Гинеколошки прегледи

Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Е девојки само едно прашање :) Дали и девиците „невините“ одаат на преглед или тоа е само за ДоДиЧкИтЕ ? ( баш ме интересира тоа) :D извинете така што сум директен
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Е девојки само едно прашање :) Дали и девиците „невините“ одаат на преглед или тоа е само за ДоДиЧкИтЕ ? ( баш ме интересира тоа) :D извинете така што сум директен
На преглед можат да одат и едните и другите. Разликата е начинот на кој се изведува прегледот кој не би требало подлабоко да те интересира.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Odam na ginekolog ali moze ne tolku cesto kolku sto treba.Imav problemi so cista i morav da odam vo sk na pregled i najmnogu sum se zasramila do sega koga mi dojde maski ginekolog svarno se zdrviv zasto predhodno imam odeno samo kaj zenski i koga mi rece da se soblecam ja gledav majka mi i edno 15 min se ubeduvavme deka ne e stram da se soblecam se dodeka na kraj ne dojde zensko a maskiot ginekolog ispadna :)
 
Член од
29 јули 2006
Мислења
61
Поени од реакции
0
imalo nekoi vaginalni pumpicki... dali nekoj ima koristeno takvo nesto????
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
одам на гинеколог од кога станав сексуално активна. покрај целиот страм првиот пат и бедовите што ме јадеа, испадна дека сум отишла кај гинекологот на мајка ми, кој после прегледот ми искоментира: мајка ти не ми кажа дека ќе дојдеш на преглед. инаку целиот преглед не е ништо страшно а потребно е посебно кај сексуално активните. е сега јас може треба да идам почесто но сепак обврските и времето не го дозволуваат тоа.
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Првиот пат кога бев на гинеколог имав скоро 16 и уште не бев сексуално активна,отидов по иницијатива на мајка ми.Леле колку и бев лута што ме натера да отидам,многу ми беше страв,цела ноќ не заспав и коа отидов ништо страшно.Ми беше срам и многу непријатно,онаа докторката што беше само што влегов почна да ме кара зашто сум носела тесни фармерки,не било убаво за женско и ме стресе уште толку...ама прегледот не беше воопшто страшен.После вориот пат коа отидов веќе бев сексуално активна и отидов кај друг гинеколог,овој пат машко и пак ми беше страв и непријатно зашто знаев дека ќе биде различно ама се помина ок.Сега одам редовно на 6 месеци,кај истиот гинеколог,не ми е срам бидејки е машко, зашто онаа жеската предходно многу ме уплаши:)И сеуште при секој преглед чувствувам непријатност
 

5ko

Член од
20 октомври 2007
Мислења
122
Поени од реакции
3
Дали може некој да ми помогне ми требааат информации за ЦИН 2, како: што е, како се третира, претходни искуства, линкови каде може да се прочита нешто (само од наше говорно подрачје)
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Vaka sea, se obidov da najdam linkovi na makedonski jazik ama za zal ne mi uspea, ama eve ke ti objasnam vo kratki crti.

CIN II (cervikalna intraepitelna neoplazija), e stepen na sredna do potezka Displazija na zerviksot, odnosno promena na kletkite na epitelot, i ovoj stepen e veke ireverzibilen vo odnos na CIN I(koj e reverzibilen).Pritoa najcesta pricina e dolgotrajna infekcija so HPV(human papiloma virus) i toa so subtipovite high risk 16,18,31,33, iako moze da se raboti i za disbalans na vaginalnata flora,naod koj istotaka znae da dade rezultat CIN II.
Vo ovoj slucaj se preporacuva prvo terapija za da se dojde do sreduvanje na vaginalnata flora, i potoa kontrola vo period od 3meseci. Dokolku pri kontrolata dade povtorno pozitiven CIN II, vo toj slucaj se pravi Kolposkopija(pregled na cerviksot so pomosh na eden vid mikroskop,odnosno kolposkop koj ima zgolemuvanje do 30pati) i zimanje na briz(vo ovoj slucaj endocervikalen znaci podlabok i od grloto na matkata) i vo odredeni slucai moze da se zeme i proba od tkivoto odnosno biopsija, a istotaka pri HPV infekcija, treba da se napravi tipiziranje na virusot za da se vidi za koj subtipovi se raboti.
Pri terapijata na CIN II ima mnogu razlicni metodi, i zavisi koja ke se primeni vo zavisnost od vozrasta na pacientkata, dali seuste ima zelba za deca, od naodot,kolku tkivo e zaboleno dali e samo povrsno ili i podlaboko.
Metodata se narekuva Konizacija.Kaj mladi pacientki se preporacuva laserska terapija, kadesto doaga do kiretiranje na povrsinskiot sloj na zervikalniot epitel.
Druga metoda sto sto vo posledno vreme poretko se koristi e hirursko otstranuvanje na zaboleniot areal.
Za da ne te fati panika, eve uste nekolku podatoci, 80-90% od lugeto vo tekot od zivotot barem ednash imaat infekcija so HPV, a 50% od zenite barem ednash vo zivotot imaat CIN I naod.
Zatoa e neverovatno bitna regularna ginekoloska kontrola i PAPs test minimum ednash godisno.
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Дали може некој да ми помогне ми требааат информации за ЦИН 2, како: што е, како се третира, претходни искуства, линкови каде може да се прочита нешто (само од наше говорно подрачје)

ЦИН е дисплазија на клетките на грлото на матката.ИМа 3 степени и во зависност од тоа е и понатамошниот третман.Од лично искуство ми беше дијагностициран ЦИН 2 во октомври минатата година, и покрај редовните гинеколошки прегледи.Зависно од самиот организам некоја жена го има во истиот стадиум подолго време а некаде се развива.Мегутоа една од причините за брзо развивање е стресот и намалениот имунитет па затоа се препорачува при лекувањето големо внимание да се обрне и на зголемување на имунитетот со витамински терапии.Значи од лично искуство, првото сознание е страшно дека имаш ваква инфекција предизвикана од хпв вирусот мегутоа олеснителна околност е тоа што се лекува до ЦИН 2 без последици и тоа денес со современа ласерска метода.Јас се лекував со ласер и тоа само еден третман и после тоа одев на редовни контроли секој месец за да се надгледува како оди заздравувањето на конизираното ткиво.Кај мене ЦИН-от беше успешно исчистен и после 3 месеци тикивото беше целосно заздравено,а јас пресрекна се разбира.Мегутоа земав огромно количество на овошје секој дена за да си го зајакнам и имнунитетот наместо вештачи витамини.
Сега морам да напоменам дека најчесто нема никакви знаци дека постои инфекцијата па најдобро е да се прават редовни контроли за ако има нешто да се интервенира навреме.Мегутоа морам да ви кажам дека јас имав болки во стомакот и околу јајниците неколку месеци пред да одам на лекар и мислев дека се од настинка или преладеност.Ама испадна дека и оваа инфекција предизвикува болки.Сега за срека од октомври кога и ја започнав терапијата болките исчезнаа.

П:С Ако некој има потреба од други подетални информации нека ми пише слободно на пп за да му помогнам на било кој начин.Од искуство се разбира.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
96
Поени од реакции
12
И другарка моја имаше проблем со хпв-то и докторот и даде некој вагиналети со равенсара масло. Не знам за што точно станува збор, но на интернет таа пронашла некој форум каде што исто така некоја цура од белград, рекла дека после користење на вагиналетите хпв-то исчезнало!
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Odam na ginekolog ali moze ne tolku cesto kolku sto treba.Imav problemi so cista i morav da odam vo sk na pregled i najmnogu sum se zasramila do sega koga mi dojde maski ginekolog svarno se zdrviv zasto predhodno imam odeno samo kaj zenski i koga mi rece da se soblecam ja gledav majka mi i edno 15 min se ubeduvavme deka ne e stram da se soblecam se dodeka na kraj ne dojde zensko a maskiot ginekolog ispadna :)
Првиот пат кога бев на гинеколог имав скоро 16 и уште не бев сексуално активна,отидов по иницијатива на мајка ми.Леле колку и бев лута што ме натера да отидам,многу ми беше страв,цела ноќ не заспав и коа отидов ништо страшно.Ми беше срам и многу непријатно,онаа докторката што беше само што влегов почна да ме кара зашто сум носела тесни фармерки,не било убаво за женско и ме стресе уште толку...ама прегледот не беше воопшто страшен.После вориот пат коа отидов веќе бев сексуално активна и отидов кај друг гинеколог,овој пат машко и пак ми беше страв и непријатно зашто знаев дека ќе биде различно ама се помина ок.Сега одам редовно на 6 месеци,кај истиот гинеколог,не ми е срам бидејки е машко, зашто онаа жеската предходно многу ме уплаши:)И сеуште при секој преглед чувствувам непријатност
Нема врска машко-женско, одете кај постручниот!
Иако не треба да ви е срам од маж гинеколог, гинеколозите се најдискретниоте доктори. И, во Македонија, подобри гинеколози се мажите, а не жените.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Da odam obavezno na ginekolog, ako ne dvapati ednas godisno obavezno, sto znaci : Pap test, Mikrobioloski epruvetki, Clamidia, HPV, i vaginalna sonda obavezno zaso ako ti najdat neso od ovie dvete poslednive so gi navedov ja naredi rabotata Clamidia e sterilitet a HPV cancer na grlo na matka poarno zdravje....Taka da odam vo GAK(ginekoakuserska klinika) i tamu blagodarenie na prof.dr. Vesna Antovska zasega nemam pa duri ni infekija zakaceno...ako nekoj imal loso iskustvo so ginekolozi eve vi vistinski ginekolog koj stvarno vi velam kje ve ostavi bez zborovi bez razlika sto se raboti za zena...
I uste nesto ako nekoj moze da izvadi neso da nadpolni za HPV i za novo dojdenata vakcina za virusof ke go zamolam da podobjasni ke im sluzi za site zencinja i devojcinja posetiteli na forumov i gorenavedenava tema.....
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
ginekoloski pregledi

Dali nekoj moze da mi kaze dali ako postoi zapusuvanje jajcevodite bi se primetilo so vaginalno eho? I dali posle godina ipol obiduvanje da se zabremeni ne se uspee dali bi trebalo da se odi da se napravat ispituvanja i koi bi bile tie? Blagodaram odnapred!:bip:
 
Член од
2 ноември 2005
Мислења
42
Поени од реакции
0
Одам редовно на гинеколог, еднаш годишно пап тест, ехо на дојки исто така.
Кој го интересира, во Систина е 3.000 денари преглед, вагинално ехо и пап тест.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Dali nekoj moze da mi kaze dali ako postoi zapusuvanje jajcevodite bi se primetilo so vaginalno eho? I dali posle godina ipol obiduvanje da se zabremeni ne se uspee dali bi trebalo da se odi da se napravat ispituvanja i koi bi bile tie? Blagodaram odnapred!:bip:

Ако имаш запушени јајце води, тогаш мора да се интервенира обавезно, се оди во државна таму со опивка се спроведува процес со кој се прочистуваат јајцеводите и потоа ќе се спроведе испитување по кое ќе ти кажат кој е проблемот и дали има таков за тоа што неможеш да забремениш , во секој случај прво на гинеколог и ехо , па тие најсигурно ќе те упатат за понатака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom