година и презадоволен сум нема никаков проблем. Загревам квадратура околу 120 м2. Доколку му ставаш квалитетен пелет котелот ке го чистиш еднаш во 4 дена ( по 2 вреќи од 15 кг да трошиш квалитетен А1 класа пелет). Види на промоција го даваат околу 81,600 со се пуштање во СЕТЕК. Но разгледај добро го има во повеќе продавници низ Скопје па ке можеш да се пазариш за цена дополнително.
Ако нејќеш да се мачиш јас би ти препорачал најдобро да си ставиш квалитетни инвертер клима уреди (ДАИКИН ,МИТСУБИШИ,ТОШИБА) по црногорски нема од тоа а и малку струја трошат.
Ова е мој совет ако веќе немаш пуштено инсталација не ставај парно на пелети ниту пак на дрва.
Јас исто така во иднина планирам да се грејам со инвертер клима уреди бидејќи нема никаква мака.... (НЕМА ПОРАЧУВАЊЕ ПЕЛЕТИ, НЕМА НОСЕЊЕ НА ПЕЛЕТИ /ПОЛНЕЊЕ НА КОТЕЛ, НЕМА ЧИСТЕЊЕ НА ПЕПЕЛ)

П.С јас сеуште се грејам на пелети бидејќи целосната инвестиција што сум ја направил бајаги кошта и затоа не ми се фрла повторно пари за греење. Но полека ке се префрлам на инвертери.
Го гледам истиот котел, како што рече сега е на попуст во Сетек. Сакам да ставам и јас на пелети, ми се смачи од дрва веќе :). Имам веќе инсталација за парно. Ќе те прашам информативно колку радијатори имаш поврзано на котелот и која ти е просечна потрошувачка на пелети на грејна сезона до сега? Поздрав
 
Член од
20 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
4
Го гледам истиот котел, како што рече сега е на попуст во Сетек. Сакам да ставам и јас на пелети, ми се смачи од дрва веќе :). Имам веќе инсталација за парно. Ќе те прашам информативно колку радијатори имаш поврзано на котелот и која ти е просечна потрошувачка на пелети на грејна сезона до сега? Поздрав
Termoflux ima nov model na kamin za vo soba so samocistenje koj ima odlicna izrabotka samo malku e poskap 20Kw okolu 1500e.
Moze da pobarate sovet i vo ovaa grupa https://www.facebook.com/groups/greenjenapeleti/ koja broi nad 1000 clenovi
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.411
Поени од реакции
739
Termoflux ima nov model na kamin za vo soba so samocistenje koj ima odlicna izrabotka samo malku e poskap 20Kw okolu 1500e.
Moze da pobarate sovet i vo ovaa grupa https://www.facebook.com/groups/greenjenapeleti/ koja broi nad 1000 clenovi
Ако е тоа овој, од техноауто ми кажаа цена од 1300еу. За 1250еу има diecotec alaska нов модел со самочистење од 25kw.
Ако некого го интересира и моментално е во набавка, панелни радијатори(во еден дуќан во Куманово) се 44еу 100/60см, за други димензии само множи *44, регистер за купатило е 45еу 120/60.
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
175
Поени од реакции
132
zdravo dali mozi nekoj da mi preporaca serviser za pecka na peleti od bitola ? fala pozdrav
 
Член од
25 март 2013
Мислења
219
Поени од реакции
121
Го гледам истиот котел, како што рече сега е на попуст во Сетек. Сакам да ставам и јас на пелети, ми се смачи од дрва веќе :). Имам веќе инсталација за парно. Ќе те прашам информативно колку радијатори имаш поврзано на котелот и која ти е просечна потрошувачка на пелети на грејна сезона до сега? Поздрав
Имам 6 радијатори и 1 регистар во тоалет. Грејам 120 м2 во куќа.
Потрошувачката во ладните денови 2 вреќи од 15 кг А1 класа пелет.
Инаку на вакво време како годинава 1 вреќа дневно (околу 10 часа работи со една вреќа на собна температура 24 степени и температура на вода 55/60 степени).
Порано имав и бојлер во тоалет поврзано 100 литарски и еднаш дневно едвај ја топлеше водата и тоа треба цел ден да се грее за да имаш 100 литра топла вода што мене лично многу ми е малку бидејќи не стига 1 бојлер дневно за 4 особи. Башка повеќе пелети троши ако сакаш побрзо водата во бојлерот да ти ја загрее.
Тоа ти се џабе фрлени пари за бојлер што воопшто не е ефтин (околу 7000 ден АРИСТОН).
Околу котелот супер сум задоволен еве 5 та година без никаков проблем.
Е сега најдобро е да прошеташ малку да разгледаш и да се распрашаш можеби денеска има подобри котли за исти пари.
Јас ипак го имам купено пред 5 години.
поздрав
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj i imal problem so zuenje vo cevkite na parnoto ,a i vo samite ravijatori.Imame staveno parno na peleti za zagrevanje na dva sprata so pecka Biomegal 35,od kako ja stavivme edna vecer nemame spieno mirno.Zuenjeto e strasno,vcera duri i samite cevki vibriraat od zvukot.Od firmata me ubeduvaat deka NE gi koristam site radijatori na najjako (imame staveno termostatki glavi na site radijatori ,osven na dvata vo Wc-njata),pa na dolniot sprat se site na 3 ( otprilika 22 stepena), na gorniot se na 5.Pumpata bila mnogu jaka i zatoa se javuval toj zvuk.Ve molam ako ima nekoj vakvo iskustvo spodelete moze ke se najde resenie za mojot problem.
Немаш потреба да ги затвораш и да ја регулираш температурата во собите со термостацките глави. Едноставно намалија температурата на водата на самиот котел и главите цело време нека ти бидат отворени скрош.
Во секоја соба каде што имаш радијатор испушти го воздухот од системот. Ако парнаџијата не ти има монтирано вентили што сами го испуштаат воздухот доколку го има во самиот систем.
 
Последно уредено:
Член од
16 февруари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo na site,imam pecka na peleti od Alfaplam,koristam peleti od A1 klasa megutoa cesto pepeljarata se prepolnuva so peleti i nejke da zapali.Pojavuva alarm deka pepeljarata e polna i moram da go izgasam pa odnovo celata procedura.Sekojdnevno go cistam no povtorno javuva problem.Ima li nekoj resenie ili slicen problem?Ve molam odgovorete dokolku znaete.Blagodaram odnapred
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.355
Поени од реакции
1.164
Zdravo na site,imam pecka na peleti od Alfaplam,koristam peleti od A1 klasa megutoa cesto pepeljarata se prepolnuva so peleti i nejke da zapali.Pojavuva alarm deka pepeljarata e polna i moram da go izgasam pa odnovo celata procedura.Sekojdnevno go cistam no povtorno javuva problem.Ima li nekoj resenie ili slicen problem?Ve molam odgovorete dokolku znaete.Blagodaram odnapred
Дали го имаш исчистено и внатрешно розетните горе и долу? Плус не ти се добри пелетите гарант ти е полна пепел.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.291
Поени од реакции
7.433
Ja kupiv.Rabotese najnormalno mozebi 1 mesec.Potoa pocna da pojavuva problem
Imas problem so protokot na vozduh niz gorilnikot. Ili premalce vozduh vrvi pa peletite nemozat da sogorat pa se trupaat ili premnogu peleti ti pagjaat vo gorilnikot sto na kraj rezultura so istiot problem. Ako prethodno koga si ja kupil ti rabotela i pod pretpostavka deka nekoj ti ja steloval koga si ja namestil i kosristis suvi kvalitetni peleti prvo sto treba da proveris e dali ti e zatnat izduvot, odjakot. Drugo sto treba da proveris e dali imas fals vozdug kaj gorinikot toest dali vozduhot namesto niz gorilnikot odi okolu nego. Ako izduvot odjakot ti e relativno cist i ako nemas fals vozduh togas vikni go toj sto ti ja montirase da si ja prestelova kako sto treba.
 
Член од
16 февруари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Imas problem so protokot na vozduh niz gorilnikot. Ili premalce vozduh vrvi pa peletite nemozat da sogorat pa se trupaat ili premnogu peleti ti pagjaat vo gorilnikot sto na kraj rezultura so istiot problem. Ako prethodno koga si ja kupil ti rabotela i pod pretpostavka deka nekoj ti ja steloval koga si ja namestil i kosristis suvi kvalitetni peleti prvo sto treba da proveris e dali ti e zatnat izduvot, odjakot. Drugo sto treba da proveris e dali imas fals vozdug kaj gorinikot toest dali vozduhot namesto niz gorilnikot odi okolu nego. Ako izduvot odjakot ti e relativno cist i ako nemas fals vozduh togas vikni go toj sto ti ja montirase da si ja prestelova kako sto treba.
Okejj falaa ti mnogu sega ima nekoja smisla
 
Член од
11 август 2013
Мислења
23
Поени од реакции
5
Користам био енерџи поинт пелети А2 класа и не сум задоволен од нив. Загревам од 8-12 саати дневно и премногу пепел создават, горилникот е преполн а секое утро го чистам. Треба да земам пак, при крај сум со овие па некое позитивно искуство со некои други пелети.
ПС: За со достава до Штип :)
 
На врв Bottom