Гласање за изгледот на новата фасада на Владата на РМ

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Не ми изгледа како нормално ова.. ама пак , ако морам да бирам од 2 и 3 .. 3 нека биде..интересно е ако ништо друго..2-ката е стереотипен досаден т.н модерен дизајн од обично стакло..глупо и без врска.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Решение 1 24% (3781)
Решение 2 29% (4424)
Решение 3 28% (4357)
Решение 4 7% (1107)
Решение 5 9% (1408)
Не знам / Нема одговор 3% (442)
Вкупно гласови 15519

За неколку часа ќе води тројката!? Некој саглам гласа.

Цел Твитер гласа за тројката, нормално ќе се кренат гласовите.
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
3ката е:sick::sick: !! Влада е ова,не е трговски :tapp::tapp:
Најдобро е да изберат од првите 2 решенија..
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ова за тројката што води некој намерно се обидува да ја саботира анкетата.

Две сценарија има според мене.

1.Опозициски настроени гласачи сакаат да докажат дека јавното мислење е против барокот.

2.Подржувачите на власта намерно ја саботираат анкетата за да би покажале дека некој мести гласови за да би можел Грујо да го одбере првиот проект дури и ако изгуби анкетата, нешто како со пописот, демек спречил фалисификат, уствари се заборавил Ахмети со дотурањето непостоечки жители.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ова за тројката што води некој намерно се обидува да ја саботира анкетата.

Две сценарија има според мене.

1.Опозициски настроени гласачи сакаат да докажат дека јавното мислење е против барокот.

2.Подржувачите на власта намерно ја саботираат анкетата за да би покажале дека некој мести гласови за да би можел Грујо да го одбере првиот проект дури и ако изгуби анкетата, нешто како со пописот, демек спречил фалисификат, уствари се заборавил Ахмети со дотурањето непостоечки жители.
Ако сака Грујо да го градат првиот предлог ниту пак анкета ќе имаше, ниту пак потреба од саботажи. Тоа како прво како второ и да не добие првиот предлог нема сила што може да го спречи Грујо повторно да го гради првиот предлог , затоа што анкетата е само да се види мислењето на граѓаните а одлуката сепак ја донесуват малку постручни луѓе. И за крај од твојот коментар неможе ништо друго да се заклучи освен дека нема погодувачка на овој народ. Кога водеше првиот предлог тогаш гласаа од штабови, кога водеше вториот предлог пак беше саботажа и сега последното Груевисти гласат за 3 предлог.
Јас мислам дека најдобро е тебе да те питат што сакаш ти да градат , но верувам дека и тогаш пак ќе се сомневаш во саботажа.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
2 пак изгбива на про место... 1 се доближува.. трката на уморните коњи продолжува..
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
Само нека ми кажат кој се архитективе кои ги понудиле овие проекти ? Стварно потапа проекти,Амин !
Боље некои студенти од архитектонски да земеле , добро нешто ќе понуделе.
1.Не е лошо , ама веќе видено .Не треба да се враќаме назад , туку напред да одиме.
2.Горе долу ми е исто со сегашната, освен базенот што е пред влада .
3.Интересно, ама не е за влада , убаво напишаа погоре дека не е ова трговски па таква да биде.
4.Едноставно Слабо.
5.Како некои старински куќи ми е проектов ...

Ако веќе морам да бирам можеби 2то , иначе за ниеден не би гласал.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Читателите на МКД.мк изгласаа реновирање на владината зграда
17 јан 2012 17:05
Најмногу, 31 отсто (160 гласа), од вкупно 513 граѓани што гласале на нашето анкетно прашање „Дали сакате да се смени ликот на зградата на Владата“, се само за реновирање на постојниот изглед на зградата.
За комплетна промена на објектот на Илинденска б.б. гласале 155 граѓани (30 отсто), а три отсто помалку од нив се изјасниле дека воопшто не треба да се менува фасадата.
Реновирањето на владината зграда, без да се вршат дополнителни интервенции, го поддржа и Асоцијацијата на архитектите на Македонија, како и самиот автор, архитектот Петар Муличковски.
Додека граѓаните се изјаснуваат на анкетите од медиумите и на сајтот на Владата каде што се гласа за петте идејни решенија за обнова на зградата, на социјалните мрежи студенти од Архитектонскиот факултет повикуваат на бојкот на владината анкета:
„Објектот на Владата на РМ е изграден во 1970 година и претставува објект што во своето време ги следи архитектонските и конструктивните текови на современиот живот. Проектант на овој објект е архитектот Петар Муличковски, кој сè уште е меѓу нас и кој во целост е игнориран од страна на Владата. Во светската практика не постои пример да се менува изгледот на некој значаен проект, а притоа да не се консултира неговиот творец. Уште помалку објект наградуван во свое време од архитектонските кругови, да се обидете да го облечете во фасада чиј стил одамна е мртов“, се вели во апелот од студентите.
Тие тврдат дека не ѝ припаѓаат на ниту една политичка партија, владина или невладина организација, и дека нивна единствена припадност е нивната професионална ориентација.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
јесссссс не победи битно тоа барокот :D тоа ме радува ..... нема да фалсификуваме историја :) како што ни станало пракса на пример со портата "македонија"
 
М

Мартин`

Гостин
јесссссс не победи битно тоа барокот :D тоа ме радува ..... нема да фалсификуваме историја :) како што ни станало пракса на пример со портата "македонија"
Само 100 гласови разлика помеѓу првото (барокот) и ова второво преуредување на сегашната фасада.. само не заборавај дека конечниот глас го има специјално избрана комисија така да 100 гласа = ништо скоро. И ништо не крадеме и баш сакам ова стручната комисија да го избере првото барокот, другово е ептен глупо ќе сменат само стакла и ајде важно направена е.. она лименките се грди градби и никако не треба да останат.. дури собранието е подобро.

Или ако веќе не е барок нема земат нека направат традиционални Македонски градби и готово.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Само 100 гласови разлика помеѓу првото (барокот) и ова второво преуредување на сегашната фасада.. само не заборавај дека конечниот глас го има специјално избрана комисија така да 100 гласа = ништо скоро. И ништо не крадеме и баш сакам ова стручната комисија да го избере првото барокот, другово е ептен глупо ќе сменат само стакла и ајде важно направена е.. она лименките се грди градби и никако не треба да останат.. дури собранието е подобро.
тие грди градби се дел од нашата историја со тој "преубав" барок е апсолутно ништо во ред е да ги преправаат градбиде на улица македонија и на плоштадот затоа што биле (барем дел) такви и театарот и се на кејот ама да не се лажеме никогаш "лименките" не биле барок нити па сме имале држава во тој период па да имаат владина зграда во тој стил едноставно тоа е реалноста комуњарска држава комуњарска градба не е ништо од што треба да се срамиме
 
?

..........

Гостин
ептен глупо ќе сменат само стакла и ајде важно направена е.. она лименките се грди градби и никако не треба да останат.. дури собранието е подобро.
Јас сум за да си направат огромен објект со апартмани, базени, џакузи, барови, да може да ги добиват сите благодети и спокој што може да ги пружат материјалните добра.....
 
М

Мартин`

Гостин
Јас сум за да си направат огромен објект со апартмани, базени, џакузи, барови, да може да ги добиват сите благодети и спокој што може да ги пружат материјалните добра.....
И јас сум за тоа воопшто да не ги прават, ама веќе кога грешиле нека ги направат асално и квалитетно. Да не им текне по 5-10 години ајде пак нова ..
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
она лименките се грди градби и никако не треба да останат.. дури собранието е подобро.
По твој вкус е веројатно нешто вакво:




Или ако веќе не е барок нема земат нека направат традиционални Македонски градби и готово.
Од каде е инспирацијата за објектот на Владата? Види еден цртеж неколку коментара погоре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom