Грамофони и грамофонски плочи

Член од
14 мај 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
Дали некогаш сте слушале музика на грамофон? Имате ли грамофонски плочи? Јас имам некои албуми ама грамофонот неможам да го приклучам има некој стари конектори кои нигде не одговараат а пробав на појачало некоја идеа ?
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Дали некогаш сте слушале музика на грамофон? Имате ли грамофонски плочи? Јас имам некои албуми ама грамофонот неможам да го приклучам има некој стари конектори кои нигде не одговараат а пробав на појачало некоја идеа ?
Одамна ти е пишано ова, ама сепак гледам дека си активен и ќе ти реплицирам.
Значи и мојот грамафон има стари конектори (џекови) за звучниците, ќе одиш до некој сервис за електроника и стопосто сум сигурен дека имаат такви, барем така јас се снајдов.

До пред два месеци и јас го имав така грамафонот, без да го работам. Ама ми текна, и го средив проблемот. Везден работи грамафонот, имам околу 50 плочи, од Bob Marley, Bob Dylan, Blues Brothers, Pink Floyd, Deep Purple, Dire Straits.. и голем е ќефот кога врти плочата, си крцка звукот на иглицата, мераци.
 

Ш Т Е Т Н И К

Досадија
Член од
18 февруари 2008
Мислења
633
Поени од реакции
25
Јас мислам дека сеуште имам стари конектори негде расфрлани. Инаку често слушам музика на то кураталцето иам многу плочи од времето на татко ми. Пинк Флојд, Карлос Сантана, Дип Парпл, Лед Цепелин, Деир Стреитс, УФО, Бони Ем =] и други ама не ми текнува. Иначе како шо знам ако ти е добар грамофонот и плочата ако не е извиткана и изгребана најквалитетна е снимката на плоча.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Јас мислам дека сеуште имам стари конектори негде расфрлани. Инаку често слушам музика на то кураталцето иам многу плочи од времето на татко ми. Пинк Флојд, Карлос Сантана, Дип Парпл, Лед Цепелин, Деир Стреитс, УФО, Бони Ем =] и други ама не ми текнува. Иначе како шо знам ако ти е добар грамофонот и плочата ако не е извиткана и изгребана најквалитетна е снимката на плоча.
Уствари, Iskra грамафонот ми работи, а на Sharp грамафонот ми цркна иглицата и неможев да најдам. А за квалитетот, винил ти е најдобро, со оглед нели ко што спомна за плочата ако не е изгребена и извиткана, ама сепак во поново време и не се произведуваат такви класици, така да од старите наши, кој зачувал - зачувал, кој не - ќе му сецка плочата.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Уф , имам огромен мерак на грамофонската музика , тој звук на крцкање во позадината едноставно дава некое чудно чувство на благосостојба.
Имав голема колекција на плочи , ги подарив на пријател .
Покрај тоа во другиот стан имам и опрема за преснимување на грамофонски плочи во мп3 форма на компјутер. Се на се добро заврши работа , си префрлив и некој култни стари панк бендови кој тешко се наоѓаат општо по нетот и имаат одредена ретро вредност . Тоа се бендови како Slapshoy , Youth of Today , Detestation , Sex Pistols (Nevermind the Bollocks) па преку Pink Floyd
се до Тереза Кесовија :) .
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Уствари, Iskra грамафонот ми работи, а на Sharp грамафонот ми цркна иглицата и неможев да најдам. А за квалитетот, винил ти е најдобро, со оглед нели ко што спомна за плочата ако не е изгребена и извиткана, ама сепак во поново време и не се произведуваат такви класици, така да од старите наши, кој зачувал - зачувал, кој не - ќе му сецка плочата.
Сега има избор на плочи, ама од секој тип. Југотон имаат на лагер избор, а воедно од што се добри оставаш нарачка и со следната тура ти ја носат плочата, нормално без никаков додатен надомест туку колку што и е цената
 

Ш Т Е Т Н И К

Досадија
Член од
18 февруари 2008
Мислења
633
Поени од реакции
25
Уствари, Iskra грамафонот ми работи, а на Sharp грамафонот ми цркна иглицата и неможев да најдам. А за квалитетот, винил ти е најдобро, со оглед нели ко што спомна за плочата ако не е изгребена и извиткана, ама сепак во поново време и не се произведуваат такви класици, така да од старите наши, кој зачувал - зачувал, кој не - ќе му сецка плочата.
Не знам точно шо марка ми е грамофонот знам дека е америчко произвотство али служен е преку 30 години и сеуште работи во топ форма е ... Ни иглици цркнале и потенциометри ни касетофонот ни радиото ништо презадоволен сум

Сега има избор на плочи, ама од секој тип. Југотон имаат на лагер избор, а воедно од што се добри оставаш нарачка и со следната тура ти ја носат плочата, нормално без никаков додатен надомест туку колку што и е цената
Не знам кога ќе одам накај скопје а ми фали уште The Wall од Pink Floyd многу сакам да го имам :]
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
ја неам али другар има дома 2-3 грамофони и еден КУП плочи... има стварно многу плочи... има и конвентори ли се некои машини за ставање музика од плочи на касети и цедиња и обратно... ја не се разбирам у тоа али јако е чувството кога слушаш...онака кулираш мозок на пасење... олд скул :tv:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Заборавив да напоменам, првиот (Sharp) грамафон ми е расипан оти се праев диџеј и пробував да скречувам, и кввввввврц отиде иглицата. :icon_lol:
 

Ш Т Е Т Н И К

Досадија
Член од
18 февруари 2008
Мислења
633
Поени од реакции
25
The Wall го има, 200% сум сигурен :)
Дури сега ми иди да си гризам од газоф. Мислам дека ќе идам скопје негде на 12 13 за на бајк фестоф за архангел ќе можи некако да ме информираш како ода цените на плочите да знам?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Имам во село радио Никола Тесла со грамофон :)

Вакво е



и сеуште е во исправна состојба. Друг грамафон исправен немам а имам плочи од татко ми на времето што слушал, бјело дугме, никола бадев, дивлје јагоде...
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
момци да не знаете каде можам да најдам овде во МК да купам soul,funk,jazz од 70тите и 80тите...или па да нарачам нешто такво?? ептен ми требаат и знам дека сите ги чувате своите плочи но доколку има некој на кој не му требаат,сака да ги даде или сл.пишете на ПП пошо ептн би ми користела ваква музика...
 
П

Паган-др

Гостин
А да не знае некој како се движат цените на грамофоните?
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Еј, некој да не знае мајстори за грамофони? :)

Имам искра, со 2 звучника од по 100 вати, ама каблите се упропастени, изјадени целите...

Грамофонот и звучниците се во перфектна состојба, само кабли ми фалат. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom