"Градски Ривалства" Епизода: Охрид - Струга

Член од
7 август 2008
Мислења
21
Поени од реакции
3
Порака до сите Охриџани, кои само јадет бурек по скопјанишчана кои се мочат на ејзерото и кои им го пунат џебот (150 денара за такси на пример).

1. Ние не сме туристи во Охрид, како што несе Битолчани, Штипјани, Велешани и многу други, тоа би биле Србите, Евреите и Холанѓаните;
2. Нели сфативте дека НИЕ - СКОПЈАНИШЧАНА, шо ви се мочат в`ејзерото имаме баби, дедовци, мајки или татковци кои не се од Скопје туку од, на пример Тетово, Кавадарци, Неготино, Гостивар, Струга, Битола, Струмица, Велес, Виница и други места или пак села.
ВО КРАТКИ ЦРТИ САКАМ ДА ОБЈАСНАМ ПРЕСТАНЕТЕ СО ОНА ВАШЕНО - ВИЕ СКОПЈАНИШЧАНА, пошто ние во Скопје сме се, освен Скопјани!!!
 

kusi

glory for man utd
Член од
12 мај 2008
Мислења
295
Поени од реакции
3
....da dodadam neshto na temava ako moze normalno...a toa e deka vo Skopje ima samo nekade pomalce od 10% Skopjani...toa.
Па и да има помалце од 10% скопјани(што не е точно али ај)што мајка бараат лугето од внатрешноста во скопје???Чим толку го мрзат нека си седат во нивните градови што мајка бараат во скопје ако толку не им чини?:uvo:
 
K

KomitaMKD

Гостин
Зато дојте во Струга и немат да имате никакви проблеми
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Порака до сите Охриџани, кои само јадет бурек по скопјанишчана кои се мочат на ејзерото и кои им го пунат џебот (150 денара за такси на пример).

1. Ние не сме туристи во Охрид, како што несе Битолчани, Штипјани, Велешани и многу други, тоа би биле Србите, Евреите и Холанѓаните;
2. Нели сфативте дека НИЕ - СКОПЈАНИШЧАНА, шо ви се мочат в`ејзерото имаме баби, дедовци, мајки или татковци кои не се од Скопје туку од, на пример Тетово, Кавадарци, Неготино, Гостивар, Струга, Битола, Струмица, Велес, Виница и други места или пак села.
ВО КРАТКИ ЦРТИ САКАМ ДА ОБЈАСНАМ ПРЕСТАНЕТЕ СО ОНА ВАШЕНО - ВИЕ СКОПЈАНИШЧАНА, пошто ние во Скопје сме се, освен Скопјани!!!
Абе чоек ако збориш за себе збори не пишувај ние кога во тоа ние јас не сум. Како второ и да има некој баба што не му е од Скопје а живее таму, а и тој чоекот што се родил ако е од скопје тоа значи дека е скопјанин затоа тезиве ни таа вода што ја мочаме божемски не ти ја држат.:helou:
 
Член од
7 август 2008
Мислења
21
Поени од реакции
3
Она што сакав да го наведам е дека Скопјаните (ЈАС и другите) сите имаме барем по една страна, до 90% од страна...
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Зато дојте во Струга и немат да имате никакви проблеми
Vo koja plaza ke se kapet Struga be????? Site vi se pognasni od bara, osven ako ne gi vikas vo Drimon da se frlet hehehehehe
Koj nokjen zivot go imate??
I edno ke napomenam: neznam zosto bukvalno site na forumov mislite deka Ohrid e samo ezerono?? Znacit site idate samo za ezerono. A kade se: Sveti Naum, Samuilova tvrdina, Plaosnik, Anticki Teatar, Kaneo..... i uste mnogu raboti????
Ke zemam kako za sporedba: Koj budala odi Dubrovnik za da se kapit vo Jadransko More?? Site odet za da gi videt drugite obavini na gradot.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Порака до сите Охриџани, кои само јадет бурек по скопјанишчана кои се мочат на ејзерото и кои им го пунат џебот (150 денара за такси на пример).

1. Ние не сме туристи во Охрид, како што несе Битолчани, Штипјани, Велешани и многу други, тоа би биле Србите, Евреите и Холанѓаните;
2. Нели сфативте дека НИЕ - СКОПЈАНИШЧАНА, шо ви се мочат в`ејзерото имаме баби, дедовци, мајки или татковци кои не се од Скопје туку од, на пример Тетово, Кавадарци, Неготино, Гостивар, Струга, Битола, Струмица, Велес, Виница и други места или пак села.
ВО КРАТКИ ЦРТИ САКАМ ДА ОБЈАСНАМ ПРЕСТАНЕТЕ СО ОНА ВАШЕНО - ВИЕ СКОПЈАНИШЧАНА, пошто ние во Скопје сме се, освен Скопјани!!!
Koj dzeb ni go polnite vie be???? :pos2:
Za smestuvanje si imate svoj stan ili iznajmuvate od nekoj drug SKOPJANEC sto vekje ima stan vo Ohrid (samo za da ne ostavate pari na ohrigjani), na plaza odite so vasa kola ili vo drug slucaj peski (ne vi se davaat 30 denari za taxi), jadenje i pienje si nosite so vas od SKOPJE (ova so svoi oci go imam videno), pa i jadenje si pravite doma... imat uste mnogu za nabrojuvanje tuku aj.
I posle ke recite na odmor bev. To ne e odmor, tuku izmacuvanje:kesa:. Pozdrav
 
Член од
7 август 2008
Мислења
21
Поени од реакции
3
Види другар,

јас најискрено Охрид го обожавам, (и криво ми е што последните неколку години можам да одам само на 2-3 дена, а не на повеќе), значи немам ништо против ни Охрид, ни Охриѓани, иако еднашка (пред 5-6 години) квалитетно ќе не тепаа Охриџани, кај Св. Софија зашто сме збореле скопски.

Бев минатиов викенд, за концертов па ми се погоди веројатно прв пат после 15 години за 2 август да бидам во Охрид. Ми се допадна, што вриеше од странски туристи, иако сепак се приметуваше дека беше крцато, а и не сум го видел градот толку полн до сега. Знај дека ми беше мило за Охриѓани зашто знам дека повеќето цела година ќе живеат од тие пари што ќе ги заработат за тие 2 месеца да речеме.
Е сеа тука работава е ќе морам да кажам, дека вие морате да се навикнете тие два месеца да се покажете услужливи и љубезни, а останатите да живеете нормално. Ова го напоменувам бидејки во неколку места, дури и во Момир, чекав келнер да ме услужи и по 10-ина минути.

Јас најдов смештај кај Охриѓанец и си плаќав.
Не земав храна зашто во Охрид доволно ја има (а и втора година по ред ја барам АНВИВА и не можам да ја најдам.
Со моја кола одев на плажа, а зашто па да не би одел кога веќе имам со што.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Види другар,

јас најискрено Охрид го обожавам, (и криво ми е што последните неколку години можам да одам само на 2-3 дена, а не на повеќе), значи немам ништо против ни Охрид, ни Охриѓани, иако еднашка (пред 5-6 години) квалитетно ќе не тепаа Охриџани, кај Св. Софија зашто сме збореле скопски.

Бев минатиов викенд, за концертов па ми се погоди веројатно прв пат после 15 години за 2 август да бидам во Охрид. Ми се допадна, што вриеше од странски туристи, иако сепак се приметуваше дека беше крцато, а и не сум го видел градот толку полн до сега. Знај дека ми беше мило за Охриѓани зашто знам дека повеќето цела година ќе живеат од тие пари што ќе ги заработат за тие 2 месеца да речеме.
Е сеа тука работава е ќе морам да кажам, дека вие морате да се навикнете тие два месеца да се покажете услужливи и љубезни, а останатите да живеете нормално. Ова го напоменувам бидејки во неколку места, дури и во Момир, чекав келнер да ме услужи и по 10-ина минути.

Јас најдов смештај кај Охриѓанец и си плаќав.
Не земав храна зашто во Охрид доволно ја има (а и втора година по ред ја барам АНВИВА и не можам да ја најдам.
Со моја кола одев на плажа, а зашто па да не би одел кога веќе имам со што.
Toa so tie sto sakale da ve tepaat e vekje individualna rabota. Skoro citav vo vesnik deka i kaj vas ima MALOLETNICKI bandi koi zemaat reket na nekoe lugje ako gi nacekaat sami ( ke se potrudam da go najdam i vo vesnik ova).
Eve na primer jas pred 2 nedeli mislam deka bese, okolu 4 satot sabalje se srekjavam so eden skopjanec, me prasvese za nekoja ulica vo blizina (Ohridija- sto ne postoi takva) i ostanav so nego (iako me cekaa nekolku drugari vo eden stan na zabava) da mu pomognam. Detevo nemase kredit, pa se vrativ doma da go zemam mobilniot, da se javit nekolku pati (ne e bitno to). Znaci, ostanav so nego sigurno 20 minuti i na kraj konecno da go najt stanot kaj so mu bile drugarite (mozit ke se prepoznajt na forumov). Sakam da ti kazam deka site ohrigjani ne se rasipani kako sto ne kazvite.
Jas stvarno neznam vo koj smisol mislite da se popravime. Za cekanje vo restorani stvarno se cekat, ama mislam deka do 10 minuti ne e preterizam. I mislam deka treba da se ima malku trpenie, dek se e samo edna masa za sluzenje. Non-stop nekoj dovikuva, poracuva...
A ako uste ne mi vervis deka idet turisti so tegli so ajvar ili so vrekji so kompiri od doma, ke nacekam nekoj i ke gi slikam za da se uverite.
Toa deka odis so kola, ne rekov nisto loso, ili mozebi neubo se iskazav. Sakav da kazam deka odet peski na 40 stepeni, samo za da ne dadat 30 denari.:toe:
 
Член од
7 август 2008
Мислења
21
Поени од реакции
3
е ДОБРО сеа не викам дека нема поединци. Знам дека има секакви врсти на идиоти. Само што не разбрале дека тегла ајвар можат да купат и во маркет во Охрид.

А за таксито 30 ден. не се проблем. Ама 150 за релација Стара автобуска - Арена, ни во Скопје нема да ми земат толку (ако се водиме по тоа Ск е главен град и секаде во светот таму е најскапо).

А инаку не реков дека сите Охриѓани нечинат, ама навистина има истакнати поединци...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Да ве потсетам на темата: Градски ривалства Охрид - Струга.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
За да може да постои равноправно ривалство или некоја расправа, треба на квалитативно ниво да има основа за барем елементарна споредба.
Струга не може да му биде ривал на Охрид, ниту естетски, ниту културно, ниту за забавен живот, ниту за било што.
Тоа ти е исто ко да споредуваш фиат 127 со пежо 407.
Јас не знам од каде на каде ви текнуваат вакви компарации.

Се знае што е Охрид, грандиозен град, бисер во светски рамки, вториот ерусалим, а струга е паланка некоја, ко кавадарци, делчево, велес, демир хисар, кратово, кочани, пехчево, гевгелија или слична ебиветрина, која ете имала среќа да се најде на езеро и блиску до Охрид.
Ќе наброев и други „градови“, ама велам доста се, за развивање на форум рејџ кај оние кои се родум оттаму.:)
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
е ДОБРО сеа не викам дека нема поединци. Знам дека има секакви врсти на идиоти. Само што не разбрале дека тегла ајвар можат да купат и во маркет во Охрид.

А за таксито 30 ден. не се проблем. Ама 150 за релација Стара автобуска - Арена, ни во Скопје нема да ми земат толку (ако се водиме по тоа Ск е главен град и секаде во светот таму е најскапо).

А инаку не реков дека сите Охриѓани нечинат, ама навистина има истакнати поединци...
Pa i mene tolku mi barase taxito pred edna nedela. Posle fativ od minu market do carsija i mi zede 30. Znaci, za site e ista cenata.
inace mislam deka ne si vo pravo deka glavniot grad treba da bide najskap. Evo da ne odime daleku: Dubrovnik-Zagreb, Budva-Podgorica:toe:
 
K

KomitaMKD

Гостин
Koj dzeb ni go polnite vie be???? :pos2:
Za smestuvanje si imate svoj stan ili iznajmuvate od nekoj drug SKOPJANEC sto vekje ima stan vo Ohrid (samo za da ne ostavate pari na ohrigjani), na plaza odite so vasa kola ili vo drug slucaj peski (ne vi se davaat 30 denari za taxi), jadenje i pienje si nosite so vas od SKOPJE (ova so svoi oci go imam videno), pa i jadenje si pravite doma... imat uste mnogu za nabrojuvanje tuku aj.
I posle ke recite na odmor bev. To ne e odmor, tuku izmacuvanje:kesa:. Pozdrav
Абе не тропај глупости значи сите туристи што доаѓаат од скопје изнајмуваат станови од скопјани а ако не најдат спијат во кола или на улица.Извини колку е такси од чаршија до некоја од плажите.Да не не е 30 денари?Па доколку носат јадење од скопје тоа значи дека вие сте скапи и лужето немаат толкав стандард за да јадат по ресторани.а тоа дека тоа е измачување а не одмор во право си.Со вас тешко дека че им се види одмор.Имате среќа што во охрид се имаат доселено луѓе од по околните села.Иначе старите охриѓани(во најголем дел) се тешки идиоти.
А за струга не велам дека има нешто во право си.Ама споредбено со вашата "култура" вреди да се дојде во струга на одмор и нека одат луѓево на шетање во охрид ден-два.
Исто така ноќниот живот во охрид ви го прават скопјанишчата и туристите од другите градови.Сега шо имат охрид.Ништо исто е ко Струга...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom