Грамофони и грамофонски плочи

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Вакво има дома кај баба ми :)

Инаку, дома имам еден грамофон, ама никој не го користи за жал.Татко ми на времето бил еден од најголемите собирачи на плочи, имал стварно премногу.Ама ги разадавал по другари, се разменувале и голем дел не ни му ги вратиле.Има уште 100-ина плочи дома останато мислам, и тој грамофонот мислам дека сеуште е функционален.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Имам во село радио Никола Тесла со грамофон :)

Вакво е



и сеуште е во исправна состојба. Друг грамафон исправен немам а имам плочи од татко ми на времето што слушал, бјело дугме, никола бадев, дивлје јагоде...
Ај ти се молам не ме провоцирај па и јас да го барам тоа радио со грамафонот! Ех кои времиња беа тие...
Последниот модел на грамафон што сум го употребувал беше TECHNICS SL1200 и на него пуштав диско хитови од осумдесетите ама тогаш бев МЛАД И УБАВ а денес сум само И! :pos: :pos: :pos: :pos:
 

Ш Т Е Т Н И К

Досадија
Член од
18 февруари 2008
Мислења
633
Поени од реакции
25
Еј, некој да не знае мајстори за грамофони? :)

Имам искра, со 2 звучника од по 100 вати, ама каблите се упропастени, изјадени целите...

Грамофонот и звучниците се во перфектна состојба, само кабли ми фалат. :)
Кај нас во прилеп има многу мајстори. Иначе за каблите не е некоја филозофија.види која жица оди од кој дел од конекторо преврзи ги и готово.
Инаку баш денеска забележаф шо марка ми е Грамофонот(радио, касетофон) искрено ме зачуди Американско произвотство а имево Panda Power :D
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Со што да ги читам плочите пред да ги пуштам да свират?

Нели, секако собираат прашина и сл. па си помислив да не е само со суво марамче, него дали може со нешто друго?
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Со што да ги читам плочите пред да ги пуштам да свират?

Нели, секако собираат прашина и сл. па си помислив да не е само со суво марамче, него дали може со нешто друго?
Микро-фибер крпче, порано имаше пластични чистачи во форма на полутопка, на нив имаше навлечен микро-фибер материјал...

Ја пушташ плочата да врти и се движиш со чистачот од центарот према периферијата на плочата, само колку да "клиза" на плочата, немој да запињаш ќе ја сјебеш...:smir:

Кога ќе поминеш два пари, би требало плочата да е релативно чиста.
Ќе видиш прашина на чистачот.
Толку.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Кај нас во прилеп има многу мајстори. Иначе за каблите не е некоја филозофија.види која жица оди од кој дел од конекторо преврзи ги и готово.
Инаку баш денеска забележаф шо марка ми е Грамофонот(радио, касетофон) искрено ме зачуди Американско произвотство а имево Panda Power :D
Абе каблите се изгниени, ми се распаднаа во рацете кога ги извадив. :)))
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Дали некогаш сте слушале музика на грамофон? Имате ли грамофонски плочи? Јас имам некои албуми ама грамофонот неможам да го приклучам има некој стари конектори кои нигде не одговараат а пробав на појачало некоја идеа ?
многу лесно се менуваат конекторите со пинови.. ама ти треба појачало со Phono влез пошо малку е поинаков сигналот .. ја уклучуев грамафон пред некое време на појачало на обичен влез крчеше корнеше.. го стаив на едно радио шо го иам у фоно влез пееше ко нов.. ептен е филинг штета шо не беше мој...
 
Член од
4 април 2011
Мислења
11
Поени од реакции
2
Pozdrav.....mozebi kasno gi gledam komentarive/diskusiive no...da probam :)))
Da ne imas ploci sto ne ti trebaat...i bi gi prodal/razmenil......:))))
Me interesiraat socuvani (odlicno) LP-ija i singlici....se samo ne klasika i narodnjaci....

Pozdrav,

Tose

--- надополнето ---

prijatele....moze nekoj kontakt od dtrugar ti? moze ke saka nesto da prodade/smeni :))))
 
S

StormRage

Гостин
Иам цела дискографија од Beatles, неколку албуми од Whitesnake, Pink Floyd, Deep Purple, Doors, Status Quo, Motorhead, Boney M иии Тома Здравкович :) него ми е саглам турена иглата а не можам да најдам да сменам... а не знам кој праша за цена, нов можит да се набавит од US Blaster за околу 3000 денари +-
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Грамафон? Не е грамофон...?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
474
Поени од реакции
152
Со што да ги читам плочите пред да ги пуштам да свират?

Нели, секако собираат прашина и сл. па си помислив да не е само со суво марамче, него дали може со нешто друго?
Стар пост цитирам, али нема везе, значи зимаш дрвофикс и ја мачакш целата плоча, и оставаш да се исуши, после тоа само, вадиш лепакот тоест како кора ќе се направи и целата прашина ќе биде налепена на него, како нова е плочата после :smir:

Иначе, забораив, вчера го земав на татко ми грамофонот Technics SL-B3 80тите е купен, уште е коска. Пакет аранжман, мх мх кој филинг...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Не ја видов темава, ај ќе го постирам и овде прашањето:
Дали некој се разбира во кертриџи од грамофони? Имам еден, ама иглата е одделена од кертиџот и незнам како се поврзува, а можно е и да е оштетена па да треба нова да се купува. Ај ако се разбира некој нека ми пиши за совет.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 375.jpg Picture 376.jpg Picture 377.jpg Picture 378.jpg Picture 379.jpg Picture 380.jpg Picture 381.jpg Picture 382.jpg Picture 383.jpg
--- надополнето: 17 декември 2012 во 20:32 ---
мојата омилена група од 70-ите години
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Дечки каде се продаваат грамофони и како се движат цените?

Ептен имам ќејф за вакво нешто:


2cc8de9b0b81aae91c0d336f4d07e554.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom