Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
25 мај 2021
Мислења
36
Поени од реакции
47
Гледам, овде стана забавно повторно. Читајќи каде одат работите во последно време, си презентирам една смешна ситуација. Се среќаваат Бугарин и Македонец. И наместо да седнат да разговараат, да испијат по една ракија, тие почнуваат да викаат и да мафтаат со рацете.Бугаринот вика : Јас сум Бугарин, а ти си одроден Бугарин ! Разбра ли копук еден ?
Македонецот вика : Пуши ми го татару ! Јас сум македонец, а ти си отроден македонец ! И да ги слуша чужденец, кои разбира езика или езиците /както ви се допага/, тој ке си рече : Па тоа е сосема јасно ! Тие се идиоти и двајцата ! И ќе биде во право човекот. Можеби е најдобро да се прекрстиме во Источнобалкански Идиоти и Западнобалкански Идиоти / ИИ, ЗИ/ и да се реши проблемот. Вистината е дека ние Бугарите ве сметаме за блиски луѓе, дури и ако тоа е навредливо за некои од вас. А ако има и други чувства кај некои Бугари тие се болка или можеби гнев од неа, но не и омраза !
Живи и здрави !
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Па Васко жабата е традиционна македонска песна ве .... :lolzz:

Прегледај го приврзокот 341687
Toa некој Бугар напишал... Многу љубите да пишувате кај стигнете на интернет, и потоа да се повикувате на истото.

Најпосле никој не може да ви го оспори Васко дека не е бугарски феномен.
Автоматски споено мислење:

Гледам, овде стана забавно повторно. Читајќи каде одат работите во последно време, си презентирам една смешна ситуација. Се среќаваат Бугарин и Македонец. И наместо да седнат да разговараат, да испијат по една ракија, тие почнуваат да викаат и да мафтаат со рацете.Бугаринот вика : ја сум Бугарин, а ти си одроден Бугарин ! Разбра ли копук еден ?
Македонецот вика : Пуши ми го татару ! ја сум македонец, а ти си отроден македонец ! И да ги слуша чужденец, кои разбира езика или езиците /както ви се допага/, тој ке си рече : Па тоа е сосема јасно ! Тие се идиоти и двајцата ! И ќе биде во право човекот. Можеби е најдобро да се прекрстиме во Источнобалкански Идиоти и Западнобалкански Идиоти / ИИ, ЗИ/ и да се реши проблемот. Вистината е дека ние Бугарите ве сметаме за блиски луѓе, дури и ако тоа е навредливо за некои од вас. А ако има и други чувства кај некои Бугари тие се болка или можеби гнев од неа, но не и омраза !
Живи и здрави !
Па и ние ве сметаме за блиски - се разбира, со секогаш присутната опасност за (само)навредување.
Инаку реципроцитетот од видот „одродени Македонци“ повеќе го користиме за тие што до пред само неколку генерации и биле Македонци. Истиот епитет „одродени“ на вас останатите што се идентифицирате како Бугари - тоа е од поново време, најмногу како реципроцитет но и затоа што...

Затоа што дефитинитивно имате идентификациона дисфорија бе. Ете си ставил за ник име на некој што дефакто е Азијат и со кој ти лично ниту па твоите сонародници не делите ни генетски ни културни карактеристики (со такво бугарско сродство можат на пример Чувашите да се идентифицираат, ама не и вие).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Се искомплицираа работите, фактички по Преспански официално Грција го признава официалниот македонскиот јазик, ама само кај нас постоел...сега не знаат како да го наречат тој јазик или диалект што се уште некој го зборуваат таму кај нив, таму придавката македонско/и е дозволена само за земјоделски производи, вино :cool: и слично..
Не се искомплицираа спонтано работите, туку марионетите што беа донесени на власт за да продаваат национални и државни интереси - тие си ја одработија работата за која беа донесени на власт. Однадвор донесени на власт.

Останува моментот дека никој не може да те натера да прифатиш да им ја играш играта. Не постои поим „славомакедонски“ - ни јазик ни било која друга конотација, постои само Македонски, јазик/народ/итн.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.823
Поени од реакции
15.755
Не се искомплицираа спонтано работите, туку марионетите што беа донесени на власт за да продаваат национални и државни интереси - тие си ја одработија работата за која беа донесени на власт. Однадвор донесени на власт.

Останува моментот дека никој не може да те натера да прифатиш да им ја играш играта. Не постои поим „славомакедонски“ - ни јазик ни било која друга конотација, постои само Македонски, јазик/народ/итн.
да, ама Ципрас никако не ја прифати идејата- предлогот на Зеко (за дневна политика), да се изучува македонски јазик во Грција а грчки кај нас... Но имаше поделба уште многу порано и тука, кога за време на ФНРЈ тука доваѓаа избеглици од Грција, а и од Источна Европа , беа нарекувани Егејци, башка и погрдно Ослободители од белиот леб... бај тхе веј Грција го призна македонскиот јазик , како еден од официалните во СФРЈ, Спогодбата за регулација на реката Вардар и Дојранско езеро е потпишана на грчки и македонски јазик за време на СФРЈ.... а патем подоцна СР Македонија ја прекрши, една година не обезбеди минимум ток на Вардар, мислам 3м3/сек, па Грција го испразни Дојран....
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ако од МК книжевен јазик ги мавнеш странцизмите, србизмите, турцизмите и точните сбороми от кнежвниот БГ јазик што ке остане - една дланка диалектни сборови и една дланка развалени БГ сборови...
Земи еден весник и бриши странцизмите, србизмите, турцизмите и точните сбороми от кнежвниот БГ - ке остане едно големо ништо.
Пошто некои предавници на Кирило - методиевото дело оште од 1947 г. го опростачиха прекрасниот говор на Миладиновци и другите книжевници от МК.
И сега дури по МК Тв го доопростачваат фонетски...ај доста за сега..
Тотално нема врска и пишуваш само за да провоцираш. Од историја стана експерт за лингвистика. Јазиците се различни, ништо не разбирате кога ви зборуваме. Мора и англиски да зборувам на барање на бугари пошто тотално не разбирате. Друго нешто "сбороми" е тотално непознат збор за нас и врска неам што ти значи.
Еве ти ако успееш да разбереш, но се сомневам и дека целта ти е тоа:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Привремено заклучена.

Ќе ја средам до крајов на денов!


Едит: избришани 50 офтопик мислења. Темата е геополитика, генетската вивисекција нема допирна точка со оваа тема.

Историјата, надвор од геополитиката, ќе си ја дебатирате во Историја.

Пермбан за @детонатор поради константна употреба за бугарски јазик. Официјален јазик на овој форум е македонскиот. Имате гугл преведувач, ако сакате да партиципирате во дебатите, а притоа не знаете македонски, преведувајте!

Темата е отворена!
 
Последно уредено:
Член од
25 мај 2021
Мислења
36
Поени од реакции
47
Вистина е дека излеговме од темата. Инаку историјата е интересна наука, но кога има бели дамки во неа, токму таму се насочени луѓето кои ја користат како политичка или геополитичка алатка.И не само историјата.Како што знаете има некои
надвор од океанот, кои се мислат за Богови. И тие ги истураат своите божествени проповеди врз нас.Во една проповед се вели дека имало 32 пола. Или 34 ако не се лажам.Ако новите богови го кажуват тоа, можеби е вистина.Но, ако сакате ми верувајте луѓе, се колнам ! Јас во мојот живот сум видел само два вида полови органи. Еден кога ги соблечам сопствени шорцеви. Другиот, кога ги соблечам шорцевите на некои суштества со пофина кожа и поголеми гради. Јас сум малку старомоден и не соблечам шорцеви кога мислам, таму е истото што го имам. Инаку во последно време мора да се внимава кога се соблекуваат несопствени шорцеви. Можни се непријатни изненадувања :pos:
Vanlok ме праша зошто не се идентификуваме со Тракијците. Го има ова. Одлично, јас сум Тракиец. Гледам еден мој "сонародник" пишува овде.:) Сепак, постои проблем со новите Богови. Веројатно знаете дека снимија филм за Орфеј. Еве го Орфеј ?!
орфеј.jpg

Да не бидам погрешно сфатен. Јас не сум расист. Проблемот е кога зборувам со некое задокејско божество. Од оние кои имаат најголем талент да јаде пуканки и
гледање телевизија. Ќе му кажам дека сум од Бугарија, таму се Родопите, земјата на Орфеј , мора да сум негов потомок. И ќе ми каже каде е оваа Бугарија, каков потомок !?
Орфеј е Афроамериканец ! Се обложувам дека ќе има такви.
Vanlok, нема апсолутна среќа, пријателе.
Затоа, најдобро е ние и вие да почнеме овде :

Па и ние ве сметаме за блиски - се разбира,
Ако некој има волја.Убавината не може да се присили. Мислам дека постепено луѓето во двете земји ќе разберат дека не мора да си кажуваат како да се нарекуваат.Не можеме да го вратиме времето. Добро, лошо, ова е. Лично им посакувам на децата од Македонија и Бугарија, да имат подобри односи меѓу себе во иднина. И на сите балкански деца. Фала му на Господ живи се српските деца од вчерашната несреќа кај Стара Загора.
Мојот геополитички рецепт за сите балкански деца е - помалку виски и вотка, повеќе ракија и салата ! ;)
Поздрав !
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.775
Поени од реакции
8.053
@KesarTervel, во Woke темата да не мислеше дека пишуваш?

Сега околу салатата, ако е шопска, тогаш ќе е црвена, зелена и бела. Сомнителна работа.
 
Член од
25 мај 2021
Мислења
36
Поени од реакции
47
@KesarTervel, во Woke темата да не мислеше дека пишуваш?

Сега околу салатата, ако е шопска, тогаш ќе е црвена, зелена и бела. Сомнителна работа.
Шопската салата е измислена за време на социјализмот - "Балкантурист". Не биди толку сомнителен. Последното нешто што го напишав беше метафора, но не и за бугарското знаме.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
За блискост и пријателство требаат двајца. Но што може да има од блискост и пријателство кога од другата страна редовно доаѓаат вакви работи:



(и ова се само денешни вести)



Малку безвезна ти е споредбата. Таму понапред дискутиравме Македонски Лексикон од Институтот за Славистика на Унверзитетот на Париз. Ти сега постираш безвезна екранизација на Орфеј од некоја треторазредна холвудска продукција, дел од социјалниот инжинеринг каде со ревизионизам на историјата се вметнуваат африканци во европската историја и во европските митови и легенди. Фак, дури и во екранизации на книжевни дела вметнуваат црнци иако во самите дела никаде не се спомнуваат такви. Сето тоа е дел од Културниот Марксизам што го извезува западот, и неупотребливо е како аргумент во дискусииве.

Но кога ќе размислам, има конекции во споредбиве. Тоа што американскиот социјален инжинеринг го прави со филмовите, нешто слично на тоа и вашата држава прави преку фабрикувани книги и историја.
Автоматски споено мислење:

Мојот геополитички рецепт за сите балкански деца е - помалку виски и вотка, повеќе ракија и салата ! ;)
Поздрав !
А за ова, ПОЗДРАВ! (y)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.626
Поени од реакции
18.107
Какво говори този педал от Полша?

Мечислав Малески е полски лингвист, и во 1938 година ја спомнува посебноста на МАКЕДОНСКИОТ јазик.
,,Затоа, во однос на прашањето дали македонските дијалекти се српски или бугарски, би одговорил дека не се во целост ниту српски, ниту бугарски, но дека повеќето од нив припаѓаат на индивидуалниот дијалект (што може да се нарече МАКЕДОНСКИ јазик)."
Mieczyslav Malecki ,,Z zagadnien dialekto logii maceonskiey, 1938

1660591484635.png
1660591519364.png
1660591548106.png
 
Член од
25 мај 2021
Мислења
36
Поени од реакции
47
Дали знаеш каде се наоѓа најраниот датиран кириличен натпис ? И сега е таму 1101 години подоцна. Точниот датум е напишан и не знам некој да го оспорува, па дури вашите историчари. Ќе ти треба скала и дозвола за да го видиш. За мене тоа е на растојание наоколу 120-130км. и наоколу 24км. од Преслав. Не знам за тебе. Утре ќе ти кажам каде е и ќе одговорам на Vanlok. Ама можеби пак ќе не избришат. И со право.
 
Член од
25 мај 2021
Мислења
36
Поени од реакции
47
За блискост и пријателство требаат двајца.
Се согласувам ! Затоа, ако забележа сум против каква било политичка агресија и националистички манифестации. Инаку сум токмак патриот. Немојте да мислите дека сите Бугари се такви.Да ви дадам пример. Каде е сега Каракачанов? Каде што беше во претходниот парламент и каде ќе биде кај новиот. Во зеленчукова градина.Не беше случајно што мојата порака беше до децата. Нема што да се лажем. Ќе биде потребно време за да се исправат работите. Ако се подобрат. Инаку да изградиме како Берлинскиот ѕид и да ни се смее цел свет.
Што да ти кажам за Гоце. Јас на левото рамо имам тетоважа потписот на Левски, не на Гоце. Ама тоа се космополитски личности. Левски, Гоце, капетан Петко војвода. Третиот е помалку познат, но има споменик на плоштад Гарибалди во Рим.Тие се бореа за слободата на сите угнетени луѓе без разлика какви се. Таквите херои треба да ги слави целиот свет, не да играме влечење јаже со нивните коски ! И уште нешто за Гоце. Ако се борел за независна Македонија, ние го почитувавме и го исполнивме неговиот завет. На 15 јануари 1992 година. И дали е тоа лошо ?

Се разбира, тоа не е аргумент сликата на Орфеј. Сакав да освежам малку атмосферата.Сепак, тоа е пример како се манипулира свеста.
Многу прочитав во подфорумот Историја. Мислам дека не можеме да напишеме ништо ново, ти како Македонец, јас како Бугарин. Ќе има само тензија. Не ме вовлекувај во оваа насока ! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom