"Град-држава" Скопје со нови 2500 провинцијалци

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Скопје е село во градско одело.Еден стих од песна што го опишува Скопје напишана од скопјани.
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Фаци како Триптико и компанија уствари ја кривет и давет негативна слика за правите СКОПЈАНИ...
Ало комплексаши, вие таквите сте пичиња и вака на форум си лечите комплекси. Во живо, 100% сум сигурен дека нема да го напрајте истиов муабет.
Пошо сте само обични интернет фраерчиња шо се кријате зад тастатура. Сите сме јаки така , знам ;)
Инаку од мое лично искуство, правото дружење и запознавање со луѓе од Скопје почна од 2007 навака кога прв пат бев на журка.
Од тој ден до денес имам околу 50-60 познаници,другари,другарки и така натаму.
Во ниеден момент никој ни ме навредил ни многу му значело од кај сум.Со сите си стојам убо и секогаш биле ок и коректни спрема мене,а замисли сум бил во друштво само јас сам од друг град. Зато генерално немојш да кажиш дека сите се исти.
Не е многу важно ова ама сакав да го кажам.

Само злобен чоек му се потсмеват на друг дека не бил од Скопје, туку од друг град. Бил сељак, провинцијалец или не знам ти јас.
Таков народ сме, секогаш гледаме да го повредиме и навредиме секој шо е различен од нас. Многу се мразиме, многу завист, љубомора и такви срања. Се е ова непотребно ама нели важно е само да го понижиш некој и во моментот да се осетиш дека си нешто повеќе од него ама со таква постапка си уствари само обично ѓубре.

Не е битно од кај си, туку каков си. Ама ова тешко мојт да го сфатит некој пациент, само здрав и разумен чоек го разбират.
Во секој град ги имат и ќе ги имат тие "паметни" луѓе.

Македонски народ - стрикно да се мразиме и тепаме меѓусебе. Зато сме цело време на дното и немојме да мрдниме ни на едно поле.
Само тониме се подолу и подолу.
 
Т

Триптико

Гостин
Колку ти е само промашено мислењево, тоа чудо едно. Никој ни ви се потсмева, ни ве навредува. По се изгледа имате комплекс на ниска вредност кога толку скокате, а нема потреба.
 
W

wicked_1

Гостин
Колку ти е само промашено мислењево, тоа чудо едно. Никој ни ви се потсмева, ни ве навредува. По се изгледа имате комплекс на ниска вредност кога толку скокате, а нема потреба.
Неколку страни наназад образложуваше некои идеи за да ги вадиш надвор од Скопје тие шо зборат на дијалект, па дека "провинцијалците" ги зимале работните места на скопјаните тие шо на нив им припаѓале по место на раѓање ,
па после оваа ти беше хајлајт
Никој не ве гледа како друга нација, туку како напаст. Доаѓате во "ветениот град" и ги рушите правилата на игра. Слично направија Хрвати во Канада, па цела Алберта скокна против нив.
оваа ти беше втор хајлајт
Се е супер ова што го кажувате. Браво. Кој ќе ви го развива вашиот крај? Знаете како доаѓа ова? Да се изгради друг град во кој само Скопјани (родените во Скопје) ќе живеат во него, вие и таму ќе дојдете да живеете. Тогаш и Скопје (тоа што ќе остане од него) нема да ви чини.
А сеа пишеш
Никој ни ви се потсмева, ни ве навредува.
патетика :pos:
 
Т

Триптико

Гостин
Провинцијалции нема никаде напишано! Тоа прво.
Второ...нема никаде напишано дека некој им ги зема работните места што треба да се гарантирани за Скопјани, туку дека ги земаат со тоа што прифаќаат да работат за пониска плата.
Трето...сите вие, најверојатно дојдени во Скопје, плукате по градот, по Скопјани...ама пак се упикувате тука. Некако не ви се враќа назад.
Четврто...ние Скопјаните сме пички и се жалиме по форуми, комплексирани сме...кој кого навредува? Читај го моето, читај го нивното.

Или читате први два збора, после скокате едно пола страна. Повторно читате 2-3 збора и од целото тоа правите некакво мислење и одма - Аха овој не навредува. Самиот начин на читање и "толкување" на моите ставови и мислења докажува дека немате елементарна писменост. Додавате, вадите зборови, мислења и што ти ја знам што веќе. Го отупевте со провинцијалци, а никаде не го напишав ниеднаш. Сами го спомнувате милион пати, а тоа само покажува што е вашиот проблем. Уште ова и не пишувам повеќе. Култура и начин на живеење како Скопјанец се добива со раѓање. Не се учи. Секогаш ќе бидете дојдените од (на ваш очигледно омилен начин кажано) провинција. Ајт магла сега. Досадни станавте.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Еве оваа година првпат живеам под кирија (претходно студентски цело време) и пола зграда кога готви отвара врати и мириса цела зграда, ѓубрето во ходник исто така голем број го оставуваат пред врата, да не набројам колку искомплескирани ги има како триптико само не со такви комплекси.
И замисли тоа се стари скопјани.

Инаку кој сме ние , а кој вие ? Заради такви токмаци шо ги има во огромен број што успеваат да го делат народот на било каква поделба си патиме и не ебат 20+ години овие на власт.
Јас имам друг проблем, кај мене не ги отвараат вратите, ама ВЦ-њата се од затворен тип (т.е без прозор) и има мал отвор со вентилаторче. Интересната работа е што сите вециња на спратот се поврзани, па така секогаш кога некој прави запршка вц-то ми мириса :)
И заборавив да кажам ова се од новите згради, каде јас седам по ќирија и сум среќен што на слепо не земав кредит да живеам во ваков стан. За разлика од кај тебе, кај мене урбаната мафија е крива составена од проста маса желна за пари и да те заеби за ситно попозната кај народот со изразот сељак, хоштаплер, а поуниверзален израз е провинцијалец
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Не е точно тоа, ама и да е ШТО ИМА ВРСКА? Гледаме и збориме за ДЕНЕС, тоа се е историја
Навиките не се прават од денес за утре, треба да помине период т.е генерации да поминат да се превоспитаат луѓето, посебно ако имаат дојдено како поголема тајфа и се изолираат како секта, а посебни случаи се оние од планинските села.[DOUBLEPOST=1421357797][/DOUBLEPOST]
Mislam deka najgolem problem e cenata na prevozot i gorivata vo odnos na zarabotuvackata. Cista matematika. Na zapad e normalno da se vozat po 100+ km na rabota, zatoa sto standardot dozvoluva. A kaj nas nema sansa, mnogu poisplatlivo im e na tie so lebot si go pecalat vo Skopje tuka da se preselat.
Баш така, реално гледано во горивото што ќе го потрошиш за месец дека ти е еднакво на месечна ќирија во двособен стан, колку е само ефтина ќиријата значи.
Е сега не спомна и убавината на патиштата, сигнализација и ред други средени работи, колку за потсетување 50 см снег го изолира Струшко-Охридскиот регион повеќе од недела дена.[DOUBLEPOST=1421358434][/DOUBLEPOST]
Култура и начин на живеење како Скопјанец се добива со раѓање.
Како на пример, дека многу сакате да пиете жута кавадаречка, јадете беровско сирење, ама за без пари.
Инаку мои омилени карактери се Скопјаните, што одат во Словенија (исклучиво Љубљана) работат/студираат некој период (да речеме 2-3 месеци) и кога ќе се вратат тука одма во Скопје ова не чинело, такси од Центар до Усје 300 денари и ред други работи и кога зборуваат за дома мислат на Љубљана. До душа овие и најмногу ги критикуваат провинцијалците.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Навиките не се прават од денес за утре, треба да помине период т.е генерации да поминат да се превоспитаат луѓето, посебно ако имаат дојдено како поголема тајфа и се изолираат како секта, а посебни случаи се оние од планинските села.[DOUBLEPOST=1421357797][/DOUBLEPOST]
Баш така, реално гледано во горивото што ќе го потрошиш за месец дека ти е еднакво на месечна ќирија во двособен стан, колку е само ефтина ќиријата значи.
Е сега не спомна и убавината на патиштата, сигнализација и ред други средени работи, колку за потсетување 50 см снег го изолира Струшко-Охридскиот регион повеќе од недела дена.[DOUBLEPOST=1421358434][/DOUBLEPOST]
Како на пример, дека многу сакате да пиете жута кавадаречка, јадете беровско сирење, ама за без пари.
Инаку мои омилени карактери се Скопјаните, што одат во Словенија (исклучиво Љубљана) работат/студираат некој период (да речеме 2-3 месеци) и кога ќе се вратат тука одма во Скопје ова не чинело, такси од Центар до Усје 300 денари и ред други работи и кога зборуваат за дома мислат на Љубљана. До душа овие и најмногу ги критикуваат провинцијалците.

Една генерација е повеќе од доволно. Земи за пример во дијаспората, првата генерација е таа што се гетозира и оформува друштва, клубови итн на етничка база, втората генерција е таа што сака напредок и гледа целосно да се вклопи во средината, третата генерација знае малку да забега кон корените (ради баба и дедо ако се наокулу) ама потоа пак се враќа и тежнее кон напредок. Ова е проучено и има цел куп книги за ова гледано не само од наша македонска гледна точка него и од други европски народи (грци, италјанци во УСА или Австралија). Исклучок до некаде се едино турците ама и тоа се менува поготово овие 10-20 години.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Јас имам друг проблем, кај мене не ги отвараат вратите, ама ВЦ-њата се од затворен тип (т.е без прозор) и има мал отвор со вентилаторче. Интересната работа е што сите вециња на спратот се поврзани, па така секогаш кога некој прави запршка вц-то ми мириса :)
И заборавив да кажам ова се од новите згради, каде јас седам по ќирија и сум среќен што на слепо не земав кредит да живеам во ваков стан. За разлика од кај тебе, кај мене урбаната мафија е крива составена од проста маса желна за пари и да те заеби за ситно попозната кај народот со изразот сељак, хоштаплер, а поуниверзален израз е провинцијалец
Za sitno? Zarabotka imaat preku 100% na prodaden stan. 500 evra cisti od sekoj prodaden m2 stanbena povrsina i 1000 evra cisti od prodaden m2 deloven prostor.
Da ni se zivi dojdencite, neka navalat vo sto pogolem broj. Dodeka ima ofci za strizenje ke ima i volci.
:D
Vo Novo Lisice 3/4 od novo vselenite se od provincija.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073

Kajgana Shop

На врв Bottom