Гемак клуб?

H

HITCH

Гостин
бев пред некој месец, ме прелажа еден пријател. Презентацијата беше навреда за мојата интелигенција, толку посрамен не сум бил цел живот. очигледна измама само не знам кај кого пали, кај очајни или луѓе со блага ретардација.
Мојот „пријател“ ме знае 2 месеци и реши да ми помогне во животот! Не знам како заклучи дека мене ми треба помош од него, ама прифатив. Бидејќи не дадов ниту денар не ми е криво, ако требаше да им платам - ќе ги пријавев во полиција.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Мојот „пријател“ ме знае 2 месеци и реши да ми помогне во животот! Не знам како заклучи дека мене ми треба помош од него, ама прифатив. Бидејќи не дадов ниту денар не ми е криво, ако требаше да им платам - ќе ги пријавев во полиција.
Ја платив 900 денари. Ама толку ми се згади не ги барав назад :) Целото искуство беше трауматично/шокирачки не ми се веруваше на што присуствувам :)
 
H

HITCH

Гостин
Член од
26 март 2009
Мислења
72
Поени од реакции
8
Мене ми земаа 900 денари пред едно пола година. Као еден другар ме вика да заработам повеке, бидејки знаеше дека работев во странство одреден пероиод, и си вика ај овој има ке го заебам. Ме викнаа на кафе другаров и девојкаму, некој си безвезе муабет, брат ке видиш што е, многу е лесно, само неможам да ти кажам. Реков ај да видам, и отидовме таму, во недела. Дремевме едно 4-5 саати, го тупеа го тупеа и на крај го отупеа. Као даваж 2300 евра добиваш 50.000 годишно. Чекав да заврши и само да си излезам. Заврши што заврши пола саат ме малтретираат да потпишам. Јас се изнервирав си излегов. После неколку дена ме прашуваат што сум одлучил, реков НЕ. Па другаров ме вика пак некаде си во Аеродром да сум потпишел дека не се сложувам, морало лично не преку телефон, несакав да ги отерам у пм, па отидов. Истата ситуација, 1 саат зборење како е заработам, тупење мозок, викам луге јас несакам и готово. Си отидов и толку беше. После тоа ми се покажа една слична шанса со некое си осигурување. Викам ај да видам и тоа што е. Типот тупеше едно 1 саат, што сакам јас за моја фамилија, за моја иднина како да заштедам пари, давајки им 350-500 евра годишно. Јас знаев дека е нешто слично и му реков ај ке размислам. А типот ми одговори, ова е само една шанса мораш одма да одговориш. Ако е легално, кога сакам можам да отидам во осигурителниве компании и да си платам осигурање, ама не е.... како и да е луге пазете се од сите страни...
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
После тоа ми се покажа една слична шанса со некое си осигурување. Викам ај да видам и тоа што е. Типот тупеше едно 1 саат, што сакам јас за моја фамилија, за моја иднина како да заштедам пари, давајки им 350-500 евра годишно. Јас знаев дека е нешто слично и му реков ај ке размислам. А типот ми одговори, ова е само една шанса мораш одма да одговориш. Ако е легално, кога сакам можам да отидам во осигурителниве компании и да си платам осигурање, ама не е.... како и да е луге пазете се од сите страни...
да за ова и кај мене дојдоа ... осигурување во Граве Австрија или во Кроација ... јаки фирми се, ама начинот на претставување е ист како кога сакаат да те измамат ... прво прашуваат каде работиш т.е. дали имаш пари да платиш:facepalm: ... некој друг искуство?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Мене ми земаа 900 денари пред едно пола година. Као еден другар ме вика да заработам повеке, бидејки знаеше дека работев во странство одреден пероиод, и си вика ај овој има ке го заебам. Ме викнаа на кафе другаров и девојкаму, некој си безвезе муабет, брат ке видиш што е, многу е лесно, само неможам да ти кажам. Реков ај да видам, и отидовме таму, во недела. Дремевме едно 4-5 саати, го тупеа го тупеа и на крај го отупеа. Као даваж 2300 евра добиваш 50.000 годишно. Чекав да заврши и само да си излезам. Заврши што заврши пола саат ме малтретираат да потпишам. Јас се изнервирав си излегов. После неколку дена ме прашуваат што сум одлучил, реков НЕ. Па другаров ме вика пак некаде си во Аеродром да сум потпишел дека не се сложувам, морало лично не преку телефон, несакав да ги отерам у пм, па отидов. Истата ситуација, 1 саат зборење како е заработам, тупење мозок, викам луге јас несакам и готово. Си отидов и толку беше. После тоа ми се покажа една слична шанса со некое си осигурување. Викам ај да видам и тоа што е. Типот тупеше едно 1 саат, што сакам јас за моја фамилија, за моја иднина како да заштедам пари, давајки им 350-500 евра годишно. Јас знаев дека е нешто слично и му реков ај ке размислам. А типот ми одговори, ова е само една шанса мораш одма да одговориш. Ако е легално, кога сакам можам да отидам во осигурителниве компании и да си платам осигурање, ама не е.... како и да е луге пазете се од сите страни...
јас сум прошол поевтино од тебе... мене ми зедоа 800 денари хахаха...

и не чекав до крај да идам... кога беше првата пауза, одприлика после 1 саат и 15-20 минути си излегов.... се обидоа да ме спречат, демек не сум смеел да излегувам, дрн дрн дрн... кога почнав да се дерам таму дека ако не ми дозволат да излезам, тоа е еднакво на киднапирање и дигнав телефон да звонам во полиција... одма ми отворија и со осмех на лице ме испратија...

а таа плавушата (ако е уште истата од пред 2-3 години) што им го држи говорот (гласноговорник) не да е јебозовна... мх мх мх кој ја краси, со нејзе се сласти...:D
 
Член од
12 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
1
бољи пирамиди имаме од месопотамија, него има и ``нов`` клуб LYONESS, него каква превара и тоа е........................луге по 2000 еур даваат за вип да станат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
бољи пирамиди имаме од месопотамија, него има и ``нов`` клуб LYONESS, него каква превара и тоа е........................луге по 2000 еур даваат за вип да станат.
И што прават како ВИП?
 
Член од
12 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
1
Целата шема е дека даваш пари за кога ке учлениш некој земаш од 0,5 до 2 % од секоја сметка што он ке ја направи некаде каде што е лајонес место за купување,ЊТФ???иначе ептен го комплицираат.али крајно е дека покрај куп пирамиди и илегалки дури се дрзнуваат да ти дадат список од шопинг картот на пријателот што си го заебал да се учлени.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Koa ќе влезеш во вакво нешто се мењаш за 360 степени, правиш се‘ за да регрутираш луѓе, зашто од тоа зависи прво дали ќе си ги повратиш парите, а второ колку ќе заработиш.

Пред некое време дома кај нас дојде некој познаник на татко ми, се запознале преку некој пријател, и овој му предложил нешто вакво, не Гемак aма нешто слично, некој начин за долгорочна заработка, осигурање, штедење, појма неам. И као ај кај вас ќе дојдам да ви објаснам детално, и татко ми ај ОК. Типов седеше едно 3 саата, објаснуваше, презентираше, моите му викаат не сме сеа у ситуација ова да го направиме (пошто нормално овој бараше кеш), али братов упорен, некои калкулации, хипотеки, кредити, вика: "Aко ја само да ви објаснам да си размислите, ќе ви се јавам пак", ова-она.. И едвај некако на крај си отиде, моите му рекоа праиме сеа нешто, очекуваме прилив на пари, па ќе се чуеме тогаш. Нормално само за да го откачат му рекоа така, мислеа ќе забораи.

После 6-7 месеци му ѕвони на татко ми мобилниот, и овој му се јавува, и му вика "Добар ден, како е, ајде среќен нека и е роденденот на вашата ќерка". Замислете, запамтил кога и Е РОДЕНДЕН НА СЕСТРА МИ!! :eek: И баш на тој ден се јави, а пред тоа се немаа чуено, тогаш коа дојде дома кај нас и пред тоа едно два пати дали се имааат видено, типацов се јавува да честита роденден! Creeeeepy! И пак тука замарање, дали сте спремни сега, да дојдам да се видиме за тоа што зборевме, има некои новости во системот, бла бла, и татко ми пак се заеба со цел да испадне учтив, му рече сеа имам некоја работа, дај летоска да се чуеме... :facepalm:

Ако ве замараат вакви луѓе, пријатели, познаници, не е битно, без разлика на се‘ одречно и јасно кажете НЕ, зашто ако се колебате или глумите учтивост крвта ќе ви ја испијат!
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Uf, јас имав еден ептен добар другар што го излажаа тотално за да влезе во ова, типчето бараше пари по куќи, другари, насекаде, тие што немаше да му дадат пари не го почитуваа според него и не им збореше типот а тие се напињаат па вистината му ја кажуваат како е што е, ама пусто, испран мозок. Па се скара со најдобри другари, сеедно, незнам што направи, ми се прави сега паметен низ село, филозоферот, му го наполниле мозокот со срања до даска, па мисли дека е најпаметниот и најуспешниот чоек тука, па уште и со одело ко ќе се избаци, уф...:facepalm:
Работата е, немој никогаш да сте се излажале у вакво срање, никогаш, пичка им матер нивна што земаат пари од сиромашни луѓе што само се залажуваат дека ќе се збогатат за ден, нека гнијат сите до еден у затвор!
Што подалеку од таков ако наидете, што подалеку!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Јас не знам кај ве најдуваат вакви клубови пари да ви земат :icon_lol:, кај мене не да не поминуваат вакви работи туку ако некој е досаден отворено му викам чао и пријатно :icon_lol:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom