Втора шанса

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.729
Поени од реакции
978
Abe lujge so ve gledam cudni...ke i/mu prostam ne i/mu prostuvam...drapaj si takvoto...so ima vrska ako nekoj izneveri nekoja i obratno...ako vi e ubavo i na dvajcata eden so drug i ako stvarno se sakate nema ni da pomislite deka ve izneveril/a a ne pa dali ke i/mu prostite ili ne...a ako veke se sluci iznevera i ako iznevereniot doznae...zavisi kakvo neverstvo bilo i kako i zosto se slucilo...a jas dali bi prostil...hmm...mi se nema sluceno takva rabota dosega taka da ne ni razmisluvam za toa...ako mi se sluci toa...kako so ke mi fati umot vo momentot taka ke odlucam...najubavo e da se nosat spontani i brzi odluki koi ne se planirani odnapred a ne sta bi bilo kad bi bilo...gluposti :)
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
ednas mi se ima daseno da dadam jas vtora sansa i to be honest never again,koga veke ednas se desilo takvo nesto doverbata ja nema poveke,zatoa posle takvo nesto cao,prijatno ili kastracija doaga eventualno vo predvid.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.197
Поени од реакции
34.431
_ZlObNiCa напиша:
ednas mi se ima daseno da dadam jas vtora sansa i to be honest never again,koga veke ednas se desilo takvo nesto doverbata ja nema poveke,zatoa posle takvo nesto cao,prijatno ili kastracija doaga eventualno vo predvid.
Тоа и јас го викам.
Ако еднаш се случи, нормално е дека нема да имате доверба. Ако го/ја сакаш - нема да ти биде сеедно и нема да простиш. Ако го/ја сакаш, а му/и протиш - тогаш си неверојатно глуп и сакаш да бидеш повреден/а.

Ако ви е убаво со парнерот, но нема љубов - тогаш може да „простите“.
 
Член од
14 октомври 2005
Мислења
37
Поени од реакции
0
Кастрација ?!!
Ако сите жени вака размислуваат мислам дека ќе биде проблем маж да најдете во градов. Само другарки ќе си бидеме.
Мислам дека тоа чао пријатно ќе да е сосема доволно.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
pearl напиша:
FortunE
_ZlObNiCa


Ако веќе се дава втора шанса, истата треба да биде потполно иста како и првата. Ако веќе решите да продолжите со тој човек, не е паметно да се влегува со ставот "еве јас и овој грешников до мене". Зошто така, се што тој другиот ќе направи и каже во иднина, во ваши очи ќе биде грешно во старт.

Затоа реков, ако не можам јас да ги победам и расчистам моите емоции на недоверба и страв, воопшто нема ни да ја дадам втората шанса.
I demek toa mozno e? Abe ajde... nema sansi, prviot moment koga nema da se javi i da izrecitira kade e posle 8 saat koa vie ste go ocekuvale da si dojde doma, ke ispadne onaa "pak me varash, pak si so nekoja? pak kriesh neshto" oblace oblace.
I posle OBDN e luda ko ke rece ne sakam da znam. Ednash imam receno na nekoja druga tema i pak ke recam. Nema maz sto nema da smuva neshto na strana nekogash u zivotot, ako ne smuva neshto ne ke da e u redu so nego :) E sea razlikata pomegju nevernici i vernici e toa shto nekoi ke dozvolat da razberete. Samiot fakt deka si razbrala znaci deka nekoj

a) ne se potrudil da go sokrie toa dovolno dobro, da bide diskreten, znaci ne mu bilo stalo do drugata licnost i nejzinite custva i pred se nejzinoto dostoinstvo - so drugo zborovi poise si e sam biten, i mozda onaa so koja vara mu e pobitna - sto automatski pretpolaga adio ili b) neznae da sokrie, i tolku e smotam vo koj slucaj voosto ne vreden, sto povtorno pretpolaga adio.

Ama ajt jas sum sjebana od 5 godini koga resiv najdobrite drugari da mi bidat mazi, pa znam povekje od shto sakam da znam.
Se dodeka ocekuvate deka nekoj nema da skrene na strana, i ke go pazite sekoj eden cekor, rizikuvate da nekogash u zivot bidete sjebani u odnos na idealite.
Site varaat, ama ultimatno site im se vrakjaat na onie koi gi sakaat, cenat i so koi sakaat da go pominat zivotot. Sekoj ke skrene, ama prasanje e poradi koja i pokraj koja ke se razbudi slednoto utro....
Ako pocnat da se budat se pocesto pored drugi zeni, ondak ovde neshto ne stima. A onaa shto spie doma sama, ko ke razbere, togash taa nemala doma maz koj ja pocituva. Tako ja gledam na to....
I nejku da znam, i prviot sutrak sto ke dojde da mi priznae, naebal gadno, posto ako misli deka so toa sto mi priznal me ceni, gadno se vara, mi go zgazil dostoinstvoto a nishto ne e pobitno od toa.
Nema poruzno neshto od ti da si u temnica a gradot da go znae, takov maz ne te smatra ni za mivka.
Tako da, ako razberete, ne ste nishto povekje od samo mivka dokolku pak go priberete.

p.s. istovo vazi i za zenite, ne e deka oni ne skrenuvaat isto taka sofisticirano :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Се океј, ама тука си ми многу контрадикторна:
OBDN напиша:
I nejku da znam, i prviot sutrak sto ke dojde da mi priznae, naebal gadno, posto ako misli deka so toa sto mi priznal me ceni, gadno se vara, mi go zgazil dostoinstvoto a nishto ne e pobitno od toa.
Со ова тука:
OBDN напиша:
Nema poruzno neshto od ti da si u temnica a gradot da go znae, takov maz ne te smatra ni za mivka.
Tako da, ako razberete, ne ste nishto povekje od samo mivka dokolku pak go priberete.
Не си ми јасна. Велиш дека сите вараат, демек ноу биг дил, а од друга страна овие двата горни цитати ме бунат. Солуција според тебе?
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Мистичен напиша:
Се океј, ама тука си ми многу контрадикторна:

Со ова тука:

Не си ми јасна. Велиш дека сите вараат, демек ноу биг дил, а од друга страна овие двата горни цитати ме бунат. Солуција според тебе?
Ne se kontradiktorni ama ic. Samo jas mnogu brgu kucam pa ne praam dobar redosled. :)
Prvoto se odnesuva na mojata ne-zelba da znam. Nejkam da znam, bidejki samiot fakt deka nekoj e spremen jas da razberam znaci ne mu e stalo, ne mu bilo stalo. Nejkam da razberam deka na nekoj bar i vo samo eden moment nekogash ne mu bilo stalo.

Vtoroto se odnesuva na mazi / zeni koi ne sokrivaat i dozvoluvaat da se razbere. Ne sekogash mora da si ti taa/toj shto ke razbere neli... moze cel grad da znae ti da neznaes, i od toa nema poruzno -- zboruvam za mazi/zeni koi dozvoluvaat da se razbere, bez razlika koj razbira -- toa mi e muabetot so dostoinstvoto -- pa da go vidam kako prai nekoja druga cinam nema da me zdoboli tolku, kolku da razberam deka dozvolil ne samo da muva naokolu tuku site da znaat i da ne mu e stalo -- i so custva ima on ili ona seedno za tebe koga dozvoluva javno da ti se gazi obrazot?

"Site" varaat, ne site dozvoluvaat da se razbere. :)

Se nadevam sea sum po citka.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
A кој да не дозволи да се разбере? Варачот или вараниот? : )
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Мистичен напиша:
A кој да не дозволи да се разбере? Варачот или вараниот? : )
Varacot ebago :)
A normalno varaniot treba da e muto ako posle toa bruja i si gi kazuva na sekoj makite. FAKT: NIkoj nikad nema da te sozaluva, samo ke te izmejuvaat FAKT: Traj si praj si e najbolja varijanta ;)
p.s. Ne go imitirat StenmarC so potprasanjata, nema sansi da mu zemesh primat :pos:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Од секакви искуства ... втора шанса не се дава. Тој што ќе падне на искушение еднаш, ќе падне и после тоа ... а и се знае колку е лесно да изгубиш доверба и колку е тешко, скоро невозможно да ја повратиш истата.
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
pearl напиша:
п.с. Их бе Делфинчо бееее.....:) :)

Знам јас дека лудо сакаш да ми се пикнеш под сукња :wink: ......ама.....



......да, јас сум првата, а ти сакаш да си вториот? :icon_lol: :icon_lol:
Тоа беше едукативна поговорка за еден член на форумот на кој што во детството му фалело љубов (и тоа многу) од родителите, и кој што се развил во тип со насобран гнев во себе, за жал... За него да докажам, пред се треба да се советува со добар психолог, малку подолго време (нема ништо срамно во тоа), а потоа да си побара вистинска љубов..

Иначе во поговорката јас сум “свињата“! А кои се препознале во “убавите Бисери“, нивна работа!
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Auuuuu lugjeto cesto pogresno me razbiraat, ama ovde izgleda eptem.
Prvo edno za tebe a I za site na forumot:
Na ovakvi temi, sekogash bez isklucok zboruvam od strana na hipoteticki situacii; ponekogash mi se slucuva da vmetnam licno iskustvo, no nikogash ama NIKOGAS da analiziram necii tugji postapki, ili da analiziram od strana na situacijata na pearl, ili Misticen, ili divine ili koj znam jas I ona nivnoto iskazano da go gledam ko nivno licno iskustvo, uste pomalku nivna licna doblest; od pricina shto nitu gi znam, nitu sum im bila u koza, I plus sto sekoj umen znae deka dva reda ne se dovolni za da olicetvori edna licnost, uste pomalku situacija, najmalku mislenje. I vtoro zatoa shto e nekulturno I nedoblesno da se sudat, I analiziraat postapkite na drug, posebno od nekoj koj ni eden ne pominal vo nivnite cevli. Zatoa pearl, I vo slucai koga go citiram tvoeto mislenje, odgovorot na istoto ne e voden od pogledot na pearl u dadenava situacija, tuku mislenjeto na pearl staveno vo edna generalna hipoteticki varijanta.
Znaci nema potreba da se prepoznavas, ili da mislish deka nekoj mislel na tebe, ili ti lepi ovde nekoj epiteti. Jasni sme po prasanjevo? Se nadevam.
Vtoro: moeto momentalno mislenje e samo toa, momentalno mislenje izgradeno na baza dosegasnite iskustva I spoznavanja. Nemoze da ima prostor za mislenje dokolku se zboruva vo idno neopredeleno vreme – ako neznam shto mislam denes, poradi toa shto ne sum bila u takva situacija, I mislenjeto mi zavisi samo od bivanje vo dadena situacija, togash ke si kutam. Resenieto da ne si kutam I da si kazam mislenje doagja od toa shto jas ne mislam deka trebalo da iskusam neshto za da imam mislenje, mislenje se stvara I od indirektno iskustvo, ona na komsii I prijateli, pa od literatura I knigi I mnogu shto drugo.
Nikoj normalen nemoze da izjavi deka utre nema da si go smeni mislenjeto. Zivotot e edna mnogu interesna igra, igra koja e pred I se ucilisna klupa. Mozebi eden den ke si go smenam mislenjeto, no za toa novoto mislenje togash, sega nemam namera da prepostavuvam,sega mislam ona shto go mislam sega. Se nadevam I po ova prasanje sme malku pojasni.
I treto I najbitno za site koi se obiduvaat da najdat kontradiktornosti vo moite pisanija; Hesketh
Pearson sedel na isto stolce so vistinata koga rekol ”Pogresno citirani citati se edinstvenite citati koi nikogash ne se pogresno citirani.”

Nema maz sto nema da smuva neshto na strana nekogash u zivotot, ako ne smuva neshto ne ke da e u redu so nego
Se dodeka ocekuvate deka nekoj nema da skrene na strana, i ke go pazite sekoj eden cekor, rizikuvate da nekogash u zivot bidete sjebani u odnos na idealite.
I nejku da znam, i prviot sutrak sto ke dojde da mi priznae, naebal gadno, posto ako misli deka so toa sto mi priznal me ceni, gadno se vara, mi go zgazil dostoinstvoto a nishto ne e pobitno od toa.
Aj da probame da ne vadime od kontekst recenici. Ova e celina, so celiot moj post odi zaedno, ne sami zasebni recenici.
I da se parafraziram po koj znae koj pat, ne ziveam vo ideal deka ”mene nema sansi nikoj da me prevari” idealot (bar forumski)vo koj zivee Dolphinco na primer. Ima I te kako, I sansite za toa gi stavam na mnogu povisoko nivo.
I da, veruvam deka maz koj nema zelba a I ne iskoristuva sansa na strana ima nekoj problem  ne se zaebaam ozbilna sum. I da od start ja prifakjam ovaa ne tolku utopisticka ”realnost,” I koa ke mi se desi nema da me lupne od zemja, nema da me stavi u stiacija da sum razocarana od site ”mazi” ili oni vakvi I onakvi, I ne, ne me stava vo situacija od start da ne veruvam, bidejki nemam ocekuvanja za potpolna verba, verbata e samo toa verba, I nishto drugo dopirlivo. Ne ocekuvam nekoj 100% od svojot zivot da go vrti okolu mene. No toa neznaci deka dokolku me prevari deka ke go prifatam samo zatoa shto sum go ocekuvala. Site nie znaeme deka ova zimo postoi verojatnosta da ne fati grip neli? Dali toa znaci deka koga ke ni dojde gripot nemame da barame resenie za istiot, I nema da go lecime? Ne taka? E isto I so ova, toa shto go ostavam ko varijanta neznaci deka ke go prifatam I deka ke ziveam so istoto.
Ne ne e oblaceto na prvata stvar, oblaceto e somnez baziran na vekje prakticno uvidena I potvrdena rabota ne na zamisla.I ima razlika pomegju davanje vtora sansa koga samo se somnevash ili I koga fizicki si imala potvrda na situacijata pod somnez.
I logikata za moznosta da nekoj veruva vo neverstvoto ko realna opcija od start a sepak ima normalna I uspesna vrska zavisi od ona tretoto DA NE RAZBERAM. (klucen element).
A za ona dali gledam od perspektiva na single, one night stand, ili three weeks relationship, ili godina, ili verena ili svadba, ili 5-6-7 deca – moeto MOMENTALNO mislenje e, deka lugje koi decata, godinite, memoriite gi koristat ko izgovor, se lugje koi nemaat opcii – da ne recam bullshit izgovori. Ako neshto go smetam ko nemoralno, nepravedno, neshto koe me povreduva, mi gi menuva custvata, mi gi menuva pogledite prema druga licnost, veruvaj 10 deca nema da napraat razlika; posto zaednicata ne e edinstveniot nacin za zdravo odgleduvanje na deca. Naprotiv, ”vo ime na decata” mnogu cesto znae da ima de facto losi emotivni posledici za deca. No toa e vekje treat tema.
Se nadevam deka ovoj pat ne sum kontradoktorna.
Pozdrav

p.s. i obrati vnimanie na vtoriot citat pogore od mojot predhoden post - klucen element - ne go pazam sekoj cekor, i ne baram da najdam neverstvo; mnogu zeni zivotot go pominuvaat pravejki go tokmu toa.
 
H

HCL

Гостин
Според мене втора шанса би било стварно тешко да и дадам на некоја.Не велам дека 100%НИКАД!!! ама не ни велам дека треба тек така да се даваат.Во мое искуство имам простено еднаш ама испадна дека простив на погрешна личност.Барем одприлика некои 95% што вараат планираат повторно тоа да го прават.За да и простам на некоја треба типката стварно да се помачи.Ако таа рече:ех што,он мисли нешто посебен епа не се замарам со него-тогаш е јасно дека типката не ме сака толку многу а најверојатно нема ни да ме сака и нема потреба да и простувам на таква(такви ги има кај сакаш).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom