Греење со пелети

Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Тaквa имaм истa.Сегa јa усoвршиле не се прљa филтерoт гo стaвиле вo дoпoлнителнa врекичкa.Мoјoт мoдел е ужaс сеa ке купaм oд нoвиве филтри мoментaлнo сум вo хубo:)
Бреееј каква посветеност на темава, од Хубо маркет објавува дека ќе купува нов филтер :D , навистина секоја ти чест. :bravobe:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Бреееј каква посветеност на темава, од Хубо маркет објавува дека ќе купува нов филтер :D , навистина секоја ти чест. :bravobe:
Чекaв нa кaсa шифрaтa дa јa нaјдaт,пa шефoт дa се врaтел oд дoручек и зa тoј пoлoвинa чaс си рaзгледувaв кaјгaнa фoрум,и нaкрaј тaкви филтри пoсебнo не oделе сo прaзни рaце си се врaтив дoмa:mad:
Сеa пo принцип нaпрaви сaм ке си сoшијaм врекичкa oд тaквo прoпустливo плaтнo и ке гo oблечaм филтерoт ;)
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Чекaв нa кaсa шифрaтa дa јa нaјдaт,пa шефoт дa се врaтел oд дoручек и зa тoј пoлoвинa чaс си рaзгледувaв кaјгaнa фoрум,и нaкрaј тaкви филтри пoсебнo не oделе сo прaзни рaце си се врaтив дoмa:mad:
Сеa пo принцип нaпрaви сaм ке си сoшијaм врекичкa oд тaквo прoпустливo плaтнo и ке гo oблечaм филтерoт ;)
Можеш и да го патентираш па да затаботиш пари...еве јас ќе купам прв, имам обичен филтер без кондом:D
 
Член од
20 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
4
Гледав нешто по нетов се нудат пелети од сончогледова лушпа па дали има некој искуство со тие пелети??
 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Гледав нешто по нетов се нудат пелети од сончогледова лушпа па дали има некој искуство со тие пелети??
Јас искрено не би експериментирал, шпоретиве на пелети како што се нежни да не си направиш беља па да не ти важи ни гаранција ни ништо... иначе некој и семки од вишни ставале.. некој слама мада све е тоа мачка у вреќа.. јас користам ником пелети ( кавадаречки ) во август ги порачав стигнаа септември ги платив 170денари вреќа.. презадоволен сум не прават многу пепел и нема прашина во вреќите сега мислам по 190 ги даваат незнам
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас искрено не би експериментирал, шпоретиве на пелети како што се нежни да не си направиш беља па да не ти важи ни гаранција ни ништо... иначе некој и семки од вишни ставале.. некој слама мада све е тоа мачка у вреќа.. јас користам ником пелети ( кавадаречки ) во август ги порачав стигнаа септември ги платив 170денари вреќа.. презадоволен сум не прават многу пепел и нема прашина во вреќите сега мислам по 190 ги даваат незнам
[DOUBLEPOST=1510501607][/DOUBLEPOST]се согласувам,денес ми дадоа како за проба една вреќа пелети од сончоглед,искрено не сум задоволен...отиде вреќата за неполни 4-5 саати на температура од 55степени во котелот. .. колку би отисло кога температурите ке паднат под 0.Инаку ова ми е прва сезона со греење на пелети па сеусте експериментирам.имам котел termoflux 25 pelling и земав пелети од ником по препорака на колеги од работа...ако некој има искуство со ваков котел би го замолил да ми каже кои се отприлика идеалните параметри за подесување на котелот во однос на потросувачката(време на дување на вентилаторот,време на вртење на полжавот и сл)....
 
Последно уредено:

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
[DOUBLEPOST=1510501607][/DOUBLEPOST]се согласувам,денес ми дадоа како за проба една вреќа пелети од сончоглед,искрено не сум задоволен...отиде вреќата за неполни 4-5 саати на температура од 55степени во котелот. .. колку би отисло кога температурите ке паднат под 0.Инаку ова ми е прва сезона со греење на пелети па сеусте експериментирам.имам котел termoflux 25 pelling и земав пелети од ником по препорака на колеги од работа...ако некој има искуство со ваков котел би го замолил да ми каже кои се отприлика идеалните параметри за подесување на котелот во однос на потросувачката(време на дување на вентилаторот,време на вртење на полжавот и сл)....
Каков сончоглед бе другар батали тоа, какви шупаци се за пари ќе почнат да прават и од кожинки од сунет! Јас ги користам спероу веќе втора сезона и задоволен сум да ти кажам а ги продаваат во техноауто. , главен увозник на Термофлукс. Инаку котелот треба да ти го сетира сервисер од Термофлукс, ќе си викнеш и ќе ти заврши работа ако ти е нов. Инаку мене ми се јави проблем, неколку пати за краток период од 3-4 дена се случуваше да не запали па му се јавив и ми даваше инструкции по телефон и еве сега да не го заречам е супер!
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
15
Поени од реакции
15
Имам бутик за облека 36m2 и висина 4м, од две страни е со излог стакло, ме интересира која печка или котел на пелети би го загреала просторот со тоа што единствен простор за печката би бил веднаш до влезната врата над кој има излез за ќунецот, со тоа што растојание од печката до другиот крај е околу 6м.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Имам бутик за облека 36m2 и висина 4м, од две страни е со излог стакло, ме интересира која печка или котел на пелети би го загреала просторот со тоа што единствен простор за печката би бил веднаш до влезната врата над кој има излез за ќунецот, со тоа што растојание од печката до другиот крај е околу 6м.
Бесмислено е за таков мал простор да се користи котел на пелети, доволна е печка на пелети со моќност од 6 киловати.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
15
Поени од реакции
15
Бесмислено е за таков мал простор да се користи котел на пелети, доволна е печка на пелети со моќност од 6 киловати.
Дали 6kw ќе заврши работа пошто висината е 4м и која марка на печка да земам.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Дали 6kw ќе заврши работа пошто висината е 4м и која марка на печка да земам.
Јас мислам дека ќе заврши работа, но кога веќе се сомневаш поради висината на просторијата, распрашај се во некоја од продавниците.

Еве бошњачка печка на пелети од Термофлукс со моќност од 8 киловати во Техно Ауто во Три Бисери, пишува дека може да загрева простории од 60 до 80 метри квадратни.

http://tehnoauto.com.mk/duvalki-minitherm/

Техно Ауто специјализираат во климатизација и можат да ти објаснат каква печка да купиш за толкава просторија, иако јас лично мислам дека оваа печка од 8 киловати од Термофлукс одлично ќе ти заврши работа.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
Drugari preporacajte mi peleti. Momentalno koristam Kolarevic A1 klasa( onie na makpetrol so gi prodavaat 280 den vrekja). Lani gi koristev super bea ali godinava nesto go namalile kvalitetot ima premnogu prashina go peletite i ne sum zadovolen a skapo gi plakjam.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Drugari preporacajte mi peleti. Momentalno koristam Kolarevic A1 klasa( onie na makpetrol so gi prodavaat 280 den vrekja). Lani gi koristev super bea ali godinava nesto go namalile kvalitetot ima premnogu prashina go peletite i ne sum zadovolen a skapo gi plakjam.
Јас користам А2 биоенерџи...180 ден вреќа летоска 2,5 тона земав ок се нема проблем. Многу малку прашина имаат. Јас сум задоволен...иако сум читал лоши коментари за нив...За други незнам само овие ги трошам и се ОК.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Drugari preporacajte mi peleti. Momentalno koristam Kolarevic A1 klasa( onie na makpetrol so gi prodavaat 280 den vrekja). Lani gi koristev super bea ali godinava nesto go namalile kvalitetot ima premnogu prashina go peletite i ne sum zadovolen a skapo gi plakjam.
Тие се демек најдобри ама ако така викаш... не ме чуди ништо
Јас користам спароу, исто како тебе искуство лани подобри годинава многу повеќе пепел прават и не горат како лани... а земав два тона. Сега има разни и секаде пробај види што ти фаќа око. Ми ги збореа некои шишарка хрватски биле демек ептен погодени и фагус македонски а тие тешко се наоѓале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom