Гинеколошки прегледи

Член од
2 март 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
Абе да не си женско, дај пари за фризер,за депилација,за козметичар, за улошки, за гинеколог...за што се не.
А ко ќе видиш машките се главните преносители на сите бактерии,него не му прави никаков проблем ОН е само преносител а ти кљукај се со разно разни апчиња.
Гледам дека свеста кај денешните девојки е по развиена за разлика од порано и сите одат на прегледи, па затоа апелирам до машкиот дел има УРОЛОЗИ посетете ги, не е ништо страшно, не бидете преносители, или ако девојката се лечи задолжително е и дечкото во спротивно џабе се лечи тој пак ќе и пренесе...
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Мило ми е што немам лошо искуство со гинеколошките прегледи.Инаку одам во Идадија кај жена гинеколог и супер е само малку непријатно и срамежливо.Правев и пап тест исто така кој е задолжителен за девојки кои имаат редовно интимни односи но и за оние кои немаат но се на прилична возраст.А се вчудоневидев колку сме се уште прост и неедуциран народ затоа што огромен број од девојките никогаш не биле на гинеколог и мислат дека се оди само ако имаш некаква потреба.Епа тогаш се во голема заблуда затоа што прегледот и тестот се превентива акослучајно има некоја закачено некоја инфекција или има некои цитолошки промени на репродуктивниот систем.А оние кои напишале дека се потекнува од машките а тие не одат на прегледи е неточно затоа што тие најчесто се само преносители но обично инфекциите се создаваат кај жените поради топлината и влагата.И сите што не биле обавезно да одат на преглед затоа што се што рано се открива може да се лекува а има инфекции кои оставаат трајни последици во поглед на потомството.
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
Najvazno nesto za zena e toa.
Redovno gi pravam na sekoi 6 meseci, eho i pap test.
Ne se sramete, pravete go pregledot redovno, ne samo poradi infekciija tuku i kako prevencija od maligni zaboluvanja.Istite tie infekcii pravat i patoloski promeni na cerviksot najcesto.
Za zal denes megju mladite devojki ima mnogu vaginalni infekcii, a so samoto neredovno posetuvanje ginekolog se zgolemuva rizikot od zaboluvanja.
 

AGI

Член од
2 март 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
podobro da se odi na vreme otkolku da bide kasno
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
lunaSun напиша:
Ludje daj kazete sto e najefikasno za kandida, hronicno imam problemi so nea
Ние тука секако дека не можеме да ти кажеме што е најефикасно, за тоа треба да одиш на гинеколошки преглед.

Ако те интересира, еве има тука една тема која можеш да ја прочиташ. Поучна, се разбира.
 
Член од
14 март 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Fala Ljupco!
I na Fortune sekako, medjutoa mojot problem ne spadja vo posochenata kategorija, candidata e gabichka, ne bakterija ili virus, t.e. seksualno prenosliva bolest.
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
jas denes bev prv pat na ginekolog vo privatna ordinacija.bev iznenadena od toa kako se odnesuvaa sprema mene i sestrata i doktorkata ,bea nenormalno fini i prijatni taka da tremata iscezna uste na samiot pocetok.samiot pregled normalno ne e prijaten ali ne e ni bolen.me pregledaa so eden aparat narecen SONDA ili taka nekako i za 2 dve minuti se bese gotovo.me ostavia namira da se oblecam i toa bese se.nemojte da se sramite ni plasite koga stanuva zbor za vaseto zdravje.najvazno e sepak da mu veruvate na ginekologot pa zatoa i ne e loso prethodno da se rasprasate koj so kogo ,kakvi iskustva imal
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
lunaSun напиша:
Fala Ljupco!
I na Fortune sekako, medjutoa mojot problem ne spadja vo posochenata kategorija, candidata e gabichka, ne bakterija ili virus, t.e. seksualno prenosliva bolest.
Јас сфаќам што сакаш да кажеш, меѓутоа темата ти ја посочив бидејќи таму има и за тоа што праша.
Најверојатно не си ја разгледала цела тема, па еве ти го постот.
Таму пишува за таблетите кои се користат вагинално. Сепак, на своја рака јас не би земала, прво би се консултирала со гинеколог.
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...idite na ginekolog redovno...eden primerok poveke i nema da osetite nekoja bitna razlika,ama ke ve napravi pomirni...posetete go svojot ginekolog na sekoja godina za tie do 25 godini,ili na sekoi 6 meseci za tie nad 25 godini...toa u vrska so temava imam da kazam.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
140
Поени од реакции
1
odam 2 godisno iako nemam problemi i imam22 godini a papa test ednas godisno
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
pobogu kakvo prasanje e ova? Kaj devici ginekologot nesmee da pravi transvaginalno eho tuku samo transabdobinalno eho, a toa deka po tvoe baranje ke ti go skine himenot ednostavno NESMEE bidejki postojagt pdredeni zakoni vo medicinata za toa,a realna medicinska pricina za toa da ima e skoro raritet.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom