Греење со пелети

Член од
27 јули 2008
Мислења
72
Поени од реакции
6
Користам био енерџи поинт пелети А2 класа и не сум задоволен од нив. Загревам од 8-12 саати дневно и премногу пепел создават, горилникот е преполн а секое утро го чистам. Треба да земам пак, при крај сум со овие па некое позитивно искуство со некои други пелети.
ПС: За со достава до Штип :)
Ekolife A1 - sekoj 4 den se cisti imas i eko step portokallova boja na peleti.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Што мислите за пелети произведени во локолна пилана за граѓа, 180 денари вреќа чиста бука, а ми ги испофалија како подобри од А1 класа
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Што мислите за пелети произведени во локолна пилана за граѓа, 180 денари вреќа чиста бука, а ми ги испофалија како подобри од А1 класа
Каде кој ?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.970
Што мислите за пелети произведени во локолна пилана за граѓа, 180 денари вреќа чиста бука, а ми ги испофалија како подобри од А1 класа
Сеуште не постои за жал,сериозна и технолошки усовршена фирма за производство на пелети во Северна Македонија.Имаше едни Италијанци,инвестираа у околина на Охрид,донесоа state of art технологија и станаа партнери со едни Торбеши.После 3 месеци ги фатија дека ги крадат,торбулињата од рангот на Велија,собраа машините и избегаа
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Се исплати да се купи сега одеднаш за цела сезона пелети или да се купува постепено? Некој совет?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.635
Поени од реакции
3.652
Се исплати да се купи сега одеднаш за цела сезона пелети или да се купува постепено? Некој совет?
Нема логика постепено да купуваш, сга се поефтини, кога дое зимото накачуват цени. И да ти останат ништо не смета, ќе си ги користеш наредното зимо
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Зафркната работа е греењето со пелети. Некои пелети може да ти се погодат абе да смрдат, да корнат да не се седи внатре в соба...
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.082
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ќе греам под 100м2 со алфа плам комо 21, до сега само едно пробно пуштање од 2 сати работа, прашањето е дали е попаметно да работи на 2ка јачина со наместена температура на вода од 55 степени и со тоа по споро да влага во модулација или пак на 3ка со тоа што како што заприметив во тие 2 часа нон стоп има пали гаси.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.970
Ќе греам под 100м2 со алфа плам комо 21, до сега само едно пробно пуштање од 2 сати работа, прашањето е дали е попаметно да работи на 2ка јачина со наместена температура на вода од 55 степени и со тоа по споро да влага во модулација или пак на 3ка со тоа што како што заприметив во тие 2 часа нон стоп има пали гаси.
На минимум,кец јачиња со 55 степени вода.Ке се заглавува у модулација
Автоматски споено мислење:

Али ако ти е цело време у модулација,јас успевам да ја заглавам,ако не успееш ке троши повеќе зашто после секоја модулација ке имаш потпала,а тогаш троши најмногу
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
На минимум,кец јачиња со 55 степени вода.Ке се заглавува у модулација
Автоматски споено мислење:

Али ако ти е цело време у модулација,јас успевам да ја заглавам,ако не успееш ке троши повеќе зашто после секоја модулација ке имаш потпала,а тогаш троши најмногу
Како мислиш заглавување? Подобро е на модулација или ворк режим?

Еве го пробвам, не достигнува температура од 55, стига до 48 ми излага cleaning fire pot, гаси пламенот и паѓа температурата па повторно палење и така.
 
Последно уредено:
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Еве после 3 сати работа на јачина 1 постигна температура на вода 49 и го ставив на 2ка за да стигне до 55, но стига до 52 степени водата и се става во модулација.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.970
Еве после 3 сати работа на јачина 1 постигна температура на вода 49 и го ставив на 2ка за да стигне до 55, но стига до 52 степени водата и се става во модулација.
Тoa ти требa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom