Греење со пелети

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Во последно време ми се отвара сама вратата на горилникот. Цела куќа станува полна со чад. Може пожар да бидне. Ми рекоа да викнам Оџачар иако оџакот е чистен лани. Исто и сервисер дојде да среди и повторно истиот проблем.
Инаку котелот е 24кв Екоспар. Стар 3 години. Малку сум разочаран...Некоја идеа?
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Во последно време ми се отвара сама вратата на горилникот. Цела куќа станува полна со чад. Може пожар да бидне. Ми рекоа да викнам Оџачар иако оџакот е чистен лани. Исто и сервисер дојде да среди и повторно истиот проблем.
Инаку котелот е 24кв Екоспар. Стар 3 години. Малку сум разочаран...Некоја идеа?
ако си исгурен дека оџакот е чист, а котелот е соодветно подесен и пред се исчистен внатре, тогаш провери дали работи добро вентилаторот на котелот. Вратата се отвора само на почеток кога се разгорува котелот или и во текот на работата подоцна?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
ако си исгурен дека оџакот е чист, а котелот е соодветно подесен и пред се исчистен внатре, тогаш провери дали работи добро вентилаторот на котелот. Вратата се отвора само на почеток кога се разгорува котелот или и во текот на работата подоцна?
На почетокот кога се пали огнот. Како притисок да се создава во моментот на распламтување на огнот и тоа да ја отвара вратата. Затоа и ме плаши.
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Здраво, имам 25ка печка каде загревам простор од 70 квадрати само радијатори и горен спрат од исто толку каде е комбинирано подно( ходник и дневна) и радијатори.
Се е ок со долниот спрат меѓутоа со горниот се јавува проблем.
Радијаторите само 10 мин се топли после стануваат млаки и работи како на прекин, температурата на водата ја наместив до 72 степени, меѓутоа пак е исто, неможе да се згрее просторија повеќе од 18степени. Имам безжичен термостат така ја контролирам температурата. Подното е директно врзано на радијаторите, додека беше само подно температурата достигнуваше и 21степен, од како се ставија радијатори дојде до овој проблем.
Ако може за помош.
Фала

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
На почетокот кога се пали огнот. Како притисок да се создава во моментот на распламтување на огнот и тоа да ја отвара вратата. Затоа и ме плаши.
повеќе работи провери:
- дали си менувал локација на котелот со што се менува и формата на ќумкот. Малку да додадеш кривини или агли и веќе не влече како што треба
-провери вентилатор на котел
-види дали има вентилација во котларата, при палење пробај отвори врата-прозор и спореди
-ако е времето топло и нема ветар потешко повлекува, но ако си немал проблеми во претходни години тогаш фокусирај се на погорните точки
 
Член од
15 јануари 2009
Мислења
92
Поени од реакции
13
Здраво, би сакал да побарам дали некој може да ми пушти параметри за печка Марелк Систем 30кв тач дислпај. Сакам сам да си ја подесам сервисерот што дојде само лапна 50евра ја пушти и толку а некако многу пелети ми троши. Би бил благодарен ако некој помогне

Sent from my MAR-LX2 using Tapatalk
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
154
Поени од реакции
46
Здраво,

Користам Алфа Плам котел, температурата на воздухот достигнува +4 степени и котелот не се гаси т.е. не оди во Hold Request, само кога температурата на водата е +4 степени тогаш котелот се гаси. Дали ова е правилен начин на работа и зошто не се гаси и вкллучува котелот кога температурата на воздухот е +-4 степени , тоа функционра само за температурата на водата?
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво. Имаме печка BioMegal 35kv и со истата загреваме простор од 75 m2. Ќе ве замолам доколку има некој искуство со ваква печка да ми даде инфо како да се постават параметрите за помала потрошувачка. Поздрав :)
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
За некој 250м2 куќа која моќност на котел треба да ставам??35кв или 25 или појак.Комбиниран дрво пелет или само пелет.Некој да каже??
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
За некој 250м2 куќа која моќност на котел треба да ставам??35кв или 25 или појак.Комбиниран дрво пелет или само пелет.Некој да каже??
За некој кој си стаил Голтар во потпис, да не ти се малку 250 м2 куќа да грееш :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
За некој 250м2 куќа која моќност на котел треба да ставам??35кв или 25 или појак.Комбиниран дрво пелет или само пелет.Некој да каже??
Ако е одлично изолиран просторот 25kW, ако не 40kW
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Ако е одлично изолиран просторот 25kW, ако не 40kW
Сендвич зидови со изолација камена плус стиропор фасада.А комбиниран или само пелет.Која е разликата.Ја сум за комбиниран ама која е работата не ја сваќам никако
Автоматски споено мислење:

За некој кој си стаил Голтар во потпис, да не ти се малку 250 м2 куќа да грееш :D
Или греам или не греам.Сакам комфорт.Не е скапо.До кога ќе се грееме само во едно собиче а другите грч ладно.Треба со кеиф да си седиш по дома а не наметнат со јакна.ХАаххаха
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сендвич зидови со изолација камена плус стиропор фасада.А комбиниран или само пелет.Која е разликата.Ја сум за комбиниран ама која е работата не ја сваќам никако
Автоматски споено мислење:


Или греам или не греам.Сакам комфорт.Не е скапо.До кога ќе се грееме само во едно собиче а другите грч ладно.Треба со кеиф да си седиш по дома а не наметнат со јакна.ХАаххаха
Како пресмета дека не е скапо? Што мислиш колку ќе треба да дадеш за тие 250м2 за една сезона?

Комбинирниот котел овозможува во исто време и двете на горат, може и само пелети, а лесно се преминува на дрва и обратно.
Пример со дрва покачуваш температура, а после со пелети одржуваш. Ако снема пелети нема да останеш без греење ќе продолжиш со дрва и обратно.

Негативно е што на 2 саати треба да се ставаат дрва, мало е ложиштето и мора да бидат суви, сечени пред две сезони.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Ако е одлично изолиран просторот 25kW, ако не 40kW
Kako presmeta be vaka nabrzina? Ima nekoja ravenka, formula ili taka lupna?
Posle ne vidov dali pisi kade planira da gree, vo koj del od republikata. Edno e Dojran i Gevgelija drugo e Berovo. Posle lepenka mu e kukjata, osojnica e, ja fakja sonce itn itn itn.
Автоматски споено мислење:

За некој 250м2 куќа која моќност на котел треба да ставам??35кв или 25 или појак.Комбиниран дрво пелет или само пелет.Некој да каже??
Vidi si specifikacii za kotelot. Kolku procenti predava vo vodata, kolku zraci okolu nego. Bi trebalo da pisi vo metri kubni za kolku e predviden da gree ili ako go podelis toa so 2.7( nekoja standardna visina na tavan) ke dobies metri kvadratni. Toa kw vo prevod onaka laicki ti znacat ako e neizoliran prostorot 1 kw = 6m2. A fabrickite gi racunaat deka imas idealni uslovi za se i se 1kw= 8m2. Takvi sigurno nemas. Ete zemi deka kaj tebe e 1kw= 7 m2 i od tamu pocni, no sepak zborni so strucno lice, toj sto ti go ili ke ti go montira parnoto i obavezno specifikaciite na kotelot. Ostaj prodavacot sto ke ti kazva, specifikaciite fabrickite vidi gi.
Kombiniran e vsusnost da ne zavisis od eden izvor na energens i po moe e podobar izbor ako veke mozam da biram.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom