Градежен факултет

Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Аха.. А тие што се условите: нели да ги имаш положено сите испити од прва и втора и да имаш 8 просек вие ги имавте исполнето или?

Тогаш мислам не беа баш такви условите, но сепак ми дозволија да се префрлам бидејќи исполнував тоа што требаше.... нели? :D
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Знае ли некој како оди презапишувањето на предмети (за државна/приватна квота)? Како се плаќа по колку?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Знае ли некој како оди презапишувањето на предмети (за државна/приватна квота)? Како се плаќа по колку?

Исто е за сите. Плаќаш 10 евра тука имаш се http://www.gf.ukim.edu.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=580&Itemid=23
Плус на огласна во ходникот имаш примери од уплатници за се
 
Член од
4 јануари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Да не знае некој професор за приватни часови по Основи на хидротехника?
 
Член од
31 декември 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ќе може некој да ми објасни подетално кои теми се изучуваат во Математика 2 и во Нумерички методи ?
 
Член од
24 август 2012
Мислења
19
Поени од реакции
1
Ќе може некој да ми објасни подетално кои теми се изучуваат во Математика 2 и во Нумерички методи ?
Математика 2 : Функции од две независни променливи
Двојни и тројни интеграли
Криволониски и површински интеграли
Редови
Дифернцијални равенки
Матрици
.....
За нумерички методи не знам, знам само за матрици но предметот е сто пати полесен од математика 2.
 
Член од
31 декември 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Математика 2 : Функции од две независни променливи
Двојни и тројни интеграли
Криволониски и површински интеграли
Редови
Дифернцијални равенки
Матрици
.....
За нумерички методи не знам, знам само за матрици но предметот е сто пати полесен од математика 2.
Па затоа и се мислам, бидејќи во втор семестар ќе имам јакост,флуиди,геодезија,кинематика и динамика...ќе биде пекол ако се одбере и математика 2, но знам дека треба да се помине предметот бидејќи е услов за некои предмети од 2 циклус на студии(постдипломските)...
 
Член од
24 август 2012
Мислења
19
Поени од реакции
1
Па затоа и се мислам, бидејќи во втор семестар ќе имам јакост,флуиди,геодезија,кинематика и динамика...ќе биде пекол ако се одбере и математика 2, но знам дека треба да се помине предметот бидејќи е услов за некои предмети од 2 циклус на студии(постдипломските)...
Не ги знам условите, но за да се положи математика 2 треба многу вежбање а и најверојатно приватни часови.. Потешко е од математика 1.. Ако мислиш дека ќе можеш да ја положиш одбери го тој предмет... Зависи и кој асистент ќе биде за математика 2 па може ќе можеш да сфатиш и од вежби.
 

lilith87

Почетниче
Член од
29 февруари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
6
Завршив на факсов пред повеќе години. Ја почитувам струката, интересна е, ако си снаодлив може и да е профитабилна... Точно е дека се учи многу. Точно е дека има неколку професори што маста ја вадат и те прават будала во лице. Но точно е и дека ако седнеш да учиш - ќе дипломираш на време и со добар просек. Генерално имав многу високи оцени, но од таму излегов како сосема друга личност. Ведрата, насмеана, позитивна јас се загуби некаде по тие ходници и не се врати повеќе. Тогаш се запрашав - дали вредеше? Засега не можам да кажам дека да. Можеби беше моја грешка, пошто имав други очекувања, но искрено доколку би ги добила тие години назад, никогаш повторно не би се запишала таму. Затоа, живејте си го животот, студирајте со нормално темпо, паднете некој испит, ништо не е страшно...
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
2
Може ли некој што студира на Градежен да ми ја објасни конструктивната насока што и како се изчува, дали е лесно и колку години трае овој факултет, и секако ако некој имам завршено на овој факултет дали лесно најде работа, секако на струката )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom