Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Македон91, 6 март 2010.

 1. aivanv69

  aivanv69

  Член од:
  5 октомври 2011
  Мислења:
  137
  Допаѓања:
  208
  Еве една интересна слика од Втората светска војна со двајца Македонски генерали
  заедно со Адолф Хитлер.

  Генерал-мајор Александар Попдимитров. Роден во Кратово, От Лево од Адолф Хитлер.
  останува верен на него. Самоубива се со жена му во денот на превратот на 9-ти септември 1944.

  Овој македонски генерал е по интересен седи меѓу Адолф Хитлер От Лево и фелдмаршал Вилхем Кајтл отдесно.
  Тоа е Генерал-мајор Владимир Кецкаров син на охридскиот воевода Антон Кецкаров

  ја претвора бугарската петта армија,составена на 80% от македонски војници против Германците.
  Спроведува против група амиј Е Страцинско-Кумановската операција - совладани се Страцин, Куманово, Скопје. Во исто време се води и Брегалнишко-Струмичко операција, како резултат на која деловите на Вермахтот се наметнува од Царево село, Кочани, Штип, Струмица, Велес и други населби. Од 21 октомври до 30 ноември се одржува Косовската операција при која се совладани градовите Подуево, Приштина, Косовска Митровица, Рашка и Нови Пазар.
  1280px-BASA-3K-15-391-1-Nikola_Mikhov,_Adolf_Hitler_and_Wilhelm_Keitel,_1943.jpeg
   
  spas72, blanco, zmej gorjanin и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  23.951
  Допаѓања:
  28.441
  Интересен податок за Македонци-генерали кај Хитлер.
   
 3. blanco

  blanco

  Член од:
  18 мај 2008
  Мислења:
  4.351
  Допаѓања:
  6.886
  Веќе поминаа скоро 30 години после распадот на Југославија.
  Време е нашите т.н. историчари да направат повторен осврт на ВСВ на територијата на Вардарска Македонија, а не да ја мантраат таа комунистичка приказна. Пример во Србија и Хрватска веќе сериозно се преразгледува и се дебатира околу овој период, додека ние сеуште сме заглавени пред 30 години со бајките за протерувањето на окупаторите од истокот. Што нема никаква врска со тогашната реалност.
   
  На stratUs, Igorcemk, spas72 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.060
  Допаѓања:
  4.793
  Се разгледува и дебатира, нема ништо посебно што да се измени или дополни т.е. има врска со тогашната реалност.
   
 5. ultras1988

  ultras1988 Anti-Antifa

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.193
  Допаѓања:
  3.638
  Има, ете Србите се на праг да го рехабилитираат Недиќ. Се открија многу работи околу него кои никогаш не би ги нашол во историските учебници напишани од УДБА и.т.н.

  Друг пример во нашите учебници од УДБА никогаш нема да има за договорот за примирје помеѓу Тито и Хитлер склучен во Загреб каде што највисоки претставници на КПЈ и Германија договориле заедничка соработка против четниците.
   
 6. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.060
  Допаѓања:
  4.793
  УДБА, УДБА..
  Остај ти историја на историчарите, глеј си фудбало.
   
  На Bateman му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ultras1988

  ultras1988 Anti-Antifa

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.193
  Допаѓања:
  3.638
  Се извинувам а ти да не си нешто дипломиран историчар или ?
  И тоа тие информација ако сакаш да знаш од британски историчари ;).
   
 8. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.060
  Допаѓања:
  4.793
  Да.
  Сподели линк.
   
 9. ultras1988

  ultras1988 Anti-Antifa

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.193
  Допаѓања:
  3.638
  Конкретно го имаш во овој документарец, но тоа е споменето во многу емисии/серијали, па и страници кои опфаќаат историски тематики ,дури и кај Васко во негова емисија ако не се лажам.


  И баш би сакал како историчар да те запрашам, дали некаде во наш учебник можеме да ги видиме документите со кои е прогласена Независна Држава Македонија :) ?
   
 10. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  10.949
  Допаѓања:
  22.249
  Недиќ па еден позитивен лик што е за србите, тоа што некои ја туркаат неговата рехабилитација е чисто одење контра на „комунистичката историја“ која им била официјална ништо друго.
  А во македонската историја, не знам кој лик би бил таков еквивалент што ние би требало да го рехабилитираме
   
  На Beric Dondarrion и Klin им се допаѓа ова.
 11. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.060
  Допаѓања:
  4.793
  Каде е делот со примерјето помеѓу Тито и Хитлер?

  Што ќе ти се документи од "Независна Држава Македонија" (сателит на Бугарија) ?

  Сега ќе ни кажат бугарофилчињата.
   
 12. ultras1988

  ultras1988 Anti-Antifa

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.193
  Допаѓања:
  3.638
  Ете се појавуваат живи, здрави дедовци од по 96 години кои биле спасени од логорите на НДХ и од германски апсења од недичевци. Исто така тука сега се спорат и одредени судири кои недичевци ги имале против германците, така да тие си знаат што е како е.

  А за НДМ баш ме интересира смртно дали некогаш нашите ќе го објават тој документ ?
  На 9 Септември на власт во Бугарија доаѓаат партизаните, со што интересно ми е како НДМ е сателит на Бугарија која тогаш веќе официално е комунистичка земја ?
   
 13. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.060
  Допаѓања:
  4.793
  Ако го имаме ќе сме го објавеле досега.

  Прво, види кои структури се на чело на НДМ.
  Второ, нема врска дали Бугарија е или не е комунистичка земја.

  Не е ова праисторија па да треба да решаваме равенки со многу непознати, пред 60-70години е. Многу добро документирано.

  Каде е делот со Тито и Хитлер и нивното примерје (Загреб) ?
   
 14. ultras1988

  ultras1988 Anti-Antifa

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.193
  Допаѓања:
  3.638
  После 35 минута.

  А НДМ е раководена од кадри на ММТРО, за нејзин прв претседател но одбил дека не сакал да се бави со политика требало да биде назначен Татарчев, а и во нејзините преговори но одбил учество е и Ченто. Се споменува дека Киро Глигоров бил потенцијалниот прв министер за правда (некои дури тврдат и дека бил :)).
   
 15. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.060
  Допаѓања:
  4.793
  Хаха деца.
  Спиро Китанчев е главниот "јунак" (Потпретседател на Бугарскиот национален комитет).

  Ништо посебно, 5-6 реченици.
  Илија Луќич пишува уште во 1965 година така да муабетот удба - чудба не ти мине кај мене.

  Прекин на огнот и најбитното; размена на заробеници (спасени се илијадници животи). Ништо страшно, нормални работи за време на војна.
   
  Последно уредено: 17 април 2018

Сподели преку: