"Градски Ривалства" Епизода: Охрид - Струга

Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
и јас не ги оправдувам Охриѓани ама не е баш како што викаш ти дека се мрштат коа Скопјаниве им ги земаат девојките.Охриѓани се мрштат зошто Скопјаниве се страшно уфилмани и у Охрид се понашаат како да се у Скопје а тоа најверојатно им иде на Охриѓаниве на живци. не за џабе викаат старите љуѓе: Не се праи петел на туѓо буниште
само не знам за што не ги оправдуваш охриѓани, не знам кога последен пат си бил во Охрид за да кажуваш какви биле охриѓаните, па и ако си бил не значи дека тие не чинат, јас сум од Охрид и никогаш не сум имал ништо против скопјани, имам и другарчиња кои секое лето идат па никогаш не се пожалиле, а ако ти си налетал на некој кои не ти се свиѓаат, тоа не значи дека сите се такви, а на скопјаните ако не им одговара Охрид, нека не идат, нека одат Дојран, Бугарија, Црна Гора, Грција, никој не ги тера со сила да идат Охрид
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
134
Поени од реакции
0
НАВИВАМ ЗА КАРА-ОРМАН И
МРАЗАМ ЛИХНИЃАНИ
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
166
Grad kako grad poubavo sreden e struga,ohrid pak ima poubavi plazi tuka ima da se rivaliraat cel zivot.Se znae skopjani se furaat zatoa nikoj ne gi saka.A najdruzejubiv grad e Probistip imav prilika da odam tamu i site te prifakkat vednas.Stipjani pak ako imas pari ke te posutuvaat ako nemas ke te zezaat i mislam deka sttipjani se pogolemi sejaci od skopjanite.I taka.Inaku kocani e zakon:D
од кај па тоа сеа ? ти немаш мозок
а инаку за ривалствата штипјани немаат ни збор кажано за св.николчани а они у секоја тема јадат гомна,демек они имале поубави места за излавање од тука. Па да ве прашам вие средни школи немате,доаѓате тука да ми учите а камоли факултети и за други нешта да не зборам.
Чукните си ги лејките малце и размислите пред да зборете
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
Хехехе сурова е вистината Serpico, дека се тие двете најважни работи за да си прав стружанец се ... важно е да се дружиме :salut:

Fantom_oh напиша:
Ти на Лихниѓани...:pusk:
ај нека се охриѓани ако веќе те вреѓа историјата ама што е така така е
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Хехехе сурова е вистината Serpico, дека се тие двете најважни работи за да си прав стружанец се ... важно е да се дружиме :salut:
За разлика од тебе, јас сакам стружанки :)
Ете ти Охритски космополитизам.
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
За разлика од тебе, јас сакам стружанки :)
Ете ти Охритски космополитизам.
па никој не кажа дека јас не љубам охриѓанки :kajg:
Ете ти Струшки космополитизам
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Мммммммм..... убав е Охриииидддддд! Како би се возела сеа со кајче..... да ги затворам очите.... да ги чувствувам нежните сончеви зраци како милно ми го галат лицето... :pipi:

Хахахаха :pos2::pos2::pos2: Идам да напраам едно reality check сеа!
 
Член од
10 април 2008
Мислења
52
Поени од реакции
1
Ривалството што реално постои е навистина непотребно, но факт е дека негативниот став спрема Скопјаните е резултат на нивното однесување.Јас немам намера да навредувам и да генерализирам но добро знам дека добар процент на скопјани штом ке отидат во друг град-кој популарно го нарекуваат провинција се однесуваат надмено и иронично(секоја чест на исклучоците затоа што навистина постојат):duel:.Е сега јас ова го кажувам од лично искуство затоа што кога дојдов да студирам во Скопје голем дел од Скопјаните мене и останатите колеги не нарекуваа провинцијалци.Овој термин е навредувачки не во неговото вистинско значење туку во значењето во кое се користи.Всушност со ова тие сакаат да не понижат и подредат правејки се повредни.
Јас во една прилика само реков едно:Скопјаните се бројат на една рака сите останати се дојдени од некое село или провинција.Со кое право тогаш ме навредува и омаловажува некој?:ne:
epaaaa vie za nas ste provincija,a nie skopjani za vas (od kade i da si)sme provincija,1.zborot provincija ima znachenje i ne e navreduvacko
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
искрено првпшат слушам за ривалство помеѓу Струга-Охрид и Охрид-Битола:toe:

Ама џабе кога не е поголемо од ривалството Охрид-Скопје:vozbud:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.584
Поени од реакции
13.248
Јас, иако Прилепчанец сум бил жртва на ривалството меѓу Охрид и Скопје. Бевме тргнати на одмор во Љубаниште, и автобусот не остај во Пештани, и оттука сакавме да земиме такси за до Љубаниште. Пошо такси не видовме во моментот, решивме да прашаме некого кога и каде можеме да начекаме такси. Најљубезно го запрашавме еден човек кога ќе дојди такси, каде пристигаат и дали возат до Љубаниште. А тој греотнио ни вика - Еее одма сакате Скопјанишча едни, не ви се чека, ак не ви одговара шо идате, во Скопје пристигаат побрзо таксите. Ние останавме со :tapp: поглед, и си заминавме оттука и начекавме такси.
Ја користам оваа прилика да му се заблагодарам. :pusk:
П.С Мислам дека најголемо ривалство има меѓу Прилеп и Битола.
 
K

KomitaMKD

Гостин
искрено првпшат слушам за ривалство помеѓу Струга-Охрид и Охрид-Битола:toe:

Ама џабе кога не е поголемо од ривалството Охрид-Скопје:vozbud:
Како немаш слушнато за ривалство Струга-Охрид . Сега можеби нема толкаво ривалство ама на времето било опасно... Можеби охриѓани имаат ривалство со сите поради само нив позната причина
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Најјако е сите овие градови што ги спомнавте имаат едно заедничко сите го мразат Скопје ШТО СМЕ ВИ ЗГРЕШИЛЕ!!!????
Пфф нема веза сите го мразат Скопје.. :nesvest::nesvest::nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom