Гитара (почетник)

Facka

Ми се може па се курчам..
Член од
11 март 2009
Мислења
65
Поени од реакции
1
и ја сакам гитара

кој ке ми купи? а? а? а?

Елетрична ако може

потпишана од Лени Кравитз

и не ме терајте да ја барам од него :icon_lol:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Значи вака.
Јас сум почетник на гитара , и научив да свирам 2-3 песни со помош на GuitarPro 5 , е сега ми треба предлог повеќе песни за акустична гитара.
Со различна тежина на свирење ако може , од најлесно до нешто тешко.
Фала однапред :pipi:
 

antitalent

idiotizam i renesansa....
Член од
22 јануари 2009
Мислења
182
Поени од реакции
6
Значи вака.
Јас сум почетник на гитара , и научив да свирам 2-3 песни со помош на GuitarPro 5 , е сега ми треба предлог повеќе песни за акустична гитара.
Со различна тежина на свирење ако може , од најлесно до нешто тешко.
Фала однапред :pipi:
hahah pak ke ucis :D
eee ja i blind na vremto u peto koa pocnavme da svirime zaedno samo ja produziv a on prekina:D:D
a za pesni so znam uci neso po lesno maiden metalika a u...:D
 
F

FallenHypaspist

Гостин
хехе ме потсеќа кога се мачев да ја одлепам мастер оф папетс на акустичната...хехехе
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
hahah pak ke ucis :D
eee ja i blind na vremto u peto koa pocnavme da svirime zaedno samo ja produziv a on prekina:D:D
a za pesni so znam uci neso po lesno maiden metalika a u...:D
Eбига пер , мерак ми е да си зеам гитара за у лето пошо знам дека турбофолк ќе ми пуштаат на плажа !

Инаку , сеуште чекам листа на песни за акустика :pipi:
Не ми штима да земам електрична уште од одма :)
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Слушаш Buckethead? Ако слушаш можеш да ја научиш I Love My Parents. Лесна и убава песна (хаха) а плус на некои места има троа поголемки акорди за јачање на раката плус се свири со прсти.


Можеш и оваа


и знам дека е само Бакетхед ама друго не ми текнува у моментов.

Друго нешто ако ми текне ќе ти напишам.

Btw за све има таб на ultimate-guitar.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Слушаш Buckethead? Ако слушаш можеш да ја научиш I Love My Parents. Лесна и убава песна (хаха) а плус на некои места има троа поголемки акорди за јачање на раката плус се свири со прсти.


Можеш и оваа


и знам дека е само Бакетхед ама друго не ми текнува у моментов.

Друго нешто ако ми текне ќе ти напишам.

Btw за све има таб на ultimate-guitar.
Слушам Бектхед , фала на предлог. :)
Инаку знам дека има табови на ултимејт гитар , иам дома и ГитарПро5 , ама мал е бројот на песните кој ми текнуваат дека се свират на акустична :).
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Ок де ја мислев да ти кажам кај да побараш од овие песни...зашо и не се баш нај познати.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.589
Ајде сега да ми кажите,пример 10 сола,да почнам да ги учам,за да ми се опушта рачинава:)Значи за почетник.:smir:
 

Garcia

amater
Член од
29 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
14
eve ja so ti predlozuvam i ja na pocetok taka se napaliv po elektricna gitara i bev spremen da kupam ama ete si zemav edna kineska 2500 od smesko pobarav na net mislam dosta barav edno 6 saati i ja najdov stranava about.com ima nekade nakaj 14 casa ama vo niv ima za se eve ja edna godina sviram aukustika i so ne sum gi zavrsil me mrzi:Da do petiot mesec koristev guitar pro ama otkako procitav deka ne se razviva sluhot so guitar pro i samo ke stanam sakat muzicar go deletnav i pocnav sam i taka sekoj den od togas si drndam i pogreska ke otsviram del od pesna i ke pocnam taa pesna da probuvam da ja tabuvam po sluh moze si gi iskinav prstite poradi toa so e aukusticna i zicite se mn daleku od vratot ama mislam deka ke mi se isplati i duri uste ne sum siguren dali da zeam elektricna poradi dve pricini.Prva:se plasam da ne sum naucis se na aukustika,vtora:se plasam da ne mi pomine zelbata i za dzabe da frlam.Taka se odvivase procesot za mene gi ucev i notite ama na petolinie ne sum ni probal da vidam zs mislam deka e mn zamaranje poso 21 vek sme ne e ova renesansa ili nz so:D se nadevam deka pomognav.i fala so odvoivte vreme da go procitate ova:D(poso e golemo:D)
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
За сите почетници топ понуда...Fender Squier за 9000 ден и појачало Beringer 30 w за 5000..кој е заинетерсиран нека пише ПП или нека ме адне на мсн ќе добие и слики:D..(однапред извинување до модераторите ако постов е "нелегален" нек биде секундарно избришан)
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Добра понуда. Јас сквееров го свирам скоро 1 година и немам ич проблеми. Си го средив си му сменив магнет и пичам. Нити проблеми со штимање, нити проблеми со кривење на врат итн итн... Закон за млечни производи! :vozbud:
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Добра понуда. Јас сквееров го свирам скоро 1 година и немам ич проблеми. Си го средив си му сменив магнет и пичам. Нити проблеми со штимање, нити проблеми со кривење на врат итн итн... Закон за млечни производи! :vozbud:
Скваерот е уствари Стратокастер напраен у Индонезија или Кина затоа нов е посрани 200 евра...Никаков проблем до сеа прав врат добри штимки ја го свирам со процесор RP200 Digitech коска е...ја го продавам затоа што сакам да купам нешто поскапо....

Инаку го свирам околку 2 години.
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
eve ja so ti predlozuvam i ja na pocetok taka se napaliv po elektricna gitara i bev spremen da kupam ama ete si zemav edna kineska 2500 od smesko pobarav na net mislam dosta barav edno 6 saati i ja najdov stranava about.com ima nekade nakaj 14 casa ama vo niv ima za se eve ja edna godina sviram aukustika i so ne sum gi zavrsil me mrzi:Da do petiot mesec koristev guitar pro ama otkako procitav deka ne se razviva sluhot so guitar pro i samo ke stanam sakat muzicar go deletnav i pocnav sam i taka sekoj den od togas si drndam i pogreska ke otsviram del od pesna i ke pocnam taa pesna da probuvam da ja tabuvam po sluh moze si gi iskinav prstite poradi toa so e aukusticna i zicite se mn daleku od vratot ama mislam deka ke mi se isplati i duri uste ne sum siguren dali da zeam elektricna poradi dve pricini.Prva:se plasam da ne sum naucis se na aukustika,vtora:se plasam da ne mi pomine zelbata i za dzabe da frlam.Taka se odvivase procesot za mene gi ucev i notite ama na petolinie ne sum ni probal da vidam zs mislam deka e mn zamaranje poso 21 vek sme ne e ova renesansa ili nz so:D se nadevam deka pomognav.i fala so odvoivte vreme da go procitate ova:D(poso e golemo:D)
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Бистар младич нема што.
 

antitalent

idiotizam i renesansa....
Член од
22 јануари 2009
Мислења
182
Поени од реакции
6
barav neznaev kaj da pisam pa aj gleam ova najslicno pa resiv tuka da pisam ako ne e tuka kazete ke pisam na drugo mesto

ZNACI prodavam jackson js30 dinky star godina i neso so se futrola i yamaha er112 isto so futrola 3 dena stara:D ako ima nekoj zainteresiran pisete privatna ke se dogovorime:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom