Германски јазик

Член од
28 јули 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Германски (Hochdeutsch) јас би го ставил пред Англиски јазик. Дефинитивно Германскиот јазик е еден од нај- комлетните, комплексните и деталните јазици. То не значит дека е толку тежок, напротив тој е јазик шо можит брзо да се научит , но потоа ја бара надоградбата, која зависи од вас, колку вие ќе направите за да го зголемите вашиот фонд на зборови.
Конкретно после матурата ланската година, заминав да студирам во Германија. Претходно го мразев Германскиот и немав надеж дека некогаш би можел да го изучам. Но за 7 месеци , колку што сум таму, одејќи на курс, ја совладав граматиката и имам солиден вокабулар.
Воедно Германскиот ме отвори интелектуално, т.е би можел во пишувана форма да напишам нешто на германски , кое на Македонски не би го можел. Самиот г.јазик му дава на човек инспирација.
Значи не би згрешиле ако научите Германски (особено höflichkeitsform).

П.С. ево и еден линк со корисни работи околу германскиот
http://deutsch.lingo4u.de/
 
Член од
20 јули 2009
Мислења
865
Поени од реакции
600
jas u4am u skolo germanski a odam i na kurs 3 godini i najmnogu znam od celo moe skolo..a inaku mi e mnogu interesen jazik i ne ucam od knigi samo so slusam na cas i na kurs i pak znam poveke nego ovie drugive so sedat po celi vikendi nad kniga..Ednostavno mi ide germanskiot i mnogu go saam duri polesen e od angliskiot (barem za mene,bidejki trup sum angliski).i taka ne e neso tezok ali ne ja svakam gramatikata bas naj naj kolku so treba
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Германски учам 7 години, 5 интензивно, во последниве две чувствувам како недостатокот на комуникација прави да ми опадне нивото на знаење, така што морам повторно да се активирам и константно да го вежбам јазикот.

Проблемот кај нас е што ретки се оние кои го сфаќаат предметот германски јазик во училиштата сериозно. Се изучува седум години, и по седум години ретко може да се најде некој кој знае да направи една реченица на германски. Дури и оние кои знаат неможат да се истакнат. Таков е и мојот пример. Пред три години ми го одбија барањето за влез во единствената германска паралелка во Македонија во ЈБТ со образложение "не бараме такви како тебе што знаат германски, туку во оваа паралелка доаѓаат оние кои сакаат да учат германски". При аплицирањето имаше кандидати кои влегоа а не знаеа да се претстават на интервјуто, не па нешто друго. Јас во школо по германски имам 4ка. На цел клас им ги решавам тестовите, но имам професорка која лечи фрустрации врз оние што знаат, па на четири петки за полугодие ми остави четворка.
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
232
Поени од реакции
41
германизми во македонскиот јазик

Здраво дечки,

за турцизмите се зборува на сите форуми. И има многу примери. Но, да ве видам сега. Дали вие употребувате германизми кои влегле преку српскохрватскиот јазик и директно преку германскиот во текот на фашизмот? Дали сте свесни дека употребувате и кои германизми ги употребувате.
На пример: шлепер, сајла, шмиргла, ауспух, кумплуг... итн.?
ги употребувате. Или јас имам чуено: Имаш ли п.... на лагер?
Па почнете...

од Сикидики
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Германизми највеќе се употребуваат кај алатките и во градежништво.

Шмишајбна,радапцигер,моторцангли,роцангли,цвицангли,иберцук,штрафцигер,штраф,мутер...ги има пуно

Цинцилатор,катаклингер,федерфуфна...хахаха се зезам ;)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Скоро сите делови за автомобили се германизми.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Киндер јајце - јас само овој германизам го знам.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Ili kaj nas vo maalo koga ke kazat ajde davam ti fora(prednost) a toa e od germanskio zbor vor(pred)
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
232
Поени од реакции
41
Германизми највеќе се употребуваат кај алатките и во градежништво.

Шмишајбна,радапцигер,моторцангли,роцангли,цвицангли,иберцук,штрафцигер,штраф,мутер...ги има пуно

Цинцилатор,катаклингер,федерфуфна...хахаха се зезам ;)
мене ми текна повторно еден.
си цуга од сокот. дихта, динста, фраер,
кажете други некои јаки.
 
Член од
17 август 2010
Мислења
5
Поени од реакции
3
...Ako ne se lazam,arhaizmot - libe ( vo smisol na ljubov, sakan) e vsushnost germanizam ...zborot lufta isto taka....
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Па неможе да се измисли за секој дел од колата македонски збор едноставно се прифаќа странскиот.
Киндер јајце - јас само овој германизам го знам.
само киндер е германизам од kinda (така мислам се пишува) -деца
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Па неможе да се измисли за секој дел од колата македонски збор едноставно се прифаќа странскиот.


само киндер е германизам од kinda (така мислам се пишува) -деца
Е не, и јајце е германизам :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom