Греење со пелети

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
На уклучена пумпа при свртена водата низ радијатори? А ако не е тајна кога си го уклучил да грее колкава била температурата во собата чим максимум грееш до 19 степени?
Уствари сакав да ти кажам дека температурата на водата релативно брзо се крева до некои 50 степени па ако сака и камен ладно нека е во собите. После е заебаното додека стигнеш до да речиме 65-75 степени на температура на вода. Е тука е заебаното со потрошувачката било на пелети било на дрва или било што друго. Ако веќе правиме муабет за веќе постигната температура во собите и на водата во радијаторите и станува збор само за одржување на истата тогаш математиката е друга.
Го се уклучува во 9.00, 12 часа не се грее пишува 20Ц па за 20 мин 50Ц и е топло окулу 18Ц...колку е од сабајле во соба не сум видел ама грубо е 15Ц. За пумпа незнам не следам кога работи кога не...
 
Член од
1 јануари 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали некој што поседува солара 6 кв ги има параметрите за подесување на истата?
 
Член од
1 јануари 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ги најдов овие параметри,ама кај мене печката е постар модел.Овие се за нов модел.Кај мене на печката има 28 програми, овде има 32.Се разликуваат.Во секој случај благодарам.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
[DOUBLEPOST=1510501607][/DOUBLEPOST]се согласувам,денес ми дадоа како за проба една вреќа пелети од сончоглед,искрено не сум задоволен...отиде вреќата за неполни 4-5 саати на температура од 55степени во котелот. .. колку би отисло кога температурите ке паднат под 0.Инаку ова ми е прва сезона со греење на пелети па сеусте експериментирам.имам котел termoflux 25 pelling и земав пелети од ником по препорака на колеги од работа...ако некој има искуство со ваков котел би го замолил да ми каже кои се отприлика идеалните параметри за подесување на котелот во однос на потросувачката(време на дување на вентилаторот,време на вртење на полжавот и сл)....
Каков сончоглед бе другар батали тоа, какви шупаци се за пари ќе почнат да прават и од кожинки од сунет! Јас ги користам спероу веќе втора сезона и задоволен сум да ти кажам а ги продаваат во техноауто. , главен увозник на Термофлукс. Инаку котелот треба да ти го сетира сервисер од Термофлукс, ќе си викнеш и ќе ти заврши работа ако ти е нов. Инаку мене ми се јави проблем, неколку пати за краток период од 3-4 дена се случуваше да не запали па му се јавив и ми даваше инструкции по телефон и еве сега да не го заречам е супер!
@napatena dusa @Итар Пејо може да споделите искуство до сега со печките? Јас сум заинтересиран да земам термофлукс (се мислам за пеллинг 25) па ако може да ми кажете до сега како сте задоволни
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Каминот е интерно 20 јас лично сум задоволен иако имав мали проблеми на почетокот со пелетите ама го реши тоа сервисерот без проблем и ме посоветува ако сум во можност да не земам од тие зошто се работеше за неквалитетни пелети. Ова ми е втора сезона и исто ми се јави проблем со палењето и ме стави во мисла искрено ама дојде сервисерот и го прештелува нешто па сега е супер. Добрата страна на Термофлукс е што имаш достапен сервис во секое време, коректни се и реагираат на секој повик. Инаку врзан ми е на термостат и парно па цела куќа ми е топла и воопшто не се пишманам за парите ☺
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Сега ќе ви кажам потрошувачка кај мене
Значи 100 м2 чичка нова изолација и нови прозори со тројно стакло,куќа самостојна. Термостат во дневна на друг спрат од печка сетинг 8 часа на 19ц и 16 часа на 16ц. Не е многу топло ама нема деца и постари. Котел екоспар аурига 25КВ и парно со индивидуални вентили на секој радијатор кои многу не ги чепкаме. Пелети биоенерџи А2 троши 4 вреќи за 3 дена,последниве или 180ден вреќа 1.3 вреки 240 ден дневно...мислам дека е добро. Контрола е преку темп на воздух. Котелот гори 7 часа дневно одприлика за да одржуваа сетирана температура.
4 vrekji za 3 dena i ne e bash mala potroshuvachka. Jas mnogu se razmisluvam za instaliranje na parno na peleti, ama me sekira mnogu potroshuvackata. Jas ziveam vo 120m2 vtor sprat od kukja. Kako shto kazuvas ti, so cuvanje na minimum temperatura mene ke mi odat 2/2 i pol vrekji dnevno sho e ekstremno neisplatlivo. Ili jas ne ja razbiram rabotava. Inache spratot mi e nov, nova dograma, izolacija kolku shto znam nema neshto preterano mnogu, normalna izolacija.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
4 vrekji za 3 dena i ne e bash mala potroshuvachka. Jas mnogu se razmisluvam za instaliranje na parno na peleti, ama me sekira mnogu potroshuvackata. Jas ziveam vo 120m2 vtor sprat od kukja. Kako shto kazuvas ti, so cuvanje na minimum temperatura mene ke mi odat 2/2 i pol vrekji dnevno sho e ekstremno neisplatlivo. Ili jas ne ja razbiram rabotava. Inache spratot mi e nov, nova dograma, izolacija kolku shto znam nema neshto preterano mnogu, normalna izolacija.
Пробај со струја ако сакаш па види искалкулирај. Ама ако изолацијата ти е слаба сметката секогаш ќе ти биде дебела(y)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Пробај со струја ако сакаш па види искалкулирај. Ама ако изолацијата ти е слаба сметката секогаш ќе ти биде дебела(y)
Ne, ne sporeduvam greenje so struja i greenje na peleti, me sfati pogreshno ti. Ama kazuvam deka ne e taka evtino i na peleti greenjeto. Jas ziveam vo 140m2 kukja i koga-togas ke moram da stavam parno, dali na drva ili peleti toa togas ke odluchuvam. Ama sega dodeka so soprugata nemame deca i nema potreba da go greeme cel sprat, planiram Sabota ili Ponedelnik vo dnevnata (55m2) da stavam inverter klima, 5,5kW, a vo spalnata soba (20tina m2) na evtina struja navecher da uklucuvam pechka so greachi 2kW-atna i da gree cela vecher na tie dva greach. Klimata da mi troshi 2000/2500/3000 denari maksimum mesecno, od pechkata ushte 1000 denari, plus drugi potroshuvaci 500-1000 denari, otprilika 4000/5000 denari mesecno bi plakal. Sega 4 meseci se gream so pecka na struja vo dnevnata, 3,5kW, ekonomicno ja rabotam ama zatoa sum ziv nestoplen.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Ne, ne sporeduvam greenje so struja i greenje na peleti, me sfati pogreshno ti. Ama kazuvam deka ne e taka evtino i na peleti greenjeto. Jas ziveam vo 140m2 kukja i koga-togas ke moram da stavam parno, dali na drva ili peleti toa togas ke odluchuvam. Ama sega dodeka so soprugata nemame deca i nema potreba da go greeme cel sprat, planiram Sabota ili Ponedelnik vo dnevnata (55m2) da stavam inverter klima, 5,5kW, a vo spalnata soba (20tina m2) na evtina struja navecher da uklucuvam pechka so greachi 2kW-atna i da gree cela vecher na tie dva greach. Klimata da mi troshi 2000/2500/3000 denari maksimum mesecno, od pechkata ushte 1000 denari, plus drugi potroshuvaci 500-1000 denari, otprilika 4000/5000 denari mesecno bi plakal. Sega 4 meseci se gream so pecka na struja vo dnevnata, 3,5kW, ekonomicno ja rabotam ama zatoa sum ziv nestoplen.
Za tolkav prostor, ako sakas celiot da go grees, razmisli za toplinska pumpa vozduh-voda, pocetnata investicija ne e mala, no trosocite za odrzuvanje se mnogu poniski
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Ne, ne sporeduvam greenje so struja i greenje na peleti, me sfati pogreshno ti. Ama kazuvam deka ne e taka evtino i na peleti greenjeto. Jas ziveam vo 140m2 kukja i koga-togas ke moram da stavam parno, dali na drva ili peleti toa togas ke odluchuvam. Ama sega dodeka so soprugata nemame deca i nema potreba da go greeme cel sprat, planiram Sabota ili Ponedelnik vo dnevnata (55m2) da stavam inverter klima, 5,5kW, a vo spalnata soba (20tina m2) na evtina struja navecher da uklucuvam pechka so greachi 2kW-atna i da gree cela vecher na tie dva greach. Klimata da mi troshi 2000/2500/3000 denari maksimum mesecno, od pechkata ushte 1000 denari, plus drugi potroshuvaci 500-1000 denari, otprilika 4000/5000 denari mesecno bi plakal. Sega 4 meseci se gream so pecka na struja vo dnevnata, 3,5kW, ekonomicno ja rabotam ama zatoa sum ziv nestoplen.
Имам порано пишувано и некои членови реагираа дека е невозможно тоа што го кажувам ама не е битно. Јас живеам во иста квадратура горе долу во добро изолирана куќа. Лани потрошив 33000 денари за пелети за цела сезона и мислам дека доколку парното е на струја барем 30% повеќе ќе плаќам. Греењето на пелети не е ефтино точно ама на што е па ефтино?? Плус, со климата и со парно не е иста топлината, вцто на пример никогаш нема да ти биде пријатно а едно од најбитните места е во куќата нели:D и некоја просторија ако имаш каде нема клима...
А тоа што спомна погоре членот со пумпа е добро ама бајаѓи скапичко и јас го отфрлив како можност тогаш така да...се е индивидуално инаку мене сметката за струја не ми надминала 1063 денари:cool: ама дома се ми е лед и А енергетска класа и за тоа не ми веруваа ама им ставав кладба па ќутеа како мисири! А семејство сме 4-ца и не сме власи:pos: (без намерни навреди)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Имам порано пишувано и некои членови реагираа дека е невозможно тоа што го кажувам ама не е битно. Јас живеам во иста квадратура горе долу во добро изолирана куќа. Лани потрошив 33000 денари за пелети за цела сезона и мислам дека доколку парното е на струја барем 30% повеќе ќе плаќам. Греењето на пелети не е ефтино точно ама на што е па ефтино?? Плус, со климата и со парно не е иста топлината, вцто на пример никогаш нема да ти биде пријатно а едно од најбитните места е во куќата нели:D и некоја просторија ако имаш каде нема клима...
А тоа што спомна погоре членот со пумпа е добро ама бајаѓи скапичко и јас го отфрлив како можност тогаш така да...се е индивидуално инаку мене сметката за струја не ми надминала 1063 денари:cool: ама дома се ми е лед и А енергетска класа и за тоа не ми веруваа ама им ставав кладба па ќутеа како мисири! А семејство сме 4-ца и не сме власи:pos: (без намерни навреди)
Ne e da ne veruvam drugar, zashto nekoj bi lazel, koja korist bi ja imal? Nemozam da razberam shto znaci "sezona". Prva godina mi e kako sum samostoen, prva zima sam da si plakjam i neznam shto e toa " grejna sezona". 4,5,6 meseci? Od koga do koga potroshi 33000 denari za peleti?[DOUBLEPOST=1516985239][/DOUBLEPOST]
Za tolkav prostor, ako sakas celiot da go grees, razmisli za toplinska pumpa vozduh-voda, pocetnata investicija ne e mala, no trosocite za odrzuvanje se mnogu poniski
Neznam iskreno ni kaj da prasham za ova? A ovaa toplinska pumpa e za dnevnava soba samo ili se gree cela kukja na toa? Na koj "tolkav prostor' mislese? :)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Ne e da ne veruvam drugar, zashto nekoj bi lazel, koja korist bi ja imal? Nemozam da razberam shto znaci "sezona". Prva godina mi e kako sum samostoen, prva zima sam da si plakjam i neznam shto e toa " grejna sezona". 4,5,6 meseci? Od koga do koga potroshi 33000 denari za peleti?[DOUBLEPOST=1516985239][/DOUBLEPOST]
Neznam iskreno ni kaj da prasham za ova? A ovaa toplinska pumpa e za dnevnava soba samo ili se gree cela kukja na toa? Na koj "tolkav prostor' mislese? :)
MIslam deka spomna 140m2 deka sakas da grees. Ke ti pratam vo poraka kade da prasas,da ne zamaraat botovite na "edna firma"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom