Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.555
Поени од реакции
3.661
Е ајде де, дај кажи ми како Македонија зависи од Грција, или еве, од Бугарија...

И по што ја гледаш Бугарија за јак фактор, кога во Македонија и меѓу Македонците е предмет за мајтап...како што отсекогаш била.
IMG_4005.jpg
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.332
Поени од реакции
4.457
И што вели твојата подстомачна премудрост, дали ваквиот твој однос кон Македонија и Македонците е добронамерен или не?...

И, што мислиш, дали Македонците ќе го сменат својот став кон Бугарија и Бугарите, имајќи на ум какво се‘ зло Бугарија има сторено по македонскава земја?...:)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.159
Поени од реакции
8.752
Зошто на македонски форум има еден куп булгари?

Си ги бараат татковците
Ja шират булгаристичката заблуда дека се припадници на турското племе Бугари, што директно им оди во прилог на Србите и србоманската пропаганда на просторите на Вардарска Македонија, уште од првата половина на XIX век.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.572
Поени од реакции
82.218
Затоа е најбитно од све на свет тоа што го зборам од сам почеток, више 10 години на форумов:

да не се продава недвижност на Албанци
да се купува недвижност од Албанци
 
Член од
2 април 2023
Мислења
176
Поени од реакции
420
Бугарскиот демографски колапс е без преседан во новата историја, земји со вечни војни како Конго-Киншаса или Ирак имаат демограски препород а овде без војни, епидемии или масовна глад имаме намалување од 2,5 милиони луѓе! Не знам дали низ историјата има таков пример.
Србија има пад од некои 1,4 милиони, но треба да се каже дека и ние стоиме катастрофално и ужасно во тој поглед губејќи 300К+ народ од 2002 до 2022 при популација во 1991 од 2,1 милиони. Можеме да се ситиме со бугари и срби но тоа е погрешно бидејќи треба да ја видиме гредата во нашите очи, не сме ние оние кои треба да прозиваат некој народ за демографски дебакл.
Статистиката за новородени меѓу шипtари и македонци за 2023 е крајно поразителна.
Се согласувам, само тастатура патриотите не можат интелектуално да ги сфатат тие податоци, напаѓаат дека тоа сум ширел пропаганда албанска/бугарска/српска/грчка... Нашата глупост ќе биде наша пропаст
Автоматски споено мислење:

Затоа е најбитно од све на свет тоа што го зборам од сам почеток, више 10 години на форумов:

да не се продава недвижност на Албанци
да се купува недвижност од Албанци
Џабе кога имаш локални шерифи кои за одредена сума пари продаваат цели плацеви, издаваат дозволи за градење итн...
се продаваме за еден стан од 50кв во новата зграда што ќе ја изградат
Лично знам пример во град кај што никогаш немало Албанци каде се прави ова, дури има и информација дека лобирале да се направи џамија, кај што ги нема ни на ниво на статистичка грешка, е сега колку е тоа точно не знам..
али е факт дека истокот е многу испразнет, кои одат Скопје, а кои странство, просечна старост на население надвор од градовите е 50 и кусур години, население кое веќе го одминал фертилниот период и нема понатаму да се размножува, па сега може да направиме математика што значи тоа за наредните 20 години.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.159
Поени од реакции
8.752
По ослободувањето немало присилно иселување на Турците и Помаците. Во 1912 година, имало нешто, спроведено од ВМОРО, но тоа е друга тема.
Жити Гољамата екскурзија и В'зрoдителниот процес?

Зошто ја нема статијава на Википедија на бугарски јазик? Србите случајно да не ве спречуваат да ја напишете?

1721133686087.png

 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.159
Поени од реакции
8.752
Ова е нешто сосема друго. Не нè радуваа овие настани и овој процес ја нема поддршката од народот, колку што е можно во тоталитарна држава (режимот 1944 - 1989 го прогласивме за криминален со закон). Прво е процесот на "преродба", но тој е проследен со многу протести, па дури и војска беше испратена против демонстрантите, а за да се прикријат работите, државата почна насилно да ги иселува луѓето.
Овој режим за каков го прогласивте?

1721134229911.png

И може ли да објасниш подетално какви биле тие „шумни овации“, бидејќи ги нема во англиската верзија?
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.521
Поени од реакции
634
Овој режим за каков го прогласивте?

Прегледај го приврзокот 423979

Периодот 1941 - 1944 година не е опишан како „режим“.

И може ли да објасниш подетално какви биле тие „шумни овации“, бидејќи ги нема во англиската верзија?
Шумни - бучни
Овација - ентузијастичко одобрување или поздравување, бурен аплауз
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.159
Поени од реакции
8.752
Шумни - бучни
Овација - ентузијастичко одобрување или поздравување, бурен аплауз
Тоа било поздравено од сите пратеници или само од владеачките? Имаш ли некои податоци околу тоа? Кои партии биле? Каков бил односот на Собранието и Царот?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.572
Поени од реакции
82.218
Од ова што го напиша погоре, јасно може да се заклучи дека би бил среќен Албанците да бидат депортирани од Северна Македонија. Прегледај што си напишал и размисли.

Поентата: Сакав да знам од каде доаѓа твојот расизам и до каде оди.

По Балканската војна, црквата и ВМОРО, се обиделе насилно да ја сменат религијата на муслимани во Родипите - Турците и Помаците. Немало обид за протеруване.
Прегледај го приврзокот 423984
расизам? јебал те расизам
кој кур идеш на вакви теми у кои се употребуваат зборови чие значење не го знаеш?
Тоа е една работа.

Друга работа е измислувањето непостоечки, лажни основи, врз кои потоа го градиш својот случај.
Токму за ова зборам. Тоа е нешто што не се случува прв пат и е прилично огавна форма на изразување, која ја доловува духовната срозаност, но и неспособност на соговорникот.

У првиот пост го приметив и затоа те прашав: - Дали твоите дома знаат дека си педер?

Такви прашања можеме до утре. Еве, на пример, дали сите како тебе у Бугарија примаат албански курови у газ или си само ти?
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.555
Поени од реакции
3.661
расизам? јебал те расизам
кој кур идеш на вакви теми у кои се употребуваат зборови чие значење не го знаеш?
Тоа е една работа.

Друга работа е измилувањето непостоечки, лажни основи, врз кои потоа го градиш својот случај.
Токму за ова зборам. Тоа е нешто што не се случува прв пат и е прилично огавна форма на изразување, која ја доловува духовната срозаност, но и неспособност на соговорникот.

У првиот пост го приметив и затоа те прашав: - Дали твоите дома знаат дека си педер?

Такви прашања можеме до утре. Еве, на пример, дали сите како тебе у Бугарија примаат албански курови у газ или си само ти?
Твојот пост и тој над твојот се апотеоза и типична реакција на форумџија кој нема рационални аргументи и да се скрие беспомошноста се префрла на општи муабети, тролања ,инавреди и глупости.
Level - кафански муабет на пет пива.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.572
Поени од реакции
82.218
Твојот пост и тој над твојот се апотеоза и типична реакција на форумџија кој нема рационални аргументи и да се скрие беспомошноста се префрла на општи муабети, тролања ,инавреди и глупости.
Level - кафански муабет на пет пива.
ќе си го сечам курот на парчиња од по 15 cm ако ти знаеш што е апотеоза
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.140
Поени од реакции
4.916
Од слични причини, Хитлер го изврши холокаустот - ги обвини Евреите за сите социјални и економските проблеми на Германија.
Како што тврдиш дека Македонија е под контрола на Западот, така и Хитлер тврди дека Германија е под контрола на Западот (преку Версајскиот договор).

Хитлер ги искористил културните и верските разлики за да ја оправда антисемитската политика. Тој ги прикажа Евреите како културно туѓи и неспоиви со германското општество, поттикнувајќи атмосфера на исклучување и непријателство. Истиот однос го покажуваш кон Албанците.
А кон Словените (Слевенската група на народи) каква политика/однос имаше?
Оти читам таму дека во WW2 најмногу настрадани има кај Словените (СССР 17 -40 милиони, Ех ЈУ 1,7 милиони, Бугарија 5000), вистина или не ? ? ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014

(извадоци, целиот текст е на линкот)

The Balkans from 2024 to 2030

DD GEOPOLITICS
JUL 20, 20


Geopolitically The Balkans are very important for NATO. It is in the Central-South-East Europe and Mediterranean, halfway from Europe to the West Asia and touches the belly of Russia – that’s the most important.


The Balkans. Source: Wikipedia
The US and NATO have far too much invested into their Balkan colonies to simply give them away. Just look at Camp Bondsteel, the largest US Army base in the region, built on stolen land in an unrecognized state. NATO forces flattened a mountain to create a what is essentially the modern day form of a castle, complete with dungeons for the regime’s many enemies.


Camp Bondsteel from the air. Source: mprofaca.cro.net
The diabolical black sites at Camp Bondsteel have been described as a “Little Guantanamo” and it is an open secret that the US holds and routinely tortures dissidents there. Most of these people are held without evidence and without trial. Camp Bondsteel was known as a “black hole” where dissidents would vanish, never to be seen again. They may whitewash it in all the ways they want but the truth will not evaporate.

...

Albania is in a similar condition but with much stronger inclination towards the West, so it might be much harder for Albania to break away from their bonds with US and European masters. Macedonia (North Macedonia) is another puppet state devastated with poverty and has been driven to desperation. The criminals in NATO are offering them money, and Macedonia is too poor to refuse, despite the strings attached. This is NATO’s usual strategy, immiserate nations through economic warfare, then buy their most pliant criminals for pennies on the dollar.


Tony Blinken meeting with Albanian leader and fascist sympathizer Edi Ram
It has future in economic cooperation with Russia and China and other BRICS countries. CIA and MI6 will try to make civil war between Macedonian Albanians and other Macedonia nations in case the country changes its course. From 1945 onward, Greece has its hands and feet allover in US-EU chains. The country tried to break free unsuccessfully, after the Greek Communists posed one of the most effective resistance organizations in all of Europe during WW2, they were systematically hunted down and exterminated by Greek fascists backed by British forces in the post-war era.


Greek anti-Nazi protesters murdered by British soldiers in 1944. Source: The Guardian

...

The Balkans except for Serbia (and Republika Srpska) are the vassal states of the US through it’s Brussels proxy. It is up to each nation to decide their destiny. However, if they want a future as anything besides the lapdogs of NATO, the future of the Balkans lies in the BRICS. However, The EU and NATO won’t give up it’s influence and power over any of the Balkan state.
Freedom will come through a fight. Not necessarily through war or wars. But through political struggle of the peoples. What keeps peoples tight are mainly three ropes: personal comfort – until there is material abundance, no one is willing to go to the streets, informational blindness – people are kept in ignorance through MSM and they take lies for truth or distance themselves from action, daily survival – people work hard from day to another to make ends meet and have no time or energy for fight.

The power of alternative media is growing and people are inclined to the truth, people want the truth. Therefore there is hope for a fairer, multi-polar world and prosperous Balkans.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom