ГОСПОД ПОСТОИ !

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не помага, од проста причина-не си ни барал да (ти) помогне.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Модераторот е верник, никоаш нема да ја затвори темата, само ќе не брише оти не дава за право да си искажеме свое мислење...
Добр бе дете, кога сум ти забранил да си го искажеш мислењето...имаш три избришани мислења(на сите теми) од мене и тоа поради несоодветен јазик...Размислуваш ли за тоа што го пишуваш или само онака да се каже нешто...

Темата ќе биде затворена кога ќе биде исцрпен разговорот..сега за сега не...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не помага, од проста причина-не си ни барал да (ти) помогне.
:pos2:И тој што се има скинато од молење не ја добил помошта..погледни ги само јадницине што секој ден се молат за се нешто по црквите.....
Како викаат..некој чекајки си умрел....:vozbud:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Можда господ навистина постои.
Ете денес вртевме мазник и ми се падна парето, уз мазник мезевме колбаси и пиевме вино, додека од телевизеро ечеше саксофонот на Ферус. Да не постоеше Бог, немаше денес ни да вртиме мазник ниту Ферус ќе бриљираше на ТВ (додека одоздола одеше пригодна порака за среќен празник на сите христијани од еден магацин за големо) Да не постоеше Бог, денес ќе беше ден како и секој друг... без колбаси вино и чочек.

ПС
КАДАИФО ГО ЗАБОРАВИВ !!!
ете сега стигнаа две парчиња кадаиф со кафе... изгледа таму горе сепак има некој кој дозволува да среде работен ден човек во негова слава касни кадаиф...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Можда господ навистина постои.
Ете денес вртевме мазник и ми се падна парето, уз мазник мезевме колбаси и пиевме вино, додека од телевизеро ечеше саксофонот на Ферус. Да не постоеше Бог, немаше денес ни да вртиме мазник ниту Ферус ќе бриљираше на ТВ (додека одоздола одеше пригодна порака за среќен празник на сите христијани од еден магацин за големо) Да не постоеше Бог, денес ќе беше ден како и секој друг... без колбаси вино и чочек.
Е, да ми си жив. Ама овие дечиштава ништо не разбираат. Ако, нека не веруваат, ке дојде време кога ке се прават пишман. Голем е горнион, се гледа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
:pos2:И тој што се има скинато од молење не ја добил помошта..погледни ги само јадницине што секој ден се молат за се нешто по црквите.....
Како викаат..некој чекајки си умрел....:vozbud:
Тоа е твојот генијален заклучок. А еве и поинаков:

- оние кои ги стрефила бељата па живеат од испросеното, таа своја состојба нека ја сметаат за Божја волја заради нивно спасение. Кој знае какви би биле тие просјаци кога би биле во поимотна состојба?
- оние кои просат, можат да се надеваат на милоста Божја, која делува така што некој од посетителите од храмот може да им понуди милостина, во одреден облик. Како што Божјата опомена може да дојде преку нечија уста, така и Божјата милост кон просјакот, доаѓа преку милостињата од оној кој ја дава.

Ќе ти текне...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Кој знае какви би биле тие просјаци кога би биле во поимотна состојба?


A kakvi se tie sto veke se vo poimotna sostojba. Argumentov ti e od tipo bebinja umiraat oti ako ne umrele ko golemi ke bile ko Mengele i Hitler, ama aj barem site losi ko bebinja da umiraa, a vaka em bebinja umiraat, em golemi zlotvori i kriminal od golemci, raskalasnost i obest na bogataste nasproti beda na onie koi ke bile isti ko onie koi veke se zli.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Тоа е твојот генијален заклучок. А еве и поинаков:

- оние кои ги стрефила бељата па живеат од испросеното, таа своја состојба нека ја сметаат за Божја волја заради нивно спасение. Кој знае какви би биле тие просјаци кога би биле во поимотна состојба?
- оние кои просат, можат да се надеваат на милоста Божја, која делува така што некој од посетителите од храмот може да им понуди милостина, во одреден облик. Како што Божјата опомена може да дојде преку нечија уста, така и Божјата милост кон просјакот, доаѓа преку милостињата од оној кој ја дава.

Ќе ти текне...
Ja сум неверник, и ако им даам ја значи господ ме натерал а? Абе се молат за милостина од нас! А за облаците (господ де) ја денес видов облак у форма на диносаурус.. дали тоа значи дека уште постојат :vozbud:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
На Совршеноста и добротата на бог не одговара ни онаа позната божествена рамнодушност кон луѓето и нивните потреби. Оваа индиферентност може да им се прости на на земските цареви, чии сили и знаење се ограничени, но не може да му се прости на Бесмртниот, совршен и добар бог кој ги поседува сите знаења и моќи.
Па сепак, ние гледаме како многу луѓе, па и цели градови со своите жители пропаѓаат. Сето ова не принудува да заклучиме: ако провидението постои, тогаш тоа е несвесно за своето постоење и за своите сили, или пак не знае што е за луѓето добро, а што не е добро. Во секој случај, изгледа дека тоа совршено суштество не води сметка за луѓето и неговите интереси.
Дури и оние кои застапуваат одредено гледиште (вера во бог) не можат во се да се согласат. На пример, оние кои тврдат дека бог е на едно место не можат да се сложат со оние кои тврдат дека бог е насекаде. Или оние кои бог го поимаат како троеден не можат да се сложат со оние кои го поимаат како еден и така натаму.
Ако бог се сваќа како олицетворение на вечност и совршенство кое се грижи за се, како ќе го објасниме постоењето на злото, кое е во спротивност со атрибутите на божјата природа.Ако пак притиснати од тој факт со силата на доказот кажеме дека бог се грижи за некои нешта, оправдано може да се прашаме зошто едни нешта ги фаворизира на штета на други и зошто божјата грижа не се протега на севкупната стварност.
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
23
Поени од реакции
1
NE SUM GO VIDEL, AMA MISLAM DEKA E SEKOGAS MEGU NAS, SMRTNICITE,KOI EDEN DEN KE SE PROSVETLIME, VO NEGO.
 

hristina_

^_^
Член од
4 февруари 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
A shto mislish, kako nastanala planetata Zemja? I kako nastanal chovekot?

А од кај си сигурна дека господ создал се ?! ... Од кај си воопшто сигурна дека Господ постои ? .. :toe:

Па ... Не сме камено време, има развиена наука .. Мислам дека има доволно други работи во кои може да се верува дека човекот настанал ( кои според мене се по реални од Библијата ) ...
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
ЈАс баш и не верувам во господ колку сакаш убедувај ме, а и дали постои никој нема ни да знае, а ова видео е толку неповрзано со господ и глупо што не би убедило ни 1 одделенец!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
А од кај си сигурна дека господ создал се ?! ... Од кај си воопшто сигурна дека Господ постои ? .. :toe:

Па ... Не сме камено време, има развиена наука .. Мислам дека има доволно други работи во кои може да се верува дека човекот настанал ( кои според мене се по реални од Библијата ) ...
Od kaj e tolku sigurna deka Gospod postoi ? Epa v selo kaj nas toa go vikame VERA , a jebala te taa tvoja nauka , aj kazi mi pls od so nastanal covekot ? Od majmun ? od nekoja bakterija od so ? Bakterijata se razvila vo tolku intelegentno sustestvo ili majmunot ? pa uste nekoi bakterii ili majmuni dobile i nadprirodni mokji . Im se razvilo tretoto oko , pocnale astralno da se proektiraat i 300 drugi sranja . Aj prosvetli me ti se molam - od so nastanal covekot . Te prekolnuvam prosvetli ne i na dvajcata .
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Od kaj e tolku sigurna deka Gospod postoi ? Epa v selo kaj nas toa go vikame VERA , a jebala te taa tvoja nauka , aj kazi mi pls od so nastanal covekot ? Od majmun ? od nekoja bakterija od so ? Bakterijata se razvila vo tolku intelegentno sustestvo ili majmunot ? pa uste nekoi bakterii ili majmuni dobile i nadprirodni mokji . Im se razvilo tretoto oko , pocnale astralno da se proektiraat i 300 drugi sranja . Aj prosvetli me ti se molam - od so nastanal covekot . Te prekolnuvam prosvetli ne i na dvajcata .
Човекот е далеку од интелигентно суштество, и твојот пост го докажува тоа. Те молам земи прочитај нешто за еволуцијата, па после мрчи муда, се кладам ти ни лектирите од основно не си ги прочитал, ако уопште си завршил основно.
Нема да трошам време на безрбетници ко тебе да ги просветлувам и да им објаснувам од шо настанал човекот, а само да те потсетам, библијата проповеда дека господ го направил човекот од кал, па сега ти избери со ти одговара, мајмун или кал?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom