Гитара (почетник)

F

FallenHypaspist

Гостин
hehehe sto zema prvo na rok fest i sega prodavas a?:D:D

Inaku ima li tuka nekoj ljubitel na harmonijata...ili se nekoi solisti ste mi vie?
 

antitalent

idiotizam i renesansa....
Член од
22 јануари 2009
Мислења
182
Поени од реакции
6
pa da gi prodavam bolje edna arna odkolku dve onaka...:D i brw ako znaete nekoj so mu treba gitaraobratete se:D
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
А некој појачало да не продава ? :helou:

Или па препорака за појачало на ново ако не. :) Нешто евтино бидејќи сум почетник а и гитарата јапонска ќе да бидне:).
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Имаш добри почетнички гитари и појачалца во смешко.....
Инаку ја барам евтина бас гитара...
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Скапи им се појачалата , 100 евра за Кинеско појачало ? :)
За тие пари ќе си земам некое Маршал на старо мислам...
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Хе ...од каде сум па ја ставил во глава дека се по 50-60...а гитарите сигурно се по едно 100 евра.....провери во цики ,артист...сигурно има некои евтини пакети...
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
А некој појачало да не продава ? :helou:
30 W, Алесис, за по дома идеално, старо година и пол, свирено еднаш месечно...
5000 со можност за ценкање :)
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
А некој појачало да не продава ? :helou:

Или па препорака за појачало на ново ако не. :) Нешто евтино бидејќи сум почетник а и гитарата јапонска ќе да бидне:).
Beringer 30w појачало година ипол свирено..ако си заинтересирана ПП или мсн....погоре пишав 5000 али ќе напраиме и за 4500 пошо итна е работава:smir:
 

DeathControlmk

Will are?
Член од
7 февруари 2009
Мислења
124
Поени од реакции
9
Ајде сега да ми кажите,пример 10 сола,да почнам да ги учам,за да ми се опушта рачинава:)Значи за почетник.:smir:
Twisted Truth - Pestilence, ima 2 sola, onaka ne mn teski, Nothing Else Matters? isto mozes, i neso AC/DC fakjaj, na Guitar Pro ako imas, ako imas problemi namali tempo, SOVET: od poleka ako ucis, sve ke naucis, so brzo ne ide :smir::pipi:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Абре заеби соло...соло е за слабите...
Али ако е толку нафуран на соло нека фане поубаво скалите нека вежба....мислам за почетен прстомет добро би му било хроматика,пентантоника..
 

DeathControlmk

Will are?
Член од
7 февруари 2009
Мислења
124
Поени од реакции
9
Абре заеби соло...соло е за слабите...
Али ако е толку нафуран на соло нека фане поубаво скалите нека вежба....мислам за почетен прстомет добро би му било хроматика,пентантоника..
Да де, али вака дека бара... има пентатоника една гадна несфатлива у Twisted Truth... Ја се намачив, на слух едвај ја научив...
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ахам...инаку во главно лени се пентантониките...но кога се најде некое долго пентантонско соло..брат да се збркаш...фрази и фрази у по 5/6 тона ццц...се звучи исто..
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.589
Абре заеби соло...соло е за слабите...
Али ако е толку нафуран на соло нека фане поубаво скалите нека вежба....мислам за почетен прстомет добро би му било хроматика,пентантоника..
Мхм...ај сеа,пошто не знам јас теорија, и појма неам ова шо значи. да ми објасниш малце. Како да ги вежбам скалите, и што е тоа хроматика,пентантоника..
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Пентатонска скала е скала од 5 (пента) ноти (тон), а хроматска скала е уствари една цела октава (на клавир тоа би му дошло секоја дирка и црна и бела од "До"до "До" да речеме.

А скалите неможам да ти кажам како да ги вежбаш...јас учев теорија некое време без инструмент...(само со слика од дирки на клавир :P) па после коа земав гитара бидејќи ги знаев нотите сам си ги формирав шемите. Језда можеш да си пробаш

http://www.all-guitar-chords.com/guitar_scales.php

многу луѓе ги учат или вака или од книга.

За вежбање на формите се знае...повторувањето е мајка на знаењето. Од горе до доле и назад со саати.
 

DeathControlmk

Will are?
Член од
7 февруари 2009
Мислења
124
Поени од реакции
9
Пентатонска скала е скала од 5 (пента) ноти (тон), а хроматска скала е уствари една цела октава (на клавир тоа би му дошло секоја дирка и црна и бела од "До"до "До" да речеме.

А скалите неможам да ти кажам како да ги вежбаш...јас учев теорија некое време без инструмент...(само со слика од дирки на клавир :P) па после коа земав гитара бидејќи ги знаев нотите сам си ги формирав шемите. Језда можеш да си пробаш

http://www.all-guitar-chords.com/guitar_scales.php

многу луѓе ги учат или вака или од книга.

За вежбање на формите се знае...повторувањето е мајка на знаењето. Од горе до доле и назад со саати.
Друже фала за линкот... Ова све има бе хехе, ја од таму ги знам Major, Pentatonic Major и Pentatonic Blues. Тоа се основните, од тие да се почне е најбоље јас мислам :) Само незнам овие што помалце знаат дали ке се снајдат, мора некој да им покаже :S
 

Kajgana Shop

На врв Bottom