Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.640
Поени од реакции
26.162
Значи сега што е приказната на малоумните за 2001. Од запад сме имале дозвола, ама ние сме заебале работа.

Можаж да замислам каков бучкуруш ќе им се деси у глава ако ги прашаме кој ги бомбардираше Македонците со напалм 1949.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.436
Поени од реакции
29.971
Taка нешто. Меѓу другото и пошто не сме јуришале зерговски на арачиновските ровови.
Дури и да се генерација која никогаш немала шанса да ги види неупотребените тенкови во Ѓорче како бескорисни ја преседаа цела војна. Дури и да не ги виделе автобусите со УЧК-ите и нивните американски офицери/инструктори, наоружани со американско оружје, информирани со сателитско (и секакво) набљудување за движењата на нашата војска... Овие што шират ваква наратива се или исклучително корисни идиоти, или платени ботови.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.640
Поени од реакции
26.162
Тоа е новата историја што се шири од нго секторот, поготово кај вработените во администрација, попут овој. Продолжување на девалвацијата на патриотизмот и реалцијата која ја имаше Македонскиот народ и релативизација на предавството на коешто бевме принудени од нашите западни партнери, при очигледно неочекувано за нив добиена војна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.436
Поени од реакции
29.971
Лошото е што новите генерации и не знаат што реално се случило. Образовните институции не ги едуцираат, поголемиот дел од родителите не работат на светогледот на своите деца, и потоа времето и упорноста на НВО петтоколонашите си го прават своето.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Неколку пати имаше иницијатива за влез, полиција и војска координирано пробуваше да влезе. Проблемот беше што таман кога ќе се направеше напредок се повлекуваа. На Радуша додека се договореа кој треба да даде наредба ќе изгинеа нашите на позиции. Тоа е така затоа што бевме поделени, а СДС е истата матрица тогаш и сега, и може да претпоставиме која им била улогата со Бучко на чело на АРМ.
Ова е точно за Слупчане, штабот на учк, секој пат кога беа пред влез беа враќани, не и за Арачиново. Координација немаше, константно истекуваа доверливи оперативни информации, полицијата не и веруваше на АРМ и обратно. Па секој си работеше индивидуално без да го извести другиот
немаше никаква иницијатива за влез, цела команда се обидуваше што побрзо да го затвори обрачот и место да го чистат арачиново од земја се одлучија со гранатирање.

До тој момент западот кур не го болеше за некакви терористи и проблемите на фиром, како што кажаа сто пати преку медиуми и официјални лица - "тоа се криминалци, справете со нив."
Имаше план за напад на Арачиново. Панде Петровски сметаше дека гранатирање од далеку ќе го реши проблемот, Арачиново е стратешки небитно и оперативно опколено. Војнички гледано планот беше топ.
На совет за безбедност, во проширен состав на широка коалиција, присутни беа и Џорџ Робертсон и Хавиер Солана, беше одлучено дека ќе му дадат шанса на Панде во рок од 24 часа. Тоа беше тежок абсурд од проста причина што планот на Панде беше за месец и половина да ги истиснат без жртви а не еден ден. Згора на тоа на АРМ и требаа 36 часа само да се постави на два прстени на внатрешно и надворешно обезбедување.

На крај, рокот истече, АРМ беше тргнат во позадина само за огнена поддршка, а влезе да чисти полицијата со Лавови и Тигри.
Нападот беше некоординиран меѓу двете единици и плус АРМ беше држен во мрак за позициите на полицијата. Тоа допринесе за многу пријателски оган, минимум четворица потврдени.
Оливер Китановски (Тигар) почина од 100мм тенковска граната на Т-55 (АРМ)

Наративот е дека прашање на време е кога Арачиново ќе падне, што е вистина. Но учк се бореа за битката да трае подолго, не се бореа да победат. Знаеја дека ако падне мировен договор ќе ги извадат, и ги извадија.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.665
Поени од реакции
8.594
Ова е точно за Слупчане, штабот на учк, секој пат кога беа пред влез беа враќани, не и за Арачиново. Координација немаше, константно истекуваа доверливи оперативни информации, полицијата не и веруваше на АРМ и обратно. Па секој си работеше индивидуално без да го извести другиот

Имаше план за напад на Арачиново. Панде Петровски сметаше дека гранатирање од далеку ќе го реши проблемот, Арачиново е стратешки небитно и оперативно опколено. Војнички гледано планот беше топ.
На совет за безбедност, во проширен состав на широка коалиција, присутни беа и Џорџ Робертсон и Хавиер Солана, беше одлучено дека ќе му дадат шанса на Панде во рок од 24 часа. Тоа беше тежок абсурд од проста причина што планот на Панде беше за месец и половина да ги истиснат без жртви а не еден ден. Згора на тоа на АРМ и требаа 36 часа само да се постави на два прстени на внатрешно и надворешно обезбедување.

На крај, рокот истече, АРМ беше тргнат во позадина само за огнена поддршка, а влезе да чисти полицијата со Лавови и Тигри.
Нападот беше некоординиран меѓу двете единици и плус АРМ беше држен во мрак за позициите на полицијата. Тоа допринесе за многу пријателски оган, минимум четворица потврдени.
Оливер Китановски (Тигар) почина од 100мм тенковска граната на Т-55 (АРМ)

Наративот е дека прашање на време е кога Арачиново ќе падне, што е вистина. Но учк се бореа за битката да трае подолго, не се бореа да победат. Знаеја дека ако падне мировен договор ќе ги извадат, и ги извадија.
Дали веруваш дека учките цело време беа координирани од странски служби, некоја американска најверојатно и цела војна беше изрежирана од нив?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Дали веруваш дека учките цело време беа координирани од странски служби, некоја американска најверојатно и цела војна беше изрежирана од нив?
Не верувам, знам, МИ6 плус амерички контрактори со штаб во Гњиљане, веднаш до Бондстил
Едит:
Само преку граница е
Screenshot_20230128-160219-678.png

Генерално бивши САС и зелени беретки оперативци
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.998
Поени од реакции
10.676
Друже ти си рон бургунди од кајгана форум, синоним за недостаток на iq, нема кој не се подбива со тебе.

Ама добро тука си најде друштво на темава, тука има сериозна конкуренција. :icon_lol:
Еве ванлок со алуминиунската фолија на глава е малце почуден од тебе.


Заебано е кога кајгана форум од кано ванлок бачето и слични ентитети не ти се примарен извор на информации во животот, светот е многу различен тогаш.:(
А замисли па да имаш инфо од прва рака од некој што бил учесник у војната ама само замисли ама ок америте ни рекле решете го племето :ROFLMAO:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.436
Поени од реакции
29.971
Дали веруваш дека учките цело време беа координирани од странски служби, некоја американска најверојатно и цела војна беше изрежирана од нив?
Што има да верува-неверува, прашај го за кој kуq некои с(т)ранци да им кажуваат на АРМ како да напаѓаат, што смеат да користат, и колку време имаат за напад... Зошто хендикеп од временски лимити, ова нешто како утакмица фудбал е или што??
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
879
Поени од реакции
1.118
Имаше план за напад на Арачиново. Панде Петровски сметаше дека гранатирање од далеку ќе го реши проблемот, Арачиново е стратешки небитно и оперативно опколено. Војнички гледано планот беше топ.
На совет за безбедност, во проширен состав на широка коалиција, присутни беа и Џорџ Робертсон и Хавиер Солана, беше одлучено дека ќе му дадат шанса на Панде во рок од 24 часа. Тоа беше тежок абсурд од проста причина што планот на Панде беше за месец и половина да ги истиснат без жртви а не еден ден. Згора на тоа на АРМ и требаа 36 часа само да се постави на два прстени на внатрешно и надворешно обезбедување.

На крај, рокот истече, АРМ беше тргнат во позадина само за огнена поддршка, а влезе да чисти полицијата со Лавови и Тигри.
Нападот беше некоординиран меѓу двете единици и плус АРМ беше држен во мрак за позициите на полицијата. Тоа допринесе за многу пријателски оган, минимум четворица потврдени.
Оливер Китановски (Тигар) почина од 100мм тенковска граната на Т-55 (АРМ)

Наративот е дека прашање на време е кога Арачиново ќе падне, што е вистина. Но учк се бореа за битката да трае подолго, не се бореа да победат. Знаеја дека ако падне мировен договор ќе ги извадат, и ги извадија.
Ова е целата приказна за жал, и еден напад со единица внатре во Арачиново кој беше одбиен, па се ставија назад планови со гранатирање кои не решаваа веднаш ништо.

Тебе како ти изгледа план да гранатираш село месец-ипол со 70 терористи внатре + цивили?

Ова како што гледаш дури сега го дознаваат добар дел од куртониве.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.436
Поени од реакции
29.971
^^ Никако да си го средиш речникот за да не навредуваш како билмез.


Како најпрво не ти доаѓа чудно зошто некои сранци однадвор да ти кажуваат колку време имаш за напад и да ти поставуваат хендикеп?
Најбезбедниот пристап за да извршување на задачата - а притоа да минимизираш загуби - е најдобриот начин. Месец и половина? Па што ако, и три месеци ќе чекаш ако треба и ќе искочат сами кога ќе ги изедат сите кучиња и мачки (и понекој глушец).

Имало цивили внатре во Арачиново?
Никој не им забрани да го напуштат селото во било кое време. Сакаат да останат како жив штит и да гинат? ОК.
Автоматски споено мислење:

@Dumbledore јас се извинувам во име на сите овде , и сакам да те замолам последните офтопик постови да ги префрлиш на темата https://forum.kajgana.com/threads/Геополитички-размислувања-за-минатото-и-иднината-на-Македонија.112862/page-73

Воедно подели ни казнени поени на сите што бевме во офтопик. Целта е тие што ќе продолжат со иницирање вакви офтопик дигресии да научат што е правилно, а што не е.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
4
Окупацијата е состојба на умот, според тебе и видувања слични на твоите сите солуции стојат на маса ама никако не ви падна на памет и онаа која е само по себе разбирлива: Македонци во слободна Македонија!
Претпоставувам во некоја малку посложена ситуација повеќето со таквите ставови и видувања би завршиле како Генерал-Дезертер!
1. Ја би се борел и против бугарска и против турска и против албанска окупација.
2. И во овој момент сме во делумна окупација - реално сме вазална држава/колонија на САД/Германија, а политичарите инсталирани на власт. Па баш ме интересира ти што не се бориш да не ослободиш?
3. Од сегашната реалност во Македонија и војната во Украина носам заклучоци дека во многу блиска иднина, особено ако ги стават бугарите во Уставот, неизбежно ќе ја снема државава (албанско-бугарска окупација или кантонизација), дали тоа било за 5,10 или 15 год.

Оттука, ако земеме дека тоа што го прогнозирам ќе се случи, тогаш попрво би избрал турците да не окупираат отколку овие на запад и исток. Бугариве, албанциве, грциве и колективниот запад со сите свои дејствувања до сега покажаа дека сакаат да не избришат и дека ќе го направат тоа ако им се понуди прилика (ко сегашнава власт). Додека со турците друг би бил фимот.

edit:
А најголем проблем што го имаме ако некој не окупира е што комуњарава, па и до некој степен вмровциве ќе си седат мирни и ќе не предаваат тие што ќе идеме по шуми. На крај кога ќе размислиш и кога ќе се ослободиме пола од тие што се кренале на востание мртви, а кодошите и предавниците ќе си траат кој и да е геополитичкиот фактор.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Ова е целата приказна за жал, и еден напад со единица внатре во Арачиново кој беше одбиен, па се ставија назад планови со гранатирање кои не решаваа веднаш ништо.

Тебе како ти изгледа план да гранатираш село месец-ипол со 70 терористи внатре + цивили?

Ова како што гледаш дури сега го дознаваат добар дел од куртониве.
Планот наречен така е малку ненамерно погрешен. Да не ја тупам многу, планот беше истиснува од пола село па елиминирање, сето тоа силно поддржано од артилерија.
Налик нападот на Фалуџа, видете на јутјуб сами. Па де беше човек пред неговото време ама немаше муда
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.640
Поени од реакции
26.162
Планот наречен така е малку ненамерно погрешен. Да не ја тупам многу, планот беше истиснува од пола село па елиминирање, сето тоа силно поддржано од артилерија.
Налик нападот на Фалуџа, видете на јутјуб сами. Па де беше човек пред неговото време ама немаше муда
Ист таков успешен артилериски напад имаше и на Танушевци претходно, за ова не се збори многу, ама таму се употребија и градовите. И незнам за кој мировен договор мислиш, пошто мировниот договор се потпиша 2 месеци после предавството во Арачиново.

И не е дека Арачиново нема никакво стратешко значење, тој регион од Арачиново, преку Никуштак до Липково беше слободна зона за терористите. Арачиново требаше да биде третиот клин (после Танушевци/Љуботен/Чаир и Радуша/Кондово) за држење на Скопје под психоза, на оперативен домет на минофрлачите. И беше во исто време со акцијата во Чаир.

Мировни договори во овој конфликт имаше доста често и најчесто не се почитуваа. Мировниот договор во Охрид, беше потпишан непосредно после Масакрите на Карпалак и Љуботенски бачила и случувањата во Љуботен и Радуша. Радуша (не ми текнува дали беше пред или после потпишувањето) беше на среќа неуспешен обид за ескалација од страна УЧК и како директна последица од тие случувања е потпишан мировниот договор.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Ист таков успешен артилериски напад имаше и на Танушевци претходно, за ова не се збори многу, ама таму се употребија и градовите. И незнам за кој мировен договор мислиш, пошто мировниот договор се потпиша 2 месеци после предавството во Арачиново.

И не е дека Арачиново нема никакво стратешко значење, тој регион од Арачиново, преку Никуштак до Липково беше слободна зона за терористите. Арачиново требаше да биде третиот клин (после Танушевци/Љуботен/Чаир и Радуша/Кондово) за држење на Скопје под психоза, на оперативен домет на минофрлачите. И беше во исто време со акцијата во Чаир.

Мировни договори во овој конфликт имаше доста често и најчесто не се почитуваа. Мировниот договор во Охрид, беше потпишан непосредно после Масакрите на Карпалак и Љуботенски бачила и случувањата во Љуботен и Радуша. Радуша (не ми текнува дали беше пред или после потпишувањето) беше на среќа неуспешен обид за ескалација од страна УЧК и како директна последица од тие случувања е потпишан мировниот договор.
Радуша беше после мировниот и беше чисто КЗК ама им се поремети плановите за победа кога летнаа сухоите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom