Гинеколошки прегледи

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Fortune, 21 март 2006.

 1. MaRyJaNe-poison

  MaRyJaNe-poison Beauty in Black

  Член од:
  11 септември 2007
  Мислења:
  2.722
  Допаѓања:
  160
  Одамна имам размислувано да отидам на преглед! Никогаш до сега не сум била! Може некоја да ме информира колку е еден обичен преглед? А и незгодно ми е некако да појдам:kesa:
   
 2. _ZlObNiCa

  _ZlObNiCa

  Член од:
  26 април 2005
  Мислења:
  1.790
  Допаѓања:
  40
  Zavisi od mnogu raboti kakov pregled ke sledi, dali veke si imala odnosi ili ne.Dokolku da, standard vo ginekoloskite pregledi e proverka na jajnicite,zemanje na briz za vaginalna flora i PAPs a potoa vaginalno eho za da se proveri dali jajnicite se vo red,uterusot itn.Istotaka za toa kolku koshta eden pregled zavisi kade ke otides, ja odam vo sistina,prednost e deka ne se ceka,ja imaat najnovata aparatura a i lekarite se epten profesionalni, a rezultatite gi dobivash posle 2 dena (okolu 1500den cini se na se,ama prasaj vo sekoj slucaj), sto ako otidesh na drzaven ke cekash 3-4nedeli bidejki gi prakaat na mikrobiologija vo drzavna.
   
 3. MaRyJaNe-poison

  MaRyJaNe-poison Beauty in Black

  Член од:
  11 септември 2007
  Мислења:
  2.722
  Допаѓања:
  160
  а доколку не? тогаш каков преглед се врши?
   
 4. _ZlObNiCa

  _ZlObNiCa

  Член од:
  26 април 2005
  Мислења:
  1.790
  Допаѓања:
  40
  Pa togash se pravi samo transabodominalno eho znaci preku mesheto i se proveruvaat jajnicite, a pri vaginalniot pregled se gledaat nadovoresnite genitalii i briz se zema samo ako epten e potrebno i postojat simptomi i se pravi povrshno,a samiot pregled e bez nikakvi instrumenti za da nema rizik da se povredi himenot.
   
 5. MaRyJaNe-poison

  MaRyJaNe-poison Beauty in Black

  Член од:
  11 септември 2007
  Мислења:
  2.722
  Допаѓања:
  160
  Фала злобнице.....:smir:
   
 6. vesna_12

  vesna_12

  Член од:
  13 февруари 2008
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  zdravo na site,ne znam kolku ste priutni sega,no jas redovno si odam na ginekolog,seko mesec skoro, i sega ne da ve obeshrabruvam ama navistina e neprijatno cuvstvoto da sednes za pregled ,posebno pap test,ama sekoja zena,sto e seksualno aktivna mora da pravi pap test na SEKOI 6 MESECI,ne samo preventivno protiv rak na matka,tuku i za razni bakterii,gabi i ... milioni drugi mikroorganizmi koi ne se prenesuvaat samo preku partnerot tuku i samiot ogranizam moze da gi strvori koga e oslabnat imunitetot,posle nekoja terapija so antibiotici,tie ja unistuvaat mikroflorata na crevata i ottamu se sozdavaat tie gabi i bakterii.Nekoj vid preventiva protiv niv se C vkitamini od 1000 mg bidejki tie ne mozat da opstanat vo kisela sredina.
   
 7. _ZlObNiCa

  _ZlObNiCa

  Член од:
  26 април 2005
  Мислења:
  1.790
  Допаѓања:
  40
  Hmmmm, e ova mi e epten novo, deka od sto se unistuva miroflorata na Crevata doaga do vaginalni problemi, kako e toa anatomski voopsto vozmozno?
  Antibioticite deluvaat direktno na mikroflorata na cerviksot i uterusot, i toa gi unistuvaat mlecnite bakterii tamu i doaga do disbalans na vaginalnata flora i vaginalnata pH vrednost, a toa so crevata e sosema druga prikaznai nema apsolutno nikakva vrska so vaginalni problemi.
   
 8. Flava

  Flava

  Член од:
  8 август 2007
  Мислења:
  1.541
  Допаѓања:
  48
  Можно е. Баш преку цревата.

  Еве да кажам за кандида во вагината како се ствара. Антибиотиците ги уништуваат `добрите` микроорганизми во цревата и останува преголема количина на кандида (она живее таму нели). После тоа кандидата се размножува, навлегува во ѕидот на цревата и преку крвотокот се разнесува до ткивата на органите и мускулите, пр. вагината.
   
 9. _ZlObNiCa

  _ZlObNiCa

  Член од:
  26 април 2005
  Мислења:
  1.790
  Допаѓања:
  40
  Aham. toa sto ti go kazuvas e generalna infekcija so candida,t.e candidioza koja se javuva kaj imunsuprimirani pacienti, posle hemoterapija, kaj bolni so HIV/AIDS itn ama togash celoto telo e zarazeno so candida, a vaginalna infekcija so candida se javuva samo vaginalno.Inaku candidata ne e del od fizioloskata flora na crevata pa koga se javuva pravi problemi,i ako ne se primeti doaga do generalna infekcija co candida, sto e retkost i kaj zdravi luge ne se slucuva.Vaginala candidioza se javuva kaj zdravi luge preku seksualen kontakt,od prljavstina (bazen,wc i sl) ili ako podolgo vreme se zemalo antibiotik,so toa sto togash canidata se javuva najcesto samo vaginalno i direktno na cerviksot a go nema patot na raspotranuvanje sto ti go kaza, preku creva,krv i slicno bidejki toa e veke sosema druga i seriozna infekcija:)
   
 10. Flava

  Flava

  Член од:
  8 август 2007
  Мислења:
  1.541
  Допаѓања:
  48
  Прво, ти рече дека не е можно анатомски демек, инфекција на вагина да се добие преку црева. Ете, може.

  Кандидата е една од половите болести што ЕПТЕН ретко се пренесува со сексуален контакт, скоро никогаш. Ако викаш дека вагинална кандида се добива само вагинално, како тогаш постојат девици со кандида? И како тоа се јавува кандида (вагинална) од антибиотици ако не така како што ти кажав? Јас верувај дека добро знам што зборам. Патот е тој. Иди у која сакаш ординација и ќе ти потврдат.

  И уште нешто што кажа, а е неточно - дека не живее во цревата. Природно живеалиште на кандидата се цревата. Затоа има некоја теорија дека не треба да се јаде храна богата со јаглехидрати ако се има кандида, пошо кандидата се храни со шеќери, али тоа е веќе нешто друго.
   
 11. draganask

  draganask те сакам СОНЦЕ

  Член од:
  4 декември 2007
  Мислења:
  401
  Допаѓања:
  24
  Луѓе, ајде дајте совет за некоја добра гинеколошка ординација за да си спастрам картон на едно место и да одам кај истиот доктор. Пожелно е да е жена.. некако ми е незгодно пред машки доктор.. :smir:
   
 12. _ZlObNiCa

  _ZlObNiCa

  Член од:
  26 април 2005
  Мислења:
  1.790
  Допаѓања:
  40
  Prvo candidata se prenesuva preku seksualen kontakt ama poretko:druga rabota candidata ne spaga vo fizioloshkata abdominalna flora(fizioloski bakterii vo crevata se slednive:mlecni bakterii-Lactobacillus Acidophilus, Streptococcus,
  Propionibacterium, Leuconostoc, Bifidus-Bacterium
  (Bifidus) i Pediococcus, ponataka Eubacterium, Clostridium, Fusobacterium, Ruminococcus, Roseburia),znaci candidata ja ima vo neverovatno mal broj ama ne e del od fizioloskata flora.
  E sega sto se odnesuva do vaginalnata candidoza eve ti poveli citaj:


  What is genital candidiasis/VVC?

  Candidiasis, also known as a "yeast infection" or VVC, is a common fungal infection that occurs when there is overgrowth of the fungus called Candida. Candida is always present in the body in small amounts. However, when an imbalance occurs, such as when the normal acidity of the vagina changes or when hormonal balance changes, Candida can multiply. When that happens, symptoms of candidiasis appear.

  What are the symptoms of genital candidiasis/VVC?

  Women with VVC usually experience genital itching or burning, with or without a "cottage cheese-like" vaginal discharge. Males with genital candidiasis may experience an itchy rash on the penis.

  How common is genital candidiasis/VVC, and who can get it?

  Nearly 75% of all adult women have had at least one genital "yeast infection" in their lifetime. On rare occasions, men may also experience genital candidiasis. VVC occurs more frequently and more severely in people with weakened immune systems. There are some other conditions that may put a woman at risk for genital candidiasis:

  -Pregnancy

  -Diabetes mellitus (Diabetes mellitus is often considered a predisposing factor for recurrent vulvovaginal candidiasis. Hyperglycemia enhances the ability of C. albicans to bind to vaginal epithelial cells.However, unless other symptoms are suggestive of diabetes, patients with recurrent vulvovaginal candidiasis are rarely found to be diabetic)

  -Use of broad-spectrum antibiotics(Antibiotics are often implicated as a cause of recurrent vulvovaginal candidiasis. Frequent antibiotic use decreases protective vaginal flora and allows colonization by Candida species.The risk of a yeast infection increases with the duration of antibiotic use, but no specific antibiotic has been shown to be more likely to cause yeast infections)

  -Women who are prone to recurrent vulvovaginal candidiasis may have deficient cell-mediated immunity. Similarly, persons with acquired immunodeficiency syndrome are susceptible to systemic candidal infection


  The role of sexual transmission is controversial. One study found identical Candida strains in the sexual partners of 48 percent of women with recurrent infections.7 A randomized, controlled trial evaluated the effect that treating male sexual partners with oral ketoconazole had on the recurrence rates for vulvovaginal candidiasis.The recurrence rates in the treated and untreated partner groups were found to be similar at six months and one year. Topical antifungal therapy has been ineffective in male sexual partners, probably because of the presence of reservoirs not reached by this treatment. In summary, no clinical trial has found that the treatment of male sexual partners prevents recurrences of vulvovaginal candidiasis in women.

  I sega mojot omilen del:
  Some investigators have advocated the elimination of Candida from the gastrointestinal tract. The rationale is that reinfection from an intestinal reservoir contributes to vaginal recurrences. However, studies have not found an association between recurrent vulvovaginal candidiasis and the presence of intestinal Candida.

  I ondak to:)
   
 13. peperutka*

  peperutka*

  Член од:
  4 декември 2007
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  1
  Пред 5 месеци бев на гинеколошки преглед (за прв пат) и не беше ништо страшно. Малку беше непријатно ама тоа мора секоја девојка да го прави. Препорачувам сите девојки да одат на гинеколошки прегледи бидејќи тоа е за наше добро.
   
 14. mari4eto

  mari4eto

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  1.399
  Допаѓања:
  38
  Па досеа не сум била.. а повеке пати имам мислено дали да одам.. сепак уште не сум се решила.. некако незгодно ми е..
   
 15. a999

  a999

  Член од:
  12 февруари 2008
  Мислења:
  338
  Допаѓања:
  16
  не сум била до сега но би сакала да одам сепак се работи за здравјето
   

Сподели преку: