Графички карти

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
штетата веќе беше направена :/
сега ја играм на 4:3 ratio со 1024x768 и тоа на 22" wide lcd :/
графика->нинтендо :(
а што би можело посериозно да се случи со ова напојување што го имам, со оваа картица или пак и таа 6870 ?
Бидејќи асалните напојувања се над 4-5 илјади....
Така да, решение ?
Сега можеш да си ја земеш графичката, понатаму земи си и асално напојување зашто секако ќе ги искористиш овие две работи
кога ќе правиш нова конфигурација. Не дека 100% ќе ти рокне или ќе ти се заебе нешто одма, ама не препорачувам јаки графички на чкартни напојувања.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Сега можеш да си ја земеш графичката, понатаму земи си и асално напојување зашто секако ќе ги искористиш овие две работи
кога ќе правиш нова конфигурација. Не дека 100% ќе ти рокне или ќе ти се заебе нешто одма, ама не препорачувам јаки графички на чкартни напојувања.
Да ја земам и да си ја чувам за украс, па понатаму да си земам и добро напојување па да ја ставам и графичката или...
да ја земам и да ја користам се додека не дојдам и при пари за добро напојување, па тогаш само напојувањето да го сменам...
иначе најприфатливо напојување, со солиден квалитет и не така солена цена?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Да ја земам и да си ја чувам за украс, па понатаму да си земам и добро напојување па да ја ставам и графичката или...
да ја земам и да ја користам се додека не дојдам и при пари за добро напојување, па тогаш само напојувањето да го сменам...
иначе најприфатливо напојување, со солиден квалитет и не така солена цена?
Ако ја земеш нормално дека ќе можеш да ја ставиш и да си цепаш со игри, само не помислувај на никаков оверклок со стандардното напојување :)
Од напојувања, некое 400-500 W од Cooler Master или Corsair, ти е се околу 3500-4000.

И ме чуди, зашто воопшто ти ставиле 700W Delux на оваа конфигурација???
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Да ја земам и да си ја чувам за украс, па понатаму да си земам и добро напојување па да ја ставам и графичката или...
да ја земам и да ја користам се додека не дојдам и при пари за добро напојување, па тогаш само напојувањето да го сменам...
иначе најприфатливо напојување, со солиден квалитет и не така солена цена?
Chiftech A80 500W во Мебиус, 3500 ден.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
абе кога го зимав компјутерот таму во 2009, беше друга конфигурација со en9400gt но јас сакав нешто појака графичка и ми ја предложија 9500gt но морав да сменам напојување од 500w na 700w, додуша целев кон 9600гт но ја имаа само верзијата со 512мб, а тоа беа времиња кога немав никакво знаење за графичките карти и мислев дека 1gb owns 512mb (n) и дека по тоа се гледа која графичка е појака :unsure: и тоа е тоа... којзнае колкава е реална моќност на напојувањето...ако не е 250 или 300w .... не им ја сфаќам поентата зашто 700w пишува ... ќе да е за да ги подзажалат муштериите...нвм било прошло
тоа напојување што го спомна MasteR_#0 е 3080 во мебиус сега видов, но во делот кај 80plus efficiency има звездичка што нешто ваљда значи.. како и да е има некој искуство со овие напојувања? Квалитетни се?
и да ...ја има таа HD6870 за 10360 но од Sapphire додека во Сет ја има за 1000че повеќе но Asus, со кој бренд би требало да одам ?
Е да, и... зашто HD6870 наспроти gtx560 подобро би се покажала со послаб процесор или ??
:) на првиот пц од 2004 година имав ати радеон 7000 и беше ужас, ни игрите од 2003 година не ми ги пушташе :S
наспроти ge force картичките кои ги имаа моите другари од тој ранг коi беа кадеее кадеее подобри... од тогаш некако антипатични ми се АТИ, а и игриве во денешно време се повеќе присобени на Nvidia Geforce, во секоја втора игра гледам..."Nvidia...the way its meant to be played" (y) Контра аргументи?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Предлог за графичка шо има 2 DVI излези и еден HDMI со нормална цена? Имам два монитори шо имат HDMI / VGA влез (сликата со HDMI кабел е многу подобра, моментално едниот го работам на DVI to HDMI кабел) па идејата е 2-та монитори да одат на DVI, додека слободниот HDMI ќе го користам за поврзување на LED телевизор.
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
:) на првиот пц од 2004 година имав ати радеон 7000 и беше ужас, ни игрите од 2003 година не ми ги пушташе :S
наспроти ge force картичките кои ги имаа моите другари од тој ранг коi беа кадеее кадеее подобри... од тогаш некако антипатични ми се АТИ, а и игриве во денешно време се повеќе присобени на Nvidia Geforce, во секоја втора игра гледам..."Nvidia...the way its meant to be played" (y) Контра аргументи?
Немам апсолутно ништо против во овој дел од твојов пост... сепак мое мислење да кажам... дека nVidia им плаќа одредена цена на компаниите како ЕА и други. да ги рекламираат нивните графички... а и ДА... и според мене се подобри nVidia затоа што од ATI Radeon графичките, драјверите се слаби... нзм како да го објаснам ова... ама nVidia последниот драјвер го издадоја само за Battlefield 3... за нејзините Frame Rates, а ATI се борат сеуште со тој проблем :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Немам апсолутно ништо против во овој дел од твојов пост... сепак мое мислење да кажам... дека nVidia им плаќа одредена цена на компаниите како ЕА и други. да ги рекламираат нивните графички... а и ДА... и според мене се подобри nVidia затоа што од ATI Radeon графичките, драјверите се слаби... нзм како да го објаснам ова... ама nVidia последниот драјвер го издадоја само за Battlefield 3... за нејзините Frame Rates, а ATI се борат сеуште со тој проблем :)
Хахахаха... ти и тој истомисленикот изгледа не сте чуле за 6990 HD... прогуглај малку, па после пиши дека ATI е слаба. На 6990 стои натпис: Best Graphic Card EVER
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Немам апсолутно ништо против во овој дел од твојов пост... сепак мое мислење да кажам... дека nVidia им плаќа одредена цена на компаниите како ЕА и други. да ги рекламираат нивните графички... а и ДА... и според мене се подобри nVidia затоа што од ATI Radeon графичките, драјверите се слаби... нзм како да го објаснам ова... ама nVidia последниот драјвер го издадоја само за Battlefield 3... за нејзините Frame Rates, а ATI се борат сеуште со тој проблем :)
Па сигурно дека нема да им ги рекламираат деловите бесплатно xD
али пак каде и да видам по странскиве форуми, секогаш ги препорачуваат ATI Radeon графичките, да речеме меѓу 2 графички со иста или слична цена, едната nVidia а другата ATI, речиси секогаш ги препорачуваат АТI , демек биле bang for the buck многу поисплатливи, и повеќе добиваш за истите пари...
Пример кога бев во дилема пред некое време дали да земам gts450 или hd5770, gts-ot беше едно 10-15% поскап, и исто толку послаб во однос на перфоманси...
Хахахаха... ти и тој истомисленикот изгледа не сте чуле за 6990 HD... прогуглај малку, па после пиши дека ATI е слаба. На 6990 стои натпис: Best Graphic Card EVER
јас зборував за пред 7ипол години, тогаш беше поинаку:)
а за сега, и по форумиве гледам дека, во 70-80% од случаите се препорачува АТИ, а не nVidia :)
Ако веќе даваш толку пари за графичка, земи си ја ATI 6870 и ќе ти корне (иако имаш послаб процесор)
Само ќе мораш и напојување, тоа што го имаш СИГУРНО не е 700 вати, а и стабилноста на напонот кај Delux.....
Другар, ти што ќе кажеш на ова?
http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-geforce-stutter-crossfire,2995-13.html
560ката ја јаде 6870, и плус е поефтина...
9600 денари vs 11400...
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Хахахаха... ти и тој истомисленикот изгледа не сте чуле за 6990 HD... прогуглај малку, па после пиши дека ATI е слаба. На 6990 стои натпис: Best Graphic Card EVER
The ATI Radeon HD 6990 offers its own set of unique features although it cannot unequivocally claim “world’s fastest card” as before

Нема единствена најбрза карта. GTX 590 и HD 6990 се јадат ко будали. Крај на муабет.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Не е тоа битно 6990 vs GTX590 (а и кога би ги споредувале, оригинал GTX590-ките од Нвидиа имаат кафастрофа VRM дизајн, и се случи ова) битно е дека пристигна 7970, и 6990 и 590 се веќе во пензија, поздрав ;)

Radeon 7970 Overclocked to 1.7Ghz core and 8.00GHz mem



Ouad 7970




 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
а и ДА... и според мене се подобри nVidia затоа што од ATI Radeon графичките, драјверите се слаби... нзм како да го објаснам ова...
Јас знам. Збориш глупости.

ама nVidia последниот драјвер го издадоја само за Battlefield 3... за нејзините Frame Rates, а ATI се борат сеуште со тој проблем :)
Ај читај малце пред да збориш на памет.

AMD Radeon:




vs.

nVidia


 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
До пред некоја година NVIDIA картиците беа Чак Норис во споредба со ATI RADEON (Маријан Ѓорѓиевски стенд ап :) )

Од тогаш наваму, си ги сменија местата, сета ATI прават партали.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Интересна ќе биде оваа година во поле на графички карти, можда Нвидиа ќе се врати во игра, еве ги и неофицијалните спецификации на Кеплер на Нвидиа:

GK104
  • 640 to 768 CUDA cores
  • 80 to 96 TMUs (depending on what the CUDA core count ends up being)
  • 384-bit GDDR5 memory interface, 48 ROPs
  • Built on the 28 nm TSMC process
  • Products based on this will launch in the first quarter of 2012
GK100
  • 1024 CUDA cores
  • 128 TMUs
  • 512-bit GDDR5 memory interface, 64 ROPs
GF104 ќе биде директна конкуренција на 7900 серијата според спецификациите, а GK100 ќе биде хај енд карта којашто доколу спецификацииве се точни, би требало убедливо да ги порази AMD, па и dual GPU 7990.

А и ова е интересно:



Ги гледате шкртнатите карти со 2300 и нешто шејдери? Се шушка на нет дека ова можда се некоја нова серија којашто AMD ќе ја исфрли веднаш после Кеплер, ревизија на 7970 - 8970.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom