Гол човек

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Јас ги детектирав Тино - Тони Михајловски, 5-ре - дедо му Прличко, Ики - Искра, Беба - Весна Петрушевска, оној коцкарот што кршеше и се лутеше кога ќе губи - Гаро Тавитјан и мама Опи - Калиопи. А ептен ме интересира кој е Годо? :)
 
M

Moon Child

Гостин
Гаро Тавитјан??? Никогаш немаше да се сетам дека е всушност тој лик. А и јас ги имав истите од погоре дешифрирано :) На другите неможев да се сетам. Исто и селото што го опишуваше Момирово (мислам беше во книгата не ме држете за збор) е Смојмирово - Беровско. И најдолгото езеро што го пишува во книгата мислам дека е тоа езеро во близина на Берово. Ако грешам нека ме исправи некој :)
 
С

Сатори

Гостин
Книгата е задоволителна за македонски стандарди, секако, далеку од тоа дека ја споредувам со Индиго Бомбај на Јагода Георгиева-Михајловска затоа што не можат ниту од далеку да се стават во истата категорија.Сепак, стилот е прифатлив за сите читатели, што наводно би требало да биде некаков плус кога станува збор за достапноста што претпоставувам дека и била генералната идеја, ако е така, мисијата е исполнета.Додека тематиката е како и во секоја друга биографска исповедалница, тука нема ништо дистинктивно.Како и да е, мене лично ми се допаѓа тој наводен оптимизам и некоја си длабока суштина која што не е докрај изречена затоа што си имам и јас нишки на идеалистички моменти.
Генерално, во очите на просечниот читател е нормално да се конципира како нешто неверојатно, дали затоа што многу си го сакаат Џамбазот или затоа што никогаш не го читале Кундера нема да судиме.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Книгата е задоволителна за македонски стандарди, секако, далеку од тоа дека ја споредувам со Индиго Бомбај на Јагода Георгиева-Михајловска затоа што не можат ниту од далеку да се стават во истата категорија.Сепак, стилот е прифатлив за сите читатели, што наводно би требало да биде некаков плус кога станува збор за достапноста што претпоставувам дека и била генералната идеја, ако е така, мисијата е исполнета.Додека тематиката е како и во секоја друга биографска исповедалница, тука нема ништо дистинктивно.Како и да е, мене лично ми се допаѓа тој наводен оптимизам и некоја си длабока суштина која што не е докрај изречена затоа што си имам и јас нишки на идеалистички моменти.
Генерално, во очите на просечниот читател е нормално да се конципира како нешто неверојатно, дали затоа што многу си го сакаат Џамбазот или затоа што никогаш не го читале Кундера нема да судиме.
И неверојатно е, барем кај нас некој да си напише биографија и да си признае што му се случувало нему, а и на пријателите околу. Иако ликовите се со други називи не е тешко да се откријат повеќето. Ќе ја ставам во иста категорија со „Шекспир никогаш не го правел ова“ и со „Фактотум“ на Буковски се разбира. Иако делата на Буковски се далеку подобри, но во стилот се блиску. Иако Буковски има светска слава Игор не ни планира тоа да го бара, нити па очекува тоа да биде оваа негова исповед.

И за да не ја полнам темава со цитати тука со ронекнрола и вокерка разменивме збор-два за книгава.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Јас ги детектирав Тино - Тони Михајловски, 5-ре - дедо му Прличко, Ики - Искра, Беба - Весна Петрушевска, оној коцкарот што кршеше и се лутеше кога ќе губи - Гаро Тавитјан и мама Опи - Калиопи. А ептен ме интересира кој е Годо? :)
Гуру Харе - Гуру Харе
Џаки - Џаро
Надвојводата Гиго - Сашо Гигов Гиш
Мирна - Мирка Велиновска
Неделко - Миленко Неделковски
Анго - Би требало да е Аце, бодигардот на Игор
Годо ќе ти пишам пп мое мислење,за да не се отвораат тука непотребни дискусии.
Мислам и дека владиката Наум беше спомнат.
и Баба никако да ми текне кој е
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Да не има некој линкче за да ја симнам од негде или па да ја има на компјутер па да ја пушти?
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
А кој е Баба иначе? Да не е тој командантот Мујо што го утепаа у Куманово со 13 куршуми мислам дека беше од зад грб...?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
А кој е Баба иначе? Да не е тој командантот Мујо што го утепаа у Куманово со 13 куршуми мислам дека беше од зад грб...?
Не е тој Баба. Книгата е година дена промовирана пред неговата смрт, а и на погребот на Баба присуствувале сите познати фацки тоа време, Тони држел говор според книгата.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Јас ги детектирав Тино - Тони Михајловски, 5-ре - дедо му Прличко, Ики - Искра, Беба - Весна Петрушевска, оној коцкарот што кршеше и се лутеше кога ќе губи - Гаро Тавитјан и мама Опи - Калиопи. А ептен ме интересира кој е Годо? :)
Гаро се коцка? Иначе ја имам читано книгава во средно и тогаш не ми се допадна нешто многу. Сега немам желба да ја читам.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не ми е читана и немам намера да ја читам, само ме интересира дали пишува кога го прокоцка џипот тоа....
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
Не е тој Баба. Книгата е година дена промовирана пред неговата смрт, а и на погребот на Баба присуствувале сите познати фацки тоа време, Тони држел говор според книгата.
Горан Георгиевски - Мујо е убиен на 4 април 2005 година. А на крајот на книгата пишува дека е печатена во Септември 2005 година. Така да најверојатно тој е Баба. Плус се совпаѓа делот со викендичката што тој ја имал во селото Пелинце на македонско-српската граница.
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Може некој има линк, ако има нека пише во пп.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
i jas bi zamolil ako imate link od knigata ili vi e vo pdf format da mi ja pratite :) po pp
--- надополнето: Sep 6, 2011 2:54 PM ---
Книгата е задоволителна за македонски стандарди, секако, далеку од тоа дека ја споредувам со Индиго Бомбај на Јагода Георгиева-Михајловска затоа што не можат ниту од далеку да се стават во истата категорија.Сепак, стилот е прифатлив за сите читатели, што наводно би требало да биде некаков плус кога станува збор за достапноста што претпоставувам дека и била генералната идеја, ако е така, мисијата е исполнета.Додека тематиката е како и во секоја друга биографска исповедалница, тука нема ништо дистинктивно.Како и да е, мене лично ми се допаѓа тој наводен оптимизам и некоја си длабока суштина која што не е докрај изречена затоа што си имам и јас нишки на идеалистички моменти.
Генерално, во очите на просечниот читател е нормално да се конципира како нешто неверојатно, дали затоа што многу си го сакаат Џамбазот или затоа што никогаш не го читале Кундера нема да судиме.
a me interesira dali si ja procitala negovata najnova kniga priracnik protiv alkoholizam ??
dokolku da kakavi zabeleski imas vo vrska so taa kniga...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom