Гемак клуб?

Член од
11 август 2008
Мислења
112
Поени од реакции
14
Дали во Македонија навистина постои пирамидална мрежа на измама во која заработуваат тие што се на врвот а последните во мрежата остануваат измамени .Институциите во Македонија се немокни да ги спречат ваквите девијантни појави во нашето општество.
Ме интересира дали имате некоја информација за Гемак клубот ?????
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ZAR USTE BE IMA NEKOJ, KOGO MOZE DA GO IZMAMIS "PIRAMIDALNO" VO MAKEDONIJA??????
 
Член од
11 август 2008
Мислења
112
Поени од реакции
14
За жал да сеуште постојат луге кои од различни причини наседнуваат на овие измами (давеник и за сламка се фаќа) само се прашувам кој е механизмот за искоренување на овие појави зошто по препорака од нивни внатрешен член наскоро треба да се сретнам со еден од претпоставените таму за да ме врбува да пристапам во нивните редови.но јас целосно ги разоткрив нивните намери и едвај чекам да се видам со господинот му спремам едно изненадување
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
glogov kol.....na pravo mesto..........................????????????? :)
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
ZAR USTE BE IMA NEKOJ, KOGO MOZE DA GO IZMAMIS "PIRAMIDALNO" VO MAKEDONIJA??????
a jas pak se prasuvam zar uste ima nekoj sto moze da se izlaze so kibritcinjata i topceto na kameni most.
ocigledno ima bidejki tii kibritdjii se sekoj den na kameni a ako ne pravat profit ne bi mrznele tamu
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
ВОНДРЕДНО: ПРЕД ДА ГО ПРОЧИТАТЕ МОЈОТ ДЕЛ ВИ ГО ПРЕНЕСУВАМ ПРИЛОГОТ ОД ДНЕВНИК од 18 март 2006
НЕ СЕ СРАМЕТЕ, НЕ СЕ ПЛАШЕТЕ - ПРИЈАВЕТЕ! НЕМА КАЗНА ОД 8000 евра народе македонски!!!! ЗАТВОР ЗА ИЗМАМНИЦИТЕ!
Полицијата ќе го скине синџирот ако измамените проговора
Министерството за внатрешни работи апелира да проговорат сите измамени Македонци, кои наседнале на примамливата понуда од контроверзниот финансиски синџир "Gem collectio", кој во најголема тајност веќе неколку години постои во Хрватска и во Србија и Црна Гора, а кој набргу ќе биде префрлен во Македонија.
Како што претходно информиравме станува збор за опасна пирамидална мрежа, која на Балканот оставила илјадници измамени граѓани, ветувајќи им милионска заработка. Од неодамна, секоја недела, специјален автобус со десетици Македонци заминува во Велика Плана во Србија и Црна Гора, каде што се одржува презентација на организацијата.
МВР информираше дека синџирот може да се скине само ако измамените проговорат.
- Сите измамени Македонци, без разлика на тоа што биле изманипулирани во друга држава, треба да побараат помош од полицијата. Тие не треба да стравуваат од заканите на измамниците и треба да побараат помош од надлежните институции. Само на тој начин ќе може да се откријат организаторите на измамничкиот синџир - велат во МВР.
За тајниот финансиски синџир "Gem collectio", кој ја обвитка земјава, МВР соопшти дека разбрало од "Дневник".
Причината зошто пирамидалниот синџир егзистира во најголема тајност е договорот што членовите на мрежата го потпишуваат со организацијата.
Во договорот стои: "Ако за ова кажете некому во наредните пет години, ќе бидете тужени и ќе платите 8.000 евра казна".
Принципот на работа е едноставен. За да станете член на "тајното братство", треба да платите 2.300 евра на сметка на офшор-компанијата Fit For Success (FFS). Компанијата е регистрирана на Гибралтар, но често ја менува локацијата на неколку егзотични острови. За секој нареден член што ќе го натерате да се зачлени во мрежата ќе добиете околу 500 евра, а од тој ангажман по пирамидален принцип заработуваат и тие што се на врвот од структурата. Организаторите ветуваат дека за само десет месеци можат да се заработат најмалку 50.000 евра. Новите членови на пирамидалниот синџир, поттикнати од примамливата заработка, најчесто се обидуваат да ги насамарат пријателите да станат негови членови.
На компјутерската мрежа Интернет веќе подолго време тајно се дискутира за контроверзниот пирамидален синџир. Интернет е единственото место каде што измамените можат да ги разменат искуствата, но и да соберат доволно информации за "рушење" на пирамидата.
- Станува збор за тешка измама! Луѓе, ве молам не наседнувајте! Мене ме измами мојата најдобра другарка. Полицијата се уште собира доволно докази да ги пикне во затвор организаторите. Пирамидата лесно се руши, но нејзините фараони тешко можат да се откријат. Кога сфатив дека е измама и кога одлучив да се откажам, тие почнаа да ми се закануваат на телефон- раскажува една девојка од Србија за своето искуство со тајната мрежа.
За контроверзноста на финансискиот синџир сведочат и затворските казни што ги добиле 13 члена на организацијата пред две години во Хрватска. Обвинение било покренато и против организаторите на синџирот во Србија и Црна Гора.
Еј народе македонски со какви идеи си ти .... не не не се ова изливи на патриотизам туку изливи на фрустрација кон македонскава наша напатена незнаја...
ТАТ,АЛФА-С,ФИКОМ ... до кога со прирамиди и понзи ? Кога ќе почните да барате информации пред да напрајте нешто ????
Статијава генерално не е наменета за тие што се членови на пирамиди - од нив ништо не бива, што од страм, што од неверување тие никогаш нема да принзаат дека се измамени - статијава е наменета за оние кои допрва мислат да се зачленат во пирамиди.
Ме фрустрира новата пирамида која пушта канџи во мојатаа околина. Богами и за фрустрација е. Нема што многу да го објаснувам измамничкиот процес само накратко ќе споменам. Ти бараат да облечиш костум, да платиш 900 денари за двајца 1500, одиш во хотел таму сите со аплаузи те пречекуваат, ти се фрлаат јаки пичиња, ти се курчат сите со нивните рент-а-кар ауди,бемвиња,мерцедеси и со нивните фалсификат-од-имотни листови, штедни книшки - и ти си вчудоневиден. А во целиот тој процес никој не ти кажува што работи - што е и нормално, нели професија измамник звучи одбивно некако. И удираат на еден друг сентимент, на човековата нетрпеливост и љубопитност, ти бараат да уплатиш 2000 или 2300 евра "ама имаш само три дена да одлучиш" - пошто е јасно ако ти дадат повеќе од три дена дека можеш да налеташ на мојов блог или на милионите слични статии по светов и да се спишманиш.
Пазете дечки, сето ова се одвива тајно поради едноставен факт- НЕЛЕГАЛНО Е! Пусти луѓе не само парите што ќе ги издадат и по затвори ќе завршат. За тоа презентирам докази подоцна..
Друго прашање што ми паѓа на памет а сакам да го разработам е каква категорија на луѓе воопшто наседнуваат на ова ? Необразовани, прости се вашите први претпоставки - ама НЕ. Не се баш тие луѓе кои наседнуваат необразовани и прости, туку се повеќе сиромаси и лакоми. Кај што е танко таму се кине. Некој што има 10.000 евра нема никогаш да лупни безвезе 2300 евра, ама некој што има 2301 многу побрзо ќе се реши. Тоа кај мене предизвикува уште поголемо сожалувње, зошто баш тие , на кои парите им требаат најмногу - сиромасите - да бидат измамени ? Трагедија.
Наредна и најважна точка на разработка се секако доказите против пирамидите. Ги има премногу ама накратко ке ви презентирам некој. Прво да се запознаеме со Понзи. За Чарлс Понзи, како и за други измамници, куса биографија можете да прочитате во ВЕЧЕР . Поопширно за понзи шемите не успеав да најдам на македонски па еве што кажува српската википедија. Сега ќе ви извадам листа на измами во Македонија и светот.

1. Ликивидирани 518 пирамиди во Русија - Утринск

БИНГОООО. ДОДЕКА ИСТРАЖУВАВ ЈА НАЈДОВ БАШ МРЕЖАТА ШТО СЕ ШИРИ ВО МОЈАТА ОКОЛИНА!!!!!!!!!

ДНЕВНИК ЈА ИМА НАЈАКАТА ПРИКАЗНА!!!

ова е линкот http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2510&stID=36697

VIDETE GO I OVA
http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=76&ArticleID=2813
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
оваа работа е очигледно при крај после илјадниците писанија по весници за ова...

единствено наоѓа плодна почва во мали места....

да се чуди чоек....

кај што има сиромаштија сите зла се собираат...

конкрит да видиш какви работи гледам околу мене... леле леле луѓе за леп ќе протрпат...
имаше едно бате камионот си го продал за да се зачлени.... ц ц ц ц ц ц ц
и сето тоа сега - во двеилјади и осмо лето господово.. ц ц ц ц

ај шо дават 2300 евра за три книги.. барем нека ги прочитат...

линкс фор ју...
* http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1014&ArticleID=66787

* http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=10229&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

после ова јас за мото на компанијата би го ставил стани морон!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
оваа работа е очигледно при крај после илјадниците писанија по весници за ова...

единствено наоѓа плодна почва во мали места....

да се чуди чоек....

кај што има сиромаштија сите зла се собираат...

конкрит да видиш какви работи гледам околу мене... леле леле луѓе за леп ќе протрпат...
имаше едно бате камионот си го продал за да се зачлени.... ц ц ц ц ц ц ц
и сето тоа сега - во двеилјади и осмо лето господово.. ц ц ц ц

ај шо дават 2300 евра за три книги.. барем нека ги прочитат...

линкс фор ју...
* http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1014&ArticleID=66787

* http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=10229&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

после ова јас за мото на компанијата би го ставил стани морон!
Батка, овие да не се фраерите во одела ти што прашуваше за нив? :)
 
Член од
20 февруари 2005
Мислења
19
Поени од реакции
0
...:) Интересна работа...Јас сум сведок на оваа измама со блиски мои роднини...Значи..Да не должам многу...."Претплатникот не е достапен ве молиме бирајте подоцна"...Одиме во седиштето...."Дуќанот се издава под кирија"...И тоа е тоа...!!! :) Дечки...Чувајте си ги парињата за да си излезите со женската...кој нема за да си фати!!!
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
hmmmmmmmmm
ima uste edna od ovaa piramida na panama
davaat 10% mesecna zarabotuvacka t.e od 10-21%zavissi kolku pari ke vlozis i deka parite ti se dostapni sekogas:vozbud:
ako sakate i kontakt ke vi dadam
jas sum moite pari muvla neka gi faka i u banka neka mi stojat so mizerni 6% godisno
a koj saka da si ja proba srekata ke im dadam adresa slucajno ja najdov


:tv:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Како пробаа мене да ме заебат...

Пред 3-4 месеци откако останав без работа, ден потоа се појави кај мене мој комшија со пофалби дека работел во фирма во Скопје и зимал многу пари, не работел многу, ама неможел да ми каже ни што работи оти имале потпишано договор за тајност во фирмата (њтф?!)
И демек он спомнал тамо за мене и би можел да влезам тамо кај нив и да заработувам многу пари бла бла.. па требаше 900ден. да платам за апликација, и платив, само го предупредив да не е превара. Он негираше. Ок. Случајно ми затреба неговиот дигитален апарат и го земав, и внатре видов слики од него со беџ - Гемак, и одма гуглав и ги најдов податоците погоре и му се јавив, ќе го акнев една ама спичка пред мајка му, ми ги врати парите, па се извинуваше демек ништо не знае за тоа, ќе го истепав ама не вреди педер да тепаш, срамота е, и очи му немам видено од тогаш.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
25
Поени од реакции
1
APS

Policijata treba vakvi prevarantski firmi da gi zatvori i lugeto koi se srbi tuka vo Skopje da gi apsi!
Imaat duri i kiafic nekoj kaj jugodrvo!
Apsi sve so red-a Srbinot e prevarant neviden!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Најинтересна е промената која се случува во човекот кога ќе стане дел од „тајното братство“.Костумисан,намирисан,мислиш министер станал преку ноќ.Не беше толку глуп,бидејќи успеа да присобере некоја паричка,купи бмв,стан,за кој дотогаш немаше пари.Што значи сепак некој заработуваат со продавање празна слама.Во истата шема за несреќа пикна и мои блиски,кој воопшто несакаа да зборат за бизнисот.Сепак бргу испаднаа,900 денари за авантура,на конгрес во Скопје:).
Типов во последно време некако се губи,изгледа братствово не цвета баш најдобро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom