Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
827
Поени од реакции
1.294
Neso si pomesal, Germancite ja izubija vojnata. Logicno ti e da dobies drzavava ako si u gubitnickata strana?
Немам ништо смешано, можеше да се добија за време на војната, како Хрватска шо доби, најголем пример, иако Германците изгубија, сегде кај што допре национал-социјализмот, остваи длабоки траги на национализам. Германците не беа губитници во никој случај сè додека не се свртија сите против Германија (нема за то да дискутирам), и заради бескорисни сојузници, како Бугарија и Италија.
тука да , немаше да добиеме држава со амин на Западот . Но сепак пак е асално прашањето ? Дали на Македонија и фали радикална десна идеологија и национализам ?
Македонија страда и попушта заради неизграденото чуство на национализам . Немање чуство за припадност . Затоа нема н луѓе во потребни моменти . Во моменти кога бевме доле, самиот повид на народ не изглегуваше автоматски во криза . Чека некој да поведе трета страна . Види ја Србија, висок национализам, види ја Грција ,најистакнат е национализмот таму, види ја Албанија,Бугарија . Очигледно е дека се има изградено систем и пропаганда на национализам . Ние сме млада 30 годишна држава која сеуште е со Југославија во идентитетот на сите генерации до 1985 година . Левица е радикална лева страна . Потребно е партија која ќе ја замени во иднина ВМРО на десната страна со десен радикализам . Па да дојде полека до баланс на идеологијата во Македонија и да се развие политичкото ткиво и да се направи асална држава .
Точно кажано.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.599
тука да , немаше да добиеме држава со амин на Западот . Но сепак пак е асално прашањето ? Дали на Македонија и фали радикална десна идеологија и национализам ?
Македонија страда и попушта заради неизграденото чуство на национализам . Немање чуство за припадност . Затоа нема н луѓе во потребни моменти . Во моменти кога бевме доле, самиот повид на народ не изглегуваше автоматски во криза . Чека некој да поведе трета страна . Види ја Србија, висок национализам, види ја Грција ,најистакнат е национализмот таму, види ја Албанија,Бугарија . Очигледно е дека се има изградено систем и пропаганда на национализам . Ние сме млада 30 годишна држава која сеуште е со Југославија во идентитетот на сите генерации до 1985 година . Левица е радикална лева страна . Потребно е партија која ќе ја замени во иднина ВМРО на десната страна со десен радикализам . Па да дојде полека до баланс на идеологијата во Македонија и да се развие политичкото ткиво и да се направи асална држава .
На Македонија последно нешто што и фали е национализам и радикална десна идеологија.Овој народ нема да знае како да се справи и тотално ќе забега на другата страна на приказната.Не е за овој народ водач со цврста рака.
Колежи, шпионирање и местенки на секој чекор ќе има.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
827
Поени од реакции
1.294
На Македонија последно нешто што и фали е национализам и радикална десна идеологија.Овој народ нема да знае како да се справи и тотално ќе забега на другата страна на приказната.Не е за овој народ водач со цврста рака.
Колежи, шпионирање и местенки на секој чекор ќе има.
Шо ѝ фали на Севердонија освен национализам? Сите држави се градени врз база на национализам освен Севердонија „братство и единство“.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.635
Поени од реакции
23.639
На Македонија последно нешто што и фали е национализам и радикална десна идеологија.Овој народ нема да знае како да се справи и тотално ќе забега на другата страна на приказната.Не е за овој народ водач со цврста рака.
Колежи, шпионирање и местенки на секој чекор ќе има.
А до сега како да немало колежи, шпионирање и местенки :pos:
Отвори малце историја и потсети се што се дешавало последниве 300 год.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Шо ѝ фали на Севердонија освен национализам? Сите држави се градени врз база на национализам освен Севердонија „братство и единство“.
Ќе сакаш ли да дефинираш, Што всушност подразбираш под национализам?

Инаку пласирање на радикални десни тези како национализам се опасни тези.
Не знам дали пласирање на вакви погубни тези е производ на слаба информираност или посериозно заболување, гледам форумската администрација има “разбирање“ за вакво нешто и тоа е добар индикатор дека нешто е гнило во општеството.
Особено институционализирање и внесување на такви тези е погубно по Македонците и Македонија, заради Х причини.
Една од нив е биолошкиот потенцијал на Македонците е скромен и во една таква претпоставена ситуација можноста од негово геноцидирање е голема.
Внесување на еугеника за политички цели е нацифашизам, гледам дека на некои тоа им е познато но и покрај тоа инсистираат на таква погубна идеологија, би било убаво да ни објаснат кои се нивните мотиви или фрустрации заради кои влегле во таков ...

Границата помеѓу национализмот и шовинизмот (инаку главна карактеристика на нацизмот кој не е ништо друго до фашизам на стероиди) е многу тенка па скоро секогаш бива прекината и се забегува во нешто што од историјата е познато како Трите Антихристи!
Друг проблем со внесување-институционализирање на национализмот е што многу битанги пробисвети криминалци скоро по правило секогаш наоѓаат засолниште во национализмот, значи свесно им се дава можност да избегнат да одговараат за своите злодела.
 
Член од
13 септември 2020
Мислења
62
Поени од реакции
153
Една моја мала анализа. Јас мислам дека Грција и Бугарија за прв пат од кога Македонија е кандидат за влез во ЕУ, се осеќаат загрозено. А причината е следна:

Периодот од Јули до Декември може да биде еден од најинтересните периоди за Македонија како кандидат за член во ЕУ.

Имено, од Јули 2024, Унгарија за прв пат после 13 години го превзема претседателството на ЕУ.

Да се навратиме на последната средба помеѓу Унгарското и Македонското МНР во Ноември 2023.
Тогаш Министерот за Надворешни Работи на Унгарија, Петер Сијарто, јасно и гласно изјави дека ќе го искористат претседателството за да го забрзаат приклучувањето на Македонија на ЕУ.
Цитирам неколку негови изјави:
„Кога ќе го преземеме претседавањето, ќе направиме се за да обезбедиме пристапувањето на Западен Балкан, вклучително и пристапувањето на Северна Македонија, да се случи што е можно побрзо.“
„Северна Македонија е земја кандидат веќе осумнаесет години. Осумнаесет години кандидатура без вистински почеток на пристапните преговори е едноставно непочитување на една нација.“
Извор:

Интересно е што, во слична позиција како нас за влез во ЕУ исто така се наоѓа и Украина, и е под константен притисок и закана за вето и тоа токму од Орбан и Унгарија. Доколку Орбан го искористи паметно овој негов мандат како претседател на ЕУ, може да биде од голема корист за Македонија.
Повеќе информации за истото има во следната статија:

Да не заборавиме дека Орбан и Унгарија дефинитивно ја држат позицијата како најблизок интернационален сојузник на ВМРО-ДПМНЕ, уште во времето на Груевски. Се шпекулира дека најавената милијарда во проектот на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде од Унгарија, а Николов и Мицковски исто така имаа средба со Орбан неодамна. Извор:
1715765694006.png

Причината за блиското пријателство помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Орбан е тоа што Орбан држи цврст став против имигрантите и примањето на истите, а на неколку наврати има кажано дека Груевски и Македонија придонесиле многу за оддржување на чиста граница и чиста Унгарија. Изјава Орбан од 2018:
„Го познавам овој човек, тој ми беше колега долго време. Ќе беше многу потешко, ако не и невозможно, да се брани унгарската граница без него.“
Извор:

Унгарија очигледно ќе биде во силна позиција да врши притисок врз Бугарија за повлекување ветото, имајќи во предвид дека и Унгарија може да го сторе истото према Украина во секој момент, што би му сметало на многу повеќе земји членки во ЕУ. Останува да видеме до кој степен ќе оди Орбан за да и помогне на Македонија и неговиот сојузник ВМРО-ДПМНЕ.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.240
Поени од реакции
6.662
Една моја мала анализа. Јас мислам дека Грција и Бугарија за прв пат од кога Македонија е кандидат за влез во ЕУ, се осеќаат загрозено. А причината е следна:

Периодот од Јули до Декември може да биде еден од најинтересните периоди за Македонија како кандидат за член во ЕУ.

Имено, од Јули 2024, Унгарија за прв пат после 13 години го превзема претседателството на ЕУ.

Да се навратиме на последната средба помеѓу Унгарското и Македонското МНР во Ноември 2023.
Тогаш Министерот за Надворешни Работи на Унгарија, Петер Сијарто, јасно и гласно изјави дека ќе го искористат претседателството за да го забрзаат приклучувањето на Македонија на ЕУ.
Цитирам неколку негови изјави:
„Кога ќе го преземеме претседавањето, ќе направиме се за да обезбедиме пристапувањето на Западен Балкан, вклучително и пристапувањето на Северна Македонија, да се случи што е можно побрзо.“
„Северна Македонија е земја кандидат веќе осумнаесет години. Осумнаесет години кандидатура без вистински почеток на пристапните преговори е едноставно непочитување на една нација.“
Извор:

Интересно е што, во слична позиција како нас за влез во ЕУ исто така се наоѓа и Украина, и е под константен притисок и закана за вето и тоа токму од Орбан и Унгарија. Доколку Орбан го искористи паметно овој негов мандат како претседател на ЕУ, може да биде од голема корист за Македонија.
Повеќе информации за истото има во следната статија:

Да не заборавиме дека Орбан и Унгарија дефинитивно ја држат позицијата како најблизок интернационален сојузник на ВМРО-ДПМНЕ, уште во времето на Груевски. Се шпекулира дека најавената милијарда во проектот на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде од Унгарија, а Николов и Мицковски исто така имаа средба со Орбан неодамна. Извор:
Прегледај го приврзокот 416982

Причината за блиското пријателство помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Орбан е тоа што Орбан држи цврст став против имигрантите и примањето на истите, а на неколку наврати има кажано дека Груевски и Македонија придонесиле многу за оддржување на чиста граница и чиста Унгарија. Изјава Орбан од 2018:
„Го познавам овој човек, тој ми беше колега долго време. Ќе беше многу потешко, ако не и невозможно, да се брани унгарската граница без него.“
Извор:

Унгарија очигледно ќе биде во силна позиција да врши притисок врз Бугарија за повлекување ветото, имајќи во предвид дека и Унгарија може да го сторе истото према Украина во секој момент, што би му сметало на многу повеќе земји членки во ЕУ. Останува да видеме до кој степен ќе оди Орбан за да и помогне на Македонија и неговиот сојузник ВМРО-ДПМНЕ.
Interesno razmisluvanje shto bi rekol mozhebi i opravdano vo momentov ako vidish kako reagieashe Grcija a i site drugi.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.505
Поени од реакции
621
Една моја мала анализа. Јас мислам дека Грција и Бугарија за прв пат од кога Македонија е кандидат за влез во ЕУ, се осеќаат загрозено. А причината е следна:

Периодот од Јули до Декември може да биде еден од најинтересните периоди за Македонија како кандидат за член во ЕУ.

Имено, од Јули 2024, Унгарија за прв пат после 13 години го превзема претседателството на ЕУ.

Да се навратиме на последната средба помеѓу Унгарското и Македонското МНР во Ноември 2023.
Тогаш Министерот за Надворешни Работи на Унгарија, Петер Сијарто, јасно и гласно изјави дека ќе го искористат претседателството за да го забрзаат приклучувањето на Македонија на ЕУ.
Цитирам неколку негови изјави:
„Кога ќе го преземеме претседавањето, ќе направиме се за да обезбедиме пристапувањето на Западен Балкан, вклучително и пристапувањето на Северна Македонија, да се случи што е можно побрзо.“
„Северна Македонија е земја кандидат веќе осумнаесет години. Осумнаесет години кандидатура без вистински почеток на пристапните преговори е едноставно непочитување на една нација.“
Извор:

Интересно е што, во слична позиција како нас за влез во ЕУ исто така се наоѓа и Украина, и е под константен притисок и закана за вето и тоа токму од Орбан и Унгарија. Доколку Орбан го искористи паметно овој негов мандат како претседател на ЕУ, може да биде од голема корист за Македонија.
Повеќе информации за истото има во следната статија:

Да не заборавиме дека Орбан и Унгарија дефинитивно ја држат позицијата како најблизок интернационален сојузник на ВМРО-ДПМНЕ, уште во времето на Груевски. Се шпекулира дека најавената милијарда во проектот на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде од Унгарија, а Николов и Мицковски исто така имаа средба со Орбан неодамна. Извор:
Прегледај го приврзокот 416982

Причината за блиското пријателство помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Орбан е тоа што Орбан држи цврст став против имигрантите и примањето на истите, а на неколку наврати има кажано дека Груевски и Македонија придонесиле многу за оддржување на чиста граница и чиста Унгарија. Изјава Орбан од 2018:
„Го познавам овој човек, тој ми беше колега долго време. Ќе беше многу потешко, ако не и невозможно, да се брани унгарската граница без него.“
Извор:

Унгарија очигледно ќе биде во силна позиција да врши притисок врз Бугарија за повлекување ветото, имајќи во предвид дека и Унгарија може да го сторе истото према Украина во секој момент, што би му сметало на многу повеќе земји членки во ЕУ. Останува да видеме до кој степен ќе оди Орбан за да и помогне на Македонија и неговиот сојузник ВМРО-ДПМНЕ.
Уште во 2022 година, Бугарија гласаше за укинување на ветото за Северна Македонија. Не знам точно што ќе притисне Унгарија, но тоа нема да биде Бугарија, бидејќи Бугарија префрли сè во рацете на Европската унија за ова прашање.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.487
Поени од реакции
3.510
Една моја мала анализа. Јас мислам дека Грција и Бугарија за прв пат од кога Македонија е кандидат за влез во ЕУ, се осеќаат загрозено. А причината е следна:

Периодот од Јули до Декември може да биде еден од најинтересните периоди за Македонија како кандидат за член во ЕУ.

Имено, од Јули 2024, Унгарија за прв пат после 13 години го превзема претседателството на ЕУ.

Да се навратиме на последната средба помеѓу Унгарското и Македонското МНР во Ноември 2023.
Тогаш Министерот за Надворешни Работи на Унгарија, Петер Сијарто, јасно и гласно изјави дека ќе го искористат претседателството за да го забрзаат приклучувањето на Македонија на ЕУ.
Цитирам неколку негови изјави:
„Кога ќе го преземеме претседавањето, ќе направиме се за да обезбедиме пристапувањето на Западен Балкан, вклучително и пристапувањето на Северна Македонија, да се случи што е можно побрзо.“
„Северна Македонија е земја кандидат веќе осумнаесет години. Осумнаесет години кандидатура без вистински почеток на пристапните преговори е едноставно непочитување на една нација.“
Извор:

Интересно е што, во слична позиција како нас за влез во ЕУ исто така се наоѓа и Украина, и е под константен притисок и закана за вето и тоа токму од Орбан и Унгарија. Доколку Орбан го искористи паметно овој негов мандат како претседател на ЕУ, може да биде од голема корист за Македонија.
Повеќе информации за истото има во следната статија:

Да не заборавиме дека Орбан и Унгарија дефинитивно ја држат позицијата како најблизок интернационален сојузник на ВМРО-ДПМНЕ, уште во времето на Груевски. Се шпекулира дека најавената милијарда во проектот на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде од Унгарија, а Николов и Мицковски исто така имаа средба со Орбан неодамна. Извор:
Прегледај го приврзокот 416982

Причината за блиското пријателство помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Орбан е тоа што Орбан држи цврст став против имигрантите и примањето на истите, а на неколку наврати има кажано дека Груевски и Македонија придонесиле многу за оддржување на чиста граница и чиста Унгарија. Изјава Орбан од 2018:
„Го познавам овој човек, тој ми беше колега долго време. Ќе беше многу потешко, ако не и невозможно, да се брани унгарската граница без него.“
Извор:

Унгарија очигледно ќе биде во силна позиција да врши притисок врз Бугарија за повлекување ветото, имајќи во предвид дека и Унгарија може да го сторе истото према Украина во секој момент, што би му сметало на многу повеќе земји членки во ЕУ. Останува да видеме до кој степен ќе оди Орбан за да и помогне на Македонија и неговиот сојузник ВМРО-ДПМНЕ.
Total bullshit.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.901
Поени од реакции
80.575
точно

Нас више не боли кур и за Орбан и за неорбан. Скроз не ни е битно ЕУ и членството. Само сакаме Путин повторно да ја врати Бугарија под свое.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.904
Поени од реакции
30.602
Да појаснам, Албанија, Грција и Татаристан имаат излез на море и во новата ладна војна која веќе почна секогаш ќе бидат побитни стратешки за западот и посебно Америка од нас.

Посебно Татарите и Грција заради границата со Турција и во случај на Татарите излез на Црно море. Така да до наредно големо мешање на картите не можеме ништо да направиме освен да ограничиме штета.

Дефинитовно нашите политичари се виновни затоа што нашата положба е полоша одколку што можеше да биде но тоа е тоа за сега.

Комшиите освен излезот на море имаат повеќе население и се поголем пазар. Буквално ако му пречиме на запад можат само со санкции да не здробат, ќе сопрат нафта и готови сме.

Не е дефетизам туку реализам, во тешка ситуација сме и не гледам политичар дораснат на задачата.

Сега најбитно е да намалиме штета и чекаме подобар момент во иднина.
@Eisenhorn oва е донекаде симплифицирано размислување. Прво не ги земаш во обзир сегашните позиции. Шќиптарите или поточно нивната елита се толку длабоко во амерички г'з, топтан со имоти, недвижнини, депозити, и секакви асети, да таму невозможно е без нешто налик револуција да се деси смена на парадигма накај исток и/или глобалниот југ. Другите моменти со шалабајзерите во Грција, неспособните а западно заглавени Бугари, проруските Срби, фанатично независните Унгарци, состојбата во екс ју републиките каде има значителни бројки Срби (а кои сите лошо поминаа со американската доминација овде), итн, итн... Ова овде е буре барут и многу сложена ситуација во која еднаш ако се деси дестабилизиција нема да се знае кој кого... Но некои ќе нaeбат повеќе од другите, на пример УЧК се закрвени со буквално сите соседи. Итн. Не не отпишувај предвреме, имаме ние можности - иако дефакто не без нешто подрастично од народна страна. Сегашната политичка елита е или неспобна, или без никакви мотиви да не цицa aмерички кyp.

Но никогаш не се знае.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.885
Поени од реакции
8.720
@Eisenhorn oва е донекаде симплифицирано размислување. Прво не ги земаш во обзир сегашните позиции. Шќиптарите или поточно нивната елита се толку длабоко во амерички г'з, топтан со имоти, недвижнини, депозити, и секакви асети, да таму невозможно е без нешто налик револуција да се деси смена на парадигма накај исток и/или глобалниот југ. Другите моменти со шалабајзерите во Грција, неспособните а западно заглавени Бугари, проруските Срби, фанатично независните Унгарци, состојбата во екс ју републиките каде има значителни бројки Срби (а кои сите лошо поминаа со американската доминација овде), итн, итн... Ова овде е буре барут и многу сложена ситуација во која еднаш ако се деси дестабилизиција нема да се знае кој кого... Но некои ќе нaeбат повеќе од другите, на пример УЧК се закрвени со буквално сите соседи. Итн. Не не отпишувај предвреме, имаме ние можности - иако дефакто не без нешто подрастично од народна страна. Сегашната политичка елита е или неспобна, или без никакви мотиви да не цицa aмерички кyp.

Но никогаш не се знае.
Се слагам генерално но сеуште сме преслаби а моментално сме и разоружани, се пративме (пратија) во Украина.

Ние, Србија и Унгарија сме без излез на море, ако дојде нож до коска со санкции за месец дена ќе не доведат до просјачки стап, да не зборам за војна интервенција.

Економски сме толку врзани со западот што мислам дека најпаметно е да ограничиме штета и чекаме подобри времиња.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.904
Поени од реакции
30.602
Економски сме толку врзани со западот што мислам дека најпаметно е да ограничиме штета и чекаме подобри времиња.
Од друга страна економски сме толку пропаднати што и не можат нешто многу повеќе да не заебат... Економски. :)
Економски ако гледаш самиот запад пропаѓа, и тоа забрзано.

Проблемот се домашните квинслинзи, и тоа што било што да се дешава - мора да се дешава спонтано. Во денешното време на постојано надгледување не се можни организирања како во минатите векови.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
884
Само една држава од соседството, од нашето осамостојување до денес а и во иднина, активно работи против нас како народ и држава. Ние додека физички постоиме сме закана за нив, и се надевам дека ќе бидам жив кога ќе им го оправдаме стравот (секако со сојузник од подалечното соседство).
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Само една држава од соседството, од нашето осамостојување до денес а и во иднина, активно работи против нас како народ и држава. Ние додека физички постоиме сме закана за нив, и се надевам дека ќе бидам жив кога ќе им го оправдаме стравот (секако со сојузник од подалечното соседство).
Како ги броиш, жити Бога, како дојде до “една“!
Јас избројав 3 (три) и една пољудржава.
Ќе сакаш ли да ни кажеш како броиш, ако овие 3,5 држави ги сметаш ... не ти оди математика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom