Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Македон91, 6 март 2010.

 1. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  6.293
  Допаѓања:
  6.813
  Не го тупи сеа, знаеш на што мислам.
   
 2. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  22.091
  Допаѓања:
  26.263
  епа ако ни е, кога го избркавме господинот Груевски, така и ни требе
  --- Споено дупло мислење, 13 септември 2017 ---
  Ти си од оние децана што мислат дека SS и Хитлер се многу cool.
  Кога би дознал што све они правеле, не би ти текнало никад ова да се запрашаш.
   
  На Ron Burgundy и LordDragonII им се допаѓа ова.
 3. callejón de la muerte

  callejón de la muerte

  Член од:
  28 декември 2015
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  577
  И велиш, германскиот бензин не горел на -20 надворешна температура? :)
  Алкохолот се дестилира барем 10.000 години и се користи во војните од памтивек, нема врска тоа со негниење на пченица или јачмен.
   
 4. slavia

  slavia

  Член од:
  4 август 2017
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  22
  Велим, мелим и то е така.
  В Русиа, во постарите времена, алкохолот има прека врска со тоа, дека пшеницата не може да се изсуши добре и да се запази за през целата зима.
  Алкохолот в Русија оттогава е и питие(драга) и храна.
   
 5. callejón de la muerte

  callejón de la muerte

  Член од:
  28 декември 2015
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  577
  Нема врска, имаш само филмче во главата за добрите и праведни руси и тоа е тоа, малку митови, малку читнато недоразбрано, малку фантазирање и толку.
   
 6. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  6.293
  Допаѓања:
  6.813
  Таква е историјата Русите ја напишаа како им одговара на нив, сите ги заборавија добрите и праведни SS војници на Хитлер.
   
 7. slavia

  slavia

  Член од:
  4 август 2017
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  22
  имаш само филмче во главата за добрите и праведни руси и тоа е тоа, малку митови, малку читнато недоразбрано, малку фантазирање и толку.

  Много читнато, много разбрано, а русите не са толку "добри и праведни".
  Ако некој е учил, четал и гледал много за русите - това сме ние во Болгариа.
  Знам перфектно руски(старословенски мегупрочем).
  Та така, "каjeхон де ла ....вjенто".
   
  Последно уредено: 17 септември 2017
 8. Gag

  Gag

  Член од:
  14 ноември 2013
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  825
  Ако си читал за воените злосторства и плановите по војната ќе знаеш веднаш дека одговорот на твоето прашање е факинг НЕ.
   
 9. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  947
  Допаѓања:
  840
  Тој комплекс од фактори им се повторува неколку пати на завојувачите на Русија.
  Нема тука среќа , ни кај Бородино ни кај Сталинград русите не победиле , туку овие другите изгубиле, едноставно на завојувачите им дошла "жута минута".
   
 10. Gag

  Gag

  Член од:
  14 ноември 2013
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  825
  Како тоа Советите не победиле а Германците изгубиле кај Сталинград? Каква е таа жолта минута? Ова е некоја силна ментална гимнастика.
   
  На stratUs му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  947
  Допаѓања:
  840
  Ма какви ментална гимнастика, израз од шопскиот крај (од Ниш до Куманово негде) што у основа значи крај , готово , нема више, ти нема спас ....
  Прво Бородино , скоро сите воени историчари, повеќето руски, сметаат дека на бојното поле Наполеон победил , т.е. имал поголем успех во воените акции.Загубите некаде 45 000 руси и околу 40 000 французи . Дури Кутузов се повлекол накај Москва , која ја испразнил .Следно било одење на французите до Москва и толку , што од премор ,што од недостаток на материјална подршка и ментална енергија, решаваат да се вратат назад.
  Сталинград, копи пејст !
  Загубите на германците се проценуваат на некаде околу 900 илјади души( со сојузниците оваа бројка расте до некои 1,5 милиони), 2000 тенкови и тешко наоружување , повеќе од 10 000 минофрлачи и сличен вид на орудија и околу 3000 воени и транспортни авиони.
  Русите околу 1,2 милиони луѓе , 1500 тенкови , 12-13000 друго тешко наоружување и околу 2-2500 авиони .Ова се руски признаени проценки, најверојатно треба да се множат со 1,2 до 1,5 , плус цивилното население кое не влегува во овие статистики.
  Остај приказните за јунаштво од двете страни, и од кај русите и од кај германците, пешадијата се наоѓала меѓу две цевки, противничката од напред и своите од позади, немало враќање назад.
  Одлучувачки биле два фактори: Командниот кадар и домата!
  Кај русите НКВД не давал можност за назад ,плус војниците ги бранеле своите домови а германците имале една мисла, да се вратат дома , на потопло и колку толку понормално место . И Паулус дури му покажал среден прст на Хитлер. Парафразирано:Што мисли австрискиот каплар , дека јас ќе му гинам за некоја негова идеа за Голема Германија?
   
 12. Gag

  Gag

  Член од:
  14 ноември 2013
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  825
  Не оспорувам дека Бородино е Француска победа, никогаш не сум ни сретнал човек кој го тврдел спротивното. Исто така не ни спомнав ништо за Бородино туку за Сталинград. Ти убаво опиша горе доле за Сталинград статистиката но не ми одговори зошто не ја рачунаш оваа битка како победа за Советите а истовремено ја рачунаш за пораз на Германците и каква е таа жолта минута.
   
 13. red baron

  red baron sad but true

  Член од:
  3 ноември 2012
  Мислења:
  957
  Допаѓања:
  818
  Напротив, Паулус строго ги следи командите на Хитлер и покрај неговите дневни извештаи кои повикуваат на непосреден напад и пробив на опкружението. Оној кој не ги почитува наредбите на Хитлер и прави вистинска акција за пробив е генерал Валтер фон Заjдлиц-Курцбах познат и со кампањата за деблокирање на Демjaнск. Паулус лично ја крие неговата вина пред Хитлер и на тој начин го спасува од воен суд и повлекување на титули и награди.

  Целата вина за неуспехот на операцијата Сталинград и уништувањето на 6-та армија лично ja носи Хитлер со својата стратегија за задржување по секоја цена на освоените позиции поради неговото его и маничен страв од повлекување.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  947
  Допаѓања:
  840
  Значи Паулус бил тој што бил одговорен за Салинград и тоа никој не може да го порекне , фон Зајдлиц може да биде само непослушник кон Паулус , бидејки тој не добивал директни наредби од Хитлер.
  Интригата со Паулус е на основа на едно верување и традиција, дека германски офицер со чин на генералфелдмаршал не се предава и дека понапред ќе се убие отколку да се предаде. За таа цел Хитлер , во последните денови од битката за Сталинград (30.01.1943) го унапредува во тој чин .
  Реакцијата била , каква што била , му порачал да се носи со своите ордени и стратегии .
  Колку Хитлер е крив , повеќе е Гебелс . Тој изнудил прифаќање на опцијата на воздушен мост за снабдување на трупите, иако сите знаеле дека физички не е остварливо.
  Хитлеровата вина е што не му се спротиставил на тој план.
   
 15. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  22.091
  Допаѓања:
  26.263
  Фон Паулус бил добар штабски, а не теренски генерал.
  Он можел на неколку пати да не го послуша Хитлер и да ги спаси своите луѓе:

  - уште веднаш кога ги опколиле можел да се пробие
  - подоцна кога Мајнштајн стигнал до некаде со пробивот на опсадата, Паулус не сакал да тргне и да стигне до него, за да се воспостави коридор
  - исто така при првата понуда на Русите за предавање можел да прифати и не го послуша Хитлер

  А он дури ептен на крај решил да не го послуша.

  Германците (пред се Геринг) се заебале со идејата за воздушна достава заради Демјанск предходно, истата година..
   

Сподели преку: