Гласање за изгледот на новата фасада на Владата на РМ

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
јесссссс не победи битно тоа барокот :D тоа ме радува ..... нема да фалсификуваме историја :) како што ни станало пракса на пример со портата "македонија"
Koja историја фалсификуваме бе ?
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Koja историја фалсификуваме бе ?
понестрашно-влада во барок стил шо сакаме да кажеме дека сме европска држава од тој период 0.о ? дека сме постоеле како држава тогаш не ми е јасно ? тоа е прити мач тоа фалсификување(не го мешај ова со реставрирањето на фасади и градби на плоштад)
пострашното- Порта македонија - горниот лев ќош сто ликот на крали марко бич плис кого лажеме ако бил добар со народот незначи дека бил наш , србин бил и тоа е тоа ние срби не сме па така тој не заслужува да биде таму каде што е ......
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Марко бил србин :facepalm: Вукашин из Србије...Волкашин е човекот. Марко е македонец
Прашај ги бугарите зашто праеле споменици на Филип Втори? Оти бил бугар?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
понестрашно-влада во барок стил шо сакаме да кажеме дека сме европска држава од тој период 0.о ? дека сме постоеле како држава тогаш не ми е јасно ? тоа е прити мач тоа фалсификување(не го мешај ова со реставрирањето на фасади и градби на плоштад)
пострашното- Порта македонија - горниот лев ќош сто ликот на крали марко бич плис кого лажеме ако бил добар со народот незначи дека бил наш , србин бил и тоа е тоа ние срби не сме па така тој не заслужува да биде таму каде што е ......
Ја тврдам дека Крали Марко е Македонец.. ај докажи ми дека не е.. очигледно соседниве пропаганди кај тебе извршиле влијание.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Ја тврдам дека Крали Марко е Македонец.. ај докажи ми дека не е.. очигледно соседниве пропаганди кај тебе извршиле влијание.
тврди ти брат ама четирите С на грбот на неговата фамилија тврдат нешто друго прашај кого било историчар на пример жежов он е објективен да видиме што би кажал он.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
понестрашно-влада во барок стил шо сакаме да кажеме дека сме европска држава од тој период 0.о ? дека сме постоеле како држава тогаш не ми е јасно ? тоа е прити мач тоа фалсификување(не го мешај ова со реставрирањето на фасади и градби на плоштад)
пострашното- Порта македонија - горниот лев ќош сто ликот на крали марко бич плис кого лажеме ако бил добар со народот незначи дека бил наш , србин бил и тоа е тоа ние срби не сме па така тој не заслужува да биде таму каде што е ......
Немаш ниеден доказ да тврдиш дека крал Марко бил Србин. Ако веќе ти го испрале мозокот пропагандите и не си ја проучуваш сопствената историја, тогаш ти препорачувам да го посетиш манастирот св. Архангел Михаил во Варош - Прилеп, манастир изграден од таткото на Марко, Волкашин. Пред влезот на манастирот има еден столб од тоа време и на старомакедонски убаво пишува кој го изградил манастирот. Никаде не стои таму Вукашин...
--- надополнето: 18 јануари 2012 во 16:26 ---
Заборавив, да надополнам... На влезот од црквата има исто така фрески од Волкашин и Марко, убаво си пишува таму Волкашин, а не Вукашин ко што си милуваат да го прават комшииве наши...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
тврди ти брат ама четирите С на грбот на неговата фамилија тврдат нешто друго прашај кого било историчар на пример жежов он е објективен да видиме што би кажал он.
Не мора да прашуваме никого, еве вака ти ко експерт ќе ни објасниш дека крадеме историја у соработка со Реален од форумов и сличните.
Патем у иднина, поради фактот што сме краделе нешто батали се од нас, да не бидеш лопов и ти и остави не на раат.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Не мора да прашуваме никого, еве вака ти ко експерт ќе ни објасниш дека крадеме историја у соработка со Реален од форумов и сличните.
Патем у иднина, поради фактот што сме краделе нешто батали се од нас, да не бидеш лопов и ти и остави не на раат.
ете видиш како појма немаш шо збориш -.- со Реален па уште ме споредува нигде не спомнав ништо за антиката бе другар .... за Крали Марко спомнав апсурдно е да викаме дека е Македонец или па владата у барок стил јаоооо јаооо кого лажеме дека сме имале држава тој период самите себе или странците ?
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Кога тргнав да го пишувам текстов, мислев дека анкетата за нова фасада на зградата на владата е завршена. Повеќе од 5 часа гласањето беше затворено, иако фактот дека „античкото“ решение сè уште добива гласови (по 10, 20, па и повеќе одеднаш) навестуваше дека не е сè готово.
За оние што не се подетално запознаени, еве како се одвиваше гласањето за фасада на владата досега.
Најпрво, анкетата беше хостирана кај странскиот провајдер EasyPolls кој што има вградени механизми за заштита од злоупотреби при гласањето. Гласањето започна, и набрзо „античкиот“ предлог се издвои напред, следен тесно од второто „модернистичко“ решение. Во меѓувреме, на Фејсбук и Твитер интернет заедницата се организираше да гласа за второто и третото (т.н. техно) решение и набрзо „античкото“ падна на второ (а за време на викендот и на трето) место. Во тој момент на страниците на Вечер се појави статија со коментар дека резултатите се нерегуларни поради тоа што имало луѓе кои се организирале да гласаат преку социјалните мрежи?! Мојот коментар на статијата дека во тоа нема ништо нерегуларно, нормално, не го објавија, така што би сакал тука јавно да ги прашам кој дел од нивната полиса за коментари беше прекршен?
Ова беше ситуацијата во петокот, преку викендот државната администрација не работеше и првото решение речиси и да не доби гласови, така што во понеделник наутро второто и третото решение беа изедначени и водеа со околу 600 гласови разлика. Оваа предност се намалуваше полека во текот на денот, и некаде околу еден часот по полноќ резулатите беа следните:
  • Решение 1 - 26% (4954 гласови)
  • Решение 2 - 28% (5317 гласови)
  • Решение 3 - 28% (5303 гласови)
  • Решение 4 - 7% (1372 гласови)
  • Решение 5 - 8% (1578 гласови)
  • Не знам / Нема одговор - 3% (483 гласови)
Во тој момент се случи нешто чудно. Најпрво, линкот до анкетата го снема од vlada.mk, а самата анкета покажуваше порака дека е затворена. Триесетина минути подоцна, линкот се појави повторно и акетата продолжи да функционира, со истиот изглед и резултати, но овој пат хостирана на страниците на владата, каде што можат многу лесно да манипулираат со бројот на гласови и со тоа кој има право да гласа. Во текот на вторникот претпладне анкетата сè уште изгледаше дека се одвива повеќе или помалку регуларно, сè додека околу 14:30 не почнаа да се шират коментари дека гласањето е затворено. Никој не можеше да гласа, но сите можеа да ги гледаат резултатите, и за чудо, првото и петтото решение продолжуваа да добиваат гласови, и тоа не постепено, туку по многу наеднаш. Рецептот „затвори гласачко место, па полни кутии“ е добро познат, но некако е контрапродуктивен кога јавноста има увид во резулатите. Ваквата брутална нерегуларност траеше околу 5 часа, кога администраторите веројатно ја увидеа својата грешка и повторно го овозможија гласањето за широките маси.
TL;DR: Владата не може да прифати „нејзиниот“ предлог да изгуби, и се брука обидувајки се да го намести гласањето.
Авторот е веб администратор на okno.mk
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
ете видиш како појма немаш шо збориш -.- со Реален па уште ме споредува нигде не спомнав ништо за антиката бе другар .... за Крали Марко спомнав апсурдно е да викаме дека е Македонец или па владата у барок стил јаоооо јаооо кого лажеме дека сме имале држава тој период самите себе или странците ?
Не да немаш и тоа немаш саглам. Колку само ова интернетов сите експерти ги направи бе човече :tapp:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
ете видиш како појма немаш шо збориш -.- со Реален па уште ме споредува нигде не спомнав ништо за антиката бе другар .... за Крали Марко спомнав апсурдно е да викаме дека е Македонец или па владата у барок стил јаоооо јаооо кого лажеме дека сме имале држава тој период самите себе или странците ?
A што да правиме со Македонската архитектура за време на Турско ? И таа ли не се рачуна..што да правиме со староградската архитектура од крај на 19 и првите децении од 20-ти век.. И тогаш сме немале држава и чија е таа архитектура.. Што да правиме со манастирите и црквите од 12-ти век па наваму ? Кој ги градел..Србите,Турците..
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
A што да правиме со Македонската архитектура за време на Турско ? И таа ли не се рачуна..што да правиме со староградската архитектура од крај на 19 и првите децении од 20-ти век.. И тогаш сме немале држава и чија е таа архитектура.. Што да правиме со манастирите и црквите од 12-ти век па наваму ? Кој ги градел..Србите,Турците..
да ја чуваме како очите тоа ќе правиме со таа архитектура .. друже за зборам конкретно за објектот на владата не за театарот , плоштадот ул. македонија и сл. збориме за ВЛАДАТА која никогаш не биле БАРОК и ако имаме малце памет нема ни да биде ... и за ПОРТА МАКЕДОНИЈА која е АПСУРДНА и има срби по неа :) сега ме разбираш ли што не ми се свиѓа ?
--- надополнето: 18 јануари 2012 во 18:18 ---
Не да немаш и тоа немаш саглам. Колку само ова интернетов сите експерти ги направи бе човече :tapp:
добар аргумент ;)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
ете видиш како појма немаш шо збориш -.- со Реален па уште ме споредува нигде не спомнав ништо за антиката бе другар .... за Крали Марко спомнав апсурдно е да викаме дека е Македонец или па владата у барок стил јаоооо јаооо кого лажеме дека сме имале држава тој период самите себе или странците ?
Оф топик
Не треси зелени. Ти дадов линк да читниш тро пред пак да истресеш ама не си читал.

Он топик
На шо дрога биле архитектите што ги дале овие 5 предлози?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Се јавија експертите за препознавање на местење. :vozbud: Редно беше, долго ги немаше, може сега Ефтов ќе сними некоја емисија со наслов како беше наместена анкетата за реконструкција на објектот во кој е сместена Владата. Сигурно се истите експерти кои му тврдеа на Љубе дека изборите беа наместени. :D
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Оф топик
Не треси зелени. Ти дадов линк да читниш тро пред пак да истресеш ама не си читал.

Он топик
На шо дрога биле архитектите што ги дале овие 5 предлози?
е тоа не успеав да г овидам ме банираа у меѓувреме ама не ми се веруе да има некој цврсти докази
 

Kajgana Shop

На врв Bottom