Греење со пелети

D

Deleted member 95595

Гостин
Da, 140 kvadrata mi e spratot. I dodeka so zena mi ne dobieme dete, planiram vo dnevnata soba (55m2) da stavam 2x3,5 kW klimi, a spalnata da ja gream samo navecher koga ke si legnuvame so edna 2kW kvarcna koja bi greela cela vecher. A normalno, dolgorocno, ke moram da stavam parno na neshto vo kukjata zatoa shto ne gledam kako poinaku bi zagreal sprat od 140m2...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Ме интересира да прашам за печка на пелети (не за парно), дали р морално да го избушиш ѕидот за да излегува чадот, зошто гледам на многу места чадот не оди преку оџак туку имаат дупка во ѕидот?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Ме интересира да прашам за печка на пелети (не за парно), дали р морално да го избушиш ѕидот за да излегува чадот, зошто гледам на многу места чадот не оди преку оџак туку имаат дупка во ѕидот?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Aj malce pojasno ako sakas ?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Aj malce pojasno ako sakas ?
Значи сум видел на повеќе места ( станови, дуќани и сл) каде чадот не оди преку оџакот во објектот туку чумците се излезени дирекно надвор преку ѕидот.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Значи сум видел на повеќе места ( станови, дуќани и сл) каде чадот не оди преку оџакот во објектот туку чумците се излезени дирекно надвор преку ѕидот.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
E ova e vekje drugo. Da mozi i e pozelno da odi taka sekako ako ima uslovi.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
А зошто е пожелно?
Има некој проблем да оди преку оџак?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Pozelno e od povekje pricini. Na peckata na peleti ne i treba odjak vo klasicna smisla na zborot tuku izduv za gasovite. Pomalce ke ti zatnuva, pomalce ke go opteretuvas motorot , pomalce cistenje na cumcite.
Dolga i siroka e toa so odjakot, ona sto e bitno da treba da znaes e da ako imas opcija za preku zid , busi ic ne mu se sekiraj.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Ne e da ne veruvam drugar, zashto nekoj bi lazel, koja korist bi ja imal? Nemozam da razberam shto znaci "sezona". Prva godina mi e kako sum samostoen, prva zima sam da si plakjam i neznam shto e toa " grejna sezona". 4,5,6 meseci? Od koga do koga potroshi 33000 denari za peleti?[DOUBLEPOST=1516985239][/DOUBLEPOST]
Neznam iskreno ni kaj da prasham za ova? A ovaa toplinska pumpa e za dnevnava soba samo ili se gree cela kukja na toa? Na koj "tolkav prostor' mislese? :)
Грејна сезона, откако ќе почнеш да грееш додека не престанеш горе долу 6 месеци од прилика
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Некој да знае како се влегува во сервисното мени на ThermoFlux Pelling 40kW, за подесување на дозирањето на пелети?
Инсталиран е пред месец дена и моментално го користам за греење на спрат од 100-110 м2 солидно изолирана куќа, барем јас така мислам, (5цм стиропор изолација, ПВЦ прозорци, некоја изолација на кров, но нема изолација на плочата од поткровјето која е над спратот кој го греам...). Котелот е подесен на 3 степен снага, околу 25 kW, од можни 5 (може да работи од 13kW до 40 kW). Имам дневен термостат кој е подесен 6-13 и 15-23 часот на температура од 22 степени и ноќна температура од 18 степени (до сега ноќе не се уклучил котелот).
Прашањето од погоре е поради тоа што потрошувачката беше 3 вреќи пелет, на дневни температури од 10-тина степени и ноќни над нулата. Откако се пожалив дека троши многу подесуваа нешто на котелот (најверојатно дозирањето) и достигна околу 2.3-2.5 вреќи, но сепак мислам дека е многу ако се земе во обзир дека деновите беа топли со температури 10-15 степени и ноќе над нулата. Котелот во просек работи околу 8 часа и на почеток потрошувачката беше околу 6кг пелет на час, а сега е 4-4.3 кг на час.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Некој да знае како се влегува во сервисното мени на ThermoFlux Pelling 40kW, за подесување на дозирањето на пелети?
Инсталиран е пред месец дена и моментално го користам за греење на спрат од 100-110 м2 солидно изолирана куќа, барем јас така мислам, (5цм стиропор изолација, ПВЦ прозорци, некоја изолација на кров, но нема изолација на плочата од поткровјето која е над спратот кој го греам...). Котелот е подесен на 3 степен снага, околу 25 kW, од можни 5 (може да работи од 13kW до 40 kW). Имам дневен термостат кој е подесен 6-13 и 15-23 часот на температура од 22 степени и ноќна температура од 18 степени (до сега ноќе не се уклучил котелот).
Прашањето од погоре е поради тоа што потрошувачката беше 3 вреќи пелет, на дневни температури од 10-тина степени и ноќни над нулата. Откако се пожалив дека троши многу подесуваа нешто на котелот (најверојатно дозирањето) и достигна околу 2.3-2.5 вреќи, но сепак мислам дека е многу ако се земе во обзир дека деновите беа топли со температури 10-15 степени и ноќе над нулата. Котелот во просек работи околу 8 часа и на почеток потрошувачката беше околу 6кг пелет на час, а сега е 4-4.3 кг на час.
C c c c. E od vakvi muabeti se mislam dali voopshto da klavam parno na peleti. So takva izolacija, na tie temperaturi, za taa kvadratura, mnogu e 2,5 vrekji dnevno drugar, koj sakat, sho sakat neka kazit. A cela kvadratura ja grees? Site sobi?
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Некој да знае како се влегува во сервисното мени на ThermoFlux Pelling 40kW, за подесување на дозирањето на пелети?
Инсталиран е пред месец дена и моментално го користам за греење на спрат од 100-110 м2 солидно изолирана куќа, барем јас така мислам, (5цм стиропор изолација, ПВЦ прозорци, некоја изолација на кров, но нема изолација на плочата од поткровјето која е над спратот кој го греам...). Котелот е подесен на 3 степен снага, околу 25 kW, од можни 5 (може да работи од 13kW до 40 kW). Имам дневен термостат кој е подесен 6-13 и 15-23 часот на температура од 22 степени и ноќна температура од 18 степени (до сега ноќе не се уклучил котелот).
Прашањето од погоре е поради тоа што потрошувачката беше 3 вреќи пелет, на дневни температури од 10-тина степени и ноќни над нулата. Откако се пожалив дека троши многу подесуваа нешто на котелот (најверојатно дозирањето) и достигна околу 2.3-2.5 вреќи, но сепак мислам дека е многу ако се земе во обзир дека деновите беа топли со температури 10-15 степени и ноќе над нулата. Котелот во просек работи околу 8 часа и на почеток потрошувачката беше околу 6кг пелет на час, а сега е 4-4.3 кг на час.
Многу е , ама не заборавај дека плочата над глава што ти е , е исто така многу битен сегмент во целата изолација+викаш прозори пвц...исто така какви и колку квалитетни? Дали си се греел досега на друго нешто освен на пелети?[DOUBLEPOST=1517254021][/DOUBLEPOST]
C c c c. E od vakvi muabeti se mislam dali voopshto da klavam parno na peleti. So takva izolacija, na tie temperaturi, za taa kvadratura, mnogu e 2,5 vrekji dnevno drugar, koj sakat, sho sakat neka kazit. A cela kvadratura ja grees? Site sobi?
Клај си на струја ич не му ја мисли(y)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Некој да знае како се влегува во сервисното мени на ThermoFlux Pelling 40kW, за подесување на дозирањето на пелети?
Инсталиран е пред месец дена и моментално го користам за греење на спрат од 100-110 м2 солидно изолирана куќа, барем јас така мислам, (5цм стиропор изолација, ПВЦ прозорци, некоја изолација на кров, но нема изолација на плочата од поткровјето која е над спратот кој го греам...). Котелот е подесен на 3 степен снага, околу 25 kW, од можни 5 (може да работи од 13kW до 40 kW). Имам дневен термостат кој е подесен 6-13 и 15-23 часот на температура од 22 степени и ноќна температура од 18 степени (до сега ноќе не се уклучил котелот).
Прашањето од погоре е поради тоа што потрошувачката беше 3 вреќи пелет, на дневни температури од 10-тина степени и ноќни над нулата. Откако се пожалив дека троши многу подесуваа нешто на котелот (најверојатно дозирањето) и достигна околу 2.3-2.5 вреќи, но сепак мислам дека е многу ако се земе во обзир дека деновите беа топли со температури 10-15 степени и ноќе над нулата. Котелот во просек работи околу 8 часа и на почеток потрошувачката беше околу 6кг пелет на час, а сега е 4-4.3 кг на час.
Za 110m2 so solidna izolacija se kupuva kotel od 10kw koj te izlazal tolkav da zimas, so 40kw rakometna sala ke zgrees :v
Inaku finansiski ova ti e katastrofa, toplotna pumpa iako e dosta poskapa pri ovakvi brojki za dve god ke si gi izvadi parite.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Ме интересира да прашам за печка на пелети (не за парно), дали р морално да го избушиш ѕидот за да излегува чадот, зошто гледам на многу места чадот не оди преку оџак туку имаат дупка во ѕидот?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
На мене ми одеше преку оџак па после неколку месеци испадна ѕидот од таа страна да оцрне, не цел ама прилично голем круг. Сега преместивме излегува надвор. Не знам дали е кај сите така покажало ама кај нас така испадна.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
C c c c. E od vakvi muabeti se mislam dali voopshto da klavam parno na peleti. So takva izolacija, na tie temperaturi, za taa kvadratura, mnogu e 2,5 vrekji dnevno drugar, koj sakat, sho sakat neka kazit. A cela kvadratura ja grees? Site sobi?
Да, сите соби ги греам. Но, сеуште стоам на моето мислење дека треба да се направат уште подесувања на котелот во врска со потрошувачката, затоа што мој пријател со ABC котел грее 200 м2 и троши во топлите денови околу 2 вреќи дневно. Договорив со него да ги видам подесувањата на котелот кај него, затоа што имал пристап до техничките подесувања.

Многу е , ама не заборавај дека плочата над глава што ти е , е исто така многу битен сегмент во целата изолација+викаш прозори пвц...исто така какви и колку квалитетни? Дали си се греел досега на друго нешто освен на пелети?
Да, до пред еден месец и претходните три години, на дрва. Но, тогаш го греев само салонот од околу 45 м2 и трошев околу 5-6 м3 дрва годишно, ако е потопло зимото и помалку.

Za 110m2 so solidna izolacija se kupuva kotel od 10kw koj te izlazal tolkav da zimas, so 40kw rakometna sala ke zgrees :v
Inaku finansiski ova ti e katastrofa, toplotna pumpa iako e dosta poskapa pri ovakvi brojki za dve god ke si gi izvadi parite.
:D Котелот е купен затоа што во план е за некоја година да се грее и долниот спрат со отприлика иста квадратура и уште околу 50-тина м2 да ги наречам подрумски простории.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Да, сите соби ги греам. Но, сеуште стоам на моето мислење дека треба да се направат уште подесувања на котелот во врска со потрошувачката, затоа што мој пријател со ABC котел грее 200 м2 и троши во топлите денови околу 2 вреќи дневно. Договорив со него да ги видам подесувањата на котелот кај него, затоа што имал пристап до техничките подесувања.


Да, до пред еден месец и претходните три години, на дрва. Но, тогаш го греев само салонот од околу 45 м2 и трошев околу 5-6 м3 дрва годишно, ако е потопло зимото и помалку.


:D Котелот е купен затоа што во план е за некоја година да се грее и долниот спрат со отприлика иста квадратура и уште околу 50-тина м2 да ги наречам подрумски простории.
Epa drugar, cim e takva situacijata, mozebi ke ti e dosta poevtino koga ke go povrzis i drugiot sprat na parnoto. Togas ke grees dosta pogolem prostor, no bi trebalo potroshuvackata na peleti da ne ti skokne proporcionalno na novata kvadratura sho ke ja grees. Mozebi... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom