Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Фон Паулус бил добар штабски, а не теренски генерал.
Он можел на неколку пати да не го послуша Хитлер и да ги спаси своите луѓе:

- уште веднаш кога ги опколиле можел да се пробие
- подоцна кога Мајнштајн стигнал до некаде со пробивот на опсадата, Паулус не сакал да тргне и да стигне до него, за да се воспостави коридор
- исто така при првата понуда на Русите за предавање можел да прифати и не го послуша Хитлер

А он дури ептен на крај решил да не го послуша.

Германците (пред се Геринг) се заебале со идејата за воздушна достава заради Демјанск предходно, истата година..
Не е поентата кога не го послушал, факт е дека не го послушал ! Се работи само за симболика.Играле игра, на која крајот и бил извесен.
Хитлер на 30.01 знаел дека битката кај Сталинград е изгубена, фората било да умрат во борба, за да нема пад на моралот на другите фронтови.
Вториов исто знаел дека го жртвуваат и решил да игра своја игра .А тоа што можел да направи порано е од типот , после битката сите се генерали.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Паулус во случајов се покажа како слабак.
Гудеријан по иста основа, исто така на Источниот Фронт, не го послуша Хитлер и се повлече во една прилика, а и други генерали се случувало да не го послушаат пред налетот на здрав разум.

Тоа што тогаш, на самиот крај, кога му дошол ножот под грло, решил да не го послуша Хитлер, нема некоја практична вредност. Од наша гледна точка. Тоа требало многу порано да го напраи.
Се глеа апла, дека бил штабски (канцелариски) генерал.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Уште прашање е кога на самиот Паулус му светнало дека е готово ? Често бива до последно да веруваш дека кај е да е ќе се случи некое чудо , плус фактот дека он стварно не бил искусен оперативец.
Него прашањето беше , како не биле победени воено а ја изгубиле битката . Затоа и ми беше аналогијата со Бородино . Кога ќе собереш се : клима , место на војување , логистика, јасно било дека на германците порано или покасно им било судено тоа сценарио.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Да , на тие три од карти :D .
Пошто во загуби на луѓе и техника се речиси пата-пата !
И вие си мислите дека добиена битка се одредува според загуби, а не според исполнети цели?

Многу смешни и наивни тврдења читам овде на темава. Еднодимензионални. Војување не трпи еднодимензионални аспекти.

Генерал - мора да биде воен стратег и тактичар, но мора да има помали или поголеми познавања и од скоро сите области (географија, физика, механика и машинство,медицина, метеорологија, социологија, психологија.... )

Битка е изгубена/добиена заради мал милион фактори, посебни за секоја битка, кои со одреден процент заеднички учествуваат како причина за таквиот исход (да не ги набројувам сега), а не: -Германците победија зашто имаа бољи тенкови и сл.

Па исто така и проценката дали е битката добиена или не, е комплексна работа, во која играат улога со приоритетност разни фактори, меѓу кои и загубите.[DOUBLEPOST=1505998402][/DOUBLEPOST]И Паулус е пичка затоа што кога можел да спаси 250.000 луѓе, не се спротиставил на вољата на Хитлер. Он му се спротиставил кога неговиот лично живот бил загрозен и спасил само 5000 луѓе.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Полека , не се тревожи!
Што се засекира толку ? Па баш дека не е еднодимензионално, пишав дека германците ја изгубиле битката во услови кога односот на загуби и победи на бојното поле биле мање више исти.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Полека , не се тревожи!
Што се засекира толку ? Па баш дека не е еднодимензионално, пишав дека германците ја изгубиле битката во услови кога односот на загуби и победи на бојното поле биле мање више исти.
Германците ја загубиле војната, но поентата е што русите трпеле секогаш многу поголеми загуби, и во 1941 и во 1945.
Тоа се должи на неспособноста на руските офицери, инфериорноста на руските војници како и од многу слаб квалитет на руското оружје опреа и техника.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.501
Поени од реакции
11.570
Германците ја загубиле војната, но поентата е што русите трпеле секогаш многу поголеми загуби, и во 1941 и во 1945.
Тоа се должи на неспособноста на руските офицери, инфериорноста на руските војници како и од многу слаб квалитет на руското оружје опреа и техника.
И затоа Т-34 е еден од најдобрите тенкови од Втора Светска Војна, исто како што и Ил-2 е еден од најдобрите борбени авиони во војната.

А за неспособноста на руските офицери и неподготвеноста на руските војници заслугите му припаѓаат на вождот, другарот Јосиф Висарионович Сталин.

Штета што неговиот колега маршалот од Југославија - другарот Јосип Броз Тито - не поживеа уште барем 10 години, па да видеше какви офицери тој создаде во самракот на Југославија.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.501
Поени од реакции
11.570
ти освен на јутуб немаш видено 34 ка
јас се имам возено во неа имам спиено покрај нив
И тоа тебе те прави експерт за воена техника исто колку што и YouTube ме прави и мене експерт за воена техника.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
И тоа тебе те прави експерт за воена техника исто колку што и YouTube ме прави и мене експерт за воена техника.
Јас учев и полагав и истражував за воена техника
ти не
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.501
Поени од реакции
11.570
Јас учев и полагав и истражував за воена техника
ти не
И повторно тоа те прави експерт за воена техника исто колку што и мене возачката дозвола ме прави експерт за автомобили.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom