Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
За ситуацијата во Македонија има многу кривци,не сме само ние криви.Па човеку во овие 30сет години само подмолни уцени,ембарга добивме од соседите ништо друго.Тука се и албанците кои го чекаат секој момент на слабост за да уценуваат.Освен курдите не верувам дека друг народ има доолку клети соседи.
Да, затоа што се однесувавме како мутави со политиката на еквидистанца на Глигоров. Каква црна еквидистанца? Требаше под итно да се обноват врските со Бугарија, и да се изгради инфраструктура спрема нив. Наместо тоа ние се каравме со Грците за сонцето од Кутлеш, да не ебе сонцето.

Многу мутав народ сме, да не се лажеме.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Види ги Хрватите, направија политички маневар да добијат поддршка од една супер сила како што е Германија, ги натоварија Србите на камиони и си направиија етнички чиста држава. И беа спремни да гинат за неа. Кажи ми еден македонски политичар во сите овие години од осамостојувањето кој направил било каков државнички чекор? Еден единствен? Дали некој се обидел барем да се изгреби кај некоја супер сила да застане на наша страна? Иронично е што Орце Камчев кога му местеше курви на Камерон во Македонија најмногу има државнички потег направено, кога го добимвме процесот против Грција благодарејќи на британците.
А кажи ми која моќна сила застанала зад нас?Одамна не имаат одпишано,тоа шо добивме држава е само поради фактот шо мораше Југаславија да се растури а Милошевич да се тргни од власт.Единствени искрени пријатели имаме во помалите словенски држави.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
А кажи ми која моќна сила застанала зад нас?Одамна не имаат одпишано,тоа шо добивме држава е само поради фактот шо мораше Југаславија да се растури а Милошевич да се тргни од власт.Единствени искрени пријатели имаме во помалите словенски држави.
Моќните сили не застануваат зад некого без интерес. Тој интерес е најдобро да се сведе на лично ниво, како во случајот со Камерон и Орце. Никој нема да застане на наша страна затоа што сме Калимеро.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Да, затоа што се однесувавме како мутави со политиката на еквидистанца на Глигоров. Каква црна еквидистанца? Требаше под итно да се обноват врските со Бугарија, и да се изгради инфраструктура спрема нив. Наместо тоа ние се каравме со Грците за сонцето од Кутлеш, да не ебе сонцето.

Многу мутав народ сме, да не се лажеме.
Абе Грците и Бугарите сакаат да не нема, какво сонце од Кутлеш.Ти сметаш дека ние во целата ситуација сме шовинисти?Па сите балканероси имаат мапи со своите мегаломански идеи.Појди до Битпазар па ќе видиш мапи со мегали Албанија,ама за нив не е проблем на крајот ние сме шовинисти ,а другиве борци за човекови права.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.906
Поени од реакции
17.724
Да, затоа што се однесувавме како мутави со политиката на еквидистанца на Глигоров. Каква црна еквидистанца? Требаше под итно да се обноват врските со Бугарија, и да се изгради инфраструктура спрема нив. Наместо тоа ние се каравме со Грците за сонцето од Кутлеш, да не ебе сонцето.

Многу мутав народ сме, да не се лажеме.
И да станеме втора бугарија? Безразлика на одлуките на нашите политичари, картите се против нас.
Економски, целиот регион е утепан. Не може една земја да крене Швајцарски стандард, економијата е врзана регионално.
Етнички мешана земја сме, со тенденција да се намалиме процентуално уште толку. Од самата независност имаме пречки од најмоќната земја во регионот.

Едино сценарио што ми е у глава е дека доколку се решел спорот со Грција при самата независност сеа ние ќе им поставувавме услови и на Бугарите и на Албанците.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.762
Поени од реакции
26.320
Види ги Хрватите, направија политички маневар да добијат поддршка од една супер сила како што е Германија, ги натоварија Србите на камиони и си направиија етнички чиста држава. И беа спремни да гинат за неа. Кажи ми еден македонски политичар во сите овие години од осамостојувањето кој направил било каков државнички чекор? Еден единствен? Дали некој се обидел барем да се изгреби кај некоја супер сила да застане на наша страна? Иронично е што Орце Камчев кога му местеше курви на Камерон во Македонија најмногу има државнички потег направено, кога го добимвме процесот против Грција благодарејќи на британците.
Многу лоша перецепција имаме за Хрватите и Србите и нивниот избор на страна. Како што кажав Југославија негуваше западна култура, западни филмови, западна музика... 70-80тите веќе не се ни учеше руски јазик по школите, само Англиски, Германски и Француски. Србија не ја одбра Русија и Хрватска не ја одбра Германија. Архитектите на распадот на Југославија им ги одбраа страните. Четниците не беа обучувани во Русија, туку на западот. Кај нас 90% од луѓето во 90тите беа за ЕУ и НАТО. Имаше можеби ју-носталгија, но никогаш сериозно проруско расположение.

А политичарите и државничкиот чекор ... тие се само играчи на нотите на кои им се свири, обични полтрони кои не смеат да се дрзнат да мрднат. Ако се дрзнат да играат поинаку ќе им летне главата... Киро - знамето, Ѓорѓи Котевски за рамковниот договор ... се кратеше секој отпор во срж.
Автоматски споено мислење:

Да, затоа што се однесувавме како мутави со политиката на еквидистанца на Глигоров. Каква црна еквидистанца? Требаше под итно да се обноват врските со Бугарија, и да се изгради инфраструктура спрема нив. Наместо тоа ние се каравме со Грците за сонцето од Кутлеш, да не ебе сонцето.

Многу мутав народ сме, да не се лажеме.
Почна да се гради кордорот исток-запад. И Албанија и Бугарија имаат пруги до Македонска граница, само ние во СФРЈ сме го игнорирале овој коридор. Пак тоа е некоја виша политика која не зависи од нас и нашите политичарчиња. Кај нас како што почна да се гради коридорот 90тите, така и престана.

А Албанците префриган и итар народ се а?

Не треба наивно да се гледа на работите. САД не застаната позади Албанците дека се паметен народ, ниту дека се префригани и со докажани државници. Застанаа позади нив, пошто логистички имаа употребна моќ. Во некоја си друга хипотетичка ситуација, каде што на пример би требало да се бутне Бугарија, можеби би застанале позади нас и нашето малцинство во Бугарија и тогаш и ние би изгледале како Хрватите, силни и одлучни :)
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
И да станеме втора бугарија? Безразлика на одлуките на нашите политичари, картите се против нас.
Бугарија ни е единствениот природен сојузник на Балканот, и посредно преку Бугарија и Хрватска.
Автоматски споено мислење:

Абе Грците и Бугарите сакаат да не нема, каво сонце од Кутлеш.Ти сметаш дека ние во целата ситуација сме шовинисти?Па сите балканероси имаат мапи со своите мегаломански идеи.Појди до Битпазар па ќе видиш мапи со мегали Албанија,ама за нив не е проблем на крајот ние сме шовинисти ,а другиве борци за човекови права.
Не ја пратиш баш дискусијата и потоа напаѓаш нешто што не сум рекол. Каде напишав дека сме шовинисти? Македонија мораше од осамостојувањето да ја напушти политиката на еквидистанца и културно, финансиски и воено да се поврзе со Бугарија, тоа ни беше единсвената шанса. Бугарија беше првата држава што ја призна независноста на Македонија, и одигра голема улога во признавањето на Македонија од страна на Русија.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.762
Поени од реакции
26.320
Бугарија ни е единствениот природен сојузник на Балканот, и посредно преку Бугарија и Хрватска.
Не е вистина ова, и Бугарија и Србија... а со раскарани Бугарија и Србија, нема никад да има силен Балкан и ќе си игра со нас курташак кој како стигне. А интересна работа е што црвот на раздорот помеѓу овие две е Македонија :) Кога ќе размисли човек, можеби е тоа што ја одржува во живот Македонија.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Бугарија ни е единствениот природен сојузник на Балканот, и посредно преку Бугарија и Хрватска.
Автоматски споено мислење:Не ја пратиш баш дискусијата и потоа напаѓаш нешто што не сум рекол. Каде напишав дека сме шовинисти? Македонија мораше од осамостојувањето да ја напушти политилата на еквидистанца и културно, финансиски и воено да се поврзе со Бугарија, тоа ни беше единсвената шанса. Бугарија беше првата држава што ја призна независноста на Македонија, и одигра голема улога во признавањето на Македонија од страна на Русија.
Сојузник ние Бугарија со тоа шо ни опна вето за влез во ЕУ?:cautious:
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
Сојузник ние Бугарија со тоа шо ни опна вето за влез во ЕУ?
Сега ни опна, си го баравме и си го добивме. Можеа односите со Бугарија многу поинаку да се уредат, во тоа време имаше многу поразумни луѓе во Бугарија од Захариева.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Сега ни опна, си го баравме и си го добивме. Можеа односите со Бугарија многу поинаку да се уредат, во тоа време имаше многу поразумни луѓе во Бугарија од Захариева.
А шо толку им направивме страшно на Бугарите?
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
А Албанците префриган и итар народ се а?

Не треба наивно да се гледа на работите. САД не застаната позади Албанците дека се паметен народ, ниту дека се префригани и со докажани државници. Застанаа позади нив, пошто логистички имаа употребна моќ. Во некоја си друга хипотетичка ситуација, каде што на пример би требало да се бутне Бугарија, можеби би застанале позади нас и нашето малцинство во Бугарија и тогаш и ние би изгледале како Хрватите, силни и одлучни :)
Албанците се гребаа кај САД како кучиња за храна. Имаат силна и богата дијаспора во САД и орловски нокти ставија да ја добијат наклоноста на САД. Половина од нашата дијаспора се декларира како бугарска.
Автоматски споено мислење:

А шо толку им направивме страшно на Бугарите?
Ништо, сега настапуваат од позиција на моќ, наместо од позиција на сојузник. Македонија повеќе не е онаа што тие ја перцепираа низ историјата, сега е половина албанска држава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.762
Поени од реакции
26.320
А шо толку им направивме страшно на Бугарите?
Цела историја им ја ревидираме... :) За нив Кирил и Методиј се Бугари, Климент и Наум се Бугари, Гоце Делчев Бугар, Самуил Бугар... Ние сме Бугари... Мислам дека тука во Македонија, ние не ги разбираме Бугарите... Самото постоење на Македонија го негира нивниот народ :) Во Бугарија најголема етничка заедница се „Бугарите' со Македонско потекло, преку 3 милиони. Ако ги додеме тука и помаците кои имаат Македонска самосвест, ќе станат повеќе од 4 милиони.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Албанците се гребаа кај САД како кучиња за храна. Имаат силна и богата дијаспора во САД и орловски нокти ставија да ја добијат наклоноста на САД. Половина од нашата дијаспора се декларира како бугарска.
Автоматски споено мислење:Ништо, сега настапуваат од позиција на моќ, наместо од позиција на сојузник. Македонија повеќе не е онаа што тие ја перцепираа низ историјата, сега е половина албанска држава.
И сега ни се непријатели?
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
Цела историја им ја ревидираме... :) За нив Кирил и Методиј се Бугари, Климент и Наум се Бугари, Гоце Делчев Бугар, Самуил Бугар... Ние сме Бугари... Мислам дека тука во Македонија, ние не ги разбираме Бугарите... Самото постоење на Македонија го негира нивниот народ :) Во Бугарија најголема етничка заедница се „Бугарите' со Македонско потекло, преку 3 милиони. Ако ги додеме тука и помаците кои имаат Македонска самосвест, ќе станат повеќе од 4 милиони.
Македонците и Бугарите се еден ист народ, целата македонско бугарска историја е едно големо недоразбирање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom